Kapat

Zeki olmak, insana diğerlerine üstünlük taslamak için hak verir mi?

Ciddi ciddi enine boyuna düşünün. Çevrenize bakın. Zekasıyla, statüsüyle, soyuyla üstünlük taslayanlara bakın. Ve sonra şu soruyu düşünün. Zekanın yüksekliği, gelişmesi ne derece bireye bağlıdır? Ne derece onun dışındaki faktörlerle şekillenir? Ve cevaplayın zekanızın fazlalığı diğerlerine üstünlük taslamanıza hak tanır mı?

• Üstünlüğe hak verir
    34%(24)31%(33)Oy Ver26%(9)
  • Hak vermez
    57%(40)57%(60)Oy Ver57%(20)
  • Düşünemedim
    9%(6)12%(12)Oy Ver17%(6)
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Zekanın da çeşitleri vardır...
Güncelleyelim

0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Kibir ile zekanın alakasına bakar. Tamam zekiyim, farklı olabilirim ama o şu bu gibi ben de bir insanım. Bu cümle, akıldan kaynaklıdır. Akıl olmayan yerde kibir yüksek olur. Gerek zeka olsun gerek başka özellikler olsun bir insan kendini çok üstün görüyorsa kibirdendir. Kibir de 7 günahtan biridir. Ego , everest tepesi olmuş şahıslar bunlar. Bir de işin içine akıl girer. Akıl , zekayı yönetir, gelişmesine olanak tanır. Akıl zekanın, doğru ve mantıklı işlev vermesini, sağduyu ile harmanlanmasını sağlar.

Kısaca, üstün olduğunun farkına varırsın, üstünlüğünü gösterirsin AMA kibre kapılıp eziciliğe hakkın yoktur.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• İnsan belirli bir seviyede zekiliğe doğuştan sahip olur. Bunu geliştirmek her zamanki gibi insana aittir. Genelde zeki dediğimiz insanlar toplumumuzda boss, admin, ceo gibi vasıflarda bulunur diye düşünmek bana kalırsa yanlış. Zeki olan insanlar bir şirkette halkla ilişkiler bölümünde de bulunabilir.
    Zeki olan insan, diğer insanların derdini sonuna kadar dinleyip o derde çözüm bulan, yeni fikirler üretip o fikirleri hayata geçiren insandır.

1|0
    0|0
    • Peki üstünlük taslaması doğru mu?

• Net cevap ver :) taslamamalı yani?

• Taslamamalı

Erkekler Ne Diyor 23

• zeki insan bir kere böyle bir şeyi ortaya atmaz ya da farkındalık yaratmak ne bileyim üstünlük edasına bürünmez.. birilerinin egosunu okşamasına ihtiyacı yoktur zaten ; zeka denilen kavram evet dış hayatla bence bağlıdır , çevrenizde ne kadar zeki insan varsa bir yarış bir oyun içersinde olursunuz , bu da sizi daha çok değişime uğratacaktır , belki tecrübe diyeceksiniz buna siz ama bu da bir şeydir bence.. çevrenizde ne kadar sizinle ve zekanızla baş edemeyecek insan varsa ; o zamanda kullanılmayan organ körelir teorisiyle zekanız emin olun biraz geriler..

1|0
    0|0
  • Zeka hayattaki problemleri çözebilme gücüdür. Benim gözümde insanlığa faydalı olmak için araştırma yapan bilim adamları da aynı amaca hizmet ediyor, yine insanlığa faydalı olak için tünelde kömür arayan işçi de.. İkisi de bir problem çözme işidir.
    Allah insanları çeşit çeşit yaratmıştır. Kimisi güçlü yaratılmıştır: güç gerektiren işler yapar. Kimini zeki yaratmıştır: zeka gerektiren işler yapar, kimisini lider yararmıştır insanları organize eder vs. Doktor cıkıp marangoz gibi işleyemez mesela ahşabı. Bu maranfozun doktordan üstün oldupunu göstermediği gibi doktorun da marangozdan üstün olduğu kesinlikle idda edilemez. Dolayısıyla hangi işi yaptığının değil işinin nasıl yaptığın önemlidir.
    ~üstünlük takvadadır.

1|0
    0|0
  • kendini zeki sananlar ile gerçekten zeki olanlar ayrıdır.. kendini zeki sanan insanlar kendini kaf dağında sanar ve çok ukalaşabilirler bunun yanı sıra soyu sopu varlıklı ise bilmediği konularda bile jhaklı çıkmak için her türlü anlamsız tartışmaya girer ve haksız olmaya başladığında küstahlığı devreye girer ve karşısındakini susturmaya çalışır.. gerçekten zeki olan insan birşeyi kanıtlamaz o anki durumu değil o andan sonraki gelecek olan durumu planlar..

