Sünnet davulla kutlanırken, regl neden duyrulmaz?

Sünnet olan bir erkek sapa sola davylla zurnayla duyrulur 'erkek oldun' vs denilir. E regl olan bir kız neden bunu saklar ki? Sonuçda bu da özel bir şey ve kadınlığa ilk adım..

Gelecek cevapları merak ediyorum..

Güncellemeler:
3ay Dip not : her ayı değil, ilk regli kast ediyorum ben..

0|0
19|51

En İyi Erkek Görüşü

• Yanlış kıyaslama, çünkü sünnet bir dini ritüel. Regl oluş ise erginlenme ile alakalı. Doğru kıyaslama erkeğin ilk ejekülasyonu ile olur ki o da kutlanmıyor. Kadın sünneti yapılan yerlerde bu törensel şekilde, erkek sünneti gibi gerçekleşiyor. (bana sorarsan erkek sünneti de kadın sünneti de kişinin tercihine bırakılmalı)

2|0
    1|0

En İyi Kız Görüşü

• Aynısını ben de düşünüyorum.
    İlk olduğumuz zaman ''bacaklarını kapat, kız oldun'' denip tokat atılır. Kız edepsiz olmasın diyeymiş.
    Din ile ilgisi yok. Erkek sünnet olduğu yaşlarda, (genelde) zaten ergenliğe doğru yaklaşmış oluyor. Erkeğin ergenliğe TAM girdiği zamanı söylemediği sürece HEMEN anlamak zor. Kızların kolay tabii, toplum bu yüzden ''sünnet'' olayını büyümek olarak görüyor. Ergenlik olarak. Toplumun bakış açısından bakmak lazım, bir dini karıştırmayın. Burada erkek üstün görülmüş oluyor. Oğlu kesilecek diye para toplayan anne baba kadar saçma bir şey yok.
    Kaldı ki, bence dini olay olarak bile düğün gösteriş budalası olmak. Kestir işte, bitsin. İlla yaptıracaksan.
    Sünnetin bazı zararları da var. İlişkide erken gelme, vücut ısısı ayarı vs gibi. Temizlik diyorsunuz da, dünyanın çoğu sünnetsiz. Bazıları bizden daha temiz. Küçücük deri parçasıyla olmaz o. :)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 50

• Cem Yılmaz anlatmış hepsini..
    https://youtu.be/81zxTuF3e7c

2|0
    0|0
  • Bayana naiflik ve hâyâ yakışır bayan sonucta erkek gibi davranamaz ki ne yapsin bayanlara da regl günü davullu zurnali düğün mü yapilsin herkes kızın durumundan haberdar olacak ve kız milletin icinde dolasmaya devam edecek kendini o atmosferde düşün olur mu sence 😃?

1|0
    0|0
  • Kadını mal olarak gören kadinsal herşeyi ayıp olarak algılayan erkeği açıp sacarken kadını bayram şekeri gibi saran bir ahlak anlayışı olduğunda bunlar gayet normal
    Ne demiş şair.
    Sevişti bir bakır ile bakire
    Bakire milli dediler bakireyse oldu fahişe.

1|0
    0|0
  • gereksiz

1|0
    0|0
  • Dogu kulturu.

1|0
    0|0
  • Konuşulması bile ayiplanan bir şeyin kutlanması çok mümkün değildir. Bu arada kirlenmek nedir ya? Kendinize bari yapmayın.

1|0
    0|0
  • Her ay kutlarız artık :D

1|0
    0|0
  • Ne kadar saçma insanlarsınız ya? Yeter erkeklere özenmekten ve kıskanmaktan bıkmadınız mı?

0|0
    1|0
  • Ataerkil bir toplumuz... Ondan olsa gerek...

1|0
    0|0
  • Kutlamaya yer arıyoruz, hepsi saçma.

1|0
    0|0
  • Bunu bende hep merak ediyorum

1|0
    0|0
  • Saklamak zorunda değil. Utanılacak birşeyde değil zaten.

