İslâm’ı tam tatbik etmeyen, hükmünü ona göre vermeyen bir insana kafir denir mi?

Bir cemiyette, İslâm’ı tam tatbik etmeyen, hükmünü ona göre vermeyen veya veremeyen bir insana hemen kâfir damgası vurmak da insaf değildir. Zira, iman küfre zıttır. Bir insan İslâm’a zıt bir hüküm veriyor, bir icraat yapıyorsa, bunu İslâm’ı reddederek yapacaktır ki küfre girsin. Aksi halde onun küfründen değil günahından, isyanından söz edilebilir. İman gibi küfürde de niyet ve irade şartı vardır. Bir adam ancak, “İslâm’ın şu husustaki hükmü şöyle ama, ben onu kabul etmiyor ve şöyle hareket ediyorum.” derse küfre girer. Böyle bir niyeti ve iradesi yoksa, işlediği hata, verdiği yanlış hüküm tamamen bilgisizliğinden yahut irade zaafından kaynaklanıyorsa, yaptığının da yanlış olduğunu biliyorsa bu adama kâfir demek Ehl-i sünnet itikadınca mümkün değildir. Bunu ancak, büyük günah işleyenin kâfir olduğuna hükmeden “Haricîler”, yahut böyle bir kimsenin imanla küfür arasında kalacağını savunan “Mûtezile” iddia edebilir. Bunların ise ehl-i dalâlet olduklarında bütün Ehl-i sünnet âlimleri müttefiktir.

Çok dikkatli olmamız gerekiyor. İslâm’ı savunuyorum derken, bilmeden dalâlet ehlinin yoluna girebiliriz.

https://sorularlaislamiyet.com/seriat-nedir-nasil-yasanir-bu-asirda-seriat-gecerli-midir

1|1
4|2

En İyi Kız Görüşü

• İslâmî şarları ya da hükümleri yerine getirmeyen " günahkâr " olur.

Ama islâmî şartları hükümleri ayetleri inkar eden böyle birşey yoktur diyen dinden çıkar kâfir olur.

Çok dikkatli olmak gerek dediğin gibi

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• gunahi red edersen kafir okuyn. yok nefsinden dolayi yapiyon gunahinida kabul ediyosan gunahkar oluyon bn oyle biliom

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Hayır " kafir " denmez.
    İmanı inancı var ise Müslüman olduğuna hüsnü-zan etmek zorundayız.

İbadeti terketmesi kişiyi günahkar yapar ama dinden çıkarmaz.

USAME B. ZEYD anlatıyor:
    “Resulûllah aleyhisselam bizi bazı kabilelere gönderdi.
    Onlar da bizim gelişimizden haberdâr olarak kaçtılar. Biz bu grubun içinden birisine yetiştik.

Onu yakalayınca, ‘Lâ ilahe illâllah’ deyiverdi. Fakat biz kendisini öldürdük. Döndüğümüzde bu olayı Peygamber aleyhisselâm’a aynen anlattım.

Peygamber aleyhisselâm:
    ‘Kıyamet gününde o adamın söylediği bu tevhid kelimesinin kıymet ve büyüklüğünden dolayı sana kim yardımcı olacak?’ dedi.
    Ben:
    ‘Ey Allah’ın Resûlü, o adam, bunu ölümden korktuğu için söyledi,’ diye cevap verdim.

Peygamber Aleyhisselâm:
    ‘Kalbini yarıp baktın mı ki, bunu başka bir sebepten dolayı söylemiş olduğunu bilesin!

Kıyamet gününde ‘Lâ ilâhe illallah’ kelimesinin karşısında kim senin yardımcın olacak?’ buyurdu.

0|1
    0|0
  • Tarikatımıza bekleriz mubarekler her Cuma 12de sonra
    https://www.youtube.com/watch?v=Ay9Ksx-oZVs

0|1
    0|1
  • Denmez kafir , kafir bazı durumlarda söylenir İslamı görüşe ters konuşan, dini kurala aykırı konuşan kişi kafirdir ama.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• arap gibi konuşma mübarek boş iş yapıyon o profil foto ne oda günah araplara göre. eger onlar mantıksızsa yaşam şekline göre onlar gibi konuşma

0|0
    0|1
    • 3ay

Öncelikle bu bir alıntı, yazılanları ben yazmadım.
      Yazınız baştan aşağı ırkçılık içeriyor. Arap, Kürt, Laz, Türk ayrımı neden yapıyorsunuz? İnsanların doğuntaş sahip olduğu bu etnik kökenlere saygıyı öğrenmelisiniz.

Profil fotomdaki günah nedir? Zaten buradaki yazıda insanların günah işleyebileceğiniden bahsediyor.

• 3ay

genel bişe yok yani konumuzla ne alaka? yukarda nasıl olması gerektigini yazmışsı ya hani o açıdan

• 3ay

Kardeş yukarıda yazılanlar teknik ifadeler ile yazılmış ve herhangi bir ırkı temsil de etmiyor. Siz inanirsınız inanmazsanız orası ayrı.

Yükleniyor...