1|0
    0|0
  • Böyle bir hak vermez
    tam tersine zeki insan daha dikkatli davranır kimseyi ezmemek için

1|1
    0|0
  • Şöyle söyleyeyim; zeki olmak gerçekten en üst özelliklerden biri. Ama zeki olmak bir üstünlük göstergesi değildir. Üstünlük takva iledir. Yaptığımız iyi şeylerledir. İnsanların kusurlarını örtme ile ilgilidir. Zeki bir insanın akıllı bir insan da olması gerekir. Zeki ve akıllı değilse kendini üstün olarak görür ve kendine yazık eder. Bireyin kendini geliştirmesine bağlıdır çoğu kez. Bende kendimi en azından ortalama zekanın biraz üstünde görüyorum ama üstünlük taslama ile bunun bir ilgisi yok :)

1|0
    0|0
    • Müslüman bakış açısı bu :)

• Müslüman dan ziyade insan olarak da baktım :) zeka bir üstünlük katmaz, akıllı olmak üstünlük katabilir ve akıllı olan kişi üstün olduğunu bilir ama kimseye servis etmez :) bu böyledir benim açımdan :) yani kendi kendini padişah ilan eder gibi kendi kendimizi zeki göremeyiz. Başkaları belirler zeki olup olmadığımızı

• Zeki insan ustunluk taşlama gereği duymaz. Bunu yapan insanlarda aşağılık kompleksi vardır Surekli taktir edilmek isterler.

1|0
    0|0
    • Sanmıyorum herkesin gerekçesi bu değil. Bazıları tahammül edemiyor ondan üstünlük taslıyor

• bunun kasti bir şey olduğunu zannetmiyorum. verilen cevaplar. yapabildikleri fark yarattığı için öyle anlaşılıyordur.

1|0
    0|0
  • Kimse kimseden üstün değildir zeka olarak. Herkesin belli zeki olduğu konular vardır o kadar

1|0
    0|0
    • Hah sonunda şunu söyleyen çıktı. İşte kişinin sanatsal zekasının hiç edildiği, sadece bilimsel zekaya önem verildiğini gördük. Zekanın türleri var ve herkes matematiksel zekaya odaklanıp kalmış. Neyse...

Sonuçta herhangi bir zeka türünde önde olan üstünlük taslamalı mı?

• Hayır tabi ki de

• Aynen sonuna kadar katılıyorum size

• Üstünlük taslayan zeki değildir zaten.

1|0
    0|0
  • Kimsenin boyle bir hakki yok. Egoist insanlarda zeka var mi tartisilir zaten.

1|0
    0|0
  • zeki olmak mütevazi olmayı yanında getirir dolu başağın boynu eğik olur

1|0
    0|0
  • verir. zeki insanlar fırsatı geldi mi cahil insanları ezmeli.

1|0
    0|0
  • Herkes eşit yaratılmıştır. Öteki dünyada zekamıza göre değil yaptıklarımıza göre ayrılacağız.. O yüzden vermez.

1|0
    0|0
  • Gerçekten zeki bir insan bununla ovunmez 😊😅

1|0
    0|0
  • Zekasıyla üstünlük taslayanları sevmem ancak şu bir gerçek
    Kanıtlayan adama şapka çıkartırım

1|0
    0|0
  • zaten zeki biri üstünlük peşinde olmaz susar.

1|0
    0|0
  • Hayır, sergilenen zekayla kimseyi ezme hakkını vermez kimseye!

1|0
    0|0
  • zeki olmak egolu olmayı gerektirmez aksine zekanı egonu yenmek için kullanabilmek önemli

1|0
    0|0
  • İnsanlar aklını taşıyor sadece motoru çalıştırmayı bilmezler

1|0
    0|0
  • Vermez.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 21

• Hak vermez.

2|3
    0|0
  • Zekanin dogustan gelen bir durum olmasi onu gelistirdigimiz gercegini degistirmez. Cok zeki ama bos insan denen de çok var, zekasini azmini basari icin kullanan da. Yani ben zekiyim diye ortalarda gezinen ahmaklari saymazsak, hem zeka hem statü gurur duyulacak seyler.

1|0
    0|0
    • Elbette gurur duyulacak şeyler. Zeki oldukları için köşeye sinsinler demek değil kastedilen. Sadece kendinden zayıf gördüklerini küçümseyip, üstünlük taslaması doğru mu? Bunu soruyorum. Zeki, çalışmasıyla bir yere gelmiş insan için bu soru.

• @Glosso diğer 3 kişiyi de söyleyin aydınlanalım?

• @Glosso wow tesekkur ederim efem. Benceler akiminin en onemli onculerinden diye cumleye girim ama cikamicam neyse sjdskdk pentin cok tatli bence de.

