Müslüman olup tesettürlü olmayan insanları anlamıyorum? (Soru detayda) ?

Müslüman olup başı açık kişileri anlamış değilim. Hadi ben inanmıyorum herhangi bir dine veya Tanrı'ya tamam ama sen inanıyorsun Tanrı'nın varlığına üstelik müslüman olduğunu söylüyorsun e nasıl başın açık oluyor? Takıldığım konu sadece tesettür de değil. Her şeyin hakimi her şeye gücü yeter her şeyden güçlü diye lanse ettiğiniz Allah ile en başta sizin dalga geçip kafa bulmanız anlamına gelmez mi?

Ben kendi adıma bir Tanrı'ya bir Allah'a inanmıyorum ve yaptığım her eylemden kendim mesulüm yani bana yasak koyan kimse yok iradem dışında. Yani kanunlara uymak ve vicdanımı dinlemek tek sorumluluğum. Bu ikisi dışında bir yasak bir kural yok benim adıma.

Ama siz her şeyden güçlü sonsuz güçte sizi yarattığına inandığınız bir Allah'a inanıyorsunuz ve onun yapma dediği çoğu şeyi sanki o söylememiş gibi yapıyorsunuz. Allah var diyip size emrettiği halde tesettüre girmemek, Allah haremlik selamlık olacaksınız aranızda nikah düşmeden erkek ile diyaloğa girmeyin demesine rağmen erkekler ile arkadaş olmanız konuşmanız... Daha bir sürü şey. Ya Allah'ı çok da ciddiye almıyorsunuz ya da gerçekten sadece toplumda kabul görmek için inanıyorum ayağına yatıyorsunuz...

İslam'da öyle kurallar yok diyenlere gayet açıklayabilirim bal gibi de var öyle kurallar Peygamberin yaşadığı dönemdeki sosyal yapıyı toplumu bir hayal edin sadece.

Güncellemeler:
3ay Mahkemeye çağırsalar tüm işinizi bırakıp gidersiniz, Ama Allah namaza çağırıyor evde namaz kılın diyor takan yok Allah'ı :D :D :D Ulan siz yok mu siz :D :D

0|0
23|14

En İyi Kız Görüşü

• İnsanların inandığı dini bilmemesinden kaynaklı bir durum. Kuran'ı bizzat okumak yerine ordan burdan duydukları bilgilere göre hareket ediyorlar, bu sefer de "islam hoşgörü dini, önemli olan kalp güzelliği" -yersen :D

Dini inkar etmek çok zor geliyor, bunun temelinde de febrifobi (ateş korkusu) yatmakta. İnsanlar sürekli günah, haram, cehenneme gidersin diye diye korkutuluyor, bu sefer de dini kabul etmek için çeşitli kisveler buluyorlar
    -O indirildiği dönem için geçerliydi
    -Kelime anlamları farklılık gösterebilir mecaz kullanılmıştır
    -Tefsir okumak lazım tek başına anlaşılamaz
    -İslam indirildiğinde kız çocukları gömülüyordu
    -Ayetler yoruma açıktır
    ... Uzar gider. Hepsi de hiçbir mantık barındırmayan ve nerden tutsan elinde kalan gerekçeler.
    Kurallara uymak zor geliyor, inkar edemiyorlar yanma korkusundan ve bilmedikleri, araştırmadıkları için bu sefer de saçma sapan arada kalmış biçimde yaşıyorlar işte.

Zaten müslümanım diyen insanların çoğu Kuran'ı bir kere bile anlayarak okumamış insanlar. Lise 2'de din öğretmenime Kuran'daki ayetle ilgili bir soru sormuştum ve verdiği tepki "öyle birşey mi var" olmuştu :D Adam ilahiyat mezunu ve ayetten bi' haber, halktan insanların bilmemesine şaşırmamak gerek.

Bir sakıncası var mı dersen bence yok. Her insan inancını başkalarına zarar vermediği ölçüden istediği gibi yaşayabilir gayet, din kişisel ve vicdanidir.

