Allah'ın var olması mı, olmaması mı daha korkunç?

Bunca haksızlığın, cinayetin, acının, savaşın ve terörün olduğu bir dünyada Allah'ın olmama ihtimali beni korkutuyor. Düşünsenize, bir gün herkes ölüyor ve tüm kötü insanlar, herkes gibi sadece yok olup gidiyorlar. Ceza yok, bedel yok...

Güncellemeler:
3ay İki yönlü bir soru, herkes istediği yönden ele almış. Elhamdülillah, müslümanım ama bu sorgulanacak bir şey diyen arkadaşlarımın kopyala yapıştır bir imana sahip olmaları muhtemel. Allah o aklı size sorgulayın diye verdi, öyle olmasaydı bizi sadece ona ibadet edecek şekilde yaratırdı. Çıkarın at gözlüklerini!

0|1
10|19

En İyi Erkek Görüşü

• Harika bir soru... Harika bir zihin jimnastiği... Mesele olan bitene biraz fazla duygusal ve taraflı bakıyor olman arkadaşım...

Şöyle düşün... Bir karıncanın diğer karıncanın yemeğini çalması ne kadar yanlış? Derdi karnını doyurmak ve diğerini bu sebeple öldürüyor. Ve bu senin ne kadar umurunda? Ortada bir adet ceylan ve iki adet aslan var, hangisi alacaksa diğeri aç kalacak... Ve Ceylanın her şekilde hiç bir seçim hakkı yok. Birinin yemeği olacak. Ve bunların her biri bir süre sonra ölüp (ya da sindirilip) toprak olacak. Aynı şey...

Bunlar seni ne kadar üzüyor ya da etkiliyor olsa da doğa kanunları. Hayat devam ediyor.

Sizin gibi arkadaşların tam olarak fark edemediği bir şey de şu: Kötü diye bir şey yoktur aslında. İyi ve kötü, olan bitene nereden baktığınla ilgili bir şey... Binlerce örnek verebilirim sana. Bir çocuk sapığı, hatalı üretilmiş bir otomobil gibi bir şey. Sen frene basıyorsun, fren tutmuyor ve içindekiler ölüyor. Sapık da ilgi duyması kabullenemeyecek bir şeye ilgi duyuyor. Onu, ahlaki olarak kabul edilemeyecek eylemlerden yalıtmalıyız medeniyet olarak. Bunu kabullenemeyiz asla. Ama onu cezalandırmak çözüm değil. Arabaya kızmak gibi. O arabayı tamir edeceksin. Tamir mümkün değilse yok edeceksin. İnsanların içlerindeki genel ahlaki kurallara aykırı düşüncelere karşı savaşmaları ve kaba söylemle "akıllarını başlarına almaları" için caydırıcı cezalar ve rehabilitasyon doğru bir şey ama elbet başaramayanlar olacak. O kötü mü? Hayır, kötü değil, bozuk! İnsanlara zarar vermesini engelleyeceksin. Ona öfkelensek ondan nefret etsek de aslında o kötü değil.

Dünyada kötü insan yoktur. Herkes içinde bulunduğu öykünün iyi ya da kötü adamı olabilir. Sen, bir çocukla tanışırsın, bir yerde çay içersin. O sırada başka bir kız gelip bağıra çağıra sana saldırır. Meğersem o çocuk nişanlıymış. Ama senin haberin yok. Çevredeki herkes, senin nişanlıların arasına giren kız olarak görür. Gerçek mi? Hayır.

Bu dediklerimi bir düşünsene...

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Olmaması daha korkunç. İnsanların bir yerde yaptıklarının bedelini ödeyeceği düşüncesi beni rahatlatıyor.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Şüphem yok.

1|0
    0|1
  • Allah vardır birdir eğer sen zihninde bunu yerleştirmişsen seni ikna etmek kolay olacak senin başın ağrıdığında neresi ağrını söyleyebilirmisin ama sadece başın ağrıyor o zaman allah vardır allah her yerde can damarından daha yakındır sana yerde gökte her yerdedir bir ağaç düşün küçük çekirdekten binlerce meyve vermekte o ağa o gücü ve kuvveti veren nedir? bazı şeyler içinde kendine saplantı yapmayın olanları allah insan oğluna akıl vermiş fikir vermiş düşünsünler diye birbirlerine saldırmasınlar diye onları da davet etmekte h. z ademin çocukları gibi

0|1
    0|0
  • Allah'ın var olması daha korkunç bence.

0|1
    1|1
    • 3ay

Eğer Allah'ın var olması seni korkutuyorsa iyi biri olduğunu düşünmediğin anlamına gelir. İyi insan Allah'tan neden korksun ki?

• 3ay

o zaman engelle kardeş.

• 3ay

@1yalnız_cocuk engellemeyince gitmiyor musun ne arsız çıktın ya?

• allah yok zaten. allah, tanrı vs. hepsi uydurmadır...
    insanlar ahlakını dine bağlamamalı... en azından 21. yüzyılda ahlak kavramının anlamı herkesçe bilinmeli. böylece dine ihtiyaç kalmasın...

kohlberg ahlak gelişim kuramını okuyun. ayrıca müslüman bu kurama göre 2. kademede yer alıyorlar. avrupa 3. kademede...

