Her konuda siyah ve beyaz şeklinde ayrılmak normal mi yani? Neden ne söylendiği değil de kimin söylediği önemli?

Toplumdaki birkaç büyük siyah beyaz ayrışmasını söyleyeyim.

1) Osmanliyı sevenler, Atatürkçüler
Ne bu? Ikisini de benimseme seçeneği nerede? Ne bu ayrıştırma çabası. Atatürkçü olarak neden Osmanlı Devleti'ni hakaret ettiğim zannına düşülür? Ya da Osmanlıyı sevenler neden günümüzü yadırgamak zorunda olsun?

2) koyu dindarlar ya da kafirler
Türk insanı yıllardır çok uluslu olmanın etkisi ile ılımlı bir çizgide yürümedi mi? Çok dindar olmayan adam kafir mi? Ya da inanmayan adam din düşmanı mı? Kendi başına inanan adama neden bir şeyden haberin yok senin deniyor? Neden uçlara kaçıyoruz?

3) akpliler ve akpli olmayanlar
Bu ikisine göre de diğer taraf ne diyorsa yalan. Neden? Bir tarafın göremediği yanlısı diğeri görüyor olamaz mı?

Neden NE SÖYLENDİĞİNDEN ÇOK KIMIN SOYLEDIGI ILE ILGILENIYORUZ? Neden bu kadar empatti ve samimiyet yoksunu insanlar haline geldik? Bu halde nasıl hala "türkiye bölünmez" diyebiliyorsunuz? Bu bölünme değil midir?

Siz kendi adınıza karşınızdakini dinliyor musunuz?

• Niyetim bu olmamasına rağmen kimi zaman ben de bunu yapıyorum. Ama dikkatli olmak gerekir.
    33% (3)20% (1)29% (4)Oy Ver
  • Her zaman dikkatli olmaya çalışıyorum, siyah/beyaz değil gri vardır
    56% (5)60% (3)57% (8)Oy Ver
  • Siyah ve beyaz vardır. Bölünürse bölünsün. Ben karşı tarafıma tahammül edemiyorum.
    11% (1)20% (1)14% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|1
7|6

En İyi Erkek Görüşü

• En büyük sorun eğitimde. Çocuk doğar doğmaz ailenin sahip olduğu bütün siyasi sosyal kültürel değerler çocuğa empoze edilmeye başlanıyor. Ve bütün çocuklar görüşlerine aşırı bağlı fanatik bireyler olarak yetişiyor.

Küçük yaşından beri bu dayatmalara maruz kalarak büyüyen çocuklarda doğal olarak kendinden farklı görüşlere saygı duyamıyor ve sorgulama yeteneğini kaybetmeye başlıyor daha doğrusu bildiklerini sorgulamaktan ve kendini sorgulamaktan çekiniyor. Kendi görüşlerinin mutlak doğru olduğuna inanmaya başlıyor. Biri onun görüşlerine aykırı bir şey söylediğinde ise sanki anasını babasını doğramış gibi ona saldırmaya başlıyor.

Daha sonra okula başlıyor ve matematik türkçe öğretilmeye başlanıyor. Bunlardan önce insan olmak öğretilmiyor. Farklı görüşlere saygı duymak, azınlıkların hakkını savunmak öğretilmiyor. Ve ne yazık ki bilinçsiz olarak eğitimsiz olarak yetişiyor. Ve büyüyüp çoluk çocuk sahibi olduğunda da kendi çocuklarını düzgün eğitemiyor ve kendisi gibi birini yetiştiriyor. Böylece bunların sonu hiç gelmiyor.

Yani eğitim önemlidir. Çok önemlidir. Ve eğitim önce ailede sonra okulda başlar. Bence devlet aileleri çocuklarını nasıl yetiştirmeleri gerektiği hakkında bilinçlendirmeli. İstisnasız her anne baba bu konuda eğitim almalı. Çocuğu yanlış ve bilinçsiz şekilde yetiştiren ailelere ceza verilmeli. Bu dikdatörlük devlet nasıl olur da insanların çocuklarını nasıl yetiştireceğine karışabilir diyebilirsiniz ama cahil, sorgulama yeteneğini kaybetmiş bir toplumdan yeğdir BENCE.