2|2
    0|0
    • 3ay

Bana çok tuhaf geliyor işte bu durumları sürekli ürettikleri sayısız bahaneleri veya kendilerini kandırışlarını bir kenara koyuyorum. Zaten hiç birinin açıp kur'an okumuşluğu (meal veya tefsir) veya ilmihal bilgileri yok. Yani Allah'a çok saygımız var o süper güçlü ondan korkuyoruz diyorlar ama ne açıp kitabını okuyorlar ne de aslında o kadar korkuyorlar. Allah her şeyi görüyor diyen bir insanın günah işlemesi bana salakça geliyor oğlum bu adam her şeyi görüyorsa nasıl korkusuzca günah işliyorsunuz? Veya devletin koyduğu yasak kurallara daha fazla uymak açık açık allah ile dalga geçmek değil mi? Devlet en basiti seni askere alabiliyor sınava girerken üzerinde taşıdıklarına karışabiliyor ama her birine uyuyorsun Allah onca şey diyor takan yok adamı :D ya dalga geçiyorlar açık açık Allah ile ya da somut bir şey olmadığı için korkmuyorlar. E o zaman bizden ne farkı var? Allah'ı göremiyorsun diye korkmamak bizden daha kötü bir durum.

• 3ay

Bu konuda kesinlikle katılıyorum. İnandığın dini merak etmemek, araştırıp sorgulamamak nasıl bir mantıktır? Hadi araştırmasını falan geçtim inandığın ve tapındığın kutsal kitabı en az bir kere bile okuyarak anlamadan nasıl MÜSLÜMANIM diyebiliyorsun kendine?

Görünüşte zararsız gibi durabiliyor bu tatlı su müslümanlarının tavırlar ancak en büyük zararı onlar veriyorlar bu ülkeye. Bi' zahmet edip okuyuverse kutsal kitabını çarpıklıklarını görecek ve büyük ihtimalle inanmayı reddedecek. Onlar böyle yaptıkça ortada İslam inanışı dönüyor ve büyük ihtimalle dine inanmayan ama din ticareti yapan, dinci kesime fırsat doğuyor. İnanır mısın yöneticilerimizin aslında inançsız olduğunu düşünüyorum, tek yaptıkları din ticareti ve insanların insani duygularını sömürmek.
      Ülkenin bugün bu halde olmasının en büyük sorumlusu tatlı su müslümanları.

• 3ay

Hepsinde bir araya kaynayalım çıkıntı olmayalım göze batmayalım kafası var. Hepsi bir diğerini taklit ediyor bir insan yaptığı şeyi neden yaptığını bilmez mi? Okuduğu dua ne anlama geliyor bilmiyor ama ediyor

Kızlar Ne Diyor 22

• Birincisi müslümanlığın şartlarından en ilki kabul etmektir bir insan tesettür var ama ben yapamıyorum dese dinden çıkmış olmaz ya da senin tabirinle Allah a kafa tutmuş olmaz. Çünkü bizim inancimiZda insanları kandırmaya çalışan birde seytan vardır. Rabbimiz ona uymayin der ve ekler "eger uyarsaniz tevbe edin affedeyim çünkü ben affı severim."

0|1
    0|0
    • 3ay

Yahu o zaman en rahat din İslamiyet :D Peki peygamber döneminde bu rahatlık neden uygulanmamış? Neden herkes şeytan var yeaaaa bizi zaten kandırıyor dememiş?

Yanlış bildiğin bir şey var fakat ''bir insan tesettür var ama ben yapamıyorum'' dese dinden çıkar çünkü bu hem kısmen hüküm vermeye girer hem de açık bir emiri okuyup bilip kabul etmemeye girer ve bu da en başta kitaplara iman'ın dışına çıkılması demektir.

İslamiyet'de sandığın gibi iman şartlarından 3ünü kabul edeyim 2sini kabul etmeyim diye bir şey yok. Hepsini kabul etmek var islamiyet bunun üzerine kurulmuş bir din.

• 3ay

Teşekkürler böyle güzel tartışmaya girmeyi seviyorum

• 3ay

Bende saygı olduğu sürece her tartışmaya açığım. (Rica ederim)

• Iyi de zaten mesele bu.. nefis vs Allah sevgisi/korkusu.. insan bununla sinaniyor. Musluman olmak demek butun fark ve sünnetleri yapmak zorunda demek değil ki.. annenin çocuğusun her dediğini yapıyor musun? Hic mi asiligin yok haksiz olamana rağmen? Peki bu senin onu sevmediğini ve dalga geçtiğini mi gösterir yoksa o durumda hatali oldugunu mu? Elde bir değerlendirme formu var, değişik kriterlerin oldugu namaz , oruç, tesettur , iyi ahlak vs gibi.. Haskins iyisindir bazısında kötü.. ortalamayı yakalayan geçer bunun gibi bence

