Tesettür kadının fıtratı degil mi?

Amacım rencide veya ayrıştırmak degil kesinlikle. Ama tesettürlü kardeşlerimiz (doğru olan tesettür ) daha kadınsal durmuyorlarmı?
Pantalon giyen bir kardeşimiz ve çarşaflı veya peçeli bir hanım kardesimize bakarak itici değilmi?
Yanı tesettür kadının fıtratı gereği.
Dekolte giyimli bir kardeşimiz -kasap reonundaki et misali-şehvet yobazlarının lezzetine hitab ediyor.
Namus tüccarlarının oyuncağı haline geliyor.
Zira tesetturune önem veren bir kardesimiz bu gibi durumlarla karşılaşmadan yaşıyor.
(Amacım kimseyi ayrıştırmak degil sadece bir görüş)
Kırılmanıza sebeb olduysam affola.

Güncellemeler:
3ay Ne kadar da ilginç...
Soruma yapilan 10 "erkek' yorumdan 9 u aksini iddia ederken,
13 hanım kardeşimizin yorumundan sadece 4 ü.
Bu bile durumun izahı icin kafi.

6|0
14|10

En İyi Kız Görüşü

• Cok haklisin. Tam anlaminda tesetturlu oldugumu iddia etmiyorum ama elimden geldigince cabaliyorum. Acik oldugum zamanlarimdan utaniyorum simdi erkeklerin bakislari gozumun onune geliyor igreniyorum. Ama kapali bayanlara bile igrenc yakistirmalar yapanlar var. Artik nefis deyip geciyorum Allah herseyi goruyor sonucta elestirmek yargilamak bana dusmez.

3|3
    1|0
    • 3ay

Beklediğimiz yorum şüphesiz buydu.
      Tam manasıyla tesettüre muvaffak olmanız temennisiyle.

• 3ay

Helal olsun

• 3ay

Yorumuna katılıyorum. Duygularıma tercüman oldun 😊

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 13

• Fıtrat yaratılış demektir ve arapça kökenlidir. Tesettür denilen şey insanın yaratılışında yoktur. İbrahimi dinlerde kadınların hep kapanması gerektiği söylenir. Sizin fıtrat dediğiniz sadece dini kurallar bütünü. İslama inanıyorsunuz ve bütün kadınların da islama uygun şekilde yaşamasını istiyorsunuz. Olmayınca ''Tesettür kadının fıtratında var'' gibi hezeyanları duyuyoruz.

Diğer konu islama uygun giyinmeyen kadınların ''itici'' olması. Bu senin şahsi görüşün. Sen o şekil beğenirsin, o şu şekil beğenir. Nitekim bunu tartışmaya gerek yok. Kadınları dekolteli kıyafet giyiyorlar diye hadsiz benzetmeler yaparak eleştirmek de doğru değil. 'Et' gibi. Ben de erkekleri 'et' olarak mı göreyim şimdi? Onlar da gelişi güzel, rahat kıyafet giyiyorlar? Bu sizin kadınlara bakış açınızı gösterir. Açıksa et oluyor, kapalıysa bacın oluyor. Hayret bişey!

Bir kadın müslüman olsa bile, başörtüsü takıp takmayacağına kendisi karar verir, günahı kendi boynunadır. Sonuç olarak insanlar sizin istediğiniz şekilde yaşamıyor diye saldırıya geçmeyin. Herkesin bir hayatı var ve bu hayatı yaşarken size fikrinizi sormayacaklar. Herkesin inancı da kendinedir.