Ve okuldaki eğitim sistemi, kesinlikle bu sistemle olmaz. Ne diyoruz Eğitim&Öğretim evet okullarda öğretim yapılıyor ama ben hiç eğitim yapıldığını görmedim. Eğitim demek yetiştirmek demektir. Önce çocuğa temel saygı kurallarını, nerede nasıl davranması gerektiğini, karşıt görüşlere ve azınlıklara haksızlık yapmaması gerektiğini, tartışma adabını yani önce İNSAN OLMAYI öğretmek lazım.

Bence bu sunduğum çözümler uygulanırsa gelecekte daha bilinçli ve sorgulayan bir toplum olabiliriz.

0|0
    0|0
    • 3ay

Çok güzel bir analiz.

Bu işin ancak eğitimle çözüleceği ortadadır. Fakat anlaşılan o ki iktidarın böyle bie niyeti yok. Garip bir şekilde halkın nefret dolu, nispeten cahil, düşünemez olmaları daha istenen bir durum. Hal bu iken en büyük görev kendine aydın diyenlere düşüyor. Türkiyede düzgün muhalif yok. Bari biz söylemlerimize dikkat etmeliyiz.

• 3ay

Yine çok can alıcı bir nokta olmuş. Ben en iyisi bunu EIG ilan edeyim ;D

Değil mi? Amerikada da yerli halk aptal denir. Ama adamlar başarılı olana nasıl kapılar açıyor, nasıl olanaklar sunuyor, nasıl da salt kendi ülkesinden değil tüm dünyadan adamları topluyor.

Abdnin bu ikiyüzlü siyasetinde muazzam bir ince akıl vardır. Stratejileri parmak ısırtıyor. Bunu başka birinin de fark etmesine ve yazmasına sevindim açıkcası.

• 3ay

Evet kesinlikle haklısınız ve eig için teşekkür ederim.

En İyi Kız Görüşü

• Sorularınız çok kaliteli, içi boş ve niteliksiz soruların yanında dikkat çekiyor 👍🏼

Bu ülkenin en büyük sorunlarından biri aşırı fanatizm. Çocuklara küçük yaşlardan beri dini inançlar, ideolojik görüşler fanatikçe dayatılıyor. Zaten düşünmeye ve sorgulamaya üşenen insanlar dayatılan fanatizmin de tesiriyle tek yönlü, tek doğrulu olarak yetişiyor.

Fanatizmi boşverin hiçbir konuda bir kalıba girmemeye çalışıyorum. Sonu "izm" ile biten hiçbir akım ve sisteme dahil etmiyorum kendimi. Çünkü bir şeyi tamamen kabullendiğiniz zaman beyin o düşünce çerçevesinde gelişmeye başlıyor ve diğer akımlardan, görüşlerden ve ideolojilerden etkilenemiyor, birşeyler alamıyor ve bu sefer de değişime ve gelişime ket vurulmuş olunuyor. Mesela Atatürkçü bir kızım severim saygı duyarım ama Kemalizm'e inanılmaz sinir oluyorum. Tanrılaştırılmasını anlamıyorum, o da bir insandır ve saygı sınırları aşılmadan eleştirilebilir.

"izm" lere dahil olmazsın ama yer yer savunduğun olur.

kadınların ezildiği toplumda feminizmi savunursun
    erkeklerin ezildiği toplumda maskülizmi
    ekonomi kötüyse eğer sosyalizmi
    tanrının olduğuna inanmıyorsan kendini ateizme yakın hissedersin
    ... Uzar gider bu. Burda savunmak yanlış değildir, yanlış olan kendini o kalıba sıkıştırıp diğerlerini elinin tersiyle itmek, beynini gelişime kapatmaktır.

1|0
    0|0
    • 3ay

Sizin de yanıtlarınız oldukça özenli ve dolu. Sorularimda görmekten mutluluk duydum :)

Tüm -izm'lerden özgürlük demişsiniz. Bunu her daim savunmuşumdur, hatta kendime o yüzden agnostik derim. Bu şekilde anlatıldığını görmek beni ayrı mutlu etti. Şu ankete bakın, genelde B isaretlenmis ama ben çoğunluğun A olduğunu biliyorum. Insanlar farkında olmadan bir takım -izm'lerin peşinde gidiyorlar ve dediğiniz gibi dlbu durum da gelişimin önünü tıkıyor.