0|0
    0|0
    • 3ay

Ama Allah ile Anne'nin gücü bir değil ki birisinin süper güçlü olduğunu falan düşünüyorsunuz (ben hiç öyle düşünmüyorum mesela bana göre ben onu yenerim :D )

Allah'dan korkuyoruz Allah süper güçlü diyenler adamın emrettiği şeyi ti'ye alması komik geliyor. Devlet sokağa çıkma yasağı koysa kimse dışarı çıkamaz ama Allah sokağa çıkma dese herkes dışarıda gezer :D

• 3ay

Bakış acısıyla ilgili bir şey bu.. müslüman biri olarak Allah in kuluna karşı merhametli olduğunu düşünüyor bundan yuz buluyor olabilirm.. bu da dediğim gibi benim eksikliğim yüzsüzlugum olur.. ama alay değil sadece medet ummaktir. diğer yandan her zaman korkularımız bizi yöneten güç olmayabiliyor..

• 3ay

Bence bu bir inanç eksikliği açıkça. Mahkeme'ye çağıran mektup gelse nasıl paşa paşa gidiyorsunuz peki? Allah her gün namaza çağırıyor onu takan yok :D

• Kapanan insanların ÇOĞU da aile ve çevre baskısından kapanıyor. ÇOĞU kapalı, açıklardan daha açık jsfkjsfd.. Belki de Allah'a inanıp dine inanmıyorlardır. Kapanmamaları mantıklı sayılır o zaman. Çünkü deist olan insanlar dinlerin uydurma olduğuna ama yine de bir yaratıcının varlığına inanırlar.

0|0
    0|0
    • 3ay

Valla insan söylediğinin arkasında duracak omurgaya sahip olmalı bence :D Ben inanmıyorum diyorum rahatım :D

• 3ay

Toplum baskısından söyleyemeyen çok

• 3ay

İşte böyle insanlara güvenmiyorum da insan önce dürüst olacak

• Nefis de var.. Şeytan da.. Allah demiş zaten hiç günah işlemeyen bir kavim olsaydınız siİ helak eder onun yerine hata yapan ama hatasına tövbe eden bir kavim yarardım diye.. Hata yapılır önemli olan tövbe edip bir daha tekrarlamamak.

Ve arkadaşım bizim inancımıza göre şu an sende nefsine yenik düşenlerdensin. 😊

0|0
    0|0
    • 3ay

Yoo ben hiçbir nefsi tanımıyorum kişinin bilinci ve özgür iradesi vardır her insan zekası ölçüsünde kendi hayatı ile ilgili doğru kararları alabilir herhangi bir kurala yasağa gerek yok. İnsan hak ve özgürlüklerini koruyan yasalar hariç bir kurala gerek yok.

• 3ay

Bu da senin görüşün ne diyim

• Sen simdi okulda verilen her ödevi yapmissindir. Bak muslumanim elhamdullilah ama başim acik. Evet acik cunku korkuyorum. O ortunun hakkini verememekten korkuyorum. Ya acilirsam korkusu da var. Actik ve cezasini cekecegiz. Bunun icin dinden falan da cikarilmiyoruz biz peygamber degiliz her insanin hatalari olur. Ve tesettur dedigin sey sadece kadinlara ozgu degil. Madem inanmiyorsun inanani sorgulama

0|0
    0|0
    • 3ay

Haha ne güldüm ne güzel bahane ya hakkını verememekden korkuyorum :D gerçekten kendini inandırmayı beceriyorsan gerçekten tebrik ederim seni :D
      Olay dinden çıkmak vs değil yahu bu Allah dediğiniz şey havaya mı konuşuyor neden takan yok yazık değil mi :D

• 3ay

Yo bu kıssayı biliyorum ve bu kıssada böyle olma sebebi vakayı anlatan adamın türkçe diline hakim olmaması

• 3ay

Tabi oyledir zaten kuran da turkce indi sonra arapcaya cevirdiler. Tovbe estagfurullah ya ben size diyecek soz bulamiyorum artik.
      Lekum dinikum veliye din !
      Benim dinim bana seninki sana !
      Muslumanim ama insallah mumim olabilirsem ben yine bilgilendirmekten vazgecmeyecegim. Vazgecirtteremeyeceksiniz. Madem din ve vicdan ozgurlugu Şu an dinime karisiyorsun ! Yaptigin bir suc !

• Müslümanım, kendi günahlarımdan mesulüm. Ben kapanmak istemiyorum ve cezasını çekmeye de hazırım. Bu kadar basit.