Son olarak kapalı kadınların tacizden tecavüzden muaf olduğunu düşünmen de bir hayli enteresan. Köylerde ne ensest hikayeler dönüyor haberiniz yok galiba.
    Şu köşeye bir tane örnek bırakalım.
    eksisozluk.com/tacize-ugradiktan-sonra-bayilan-kutahyali-kiz--4942842

0|0
    0|0
    • 3ay

İslam da müslüman kadının nasıl giyinmesi gerektiğine değinmiştir ama sadece islamla bunu sınırlamak doğru olmaz basta ilahi dinler olmak üzere hemen hemen bir cok dini akımda kadının belli baslı tesettüre girmesi şart koşulmuştur.
      Fıtrat da insanın var oluşu bütünü teşkil eder.
      Evet itici olması benim şahsi Görüşüm kirilmaniza sebep olduysam özür dilerim. ama bu gerçeği değiştirmiyor. Ve dahi Teşbihte hata olmaz. İslamiyetin seçen bir kardeşimiz kuran ve sünnete uygun yaşayacağına dair akd vermiş olur aynı zamanda buna muhalif yaptığı her davranış haramdır, fucurdur ve dahi küfürdür.
      Herkes istediği gibi düşünmekte yasamakta özgürdür ve biz kimseyi islamın dısinda bir şeyi tavsiye etmeyiz edemeyiz.(İslami secenler icin)
      Ve biz bilirizki hic kimse her ne sebeple olursa olsun asagilanamaz saldırıya maruz kalamaz.
      Boyle hiasetmenize sebep olamam imkansız.
      Herkesin inancında kendine dir. Haklısiniz ama İslam toplumun bütününe nüfuz eden bir dindir.

• Burada kadının kapanması değil çözüm, insanların kadına veya erkeğe her daim cinsel haz verebilecek bir beden değil de bir fikir, bir varoluş olarak bakabilmesi. Saygı duyabilmesi. O şekilde bakabilirlerse kimsenin korunmak için örtünmesine de gerek kalmazdı. Kadın özgür olmalı saçlarında rüzgarı ve güneşi hissedebilmeli. Çünkü saç masumdur insanların pis düşünceleridir üzerine örtü örtülmesi gereken.
    Gördüğün gibi senin fikirlerine hakaret etmeden fikirlerimi söyledim, genelde bu tarz sorular soran insanlar çok sabit fikirli ve başkalarının görüşlerine karşı saygısız oluyor. Umarım saygı ile karşılayabilirsin yorumumu.

1|0
    0|0
    • 3ay

Cok tesekkur ediyorum yorumunuz için.
      Pis Düşüncelere örtü noktasında katılıyorum İslam büyük ölçüde bunu da kapsamakta kesinlikle.(ki biz buna ahlak diyoruz)
      Lakin İslami prensipleri kabullanmiş birinin ihtilafı bir ameliyesi haramdır savunması küfürdür.
      Ve tesettür un kadını kadınsal bir vaziyete getirdiği gibi , bizzat kurani bir değimle onun zarar görüp asagilanmasinın da önüne geciyor.
      Yorumuz icin tesekkur ederim.
      Saygı gosteren saygı görür.

• Yani doğru olanın ne olduğuna karar verecek kişi sen değilsin. Bu ülkede tesettürlü olmayana yiyecek gibi bakılmasının sebebi bu düşünce tarzı zaten. Oysa yurt dışına çıktıysan bilirsin, ne giydiğin kimsenin umrunda olmaz. İster tesettürlü ol ister olma. İstersen de çıplak gez. Hoşgörü dini deniliyorsa bu şekilde soruları kesinlikle yanlış buluyorum. Ve her ne kadar kabul etmesen de pozitif ayrımcılık yapıyorsun. Pantalonu, maviyi, mühendislik mesleğini erkekle; pembeyi, doktorluğu kadınla bağdaştıran bir zihniyet bu. Kesinlikle de kabul etmiyorum. Rahatsız olan başını çevirip işine bakabilir, aynı bizim çarşaf giyen kadınlardan rahatsız olup başımızı çevirdiğimiz gibi.

