Allahin adini kullanan ateistler?

Bazi ateistler var. Selamun aleykum, eyvallah, allah razi olsun, masallah vs... gibi kelimleri kullaniyor. Sordugumda agiz aliskanligi diyor. Ne dusunuyorsunuz?

0|0
8|18

En İyi Erkek Görüşü

• Bkz. Antropoloji
    Bkz. Kültürel Antropoloji
    Bkz. Kültürlenme

Kültürlenme sürecinde herkes çevresinden edindiği kendi yaşama alanındaki kültüre az veya çok adapte olur. Bahsettiğin sözler kalıplaşmış. Bu ne demek? Çoğu zaman gerçek anlamını ifade etmek için kullanılmaz. Örneğin "allah razı olsun" demek "teşekkür ederim" demeye alternatiftir. Düşünmeni kolaylaştırmak için penisleri olmadığı halde sinkaflı küfürler kullanan kadınları düşünebilirsin, ki bu daha garip çünkü bu küfürler aynı zamanda kadınlık adına aşağılayıcı da. Ama kişi bunları değil, ifade ettiği anlamı düşünüyor bu gibi sözcükleri kullanırken, ve çoğu zaman bu bilinçli bile yapılmıyor.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Agız aliskanligi veya Türkcede onun yerine kullacak kelime yok. Misal ben inşallah yerine umarım diyorum ama bu karşımdakine yetersiz geliyo

0|1
    0|0
    • 3ay

abez kaciyor yani?

• 3ay

Hayır da karsımdaki sanki iyi dileklerde bulunmuyomusum sanki olmasini istemiyomusum gibi dusunuyo zorla insallah masallah dedirten arkadaslarim var :D

Erkekler Ne Diyor 17

• Kültür ve dil hepsi bundan ibaret...

Senin dini amaçla kullandığın çoğu kelime artık günlük kullanım diline ve kültürüne geçmiş durumda.

Ayriyeten farklı inanışta ki kişilerin dini amaçla kullandığı çoğu kelimeyi de sende günlük dilinde kullanıyorsun.

0|0
    0|0
    • 3ay

mesela?

• 3ay

aynen cok kelime varbdemekki

• 3ay

Demek ki bir ateist de, benim gibi bir Pagan da selamun aleyküm ya da ne bileyim maşallah, korku durumun da aman allah vb. diyebilir, çünkü kültür ve dil ile bağlantılı bir durum. :)

Neyse iyi günler. :)

• selam vermeyi dini bir vecibe olarak değil gelenek olarak uyguluyorlar demek ki

0|0
    0|0
  • Aynennn turkiyedeki iste ateistlik falan degil zaten sala.. kk sala.. kk hareketler

0|0
    0|0
  • kültürden gelen şeyler bunlar

0|0
    0|0
  • Ağız alışkanlığıdır... Desin, ne olacak ki?

0|0
    0|0
  • desinler ne var bunda

0|0
    0|0
  • olabilir. sonuçta onlar için sıradan kelimeler. Şu an yazdıklarım gibi bende tanrı yi kullanirim. tengridrn geliyor. eski türkçe çünkü.

0|0
    0|0
  • Beni gören maşallah diyordu küçükken. Ben ne diyim, satan bless you mu diyim? Jhaghjsa

0|0
    0|0
  • Elhamdurillah ateistim panpa napalim allahta bizi boyle yaratmis

0|0
    0|0
  • herhangi biri kullanırken de aynı sekilde kullanıyor genelde alıskanlıktan

0|0
    0|0
  • lafta ataist arkadaş ve çevre edinmek amaçları onların.

0|0
    1|0
  • Bunun ağız alışkanlığı ile alakası yok bence.. Gerçek anlamda araştırmadıkları için sadece gösteriş için ve özenti ile ateist olduklarını söylediklerinden dolayı böyle diyorlar..

0|0
    2|2
  • onu birak abd buyukelçisi bir ara cumle içinde insallah demişti :)))

0|0
    0|0
  • Salaklar.

0|0
    0|0
  • Salaklar onlar ya

0|0
    0|0
  • aklıma darwin capsleri geldi :D

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 7

• Böyle hemen yargılamak saçma, alışkanlıklar zor terkediliyor. Kaç yıl çevresinden "inşallah" lafını duyup kullanan birisi, ateist olmaya karar verdikten sonra "umarım" demeye zor alışıyor. Yadırganacak absürt bir durum yok.

0|0
    0|0
  • Toplum icinde sırıtmamak icin

0|0
    0|0
  • gereksiz insan onlar ya

0|0
    0|0
  • Öyle demekle müslüman mümin olunmaz zaten önemli olan ibadetleri yerine getirmek

0|0
    0|0
  • ateistim ama bunu kimseye kanıtlamak zorunda değilim. Allah biliyor ya o bana yeter :P

0|0
    0|0
  • Ateist olunca cool olduk saniyorlar

0|0
    0|0
  • Ben de bir ateistim ve söylediğiniz tarz kelimeleri kullanmıyorum. Hatta bu konuda kendi içimde fazlasıyla katıyım. Diğerlerine gelince; sürekli söylemedikleri sürece anlayışla karşılıyorum. Ama süreklilik varsa, karşı tarafın düşünceleri konusunda emin olmadığını düşünüyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...