Keşke sorularımla 1 2 kişi de olsa düşünmelerini sağlasam... esas amacım bu elbet.

• 3ay

Teşekkürler 💐

• 3ay

Hak ettiniz 🎈🎈🎈👼

Erkekler Ne Diyor 5

• bazen düşünüyorum yönetmek uğruna yapılan şeyleride insan şaşıyor ; insanlar cahil bıraklıyor , ekonomik olarak darboğaza sürükleniyor , kutuplaştırılıyor ve belikde en önemlisi yaşama hakkı elinden alınıyor sırf yönetmek uğruna dünya bu halde
    siyah beyazlara yani kutuplaştırmaya hangi boyuttan bakarsak bakalım ister iki ülkenin ister iki dinin ister iki partinin say sayabildiğin kadar hepsi hepsi aynı amaclara hizmet eder.
    1 ne kadar bölersen o kadar güçsüzleşir
    2 zıtlıklar birbirini yok etmeye çalışır
    3 denge konumu sağlansa bile hep bir soğuk savaş modu
    4 gerçek düşmanı yani bölücüyü ustalıkla gizleme
    5 bölücüye yani düşmana efor sarfettirmeden özde bir sözde zıt iki kutbu güçsüzleştirme ve yok etme fırsatı verir.

zıtlıklar aslında bir hazine iken bilerek ya da bilmeyerek yanlış irdeleniyor ve buna göre şekilleniyor dünya. kişi özünde benzersizdir bu doğanın kuralı ve bu benzersizlik mutlaka toplumla bir noktada zıtlığı beraberinde getirir yani zıtlıkların önüne geçemeyiz ancak zıtlıklara olumlu bakış yeniliği ve yaratıcılığı körüklerken olumsuz tavrı ise mutlak yıkımdır. dünya şu an olumsuz zıtlık sürecinde olumlu zıtlığı anlayabilmiş değil malesef. hayat biraz kimyaya benzer ; kimyaya bakarsak asitler ve bazlar vardır ikisinin reaksiyonu bütün aktıfliğini yitirmiş nötr tuzlar. birde yarı aktif bileşikler vardır esas zenginlik burda başlar ne o kadar asittir nede o kadar baz çeşitlikik artmıştır. birde doğan yöneticisi sihirli su vardır asitin yanında baz bazın yanında asit gibi davranan yegane madde , o doğayı yönetir çünkü herkesin dilinden anlar.

1|0
    0|0
    • 3ay

Öyle güzel bir yorum ki... özenli, düşünüldüğü ve çaba harcandığı belli olan.

Çok doğru. Bunların farkındalıgına varabilsek bu denli ayrışma ve kavga olmazdı belki.

• 3ay

teşekkür ederim :)

• bence politikacıların uygulamalarının bir sonucudur bu kutuplaşmalar...
    "affedersiniz ermeni diyen oldu. benim başörtülü bacımın üzerine işediler, eyyy ceğape eyyy meğapee biiz yaptık bizzz!, tek dil dedim hayır tek din dedim hayır ikisini de demedim." vs vs...

toplumu bölerek oy alıyorlar bence. mesela kürtllerin hem lehine hem aleyhine konuşuyor hem ermenilere hakaret ediyor hem ermeni açılımı yapıyor. bunun amacı kendi safına çektiği insanları radikalleştirerek oy depolarını kemikleştirmektir.

1|0
    0|0
  • Benim için her zaman, söylenen önemli. Doğruysa haklıdır, şu ya da buysa kesinlikle haksızdır demekten, toplum ayrışıyor zaten, ortam noktadan baksakta, ayrıştımaya çalışmasak diye uğraşırken her yerden, sağcı, solcu, kemalist, ak partili bu uyduruk facebook sayfaları, birliğimizi, kaşıdıkça kaşıdıkçayor müsade edilmemeli.

0|0
    0|0
    • 3ay

Herhalde yaşınızdan dolayıdır. Insan bir süre sonra olgunlaşıyor. Ama sosyal medyalar daha cok 12-25 yaş arası tiplerin elinde ve muhtemelen yanlış algıya sebep oluyorlar. Ergenlik cidden korkunç.