1|0
    0|0
  • Kısa ve net bir cevap veriyim bu zaten etkili olur :)

Sünnet bir kez olunuyor, regl her ay olunuyor. Her ay regl olunduğu için, tekrar her ay neden kutlansın

0|0
    0|0
  • Kadın aklı bı kadar çalıştığı için, pek fazla önemsemiyor kadın...

0|0
    1|0
  • birincisi gelenek bacım
    ikincisi kadınla erkeğin eşit olamayacağı durumlardan biride bu kadının özeli mahremi daha kutsaldır erkekten

0|0
    3|1
  • Sünnet müslüman erkeğin simgesidir, temizlik ve sağlık açısındanda bir gerekliliktir, ayrıca erkekliğe adım atmak olarak simgelenir bu yüzden davul zurna ile kutlanıp çocuk onurlandırılır ve hayat boyu yalnızca bir defaya mahsustur. Siz kadınlar içinde ilk regl oluşunuz kadın olmaya adım atışınız anlamına gelir ama yıllarca devam eden bir ritüeldir bu yüzden bunu her ay kutlamanızı beklemek saçma :)

0|0
    0|0
    • 3ay

Heay değil de ilki neden kutlanmıyor? Sonuçta kadınlığa ilk adım.. Sağlık açısından gerekli olup olmadığı tartışmaya açıktır bence. Ben sünnetsiz olduğuiçin haatalığa yakalanan hiç duymadım. Hem burada aklıma br soru daha geliyor
      Allah herşeyi kusursuz yarattı, değştirmek günah. Neden sünnetle vüücutta birşeyler değiştiriliyor?

• İkisinin de duyrulması saçma

1|0
    0|0
  • Toplumu sorgulamak senin haddinemi breee densiz😃😃😃hadsizzz.

1|0
    0|0
  • Memeleriniz büyümeye başlayınca kutlayalim bence mahallenin çocuklarına sıktır 😂 Birisi dini bir ritüel diğeri her kadının surekli bir evresi.

0|0
    0|0
  • Fark ettik ses kaydı gelsin http://vocaroo.com/i/s1jOHGba2KuJ

0|0
    0|0
  • Sünnet dini bir olay... Her ne kadar sünnet merasimlerinin din ile pek uyuşur hali kalmamış olsa da. Regl de kutlansın diye sorular sorulmaya başlanırsa yakında bekareti kaybettiğimiz günlerinde kutlamalarını talep eder hale geliriz.

1|0
    1|0
    • 3ay

O zaten kutlanıyor geçmişten bu yana 'düğün' adı altıda

• 3ay

Düğün sonrası birleşme olur kutlanan o değil evlilik. Ayrıca çoğunluk evlilik öncesi kaybediyor artık. Cinsiyet ayrımı yapmıyorum. Ki sünnet erkeklik vs. Kutlaması değil, erkek oldun diye çocuğa gaz verilir sonuçta bıçak altına yatıyor. Erkeklik sünnetle olan bir şey değil. Söylediğim gibi dini bir olayın kültürle birleşiminin sonucudur sünnet kutlamaları. Artık 2-3 yaşlarında sünnet oluyor çocuklar. Erkek mi oluyorlar?

• erkeğin bir defa sizin ki menopoza girene kadar

0|0
    0|0
  • Sünnet senede bir regl ayda bir olan olay ekonomimi dayanır ona her ay düğün mu olurmuş hobaa bizim kız regl oldu hobba saçma bizim ülkemizde ayıplanacak bir olay olur ki kızda pek fazlasıyla utanır bu durumdan diye düşünüyorum

0|0
    0|0
    • 3ay

Her ayı değil ilkini h
      Kast ediyorum ben

• 3ay

İşte aradaki bu ayrımın sbebi ne?

