Kapat

Gerçektende Mezhep ayrımı var mı?

Ne zaman birine sorsam Alevisiyle Sunnisiyle vb. Hepimiz kardeşiz deniliyor.
Ama gel gelelim evlilik söz konusu olunca büyüklerimiz bunu uygun görmüyor Alevi ile Sunni evlenemez bu haramdır gibii şeyler söyleniyor. Sonuç olarak hepimiz müslüman değilmiyiz? Müslümanlık hoşgörü dini değilmidir? Lafa gelince "kardeşiz" icraata gelince "haramız" bu çok saçma değil mi sizcede? Aşk ne zamandan beridir dine bağlı olmaya başladı merak ediyorum doğrusu.

0|0
17|12

En İyi Kız Görüşü

• ben bu ayrımcılıga tamamen karsıyım. ben alevi sünni falan anlamam ama bzde sünniymişiz ama ben sevdiğim zaman hiç bir şekilde ayırt etmem kürtmüş bimem neymiş. benim için insan olması dürüst olması önemli. bu kafada olan insanları anlayamıyorum neden yadırgarlar ve yargılarlar hepimiz insanz. mezhep ayrılıgı veya bunun gibi ayrılıklar bana cok sacma gelmiştir her zaman..

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• İnsanların iki yüzlülüğü işte aramıza sokmuşlar mezhep diye birşey kaç yüz yıldır müslümanlar hep birbiriyle çatışıyor birbirlerine düşman halbuki insan dinen sadece kendinden sorumludur başka bir mezhepten diye ona haramzade demek allahın işine karışmaktır onun yerine hüküm vermektir insan sadece kendinden mesuldür başkası isterse cem yılmazın dediği gibi isterse krem peynire tapsın banane ben kendimden mesulum başkasından değil..

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 16

• Peygamber efendimizim neden mezhebi yok? Bu soru çok önemli. Madem peygamberimizi izlememiz gerek o zaman neden sonradan insan eliyle yapılan mezheplere biat etmek zorundayız?

0|1
    0|0
    • Bu sorunun cevabını buradaki kimseden alamazsın çünkü mezhep ayrımı yapan çoğu kişi 40 yaşın üzerinde

• Tamam bos vaktimde anlatacağım sana bu gün çok uykum var evet peygamberimizin meshebi yoktu ama her müslüman bir meshebe uymak zorunda 4 hak mesebinden istediğine uyar hepsi haktır hepsi doğrudur ayrıntılı anlatacam sana bos vaktimde

• @Hayata-küşmüs tamam peki

• kesinlikle var çünkü kültür farkı uçurum hayır herkese herşeye rağmen mutlu olurum diyosan evlen ama kestirme varken halka çizip dolanmak ne kadar mantıklı

0|1
    0|0
    • İnsanları anlamak zaten hep zor oldu. Şuana kadar hiçbir insanın ne düşündüğünü önemsemeyip bildiğimi okudum bu yüzden ben ayrım yapmam

• Ben aleviyim erkek arkadaşım bu yüzden beni terk etmişti ama sorsan ülkede barış istiyorum der hz ali alevi iken neden aleviyle evlenmek haram olsun? alevide müslüman sünnide müslüman aynı allaha aynı peygabere inanıyolar sonuçta

0|1
    0|0
  • Ayrimndegil nirmalde ayni din farkli baglilik... Ayrimi yapan zihinlerimiz.

0|1
    0|0
  • Bizde de mezhep ayrimi vardi hatta babam alevilere cok karsi biri ama bunu yiktik bence sevgi varsa acilmayan yikilmayan kapi söz konusu bile olamaz bunlari kafaniza takarak sadece askinizi yipratiyorsunuz askinizi yasayin ya birakin mezheb farkliligini

0|1
    0|0
  • Hataya gel ayrımı anlarsın adamlar mesela sünniye ya da aleviye kız vermiyor farklı mezhepse

0|1
    0|0
  • Alevi ile sünni evlenemez gibi bir şey yok kimden duyduysan yalan bir müslümanın gayrimüslim biriyle evlenmesidir haram olan alevi de müslümandır sünni de şafii de

0|1
    0|0
    • Sevdiğim kızın ailesinden duydum. Ben Aleviyim kız Sunni

• Şahsen benim için siyaset ayrımı da ilişkide sorun değil

• Senin için güzel birşey. Sayınız gittikçe azalıyor

• Çok saçma aynen Aleviler candır bende Aleviyim Tunceliliyim helal sana 👏🏻✊🏻✊🏻✊🏻✊🏻✌🏻️✌🏻✌🏻

0|1
    0|0
  • ben hataylıyım ve aleviyim burda ayrım yapan yok hristiyan bile var ama iş evlilik olunca dediğine katılıyorum burda da alevi sünni veya hanefilerle evliliği kınayan kesim çok.

