İslamiyet dışında bir inancı benimseyen kişi Kuran da geçen bir ismi taşımalı mı?

Müslüman bir aileden doğdunuz ve Kuran da geçen, müslüman ismi size verildi. Fakat sonradan ateist, hrıstiyan... gibi islamiyet dışında bir inanışınız oldu. İsminizi değiştirir misiniz?
Ve müslümanlar sizce isim değiştirilmeli mi? Bu, isim değiştirmek için bir gerekçe olabilir mi?

Güncellemeler:
3ay Müslüman olmayanların düşüncesini daha çok merak ediyorum
3ay Güncel

0|0
3|23

En İyi Erkek Görüşü

• mesela adamın adı muhammed yapmadığı sapkınlık yok. veya kızın adı ayşe meryem havva falan yatmadığı erkek yok. isimle sevaba girilmiyor.
    kimseninde değiştireceğini sanmıyorum. ben ne kötü adamım peygamber ismi verilmiş ama her kıza sapıkça bakıyorum der mi sence.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 22

• Yoo değiştirmem. Adı Hakan olan kişi de şaman türk beyi anlamına gelen isim kullanıyor, ad değiştiriyor mu?

Gökhan ismini kullanan müslüman da var.

1|0
    0|0
  • Sonuçta sana seslenmeleri için konulmuş bir isim oluyor bize verdikleri ad pek keramet aramıyor bu işte hiç bir anne ve baba oğlu ateist olacağını bilerek koymaz sanırım

1|0
    0|0
    • 3ay

Yani? Soruya dönecek olursak?

• 3ay

Sonradan değiştirmeyi düşünür ise değiştirebilir belki hani kendisi rahatsız oluyorsa arapça olmasından isminin onun dışında pek sakınca göremiyorum

• Yani bunu saçma buluyorum, isim çocukluğundan beri sürekli duyduğun birşey olduğundan başkasına alışman çok zor duruyor. Sırf inanış değiştirdin diye isim değiştirmen doğru değil. (senin adına konuşmadım yanlış anlaşılma olmasın 😊)

1|1
    0|0
  • Arap ismini degistirip Turkce isim koymak isteyecektir ve gayet hakli da islama inanmadigi icin arap isimleri ona gore hos degil

1|1
    0|0
  • İsmi Kur'an da geçiyor diye isim vermek doğru değil... Çünkü Kur'an da Farklı anlamlar taşıyan isimler vardır... Örneğin ECRİN
    ecr (ecir) kelimesinden türemiştir asıl anlamı mükafaat demektir kendi başına bir anlamı yoktur. yasin suresinde "ecrin kerim" şeklinde geçer ve anlamı büyük mükafaattir. Sen birisini Mükafat diye çağırmak istermisin gibi.
    Ve bu taşıma Olayı insanın vicdanına kalmış bir şeydir.

1|0
    0|0
  • ateist icin isim fark etmemeli. Ama kendisinin sirf ateist oldugunu belli etmek icin drgistirmek istiyorsa degistirsin istemiyorsa sorun yok

1|1
    0|0
    • 3ay

Ateist için neden fark etmemeli?

• 3ay

cunku inanmiyorsun. ve o isim senin icin sadece inanlarin cok kullandigi bir isimden ibaret. olsun ki millet seni ahmet mehmet olarak tanisin ne olcak. yok ben inanmadigimi ismimlede pekistirmek istiyorum diyorsan inananlarla ortak ozellogim olmasin diyorsan sen bilisin.

• Eger isim o kadar onemli bir sey olsaydi kuranda gecen bir isimle mubarek olurdun. Onemli degil ki inancsiz oldugunda da nasil cagrildigindan baska bir seyi ifade etmiyor. Köpeğïne anlamli bir isim koysan devlet başkani olamaz mesela.

1|0
    0|0
  • Kendi bilir. Aslında manada büyük isimlerin geleceğinin ne olduğu bilinmeyenlere verilmesi yanlış. Muhammed ismini taşıyabilen kaç insan var? Hepsine değiştirtmek lazım. :)

1|0
    0|0
    • 3ay

Ha bir de sinirleniyosun adama parlayacan. Bu ismin sahibine ters konuşulmaz diye içini de dökemiyosun. Sıkıntı yani.

• Valla adım Muhammed açıkçası ben ismimin azameti ve büyüklüğünden çok korkuyorum bu yüzden sanmıyorum Kuran'da ismi geçenin Başka dinş benimsemesini.

1|0
    0|0
  • zaten müslümanlığa inanmıyosa kişi taşıdığı muslüman ismininde onun için bir anlamı yoktur deyiştirebilir

1|0
    0|0
  • İsmini değiştirmese de olur ancak değiştirip öz Türkçe isim koysa daha iyi olur.

0|2
    0|0
  • bu tarz şeyler neden size dert oluyor bunu anlamış değilim isimler her dilde farklı olabiliyor örneğin bizim yusuf dediğinize hristiyanlar joseph diyorlar bunun ne onemi varki

0|0
    0|0
  • Ana baba koyduysa ne yapsın

0|0
    0|0
  • "Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar." (Müslim, Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539

0|0
    0|0
    • 3ay

Yani isim önemsiz midir?

• 3ay

Çocuklara koyduğumuz veya koyacağımız isimlerin anlamlarının, dinimize, örf ve âdetimize uygun olup olmadığını öğrenmek, uygun değilse, değiştirmek gerekir. Haklı sebeplerle adını veya soyadını değiştirmek isteyenler de çıkabilir. Böylece isimlerin anlamlarını bilmek faydalı olur.

• Çocukların anne babaya hakkını helal etmeme sebepleri arasında isim var yani neden bana bu ismi koydunuz hakkımı helal etmiorm diyebilir evlat

0|0
    0|0
  • Ne fark eder ki kişi zaten atayiz bu gibi konuları takmamali takiyorsa atayizliginden suphe ederim.

0|0
    0|0
  • Inanmadan sevap oluyodur belki

0|0
    0|0
  • İsim bir üst kimlik olamaz çok saçma

0|0
    0|0
    • 3ay

Olamaz mı?

• 3ay

bence rahatsızlarsa değiştirmeye hakları var

• 3ay

Tabiki. Ancak rahatsız olduklarını düşünmüyorum. Olsa bu isimlere sahip kimse olmazdı.

• İstediğini yapsın isimlere pek takılmamak gerek.

0|0
    0|0
  • Yo ismini degistirmesi gerekmez islamdan cikanin nie adini degismesi gerekli olsun ki

0|0
    0|0
  • Taşır isa da Kur'an da geçer

0|0
    0|0
  • Fark ederse kahroliym

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• yav ne değiştirecem hem seviyorum ismimi

1|0
    0|0
  • Gerekli değil. Müslüman ismi taşıyan gayrimüslimler de var.

1|0
    0|0
Yükleniyor...