Türban hakkında görüşlerimi yazıyorum?

Türban 21 yaşına kadar yasaklansın. Bu zamana kadar aileler her türlü eğitim merkezlerinde, çocuklar ise okulda bilinçlensin. 21 yaşından sonra her türlü kamusal alanda ve üniversitede türban serbest olsun. Çünki 21 yaşından sonra artık karşımızda kızdan çok yetişkin bir kadın var demektir. Önemli olan yetişen her insanın bilinçli bir şekilde ve özgür iradesi ile kapanması. Aileler ise 21 yaşında çocuklarının vereceği karara saygılı olsun.

0|1
14|4

En İyi Kız Görüşü

• ya bu konu çok saçma herkes istediğini yapsın kims karışmasın bence dileyen kapansın dileyen açılsın aileler karışmasın isteyenlere karışılmasın kimse es cinsellerede karışmasın diye düşünüyorum

0|1
    0|0
    • 3ay

Bu konuda halk bilinçsiz.. aileler bilinçsiz.. sadece türbanın ortaya çıkışı ve islam dinine etkisi üzerine herkes bilinçlensin. Erkek/kadın bu konuda eğitilsin ve 21 yaşında bilinçli yetişen bu insanlar kendi kararlarını versin. Saçma dediğin konu ülke gündemini o kadar meşgul ediyor ki.

• 3ay

yani eğitim gerçekten eksiksiz verilmeli

• 3ay

Evet.. eğitim konusunda mutlak titizlik şart. Tabi ki bu öğretmenleri de denetlemekte titiz davranmak gerekiyor. Objektif bir şekilde anlatılsın ve karar 21 yaşında artık kadın diyebileceğimiz bu insanlara bırakılsın. yaş tartışılabilir ama ben 21'i uygun görüyorum.

En İyi Erkek Görüşü

• Karılıyorum. Aile baskısı altında büyüyen insanlar, yetişkin olduğu zaman, yanlış şeylere yöneliyorlar.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• saçma bir düşünce, hatta yanlış. kızlar erkeklerden daha erken olgunlaşır. Aile zoru ile başı kapatılan kızlar zaten bir yolunu bulup o sokağa başı açık çıkıyor merak etme eğer dışarı da başı kapalı genç bir kız görüyorsan bu kendi isteğiyle ve bilinçli olmuş birşeydir. Tabii sözüm kapalı görünümlü açıklara değil, Allah onları nefisleriyle sınıyor

1|0
    0|0
    • 3ay

Aile zoru ile kapatılan kızlar neden olgun insanlar gibi ailelerini karşılarına alıp bu konuda tartışmıyor o zaman? Bu gruba dahil olan kız sayısını küçümseyemeyiz. Burada tartıştığımız kimin daha erken olgunlaştığı değil. Bu yaş 18 de olabilir 21'de.. ben 21'in daha uygun olacağını düşünüyorum. Söylediklerin varsayımdan ibaret bu arada. Sokaktaki her kadına soru sormuş gibi bir halin var.

• 3ay

dinin emrettiğini neden Kendine sorasin kitaplar ne güne duruyor Kuran-ı Kerim ne güne duruyor. Kapalı kizlarin hangi düşünce veya Psikolojiyle kapandigini sorgulayacagina önce kendin öğren bence bunu kitabı açarak da değil elindeki telefonla öğrenebilirsin. Benim bütün akrabalarım türbanlı diyorum niye sorgulamasıni faydali bulmayayim bende sorguladim ne yapmam gerektiğini yapmazsam neler olacağının sonuçlarını herseyi biliyorum sadece hazir değilim, 18 yaşımdayım bu kararı bu yaşımda değil 15 yaşımda aldım 7 yaşımda eğitim görmeye başladım. Çelişkili konuşuyorsun belli ki bu konularda pek bir bilgin yok fazla düşünmemeni ve bu konu hakkında fazla yorum yapmamanı öneririm sana. Zira bu toplumda bilinçsiz yorum yapıp dışlanan çok fazla insan gördük.