1|1
    0|0
    • 3ay

Bizim icin tek bir doğru vardır oda islam.
      Kadınlarada yiyecek gibi bakan zümrenin kim olduğu aşikar iftira atmayınız.
      Yurt dışında özellikle avrupa da bulunma fırsatı da buldum -ahlaki olarak ölmüş batıyı- ornek vermeniz akla uygun değil. Sokağın ortasında hertürlü ahlaksızlığı yapıyo oluşları ve bundan zerrece rahatsızlık duymayislari sizin cazibenizi çekmesi normal.
      Evet İslam hoşgörü dini bu şüphesiz boyle ama hoş görmek ayetleride görmekten gelmemek manasına gelmiyor.
      Erkek erkek dır kadın kadındır.
      Küpe takıp "nasılsın ay ol' diyen bir erkek tiksindirici olduğu gibi,
      Pantalon giyip " naber birader" diyen bir kardeşimiz de son derece tiksindirici.
      Her kez yerini bilmeli...
      Oyle bir zaman gelecek ki başınızı cevirdiginiz her yerde çarşaflı kardeşler sarıklı abiler göreceksiniz.. Cok yakında.
      Saygılar la.

• 3ay

Bu durumda siz oldukça ahlaksız görünüyorsunuz. Bu işleri bırakın biraz bilime yönelin insanlar ne buluşlar yapıyor. Bizim burada tartıştığımız konu acınası.

• 3ay

Saygılarımla. Bundan sonra yazdığınız cevabı dikkate almamakla birlikte iyi geceler diliyorum. Ütopyada yaşamaktan vazgeçin, cumhuriyet 30 kupona alınmadı. Çabuk vazgeçilmez. Son yorumumdur.

• haklısın evet genelde elbise giyerim ama erkekler o kadar pislikki geneli kapalı kadına bile bakma cesareti buluyorlar ben sessiz kalamam bakan oldumu ağzının payını verebilirm :)

2|1
    2|1
  • Katiliyorum sana

0|1
    2|0
    • 3ay

Teşekkürü borç biliriz :)

• Al ışte kadınlara tacizi tecavüzü mesrulastiran yobaz sicmiklarindan biri daha. Dişi sinege hallenen sapık ruhlular kara çarşaflar altındaki bedenle ilgili çok masum düşünüyor evet. Sizin gibilerin ilkel beyinleri de benim nefretime hitap ediyor. bir zahmet o bağnaz ilkcag kafalarinizi tesetture sokun ilk önce. Nitekim kırılmaya değecek kadar muhatap alınacak varlıklar değilsiniz.

1|1
    4|0
    • 3ay

Şahsınızda bulunan meziyetleri yazmışsınız.
      İlkel beyni olan biziz insanlara nasıl iletişim kuramayacağini bilemeyen siz medeni.
      Nefreti ne hitab etmemiz bir hayli sevindirdi aksi uzerdi zaten.
      Sizin ilk cağ medeniyeti diye tasvir ettiğiniz yapının mimarı sizi dıri diri toparağa gomulmekten kurtaran Efendimiz sas bizzat kendisidir. Sizin muhatabınız da donemin şehvet peresleri dır.
      Sizin icin hidayet ten başka birsey istemek gelmez elimden.
      Saygılarla.

• Haklisin

0|1
    1|0
  • Haklisin bence ama insanin icinden gelmeden olmuyr

0|1
    0|0
    • 3ay

Muhakkak once sevmek gerekir sonrası kendiliğinden olur.
      İnşallah nasip olur sizede kardeşim.
      Teşekkürler.

• Sadece gülüyorum

1|0
    0|0
  • Aynen oyle. Ama iste bu devir kotu

0|0
    1|0
  • Haklisin.

0|0
    1|0
  • Tesettür şunun bunun fıtratı diyemem ama Allahin farzı diyebilirim

1|0
    1|0
    • 3ay

Kişi zaten İslam fıtrat üzre yaratılır.
      Sonrada yönelir dalalete.
      Allah muhafaza buyursun.
      Teşekkürler.

• 3ay

Rica ederim

• haklısın ama çoğu insanında kişiliği ve buna yapabilirliği vardır herkes nefsince yapıyor tabi farklı yapıp düşünenleri kıyaslamıyorum

0|1
    2|1

Erkekler Ne Diyor 9

• Nasıl bakarsan öyle görürsün.
    Ben de tesettürü oldukça itici ve gereksiz görüyorum.