• Üstünlük taslamaya hak vermez ama zeki bireyler daha ziyade toplumda yönetici sıfatıyla çalıştıkları için ister istemez daha iyi koşullarda oluyorlar. Bu ille de okumakla olmuyor. Zekidir, ticarette bu zekasını kullanır, ekonomik refah düzeyi yükselir. Zekidir, sınavlarda yüksek not alır tabii çalışma ile de bu zekasını beslersen, iyi okulları bitirir, Dr, mühendis, avukat, hakim gibi ekonomik geliri toplumun diğer kesimlerine göre nispeten daha yüksek olan işlerde çalışır. Devlet karşısında eşit olması gerekir tüm bireylerin, buna inanıyorum ama zekanın istisnalar dışında. sosyal yaşamda statü farklılıkları, daha iyi yaşam koşulları sağladığını düşünüyorum.

1|0
    0|0
    • Evet bu dediklerine katılıyorum. Ama yüksek yerlere gelmek alt tabakayı küçümseme hakkı verir mi? sorum bu. Sen de hak vermez dedin di mi?

• Hak vermez. Mütevazı olmak erdemdir, bu da karakterle ilgilidir. ama bir kimse mütevazı diye karşısındaki de hadsiz olmamalı. Denge kurma meselesi. Kimse kimseyi ezmesin ama herkes de birine saygıda kusur etmesin.

• Mantıklı bence :) teşekkürler

• hayır hak vermez

1|0
    0|0
  • zeki olmak, güzel-yakışıklı olmak ya da güçlü-zengin olmak hiçbirisi insana diğer insanlara üstünlük taslamak için hak vermez ama hem çevremizde hem de burada güzelliğiyle yakışıklılığıyla ya da vücuduyla övünen o kadar çok insan görüyoruz ki ee tabi zekilerin de övünmeye hakkı var diyor insan :) neticede herkes kendinde bir özellik bulup onunla diğer insanları ezme derdinde değil mİ?

1|0
    0|0
  • bir insan kendini çok zeki görüp övünüyorsa ya da kendisini üstün görüyorsa bu zeki insan niteliği taşımıyor demektir. bu tür insanlara ben "kurnaz" diyorum. bazı şeyleri başarabilmiş başarabilen ama niteliksiz insanlardır.
    zeki olmak çok daha büyük bir mertebedir.

1|0
    0|0
  • Zeka, zenginlik bunlar üstün görmek için bahane olamaz. Karakteri oturmamış, iyi yetişmemiş insanlar bunu yapar ki onlardan da uzak durmak lazım zaten

1|0
    0|0
  • Bence verir
    Her türlü verir
    Bir de onların üstünlük taslama şekli bile şekil zaten, taslasınlar üstünlük 👍🏻

1|0
    0|0
  • Evet üstünlüğe hak verir.

1|0
    0|0
    • Sen zeki biri misin?

• Konuyu hemen siyasete getirdin. Peki teşekkürler görüşün için

• En bariz ornegi bu

• hak vermez

1|0
    0|0
  • eğer zeki olduğu için üstünlük taslıyorsa yeterince zeki değildir

1|0
    0|0
  • " I. Q. seviyesiyle övünen insanlar zavallıdır." Sevdiğim bir söz.

1|0
    0|0
  • Zekasıyla övünen en büyük aptaldır diye boşa dememiş Einstein

1|0
    0|0
  • zeka doğuştan gelen bir şeydir kişinin kendi emeği yok tıpkı birinin güzelliği/yakışıklılığı ile övünmesi kadar anlamsızdır fakat bir insan bilgi sahibiyse bu konuda üstünlük kurabilir diye düşünüyorum, ama gerçekten bilgili insan ne kadar işte...

1|0
    0|0
    • Aslında zekanın da insanın elinde olan kısmı var; fakat az. Bilgili insan üstünlük taslamalı mı diyorsun?

• üstünlük taslamaktan ziyade lafını esirgemesin derim, en azından diğerlerini de bilgili olma yönünde teşvik edebilir

• Üstünlük söz konusu değildir ama zekasını insaların faydası geleceği için kullanmalıdır

1|0
    0|0
  • Hak vermez

1|0
    0|0
  • gerçek zeki insanlar zaten üstünlük taslamazlar

1|0
    0|0
  • Zeki insan iyi insandır. Anlayışlı mütevazi insandır yüzü kızaran insandır. Merhametli dır.
    Kendini zeki görüp çevresindekileri aşağılayan insan aptaldır.
    Egosunu balon gibi gezdirirler ki öyle olmayın aptal ama iyi insan olun...

0|0
    0|0
    • Zeki insan iyi insandır? Yanılıyorsun. Ne yazık ki zeka ve iyilik farklı kavramlar

• Zeki insan iyi insandır iyi olmayanları zeki diye adlandırıyoruz benim dusuncem

• Ben bazen taslıom evde karar alınırken iyi bişi bu

0|0
    0|0
  • Bence zeki insanlar kendi aralarında evlensin çocuk doğursun diğerleri kısırtlaştırılsın ülkeyi kalkındıralım

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    1
Yükleniyor...