• 3ay

Kitap bunu emrediyor ama kitabın arkasında kaynakça kısmı var mı?
      Neye dayanarak bunu emrediyor.. çok basit sorular sordum sana. Bana nasihat verme, dürüstçe şu sorduklarıma cevap ver. Bütün akrabalarının kapalı olması bu durumun doğru olduğunu mu gösterir?

• Keşke dediğin gibi olsa.

0|0
    0|0
  • Ağaç yas iken eğilir 21 yasinda okuyan biri emir altina giremiyor zorlaniyorsa başörtüsü de öyle 21 den sonra zorlanir ya da uygun şekilde ortunemez.

0|0
    0|0
    • 3ay

Bizim amacımızda bu zaten.. kimseyi zorlamadan kararı o kişiye bırakmak ve elbette 21 yaşına kadar bilinçlendirmek ve sorgulamayı öğretmek. İnsanları emir altına almak ne kadar kötü !

• 3ay

Kimseye bir şey demeyeceksin !!
      Diyorum ki 21 yaşındaki birisi artık yetişkindir ve kararını kendisi verecek.
      Kimseye çocukken bir şey anlatmak veya allahın emri eğer örtünmezsen şu olur diye korkutmak ahlaksızlıktır.. Eline kitabı ver okusun sonra türbanın tarihini anlat öğrensin ve 21 yaşında o kararı kendisine bırak.

• 3ay

Korkutma dedim mi demedim ben islamin korkutularak anlatilmasi taraftarı değilim İslam güzellik dini. Çocukken hicbir sey ogretmeyelim ya bu kitap da neci mi desin yok öyle cocukken konusacaksin arkadaş gibi bazi noktalari anlatacaksin ki buyuyunce bu nedir demesin ha takmam derse kendi düşüncesi saygi duyarim.
      Kurani kerim de ergenliğe girince her şeyin farz olduğunu buyuruyor namaz, örtü , oruç vs bunlari yok sayip cocugumun gunahina giremem. Yine diyorum takmam derse saygi duyarim ama çocukluktan ogretilmesi dusuncesindeyim.

• Çok saçma isteyen istediğini yapar dinin emirlerine göre 21 yaş çok geç nasıl orasını burasını açana laf yoksa onlara da olmamalı kapanan herkes kendi iradesiyle kapanıyor ha aile zoru ile olanlar da vardır herkes özgürdür isteyen 5 yasında kapanır isteyen 21 isteyen kapanmaz.

0|0
    0|0
    • 3ay

aile zoru ile kapananlar da vardır herkes özgürdür demek ne demek.. 5 yaşında birisi kapanamaz.. çünkü ne yaptığının farkında bile değildir. Yorum yapmak için niye gelip buraya yazıyorsunuz?

• 3ay

Baskı yapan ailede cezalandırılacak.. 21 yaşına kadar okuyan, sorgulayan birine siz artık sözünüzü dinletemezsiniz ki bizim de amacımız bu. Tek derdimiz bu değil ama şu an tartıştığımız bu. Yüzeysel cevaplar veriyorsunuz sizden öğreneceğim bir şey yok.

• 3ay

Evet evet böyle saçma bir konu için tartışmamalıyım

• Turban herkesin kendi karari olmalidir ve hiç bir sekilde zorla olmamalidir! Herkesin ibadeti gunahi kendine

0|0
    0|0
  • Alkış.. hemen torba yasaya ekliyoruz

0|0
    0|0
  • Bu konuda bir yasak getirilmemeli çünkü sağcı aileler kesinlikle rahatsız olur ve günümüz mevkisinde böyle bişeye icap edilmesi mümkün diil

0|0
    0|0
  • Dini insan kurallarına göre yadsyamazsın

0|1
    0|0
    • 3ay

Dinde insan kurallarından oluşur. Demokratik laik bir ülkeysek eğer bunun gereklerini yerine getireceğiz. Türbanı dinim emrediyor diyo kimseye dayatmak yok.. dinine de nereden geldiğini ve nasıl geldiğini sana anlatmamız gerekiyor.