0|0
    0|0
    • 3ay

Yani Allah çok da fifi diyorsun :D

• 3ay

İnanıyorum diye aklımı mı kullanmayayım nedir yani? :D Koyun gibi yaşayacak değiliz ya?

Neyse ben senin görüşüne saygı duyuyorum kardeşim, sonuçta kendi iradenle bir seçim yapmışsın. Benim de seçimim bu yönde. Hadi iyi geceler sana. :)

• 3ay

Keşke hayat bu kadar boş düşünecek kadar kolay olsa

• https://youtu.be/kuAURNwt7jc
    İşte en doğru cevap

0|0
    0|0
  • Bu arada erkek müslümanlarda var haberin olsun ;)

0|0
    0|0
    • 3ay

Evet soruyu keşke namaz olarak sorsaydım dedim yollar yollamaz

• 3ay

Yo resmen adamı görmüyorsunuz diye çok da taktığınız yok adamı

• 3ay

Ulan varlığına inanmadığın şeyin avukatlığını yapmaya nr meraklısın. Adam babandır bu arada.

• Sadece kapalılık olarak bakmayalım hadi islamın getirileri diyelim namaz olsun diğer şeyler olsun yaptığım şeyler var yapmadık yapamadıklarım da var cezasını çekeceğim tamam inanıyorum ölümden sonra hayat olduğunada düşünsene ya doğruysa sen ne yapacaksın iman et te bir garantin olsun ;) af var istemiyorsan ceza var ama cennette var ya sen? Yapmıyorum diye inkar edemem ki

0|0
    0|0
    • 3ay

Haha bu düşünceye de ayrı bitiyorum kendinizi garantiye alma yolu mu Allah yazık değil mi :D

Peki mahkemeye çağırılsan her işi bırakıp gidersin değil mi peki namaz ne alemde yahu bu Allah'ı neden kimse takmıyor :D

• 3ay

😀😀 ya nebileyim bukadar üsteleme çaban niye

• 3ay

Sadece sorgulamak neden böyle diye sizin düşüncelerinizi almak kendi düşüncelerimi çürütecek düşünceler ile karşılaşıp tartışmak

• aslında yapılmaması gerekiyor ama insan oğluna idare diye birşey verilmiş ve kurallara karşı gelirse cezasınıda çekecek islam dininde zorlama diye birşey yok zaten bir insana zorla başını kapattıramazsında bir insan bu kurallara uymuyor diye inancınıda kaybetmiş olmaz sadece ahirette yaptığı günahların cezasını çeker

0|0
    0|0
    • 3ay

Yahu o zaman Allah'dan o kadar da korkuyoruz Allah süper güçlü demeyin açık bir şekilde adamın dediklerini ti'ye bile almıyorsunuz.

• Tesettur sadece bayanlarda degil erkeklerin de uymasi gereken bazi koşullarvar ve erkekler umarsamayinca hicbirsey olmazken. Kadinlar yapmayinca dalga olarak mi goruyorsub

0|0
    0|0
    • 3ay

Yok tek konu tesettür değil namaz da olabilir mesela. Mahkemeye çağırılınca paşa paşa giden adamlar namaza çağırılınca pek de umursamıyorlar :D

• 3ay

Ben ne sordum anladığından emin değilim kanka :D

• 3ay

İman olacakti yaa dbdbebe

• Yani kanunlara uymak ve vicdanımı dinlemek tek sorumluluğum. Yazmışsın kurallara uyuyormusun tam anlamıyla.. Buda böyle bir şey yaradana inanıyorsun ama görevini tam anlamıyla yerine getiremiyorun.. Senin kuralları istemedende olsa çiğnediğin gibi düşün :)

0|0
    0|0
    • 3ay

Evet cevap vereyim kanunlara uyuyorum ama devlet ile Allah'ı kıyaslamak elma ile armutu kıyaslamak gibi. Kurallara uyduğumun ispatı herhangi bir ceza almadım devletten.

• 3ay

eğer varsa ve bana söz hakkı tanırsa aramızda şöyle bir diyalog yaşanacaktır.

-inanmadın ve cehennemde sonsuza kadar yanacaksın
      -demek ki varmışsın, kötü oldu gerçekten.
      -neden inanmadın, o kadar kitap gönderdim.
      eğer varsa ve bana söz hakkı tanırsa aramızda şöyle bir diyalog yaşanacaktır.

