Aşiretler kürtlere özgü müdür?

Aşiretler kürtlerde mi var bırde kürt olmadıgını soyleyen bırının aşireti olabılır mi

0|0
10|14

En İyi Erkek Görüşü

• "Dil ve kültür yönünden büyük bir türdeşlik gösteren, birçok boydan oluşan, yapısındaki aileler arasında toplum, ekonomi, din, kan veya evlilik bağları bulunan göçebe veya yerleşik nitelikteki topluluk, oymak" diye açıklar TDK. Kürt dediğin topluluğun geçmişi yüzyıllar boyudur yok. Her boylarda aşiret vardır. Kürt topluluğuna özgü bişey değil yani.

0|0
    0|0
    • 3ay

Bızimde ailemiz geniş ama aşiret demiyoruz

• 3ay

Biz Türklerde töreler farklıdır. Türk zaten töresi olan demek. Âşiret kavramıyla o yüzden özleşemiyoruz. Adına aşiret demesek de mekanızma olarak aynı anlama gelen şeyler mevcut. Olmak zorunda. Burası dünya çünkü ;)

Erkekler Ne Diyor 13

• Aşiret kürtlerden başka kimsede yoktur. Mesala Türklerde insan dedesini zor tanırken biz Kürtlerde mesala benim babam metin babası ali dedemin babası ezzo babası Çerkez babası İbrahim babası selim bu sekilde bilgisayarimda bir program ile tüm aile ve akrabaları yazdım dedemin babası çocukları eşleri gelinleri tek tek yazarak 3000 kişilik bir ekip :)

1|0
    0|0
  • Bildiğim kadarı ile değil. Zazalar veya türkler için de geçerli.. Hatta bir çok ırk içinde farklı isimlerle bu yapılanma oluşmuş..

0|0
    0|0
  • Conolar disliked this.

0|0
    0|0
  • Bak arkadaş aşiret dediğin çok büyük aile demek oluyor ve en büyükleri ne dese sözlerinden kimse çıkmaz
    Yani bu kürt olmayan kişilerde de olabilir ki vardır

0|0
    0|0
  • Hayır.

0|0
    0|0
  • Ataturk turk asiretlerini zamaninda yonetime katip dagitmis. Ama kurtleri daha tek elden yonetmek icin ellememis. Suanda kurtlerde daha yaygin

0|0
    0|0
  • aşiret kürtlere has genelde. ama kalabalık aşiret gibi diyebileceğimiz sülaleler türklerde, lazlarda da var tabi.

0|0
    1|0
    • 3ay

Yaa ben anlamıyorum kürt degılım dıyo ama geleneklerı aynı sanki

• 3ay

neden saklasın ki ayıp bişey değil kürt olmak insan olsun yeter ki. ama bilemem tabi belki de gerçekten değildir. benzerlik olabilir ya da kökeni ordan geliyordur dedelerinden falan.

• 3ay

Her ozellık aynı yaa ama degılım dıyor inanıyorum ama yınede bır tereddut var bende degıl sorun ailem vermezlerse yıkılıtım

• Ortadoğu'ya özgü diyebiliriz ama aşiret denilmese de her büyük aile bu kavramla eş değerdir

0|0
    0|0
  • Sadece onlarda

0|0
    0|0
  • Tabiki olur

0|0
    0|0
  • hayır batiki

0|0
    0|0
  • Kabile onlar

0|0
    0|0
  • Aşiret falan bos is hepsi kaçak elektrik kullanıyor

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Bencede

0|0
    0|0
  • Olabilir tabiki

0|0
    0|0
  • Aşiret dediğin çok büyük aile benim bildiğim bu da genelde dogu bolgemizde oluyor.

0|0
    0|0
  • Evet karadenizde falan da var

0|0
    0|0
  • Hayır kurtlere özgü değil biz de var

0|0
    0|0
  • Olabilir tabii

0|0
    0|0
  • evet hewalcim

0|0
    1|0
  • Hic sanmam kurtlerde var

0|0
    1|0
  • Türk aşiretleri de var. Karakeçili Tekelioğlu vs ama Osmanlı isyan etmesinler diye dağıttı. Tekeli baba isyanı var vikipedian bak oku. Ege iç Anadolu ya sürülüyorlar. Daha çok var aklıma gelen bunlar. Aşiret boy demek. Türk boylarınım hepsi bşrer aşiret zaten. Kendi içindeki kanunlarına da töre denir

0|0
    0|0
  • Sanırım evet.

0|0
    1|0
Yükleniyor...