• 3ay

Kimse kızım gelinlik çağa geldi gelin alin diye bağırmak istemez sünnet her yasta özellikle çocuk yasta olur regli ben kadın oldum demek evlenmeye hazırım demek eski zamana gore konuşuyorum hic kimsede bizim kız büyüdü gelin isteyin davasına girmez girilmez diye düşünüyorum

• Sünnet ömürde bir kere olur. Regle gelince adı üzerinde adet işte, bir âdet haline gelmiş senede ortalama 12-14 defa olan bir şey için napak? Davul mu çalak?

0|0
    0|0
  • Sünnet hayatta bir defa olan birşey olduğundan kutlanır. İkincisi bence bayan da regl olduğunu saklamasın fakat regl oldum diye de davul çalıp gezmesin 😊

0|0
    0|0
  • İkisi aynı şey değil

0|0
    0|0
  • devamlı oluyor ama kadın

0|0
    0|0
  • Duyarlı bir milletiz hastanelerde gereksiz kan bağışı kuyruklari olmasın diye.. İroniye bak

Canım kızımın a. m kanama günü mevlidi şerifine bütün dostlarımızı bekleriz.

0|0
    0|0
  • her ay davul zurna mı çalınacak yaw

0|0
    0|0
  • Walla onu bende cozemedim :)
    Sunneti icar etmislerde regl neden yok kiz yok sa sen ilk regloldunda kutlanilmasiimi istiyon :D

0|0
    0|0
    • 3ay

Tam aksine. Sünnetin kutlanması bana abes geliyor

• 3ay

Kizim kadinlari koruyan bizleriz siz bayanlar ince insanlarsin sonucta ozel diye koymuslarmi o durumunuzu yani ozel gun sen erkeklerede reelhayatta regl oldm diyebilirmisun sonucta ozel o gunde ztn bir sinirlisiniz bir agresf size. Yaklasamiyrz:D

• Erkekler Devam
    20

4 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 18

• Bence sünnette kutlanmamalı ama bunu anlatamıyorsun yani.

1|0
    0|0
  • Aslında ikisi de mahrem olan bir durum.
    Sünneti kutlamak garip bir adet.

1|0
    0|0
  • Aynen regl olunca parti versek iyi olur. Asdf Bu soruyu çok sevdim. Saçma sapan adetler var, toplum bunları öyle benimsemiş ki mantıksız taraflarına körleşmişler.

1|1
    0|0
    • 3ay

Eğer beni başkan seçerseniz, bu olaya çözüm bulucam :D

• 3ay

Kesinlikle bir çoğu saçma. Kına gecesi mesela.. Anlamı 'kadın eşine kurban olsun' muş.. Sünnet zaten başlı başına saçmalık..

• Bence sünnet kutlanması da saçma.

1|1
    0|0
  • sri lankada kadinin ilk adeti kutlaniyor. Ben sunnet kutlamasina karsiyim bu arada. Erkek ve kadin esitsizligini on plana cikaran herseye karsiyim.

1|0
    0|0
  • "göster amcalara pipini", "kapat kızım bacaklarını" sapık zihniyet

1|0
    0|0
  • Sünnet kina gecesi ve asker kutlamalari bunlar gereksiz ve toplumumuza sacma sapan kültürlwrden giren gelenekler

1|0
    0|0
  • Ben asıl şeye karşıyım. Adet oldugumuzda neden hastayım diyoruz bu bir hastalık değil ki

2|0
    0|0
  • Ilginc bir soru

1|0
    0|0
  • Erkeklerin üstün varlıklar gibi kabul edilmesi yüzünden..

1|0
    0|0
  • Erkek egemen bir toplumda kadına ait hiçbir şey mübah olamaz.

1|0
    0|0
  • Ataerkil toplumun yansıması maalesef

1|0
    0|0
  • :) ilan edilmek istemezdim

1|0
    0|0
  • Çünkü "sen kızsın sakın kendini"

1|0
    0|0
  • gel hazır regl iken kutlayalım.

1|0
    0|0
  • her ay pipi kesseler onlarda kutlamaz sanırım :)

0|0
    0|0
  • Ayni şey mi allasen😂

0|0
    0|0
  • Matrax tayf burda galiba 😜

1|0
    0|0
Yükleniyor...