-inanmadın ve cehennemde sonsuza kadar yanacaksın
      -demek ki varmışsın, kötü oldu gerçekten.
      -neden inanmadın, o kadar kitap gönderdim.

• 3ay

-pek çok din vardı. her biri kendi dininin en doğru din olduğunu söylüyordu. üstelik ben doğduğumda en son gönderdiğin kitabın üzerinden 1400 yıl geçmişti, güvenilir olduğuna dair veriler zayıftı. kuran'ın elime ulaşan hali de peygamber öldükten 200 yıl sonra derlenmişti. arapçada anlam bakımından önemli olan semboller ise çok daha sonra eklenmişti. öte yandan senin varlığının savunucuları bilimsel gerçekleri ya iki adım geriden takip ediyorlardı ya da yalanlamaya çalışıyorlardı. bana verdiğin sorgulama yeteneği bu veriler ışığında yolladığın tebligata güvenmem için yeterli done olmadığını söylüyordu. bunların dışında yaşadığım dönemde sistemli bilimsel organizasyonlar evrenin varoluşunu açıklamak için henüz yeterince çalışma yapamamıştı, zamana ihtiyacımız vardı, uğraşıyorduk ki ben öldüm.

buna rağmen yakılmam sonsuz adaletin gereği ise elimden bir şey gelmez, aşk ve sanat için teşekkür ediyorum.

• Tessetüre girip her haltı yiyen kadınlara ne demeli? Elhamdulillah Müslümanım. Başımda açık.

0|0
    0|0
    • 3ay

Yahu eğer Allah'a inanıyorsanız ve müslümansanız ikisi de Allah'a itaat etmemek oluyor bunun büyüğü küçüğü yok ki. Örtün emri var ve bu işin sünnette nasıl olacağı da belli.

Ben zaten dine inanmıyorum başın açık veya kapalı benim için bir etkisi yok banane. Ama Allah için fark edeceğine eminim adam laf olsun diye dememiş bence :D

• Hem inanmiyon hem Allahtan peygamberden bahsediyosun

0|0
    0|0
  • Kalbin temiz olduktan sonra istersen ovsbu ol :D

0|0
    0|0
  • baskı varsa mesela benim okulumda var 2 sene sonra kapanmak zorundayım hem dinsizsin yürü git ya

0|0
    0|0
    • 3ay

Ne anlatmaya çalıştığını anlamadım? Hangi okul ve hangi zorunluluk?
      Olay kapanmak değil sadece ve dini inancım olmayınca ne oluyormuş?

• 3ay

Hangi okul ve hangi zorunlulukdan bahsediyorsun inan anlamadım. Benim dini inancımın olmayınca ne oluyormuş?

• 3ay

Pardon gitmedi sandım bir daha yazdım

• Haklısın kardeşim.(Deistim.)

0|0
    0|0
    • 3ay

Yani laflarının arkasında dursunlar en azından biraz omurgalı olsunlar :D

• 3ay

Mahkemeye çağırılsalar paşa paşa giderler Allah namaza çağırıyor takan yok :D

• 3ay

Öyle cidden😂Çok doğru :D

• Herkesin gunahi kendine.

0|0
    0|0
  • Tesettürlüyüm. Elhamdülillah müslümanım.

0|0
    0|0
    • 3ay

Bak seni sadece bu konuda takdir ederim mesela. En azından dediğinin arkasında yaşıyorsun müslümanım diyorsun ve kurallarınıza uyuyorsun ama diğerleri komik geliyor bana :D

• 3ay

Yüce Rabbimin cinsiyeti yoktur doğru konuş haşa çarpılacaksın. Git önce bir İslam dinini araştır sonra gel burada konuş.

• 3ay

Ben fazlasıyla araştırdım hem çeşitli mealler hem çeşitli tefsirler okudum ilmihal bilgim de var :D

• Din adı altında bastırılmış olmasalar onlarda sen ben gibi olcaklar

0|0
    0|0
    • 3ay

Ya hepsi toplumdan kabul görmek için inanıyoruz diyor bir insan inanıp da Allah'ın dedikleri çok da fifi ya der mi? :D :D

• 3ay

Boşver onlar yanacak biz mi dsfkjbs :D

• Okumadım çok uzun ama olabilir

0|0
    0|0
    • 3ay

Zaten ne bekliyorsam böyle insanlardan. İki kelimeden uzun olunca idrak etmenizi beklemem hata