0|1
    0|0
    • Bende Hataylıyım ve Aleviyim Sunni olan bir kızı sevmiştim durumu aileme anlattığımda önce karşı çıktılar biz izin versek onlar izin vermeyecek dediler uygun bir dille her şeyi konuştuktan sonra ailem kabul etti ama haklı çıktılar onların ailesi kabul etmedi

• hayırlısıyla alırsın o zaman inşallah :)

• İnşAllah teşekkür ederim :)

• Dostum bizim halk sözde çok söz söyler ama icraata geldiğin de tık yoktur TR milleti işte :)

0|1
    0|0
  • Hiç ilgilenmiyorum bile Allah birdir diyorsa sorun yoktur bence

0|1
    0|0
  • Bu sadece türklerde değil. her dinde her ülkede var. her ne kadar yanlış olsada

0|1
    0|0
  • aşk değilde mezhepleri insanlar oluşturdu bence saçma. Kur'an' da ne yazıyorsa odur. Şafilerede köpekler harammış dokunamazlarmış. Allah sadece domuzu haram etmedi mi? Bu arada o evlenemez olayı büyüklerin gerikafalılığı.

0|1
    0|0
  • Ben Rus'um eşim Türk:) Hiç öyle bir sorunumuz olmadı birbirimize karşı :)

0|1
    0|0
  • Müslümanlık hosgörü dini mi?

0|1
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 11

• Birisi "Sivaslıyım" dediğinde "yananlardan mısın yakanlardan mı?" diye sorulan bir ülkede yaşıyoruz. Hatta "yananlardanım" demenin suç olduğu, "yakanlardanım" demenin övünç kaynağı olduğu insanlar topluluğu var bu millet içerisinde. Aleviye kız vermeyenin çıkması çok da şaşırtıcı değil. Bazılarının gözünde insan sevmek, birlik, kardeşlik sözlerden ibaret. Neyse ki artık bu insanların sayısı giderek azalıyor. Bir gün tükenecek ve gerçekten kardeşçe yaşadığımız günlere kavuşacağız.

0|1
    0|0
  • Alevilik ne zamandan beri mezhep kardeşim?

1|1
    0|0
    • Mezhepleri bikez daha araştırmanı öneririm.

• Alevilik tarikattır. Önce sen araştır sonra sor yoksa cevap alamazsın.

• O zaman soruyu iyi okumanı tavsiye ediyorum bu seferde. Vb. Denilen kısıma diğer mezhepleri yerleştir illaki bir açık bulmanıza gere yok :)

• Var kardeşim var. Alevisi Sünni'ye kız vermez, Sünni Alevinin yemeği yenmez der. Ben en güzelini yaptım. Bütün mezhepleri reddettim. Kahrolsun bütün mezhepler. Yaşasın farklılıkları ne olursa olsun Allah'ın ipine tutunanlar!

0|1
    0|0
  • Çok haklısın. Yeri gelince bir bütün olalim diyorlar. Yeri gelince aleviye kız verilmez alinmaz. Ama bunlari aşan çok insan var. Diğerleri geride kalan cahil kesim. Onlara yapacak birşey yok.

0|1
    0|0
  • Kardeşim bu müslümanları bölmek için kurulmuş bir olay çok ufak farklılıklar büyük lanse ediliyor.
    Hristiyanlar da kendi aralarında mezhepçilik var bazı inciller birbirinden farklı bizde kitap aynı düşünce farklı yazık olucak bazılarımıza

0|1
    0|0
  • 4 tane hak mezhep var herkes biliyo bunu. Bazı aleviler camiye gitmiyo. Şimdi camiye gitmeyen adama biz nasıl müslüman diycez. Camiye giden alevide var diyolar e o zaman niye alevi oluyorsun kardeşim hak mezheplerden birine geç. Biz de seviyoruz Hz. Aliyi.

0|0
    1|1
    • Dostum lütfen troll ol. Mezhep bu yüzden var zaten namazlarımız farklı. Herşeyimiz aynı olsaydı mezhep diye birşey olmazdı zaten.

• Ben müslümanlığından nasıl şüphe ediyim bilemem. Ama alevilerin bir kısmı camiye gelmez diye biliyorum. Bu camiye gitmeyen adamada müslüman diyemeyiz

• Valla neye inanıyorsan öyle kal bişey diyemem. Ben Aleviyim.

• Alevilik mezhep degil görüştür aleviyle sünniyle evlenılmez cünkü dinleri alevizm sünnizim olmuştur

0|1
    0|0
  • Malesef Günümüz Türkiyesinde yapılıyor :/

0|1
    0|0
  • bende yok sizi bilmem ama

0|1
    0|0
  • benim için sorun yok

0|1
    0|0
  • var bnce