1|0
    0|0
  • bence tesettürlü bir kadının kadın olduğu bile belli olmuyor, askı gibi dolap gibi ya da plaj şemsiyesi gibi bir şeye benziyor. taş gibi mini etekli dar kotlu bir kadın görünce işte kadın bu diyorsun.

2|0
    0|0
    • 3ay

İste anlatmak istediğim tamda bu başka birisinin karısı veya kızı icin niye bir şehvetperes tas gibi desin vb.
      Merhum Mehmet Akif "yabancı bir erkek hanımımın adını sorsa kafasını koparırım " diyor.
      Saygılarımla.

• 3ay

Sizinde ciddiye alınacak hic bir yeriniz yok
      Kusura bakmayın aldım.

• 3ay

ben sizin ne olduğunuzu baştan anlamış olmama rağmen ciddiye aldım.

• Tesettüre karşıyım, bence gericiliktir. NOT: Müslüman değilim.

1|1
    0|0
  • Durdurun memleketi inecek var.

0|1
    0|0
  • Baktığımız zaman tesettür hem kadına hem erkeğe gönderilmiştir fakat biz sadece kadına indirgemek eğilimindeyiz.

0|0
    0|0
    • 3ay

Kesinlikle haklı olduğunuzu düşünüyorum.
      Erkeğin tesetturu gözünün kapağıdır.
      Ama ben boyle bir şeyi ifade etmemek için elimden geleni yaptım oyle bir dusuncem olmadı olamaz.
      Teşekkürler.

• Değil.

0|0
    0|0
  • Görmemiş sayıyorum, susuyorum.

0|0
    0|0
  • Kasap reyonlarındaki et misali ne iğrenç bir benzetmedir. Şehvet yobazları ve namus tüccarları bu tarz düşünen çükü beyninde olan yobazlardan çıkıyor. Sen itici buluyorsun diye tesettür kadının fıtratında olmuyor birader.

0|0
    0|0
    • 3ay

Benzetme de hata yok gayet iyi bir benzetme.
      Ayrıca itici bulan ben değilim azıcık aile terbiyesi alan bir insada benden farklı dusunmeyecektir.
      Ben ve benim gibiler icin kadın ozledir baş tacıdır
      Cennetin anahtarıdır vb. Bizim peygamberimiz sas müslüman bir kadın icin savaş acmıştır. Gerektiği vakit aynını yapmaktan cekinmeyiz.
      Ama aksi icin kadın sadece bir meta dır. Herkesin rahatlıkla ulaşabileceği faydalanabileceği bir varlıktır.
      Aksi cehaletin özüdür.
      Kadına insan-musluman- olduğu icin değil kadın olduğu icin değer vermekti buda sadece şehvetin geçtiği ana kadar devam eder.
      Biz bilirizki kuran-i kerimde onların isminde sure vardır. Bundan dolayı onlar (helalimiz) başımızın tacıdır...
      Teşekkürler

• 3ay

Evet bizzat aile terbiyesidir. Kabullenmesenizde gerçek. Bizim icin bir tek İslam aksi düşünülemez
      Peygamberi zişanı Belliki sizden daha iyi tanıyor ve benimsiyoruz.
      Sorgulamaktan kastınız reform ise sapıklığın bizzat kendi.
      Şehvet e gelince helali helal haramı haram biliriz.
      Ayrıca neyi düşünüp neyi konusacağıma karar verecek olan siz değilsiniz (sanane).
      Kendiniz gibi gormeyince mahza hakaret siz busunuz ötesi yok.

• 3ay

Homo habilislerin bile sizin kadar geri kafalı ve ilkel olduklarını düşünmüyorum. Neyse şehvetinize hakim olun, haram helali bilin. Kendinizi kurtarın. Biz zındıklar yanarız. 😀

• Sanmam.

0|0
    0|1
Yükleniyor...