• Amel imandan bir cüz değil kaldı ki tesettür de göreceli bir kavram

0|0
    0|0
    • 3ay

Benim anlatmak istediğim o değil Allah'ı görmediğiniz için çok da takmıyorsunuz

• 3ay

Amel imandan cüz değil ne demek bunun üzerine bir düşün sonra böyle çocukça sorular sor

• 3ay

Yahu zeka geriliği mi var sende ben buna cevap verdim. Ben hata günah vs yaptığınız için kafir oluyorsunuz demiyorum ben sadece Allah'ı o kadar da takmıyorsunuz diyorum bunun sebebi görmüyor olmanız da olabilirler bir ihtimal aslında içten içe olmadığına inanmanız da olabilir. Çünkü sınavda hoca gözünü üstünüze dikse kafanı bile kaldırmaya korkarsın ama Allah sözde sürekli sizi izliyor ama her haltı yapıyorsunuz buna ne diceksin?

Erkekler Ne Diyor 14

• kuranı okumamış kimseler için fitne çıkarmak kolay bir iştir, kuranı okuyan kimseler için ise ortaya atılan fitneyi temizlemek kolay bir iştir. senin bu bahsini yaptığın mevzuyu melekleri insanlar daha yaratılmadan önce sormuşlar Rablerine. ve o da ''Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek birini mi yaratacaksın? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.'' (bakara 30. ayet) tesettürünü kuşanan bayan kılmadığı namaz için ayrı bir hesap kuşandığı tesettür için ise ayrı bir mükafat alacaktır. amellerin hepsi ayrı ayrı hesap görülür. sen açıksın diye kıldıgın namazları Allah zayi etmez merak etme ecri düşer sadece. yüceler yücesi sabrı sonsuz olan Allah'ı bir tesettür olayıyla alt etmeye mi çalışıyorsunuz siz (haşa !)

0|0
    0|0
    • 3ay

Benim takıldığım bunun günahı sevabı veya tövbesi affı değil Sizin inancınıza göre Allah'dan korkuyoruz Allah süper güçlü diyenler adamın emrettiği şeyi ti'ye alması komik geliyor. Devlet sokağa çıkma yasağı koysa kimse dışarı çıkamaz ama Allah sokağa çıkma dese herkes dışarıda gezer.

• 3ay

sana yapmayı istemediğin ama yapmanı emreden bir iç sesin var dimi?
      he işte o iç ses kulu Rabbine karşı kışkırtan iç sestir yani nefistir şeytandan kötüdür. nefisi biz dağlara yüklemek istedik de dağlar bu emaneti kabul etmedi buyuruyor Allah yani yüce dağlar bile nefis taşımaktan korkmuşlar cansız bir dağ ya. Allah sabırlıdır kardeş kendi yarattığı kul için intikam duygusu gütmez onun zaten hesap günü bellidir. zaten inançsızlık burdan başlıyo işte, sizler Allah'ı görüp görebileceğiniz şeylerle kıyaslayıp bir tuttuğunuz için oluyo bunlar. sana şu kadarını söyliyim bu bile aklının karışmasına yetecek ama bu bu dediğim aklımızın sadece dünyalık şeyleri idrak edebildiğinin kanıtıdır. Allah ses harf ve kelime kullanmadan konuşurmuş yaaa akıl almıyo dimi.

• Burdaki kızların yorumlarına bakıyorumda çoğu savunma moduna geçmiş kendini. Soruyu yanlış sormuşsun kardeş Müslüman olanlar neden namaz kılmaz diye sorsan genelleme yapmış olurdun daha iyi olurdu. Bizim dinimizde örtünmemek namaz kılmamak içki içmek kumar oynamak zina yapmak evet bunlar günah bir kişi eğer yaptığı işi haram veya günah olarak bilirse evet bu yaptığım günah ama nefsime şeytana uyuyorum derse dinden çıkmaz günahkar olur ama Bu zamanda ne kapatıcam başımı herkes açık vs. gibi düşünceye girerse dinden çıkar. Seni tebrik ediyorum İnanmadığın halde güzel bir soru sormuşsun. Eski peygamber efendimiz zamanına bakarsak evet o zamanlar müslüman olanlar daha kapalıydı hatta açık yoktu denebilir. Ama şimdi o zamanlarda düşünsene bir çok mucizeye şahit oluyo millet. Peygamber efendimiz Eliyle Ay ı yarıyo. İnsanlar görüyo bir sürü mucize var dini peygamberin ağzından duyuyosun. Şimdiye bakarsak ne mucizeler var ne peygamberler var şu an inanmak daha zor eskiye göre. Yani diyceğim şu ki kimse bahane bulmaya çalışmasın eğer müslümansan dini vazifelerini yerine getirceksin getiremiyosanda evet yapamıyorum ama nefsime şeytana uyuyorum günah işliyorum diyceksin yaptığın işi haram biliceksin bu çok önemli. Bizim kızlarında çoğu doğru kapanmıyo. Başını kapatıyo parfüm makyaj herşey var. Allah diyo ki başka erkeklerin dikkatini çekmemen lazım. Yani başımı kapatıyım yeter diye bişey yok. Başkası sana bakıp iç geçirmiycek. Başını kapatıyosan ya DOĞRU şekilde kapatıcaksın ya da hiç kapatmıycaksın bu kadar basit olay.