1|0
    1|2
  • Öyle zaten. Büyük dinlerin tanrıları paradokstur. Sence her yarattığını seven bir tanrı, kullarını, elini kana bulamaktan çekinmeyen insanları seçip savaşlarla mı bilgilendirirdi?
    Dinleri ellerde karanfille yaymadı kimse. Hak dinin yayılması vahşetli olmaz, olamaz.

0|0
    0|0
  • Keşke yok olsak gitsek Allah (c. c) bizi diriltmese bir daha ne güzel olurdu. Hemen intihar ederdim.

1|0
    0|0
  • Böyle düşünüyorsan eğer çok büyük bir günaha giriyorsun demektir. Allah'ın varlığı ve birliği kesinlikle tartışılmaması gereken bir konu. Allah'ın varlığını hergün 5 vakit okunan ezan sesinden kolayca anlayabilirsin.

1|0
    0|0
  • Allah yoksa iyilik kötülük yok konu kapandı

0|0
    0|0
  • sorgulanacak soru değil

0|0
    0|0
  • Evet allah'ın olmaması korkunç ama olsaydı bu daha korkunç olurdu. Düşünsene bebeklere tecavüz edilirken o sınav diyerek izliyor.

0|0
    0|0
  • Sen arada kalmışsın. Bu düşünceden kurtul bir an evvel.

0|0
    0|0
    • 3ay

Ne alaka? Yazımı anlamadın heralde. Gayet normal bir şey söyledim. Arada falan kalmadım.

• 3ay

Herkese kendi inandıklarını kabul ettirmek zorunda değilsin. İnsanların inançları farklı olabilir, düşünceleride farklı olabilir. Elhamdülillah, müslümanım ama müslüman olmayan birinin düşüncelerine saygılı olmalısın.

• 3ay

😊😊

• şu an öyle zaten pek bir farkı yok

0|0
    0|0
  • Varligi zalimler icin korkunc

0|1
    0|0
  • Geçmişe bak ve yok olan kavimleri gör ve sus..

0|0
    0|0
  • varsa eğer bu olanlarda suçlular neden cezasını kesmiyo ya da o ceza çekenlerin suçu neydi? çok karşık bu din işleri

0|0
    0|0
    • 3ay

Karışık değil. Sadece yapmak istemediğiniz ibadetler, işinize gelmeyen yasaklar size zor geliyor ve bahane uyduruyorsunuz. Her şeyin bir zamanı var. Yaşadığımız bu dünya güllük gülistanlık olsa yaratılışımızın ne amacı kalır? Acı çeken çektiği acı kadar mükafat, acı veren verdiği acı kadar azap görsün diye Allah sabrediyor. Hırs ve acele ile hareket eden yaratıcı olamaz.

• 3ay

sen beni tanımıyosn ondan dolayı benim hakkımda konuşamazsın :)

• Allah var ve bizleri imtihan ediyor hayatımızdan hesaba sorulacağız ölümden sonra bizleri çok zor bir süreç bekliyor bu hesap kabirde başlar mahşere kadar devam eder sonra amel defterlerimiz dökülür önümüze ve hesaba çekiliriz herkes yaşadığı hayatın mükafatını alır cenneti ya da cehennemi hakederiz sonra ebedi bir ahiret hayatı işte...

0|0
    0|0
  • bu soru sayesinde ne kadar ateist varsa görüyor öğreniyoruz. meğer baya dinsiz imansızlar varmış aramızda.

0|0
    0|0
    • 3ay

Aynen öyle. Ya yoksa ne demek ya inanıyorsan inan inanmıyosanda böyle sorma

• 3ay

Beni yanlış anladınız. Elhamdülillah, müslümanım. Burada Allahın var olmasının gerekliliğini anlatmak istedim.

• 3ay

Bende şaşırdım Allah yok yalan dolan bunlar diyen insanları görünce valla üzüldüm

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 9

• Allah var boşuna dertlenme

1|1
    0|0
  • Ceza olsa bile tüm o kötülükler yaşandı ne fayda. Hep ceza derdindeyiz hiç suçun oluşmasını engelleme derdinde değiliz.

1|0
    0|0
  • olmaması korkutucu tabikide onca kötü insan cezasını çekmeden yok olup gidecek ne kadar korkunç
    ama Elhamdulillah var

1|0
    0|0
  • Korkunc bir soru tabikide Allah'a ihtiyacımız var o olmasa bizde olmazdık..

1|0
    0|0
  • Saçma
    Allah var ve bu insanı rahatlatıyor. Git bir araştır derim. Yok olup gitmek diye birşey yok. Herkes cazasını çekecek. O yüzden rahat ol. Allah'a inan

0|1
    0|0
    • 3ay

İroniden anladığınız tok

• 3ay

Katılıyorum sana. Git ironini başka konuda yap.

• 3ay

@MrLobaLobaa insanlar fikirlerini söylemekte özgürdürler. Ben ateist olsam dahi tek kelime etmeye hakkın yok. Beğenmiyorsanız yorumunuzu başka bir yerde yapın

• varligi öldürmek daha bir korkunc

0|0
    0|0
  • Varlığına inanmıyorum.

1|0
    1|2
  • Bunları fazla düsünme bence kafayı yersin

0|0
    0|0
  • Allahin olmamasi kotu dusunuyirum bazen

0|0
    0|0