Bu insanlar bu parayi nereden buluyor?

orta gelirli insanlarin bulundugu bir semtte yasiyorum
ailemin aylik geliri 3.800 ila 4.500 arasinda degisiyor
ailemde annem ve babam okumus insanlar degil sebest meslek yaparak bu parayi kazaniyorlar ve bizim aile yapimiza göre gerekli olmayan hic bir sey eve alinmiyor aylik 2000 gideimiz varsa kalanini bankaya tasarruf hesabimiza yatiriyoruz ve bu bizim ailecek yapabileceginuz aktiviteleri kisitliyor
mesela cevremdeki insanlar surekli gezerken cafelere giderken biz genelde sahilde aksam yuruyuslerini evde ailecek (3 kisilik aileyiz) film misir yapmayi falan tercih ediyoruz
bunlardan sikayetci degilim ailem tutumlu oldugu icin maddi acidan disipline giriyoruz ama etragimda 2 lira paraya ihtiyaci okduguna iddia edip aglayan insanların 1 hafta sonrasında kıbrısa tatile gitmesi tuhaf geliyor. herkes tatile gidiyor cok luks otellere cok luks mekanlara gidiyor ama maddi olarak bizden daha kotu durumdalar. insanlar bu parayi nereden buluyolar ya

0|1
4|15

En İyi Erkek Görüşü

• Parayı bulduklarında harcıyor onlar... çünkü kolay kazanılan para kolay harcanabilir... aynı durumu ben de hep düşünmüşümdür çok güzel soru...

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Para biriktirmiyolar borc yapiyolar kafaya takmiyolar ve borc girtlaga geldiginde sefalrt icinde kaliyorlar borcu ödeyip borc yapiyolar tekrardan ölene kadar öyle gidiyo torunlarina da borc senedi birakiyolar arkasindan küfredeni çok oluyo ama o gitti bir kere yani köpek gibi çalişip eşşek gibi yiyorlar aslinda doğrusunu onlar mi yoksa siz mi yapiyosnz bilemedim

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• İnsanların hayatla ilişkileri, zevkleri, yapmak deneyimlemek istedikleri değişkendir gizli gız!

Senin gezmek, eğlenmek, farklı hobilerle uğraşmak, seyahat etmek gibi zevklerin pek yoktur, düşkün değilsindir bunlara, evinde oturup film izlemeyi tercih edersin, elbette daha az para harcar ve birikim yapabilirsin.

Ama başkaları birikim yapmayı pek önemsemez, temel ihtiyaçları dışında elde ettiği tüm parayı eğlence için harcar. Ya da kendisine keyif veren şeyler birer eğlenceden çok temel gereklilik haline gelmiştir, onları yapmadan yaşayamaz. O kişi de tüm parasını harcar ve birikim yapamaz.

Bahsettiğin tatiller, geziler eskisine göre çok pahalı eğlenceler değil. Bugün 2-3000 lira gibi bir paraya, 2-3 kişi iyi bir otelde bir hafta tatil yapılabiliyor. Kenarda paran da yoksa kredi kartından 3000 lira harcayıp o borcu yavaş yavaş ödesen yine güzel bir tatil yaparsın. Ki ülkede kredi kartı borcu olmayan çoook az insan var.

Bunlara ek olarak biz ülke olarak genelde gıdaya, eğitime, kültüre gelişmiş ülkelere göre daha az para harcıyoruz. Mutfak masrafımız bütçelerimizin içinde önemli bir kısma denk gelse de aslında pek azımız gerçekten kaliteli besleniyor. Kitap okumuyor, tiyatroya gitmiyor ve sağlık hizmetlerinden hakkıyla yararlanmıyoruz. Yani aslında, bu önemli yerlere harcamamız gereken parayı harcamıyoruz. O parayı gidip pahalı giysiye, tatile, telefona harcıyoruz.

Özetle... Ya sizin gibi pek az zevkimiz var. Ya da gelirimizi kötü biçimde tüketiyoruz. Ve çoğunlukla borç içinde yüzüyoruz...

0|0
    0|0
  • Bazı şeylere gelince param yok diyip bazı şeylere gelince de param var diyen insanlar bunlar ekmek yiyecek paraları olmaz telefonda ıphone kullanırlar arabada bmw kullanırlar en sinir olduğum insan tipleri

1|0
    0|0
    • 3ay

kesinlikle iste bahsetmek istedigim sey bu ve borc batagindalar bununla hava atiyolar

• 3ay

önemli değil bugün hava atarlar yarın bir güzelde bunlara kazık girer o zaman o havayı görürler bizim milletimiz mal canım akıl yoksunu insanlar

• en doğrusunu yapıyonuz... siz ileriye sağlam adımlarla giderken onlar yarın ne olacağı belli olmayan bir yola giriyorlar... bende öyle gerçi :D yarını düşünmem

1|0
    0|0
  • Aileniz doğruyu yapıyor. Başkalarına muhtaç olmaktansa tutumlu yaşamayı tercih ederim. en azından kimseye borcunuz yok ailen dik duruyor. tebrik ediyorum anne va babanı.

1|0
    0|0
  • Borç bataklarına giriyorlar işte

1|0
    0|1
  • Ayağını yorganına göre uzatmayı bilmeyenlerin sonu ibretlik olur... siz doğru yolunuzdan şaşmayın...

1|0
    0|0
  • Öyle tiplerin %80'i hükümet yalakasıdır.

1|0
    0|0
  • Kıbrısta tatil yapmak için holding sahibi olmaya gerek yokki... O insanlar büyük ihtimalle kredi kartlarına vs abanıyorlar. öyle yapıyorlar tatili... Ben genelde 9 ay sizin gibi yaşıyorum 3 ay kafama göre takılıyorum... Tabi benim aklımda bir mebla var ona ulaşınca başka şeyler planlıyorum... Tamam tutumlu olmak güzel birşey yaptığınız doğru ama kendinizi bu kadar sıkmayın kendiniz içinde harcayın tatil yapın sizde gidin lüx otellere...

0|0
    0|0
  • Onları boşver sizin yaptığınız doğru olanı

1|0
    0|0
  • Eeeee adamlarda para var imkan var

0|0
    0|0
    • 3ay

para yok :) iste olmadan nasil yapiyolar bunu sordum

• kredi kartları sağ olsun, aynı sıkıntı bizde de var bir de gelip siz para harcamasını bilmiyosunuz diyorlar oysa aldıkları nefes kredi kartı

0|0
    0|0
    • 3ay

asagida birisi yorum yapmis kullandiklari telefon iphone vs. diye kredi kartlari dolmus artik limit yok ama ortamda o telefonla hava atiyolar ben anlamiyorum

• Parayı nereden buluyorlar değil. Siz parayı harcamıyorsunuz. 1000 lirasını daha ekşinize ayırsanız sizi ailecek iki kez kibrisa götürüp yurt içinde de istediğiniz yerde tatil yapma imkanı doğar :)

0|0
    0|0
  • Senin yerinde olmak isterdim 😁😂

0|0
    0|0
  • Belki çalıyorlardır.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Allah bilir

1|0
    0|0