0|0
    0|0
    • 3ay

Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum insan söylediği şey ile tutarlı olacak ben inanmıyorum mesela ama inanıyorum diyen insanlar Allah'tan korkyoruz o çok güçlü diyor ama bir devletten korktuğundan daha az korkuyor. Okul müdürü bile saçını kes dese yarın keser Allah'ı sanki önemsemiyor. Devlet sokağa çıkma yasağı koysa kimse dışarı çıkamaz ama Allah sokağa çıkma dese herkes dışarıda gezer :D

• Kişi imanını kendi içinde yaşar. İster açık ister kapalı Bunun bedelini yaptıkları ve yapmadıkları ile kendisi öder. Yani bir müslüman, müslüman olduğu için bir takım eksikleri olunca imandan çıkmış sayılmaz. Tıpkı seni yaratana inanmayıp reddettiğin için rızkının kesilmemesi gibi. :)

0|0
    0|0
    • 3ay

Ben Müslümanlıkdan çıkmaktan bahsetmiyorum bir Allah'a inanıp o çocuk güçlü ondan korkuyoruz diyip nasıl takmıyorsunuz

• 3ay

Hayır katılmıyorum resmen adamı görmüyorsunuz diye dalga geçiyorsunuz adam ile. Sigaranın yasak olduğu mekanda görevli varken sigara içmeye cesaret edemiyorsunuz ama sözde çok korktuğunuz sözde her şeyden güçlü dediğiniz Allah diyince yav kim takar

• 3ay

Sabit fikirli ve dar görüşlüsün ne desek boş. Allah islama şart koymuş İmanın da islamında şartı belli Başını kapatıp kapatmamak günahı bellidir. Ona göre yargılanır dinden imandan çıkmış olmaz. Ona göre mükafatlandırılır Elbette yanlış bir şeydir. doğru bir şey olduğunu söylemiyorum Ama İmandan dinden çıkmış olmaz. Lakin günahın karşılığını elbet alacaktır.

• tek katılmadığım kısım o dönemki sosyal yapıyı, toplum kısmı.

0|0
    0|0
  • '' Yahu o zaman en rahat din islamiyet :D '' diyerek belki de dalga geçtin fakat, ne diyor senin bu soruyu sormanı sağlayan Evrenin Yüce Yaratıcısı;

Biz bunu (Kur'an'ı) senin dilinle kolaylaştırdık, takva sahiplerine müjde vermen ve direnen bir kavmi uyarıp-korkutman için. (Meryem Suresi, 97)

Ayrıca Allah Kuran'da hiç bir yerde biri bir diğeriyle diyaloğa girmesin demiyor.

0|0
    0|0
    • 3ay

İki kişi eğer 3 ay içerisinde evlenmeyeceklerse diyaloğa girmeleri konuşup arkadaşlık etmeleri haram. Peygamber dönemimde böyle uygulanmış bu kural. Sen ne düşündün peygamber döneminde sahabe kızlar erkekler pijama partisi mi yapıyorlardı?

• 3ay

Evet tüm peygamberler ismet sıfatına sahiptir Muhammed de günahsızdır ve Hatice ile iş diyalogları hariç özel hayatlarında evlilik yoluna girene kadar konuşmamıştır.

• 3ay

Konuşmadığını ne biliyorsun? Ayrıca, kuran kaynaklı konuşalım lütfen. Kuranda böyle bir şey yok, hacı hoca diye söylenenlerle islamı yargılarsan yanlış yola çıkarsın.

