İslama Göre Kadının Çalışması Caiz Midir?

İslami kaynaklarda dinen Kadının çalışmasını engelleyen her hangi bir yasak olmadığı, Ancak kadının çalışırken uyması gereken bazı kurallar olduğu, bu kurallara uymazsa haram işlemiş alacağı vurgulanmaktadır.

Kocası izin vermeyen kadın zaten çalışma hakkına da sahip olamaz. Kocasının kazancıyla idare etmesi şart olur, Bir kadının yabancı bir erkeğin evinde veya iş yerinde çalışması İslâm’ın emrettiği şekilde olursa, yani birkaç kadın ile birlikte veya açık bir yerde çalışırsa beis yoktur. Ama, kapalı bir yerde yalnız olarak yabancı bir kimse ile birlikte kalacak olursa halvet olduğundan haramdır (el-Fıkıh ‘ala’l-Mezahip el-Arbaa, c.3 s.125).

Bu açıklama ışığında İslami bakış açısına göre Kadın hem çalışabilir, hem de çalışamaz diyebiliriz. Şartları bulunursa çalışabilir, bulunmazsa çalışamaz. Oysa bu açıklama Kuran’nın hükümleri ile çokta uyumlu değildir. Birönceki konumuzda da gördüğnüz gibi kadının toplumsal hayata katılımını kısıtlayan çok sayıda Kuran hükmü vardır.

İslâm’da kadının konumu ve hakları konusundaki tartışmaların önemli bir kısmı, kadının sosyal hayata katılması, çalışması ve kamu görevi üstlenmesi noktalarında odaklanmaktadır. Bu konu Türkiye’nin ciddi bir sorunudur. İslama gönülden bağlı sıkı müslüman kadınlar kamusal alanda türbana özgürlük istemişlerdir. Bunun nedeni de çalışmak ve ekonomik olarak maddi gelir sağlamakdır. Ama işin diğer tarafı İslami sistemlerde ve Kuran da kadınları sınırlayıcı hükümler vardır şimdi bunları görelim:

1|0
11|3

En İyi Kız Görüşü

• Yazini okuyamadim simdi ama sahsi fikrim : su anda kadin da erkek de icice. Ne kadinin calistigi sekik ne de erkegin calistigi sekil dogru degil. Yaptiklari isler dogrultusunda da gecerli bu. Ancak gecim zaruri. Gecinmezsen barinacagin evin olmaz ve sokakta kalirsin. Namusuna bile sahip cikamazsin. Herkesin yasam kosullari da bir degil. Senin baban sana bakarken digerinin esi veya babasi eve bir kurus vermeyebikir veya vefat etmis olabilir. Genis kaosamli bir konu ancak kadinin calismasina islamda bir engek yok calissin diye zorunkukugu da yok maddi acidan. En basitinden kadin dogum dr larini dusun. Para icin olmasa bile calismak zorundalar. Islama hizmet icin insanliga hizmet icin. Yoksa olu dogum sayisi artar en basitinden. Erkegi mi tercih edecekain bu durumda? Ben uygun is oldugu takdirde ve guc yetebikiyorsa cock falan da yoksa ozellikle calismaktan yanayim. Tabi uygun duzgun is varsa

1|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Sartlari var uyuldukca calisilabilir.
    Kadin erkek esitlik var ikiside iyilikte ayni sevabi alirlar zaten onemli olan bu.
    Dunyada statu olarak olmayabilir dogru ama Fitri olarak bu boyle zaten dunya imtihan sinavidir kimisini fakir kimi zengin kimi sakat kimi saglikli kimi kadin kimi erkek Allah kimi nasil isterse oyle imtihan eder. kendi imtihan bicimimizi kendimiz secme sansi olsadi zaten imtihan die bisi olmayacakti.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• benim açık biriyim giyim kuşamım normal saçım açık bir tek çalıştığım yerde tek bayan benim mağaza çalışıyorum 4 tane erkek var yanımda yabancı çalışmalımıyım çalışmamalımıyım?

0|0
    0|0
  • Ahahaha kadının başını camdan da uzatması hakkında ne yazıyor, onu yapabilir mi? Bir şey demiyim diyorum ama soru başlığı susmama izin vermiyor

0|0
    0|0
  • tamamda ben bir çatı altında bazen 2 erkekle çalışıyorum o nasıl olucak caizdeğilmi

0|0
    0|1
    • 3ay

Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. görünen kısımlar müstesna, zînetlerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz

• 3ay

ziynetın takıldıgı yerı söyluyor ayetlerde hep.. ayrıca senın gorusun konuyla alakasızdı. fazla gösterış denilen olaylar evet haram ama konu o degıl burada. ben polemik yaratmak için söylemedım bil diye yaziyorum. sen beni dinimi yasamımı soorgulayamazsın. daha fazla yazıp vakıt harcamayacagım

• 3ay

Ben seni yargilamadim birsey demedm aksine yargilayan aşagilayan sensin

• Çok mantıksız. Kadın özgür ve bağımsızdır. Kocasına veya ev işlerine bağımlı olmakta neymiş😂 güldürmeyin beni.

0|0
    0|0
  • Ohoo sacmalamayin calisabilir tabiki, bu goruse gore 40 erkegin icinde okumak da yanlis oluyor

0|0
    0|0
  • iffetine ve namusuna sahip çıktığı sürece caiz olmalı yoksa Hz. Hatice validemiz ticaret yapıyordu nasıl mümkün olur...

0|0
    0|0
  • İslam'da kadın kazandığı parayı erkek gibi ailesine harcamak zorunda değil ama eğer ki harcarsa, harcadığı her kuruş 'sadaka' sayılır. Gel de sevme bu dini...

0|0
    0|0
  • bugün sinir krizi geçirmemi sağlayan 2. soru

1|0
    0|0
    • 3ay

niye cadı :) :)

• 3ay

çok farklı düşünüyoruz bu konuda tartışmaya girmeyeceğim

• 3ay

yok ben kadınlarımız rahat çalışması için destek amaçlı yazmıştım soruyu kötü amaçlı çalışmasınlar filan değildi :)

• Kadın kendi sınırlarını bildik ve belirledikten sonra caizdir

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 2

• Polemik konusu bu yüzden yorum yapmayacam bizim ülkemiz müslüman olmakdan ziyade elhamdulillah müslümanımı benimsemiş bir toplumda bu tür konuların yeri yok

0|0
    0|0
  • Hayır haramdır

0|0
    0|0
Yükleniyor...