Bana kalsa adım diktatore dahi çıksa bu sayfaları kapattırırdım. Halkı kin ve nefrete teşvik ışte, hizmet edilen yer belli.

• 3ay

Malesef herkes kendi işine göre bu sayfaları kullanıyor. Tehlikeyi fark etmeye başladık.

• Burada herkes A ya da Bdir. Ülkede C azınlıkta. Ama en çok A vardır.

Düzgün bir dil kullanıldığı takdirde hemen herkese ulaşılabilir diye düşünenlerdenim. Ama artık çok hassas olduk. Küçük bir ima bile karşısı için savunma ihtiyacı doğuruyor. Bu asla unutulmamalı.

1|0
    0|0
  • Ben karşı tarafı çekemem valla kimse kusura bakmasın.
    Atatürk ve osmanlı öncesi türk tarihine hayranım. Göktürkler dönemi özellikle.
    Atatürk e düşman olana düşmanım. Tavrım net.
    Siyasal islamcılarla işim olmaz.
    İzmirde allahtan yüzde 30 akp yüzde 10 hdp var.
    Yüzde 60 benim taraf.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Zıt kutuplar her zaman olmuştur bu sadece Türkiyede değil tüm dünya tarihinde ve günümüzde de vardır. Şu var ki Atatürk' ü severek dindar olunabilir, Osmanlı'yı ve Padişahları severek aynı zamanda Atatürkü de sevebiliriz. Dindarlar Atatürk düşmanı, Atatürkçüler din düşmanı diye bir kavram da yok ; bu sadece biz insanların karşıt gördüğümüzde olan insanlara çamur atmak için uydurduğumuZ belli başlı hurafeler. Zıt görüşteki insanları dinlerim anlayış göstermeye çalışırım

1|0
    0|0
    • 3ay

Elbette olmuştur ama bu denli kutuplaşma kaç yerde vardır?

Böyle sorunca herkes dikkat ettiğini söylüyor ama ben göremiyorum. Burada aksi bir şey yazayım, bir takım insanlar linç edecek neredeyse? Yahu ulkecek kuduz mu olduk nedir, hoş değil.

• 3ay

Ben de çoğunlukla A seçeneğinde gezerken B'ye kaymak için kendimle mücadele veriyorum. Hadi sen de peşimden gel. A'daki yolun ucunda ışık yok :D

• 3ay

İnşallah B seçeneğine kayabiliriz olgunlaştıkça 😂😂

• ben Atatürkçüyüm lakin Osmanlı düşmanı değil. Türk tarihine komple bir hayranlığım var. Ben muhalefet olmak için ayrılmam eğer karşımdaki saçma sapan bir şeyi saçma sapan bir şekilde savunuyorsa haksızsa ve bilmiyorsa ayrılırım görüş oalrak

1|0
    0|0
    • 3ay

Evet ben de öyle. Ama nedense ben Osmanlı ile ilgili hayır bak o şöyle idi deyince düşman ilan ediliyorum. Anlamadim bu işi. Halk resmen iyice kutuplaşma peşinde.

• 3ay

ya herşeyin iyisi de kötüsü de var. biri bana böyle derse dinlerim mantıklı ise olabilir derim ama Türk üm sonuçta Osmalıyı yerin dibine sokuyorsa ben de onu yerin dibine sokarım

• saçmalık işte

0|0
    0|0
  • b şıkkı

0|0
    0|0
  • Şu net bu insanlar da oluşan ayrıştırma siyasi liderlerden başka kimseye yaramayacağına göre bunu onlar yapıyor. Çıkıp karşı tarafa sallıyor hemde edepsizce saygısızca diyorlar ki insanlar da e bende bu kafadayım demek ki bende karşı tarafa hınç dolmalıyım. Yani toplum kendini yöneteni seçiyor ama seçilenler de bizi sadece daha fazla ayrıştırıyor malesef

1|0
    0|0
    • 3ay

Kesinlikle öyle. Siyasilerimizden medet ummuyorum artık. Gerçi su an eskisine kıyasla iyiseler de, insan şüphe duyuyor. Biz halk olarak kendimizi eleştirmeliyiz. Kendimizin çaresi olmalıyız.

• siyah ve beyaz yoktur

1|0
    0|0
Yükleniyor...