• Kardeşim adem as mi cennetten kovduran karısı değil nefsiydi insanoğlunda nefis olmasaydı cennet cehennemde olmazdı bu bir imtihan ve kimimiz yanarken kimimizde cennette keyif caticak

0|0
    0|0
    • 3ay

Sizin inancınıza göre öyle ama bana Allah'dan korkuyoruz Allah süper güçlü diyenler adamın emrettiği şeyi ti'ye alması komik geliyor. Devlet sokağa çıkma yasağı koysa kimse dışarı çıkamaz ama Allah sokağa çıkma dese herkes dışarıda gezer :D

• 3ay

allah varsa ki tövbe aşşa var ben ona inanarak bişe kaybetmem ama sen çok şey kaybedersin senin görüşün de doğruysa sana göre 2mizde bişe kaybetmeyiz benden sana kardes tavsiyesi tövbe et bu konuda nokta.

• nufüs kağıdında müslüman yazınca müslüman olunmuyor veya başka bir dinde olabilir, onların durumu da aynı senin ki gibi, aslında inanmıyorlar sadece toplum baskısı ile bu şekilde davranıyorlar.

0|0
    0|0
  • İman zaafiyeti.. aslında sorduğun sorunun cevabı basit fakat tafsilatlı. Neye inandığını, niçin inandığını bilmemek, taklit etmek biz müslümanları bu hale düşürdü. Ahirzamandayız ateist gardaş devir tuhaf yani.

0|0
    0|0
    • 3ay

Ağzına sağlık yani ben böyle insanlara saygı duyuyorum adam inanıyorum diyor ve her şeyini yerine getiriyor diğeri de inanıyorum diyor ohooo :D

• 3ay

İşte o bahsettiğin ilmiyle amel etmeyenler, inanmayanlardan daha da aşağı yerde olacaklar. İman etmeyenler veya duymayanlar bilmiyordu. Ama o bilipte yapmıyordu. Ona iki kat ceza.. Allah muhafaza ya, etrafta cazibeli o kadar çok şey var ki.. Her an aldanabiliyor imanı zayıf olan her kimse..

• Kişilerin özgür iradesi. ateist adamın da böyle niye yapmıyosunuz allahınızın emirlerini yerine niye getirmiyosunuz diye sorduğunu ilk defa görüyorum :D

0|0
    0|0
    • 3ay

Hayır bana mantıksız geliyor hal hareketleri çünkü hem Allah var diyorsunuz hem de çok da takan yok adamı :D dalga mı geçiyorsunuz Allah ile

• 3ay

ben var demiyorum. şahsen bir ateist olarak kim neye inanıyor nasıl inanıyor.. umursamıyorum.

• Yucel isa sizi kutsasın

0|0
    0|0
  • Aziz nesin in hirant hudaverdi oldu hikayesini oku anlarsın :)

0|0
    0|0
  • Tessettürlüym ve çokk mutluyum... Allah bana kapabmayı nasip etti.. bir başım daha olsaa onuda kapatırrm.. Allah buyurdu başını kapatt dedi bende başımla bereber dedim ayıp ettbn dedim...

0|0
    0|0
    • 3ay

Abi ya işte böyle insanları seviyorum ben :D Sana saygım diğerlerinden daha fazla :D

Ben de kapanıcam hayırlısıyla :D

• 3ay

Tamam biraz Ahmet Kaya dinle.. Gözyaşı sorununu çözecektir.. Ayar tutmaz ise Alihan ajdar kapışmasını aç gerçi gülümsetir ama o da yaş getirir.. Neyse seni sınavlarına bağışlıyorum ve diyorum ki o böbrekler benim kimseye yar etmem..

• 3ay

Hahahaha :D eyv :D

• İnanmayan bir insan bile bu kadar doğru konuştuysa sınıfta kaldık.

0|0
    1|0
    • 3ay

Abi mantık diye bir gerçek var. Bu insanlar Allah'a inanıyor ve onun her şeyden güçlü olduğuna o olmasa biz olmazdık ona her şeyi borçluyuz demeye gelince ağız dolusu konuşuyorlar. Sözde Allah'dan çok korkuyorlar ama açık ve net emirlerini sallamıyorlar.

• Ben de hoşlanmıyorum bu durumdan. Başını kapatmamalarını da geçtim. DAha çok açılıyorlar. Minili, dekolteli, daracık giyiniyorlar. Onların öyle giyinmesini istemiyorum. Ha sana gelince de sen Allah'a inanmıyorum desen de ondan kurtulamazsın. Allah dünyada sana çok karışmayabilir ama ölümünden sonra hesap sorulacaksın ve kaçışın olmayacak.

0|0
    0|0
Yükleniyor...