• 3ay

@Katre Bunu yapmak zorundayız çünkü türban 1960 sonrasında bu ülkeye sokulan bir şey ve tamamen ataerkil toplum yapısının göstergesi. Nasıl ki alkol ve sigara için yaş sınırı koyuyoruz aynı şeyi türban için de yapmalıyız. Ve bu süre içerisinde insanları eğitmeliyiz. Sonrasında yine kararlarını kendileri verecekler. Devletler ailelerden, ailelerde bireylerden oluşur. Laiklik kavramı tüm toplum tarafından anlaşılmalı ve buna göre yaşanmalı.

• 3ay

1960 sonrası sokulan derken "türban sorunu" demek istedim.. yoksa türban elbette 1960 yılında kullanılmaya başlanmadı.

• 21 ile alakası yok düzgün yetiştirilse çok daha genç yaşlarda bilinçlenebilir insanlar.

0|0
    0|0
  • Evet ama basortu 1e yasindan sonra farz 21 yas cok gec olmaz mi?

0|0
    0|0
    • 3ay

13 yasindan sonra*

• 3ay

Ülkenin kurallarına göre de müslüman olunmaz, ayrıca yetişkinlik 18 yaşında başlar.

• 3ay

Hayır başlamaz. O yetişkinlik yaşı değişkenlik gösterir.. bana göre ayakları yere sağlam basan yaş 18 değil 21'dir. Dini kendinize ve inandığınız varlığa saklayın. Kimseyi de bu işe bulaştırmayın. Banyoda, tuvalette veya yatak odanızda ne yaptığınız özeliniz ise dininizde sizin özeliniz.

• Banane, kim takıyorsa kim takmıyorsa beni ilgilendirmez

0|0
    0|0
  • Katılıyorum.

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 3

• Neden 21. İsteyen istediği yerde siyasete alet etmeden hakkını vererek taksa kimse kimseye karışmasa daha iyi olmaz mı?

0|1
    0|0
    • 3ay

21 yaşında artık yavaş yavaş olgunluğa ve yetişkinliğe adım atılır.. öncesinde ise gerekli bilinci ve eğitimi alan kişi kendi kararlarını alacak sorumluluğa da sahip olacaktır. Tabi ki gerekli şartlar sağlanırsa.

• 3ay

Sen zaten ayakta uyuyorsun. 25 yaşında biriyle bu konuda tartışacağımı düşünmezdim.
      Diyorum ki ergenlik yaşının aralığı vardır ve bu değişkenlik gösterir.. nasıl ki oruç zamanı her ülkede farklı saatler tutuluyor oruç, aynı şekilde ergenlik yaşıda farklılık gösterir.

• 3ay

Ulan ben de diyorum ki madem ergenlik yaşı değişken o Zaman takmak isteyen kendi ergenlik yaşında taksın. Git ergenlik yaşının 21 olduğu soğuk bir kıta bul. Orada zaten herkes benimser fikrini senin..

• Sorsak özgür bir ülke istersin kesin bırak kim ne yapıyorsa ne giyiyor sa giysin

0|1
    0|0
    • 3ay

olmaz.. bilinçsiz ve cahil ailelere geleceğin çocuklarını bırakamayız. Ülkenin her yanında insanlar başta türban olmak üzere her konuda aydınlatılmalı. Türbanın tarihi ve islama girişi anlatılsın ve açıklansın.

• 3ay

İslama nerden ve nasıl girdiğini anlatmak önemli. Dinimizde yer alan çoğu şey özgün değil malesef. Bu hangi dinde ve ne zaman ortaya çıkmış ve islama kim tarafından sokulmuş bu konuda da kesin ve kabul gören bilgiler paylaşılmalı. Herkese gavur diyen bu insanların dönüp kendilerini sorgulaması gerek.

• 3ay

Sanki islamiyeti ilk defa gormüş gibi konuşuyorsun kitap belli herşey orda bir oku meal ini. Ha tabi sapkınlasmış çok kişide var yok değil onlar yüzünden böyle algılanıyor İslam dünyada. işit mesela dünyada islama karşı olan görüş zaten kötü bir itibardı hep barbar olarak tanıyor yabancılar bizi. Ama aklı başında olan biri bu oyunlara gelmez.

• hiç umrumda değil türbanlıları kız olarak görmüyom

0|0
    0|0
Yükleniyor...