Başlık parası almakta mahzur var mıdır?

Kızın babasının veya akrabasının nikaha veya kızı vermeye razı olmaları için damattan istedikleri para veya mal rüşvet olur. Rüşvet ise haramdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Rüşvet alan da, veren de Cehennemdedir.) [Taberani]

Erkek de, kız da evlattır. İnsan, evladının mesut olması için elinden gelen yardımı yapmalı, damattan para almak yerine, gücünün yettiği nispette damada yardım etmelidir! Kız evladın kıymeti büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kimin kız çocukları olur, onların sıkıntılarına katlanır, iyi yetiştirir ve dengi ile evlendirirse, bu kız çocukları onun için Cehenneme perde olur.) [Tirmizi]

(Kız çocuklarını hor görmeyin; çünkü ben kızlar babasıyım.) [M. Cinan]

(Allahü teâlâdan zahmetsiz çocuk istedim. Bana kız çocukları verdi.) [Şir’a]

(İlk çocuğunun kız olması, kadının bereketindendir.) [İbni Asakir]

Başlık parası yüzünden evlenemeyenler, kötü yola düşenler görülmektedir. Evliliği zorlaştırmak günahtır. :) :)

0|0
8|3

En İyi Kız Görüşü

• Sade baslik parasi mi sence. Gerci ben bugun baslik parasi alan gormedim ama. Evlilikle ilgili her sey cok buyuk sikinti Şu an . Bunu yapan insanlar. Orf adet gelenek gorenek adi altinda. Evlenemeye niyetim var ama evlenmezsem ilk nedenlerinden biri bu orf adetler olur. Sormustum ben gelinlikteki kirmizi kurdeleyi. Bakabilirsin profilimden

0|0
    0|0
    • 3ay

çok güzel yorumlar yazıyosunuz takdir ettim

• 3ay

Iyi. Allah yolunu acık etsin madem

En İyi Erkek Görüşü

• Dini açıdan hadisler bulup bilgilendirmişsin , tamam. Ancak bunun böyle gelenek töre adet açısından ayrı olarak TC kanunlarının ne dediğini de dile getirmek daha doğru.

Başlık parası , genelde yaşı 18i geçmemiş kızların ailesine ödenen bir bedeldir , burada kızın kendisine bir şey sorulduğu da olmaz , sorulsa da çocuk korkusu ve çocuk kafası ile çevresindeki onca amca dayı baba abi güçlerine karşı ne diyebilir?

Bu durumda zorla evlendirme söz konusudur. Kızın yaşı 18den küçükse zaten mahkeme izni gerekir, yoksa damat çocuğa cinsel saldırıdan suçlanabilir , kamu davası açılır ve indirimi affı ertelemesi olmaz.

Medeni kanuna göre böyle bir durumda yaşı ne olursa olsun kızın hakları ;

Zorla evlendirme (madde 149, 150, 151) ve zamanında başvuru (madde 152): Hiç kimse zorla evlendirilemez. Kişi küçük de olsa öncelikle kendi izni alınır.
    Kişi yasanın evlenmek için aradığı yaştan büyük ise nikâh memurunun önünde hayır diyebilir ve kimse kendisini evet demeye zorlayamaz. Zorlandığı durumda kendisi ya da evlendirme memuru savcılığa suç duyurusunda bulunabilir.

Bir genç kız zorla evlendirilmiş ise; i) Cinsel birleşmeyi reddedebilir. Eğer zor kullanılarak bu birleşme yapılmaya zorlanırsa evlilik içinde şiddete ve tecavüze yeltenme ile savcılığa suç duyurusunda bulunabilir.

ii) Zorla evlendirildiği için TMK’nın 149, 150 veya 151. maddelerine dayanarak evliliğin iptali davası açabilir.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

Erkekler Ne Diyor 2

• Başlık parası mı kaldı :/ ben şahsen vermem ne anam ne babam zengin masraf olmasın diye evlenmem daha iyi :D

0|0
    0|0
  • agrılı bı abı vardı hanımı alırken 21 buyuk baş 30 kucuk bas bıde altın fılan verdım demişti

0|0
    0|0
Yükleniyor...