Arkadaşlar allaha ınanıyorum ama yadırgayıp sorguluyorum yardım edin?

Mesela bizi yarattı ve bir dünyaya yerleştirdi. Cennet ve cehennem vaad etti ama ama herşeyi biliyor biizim ne günah işliyceğimizi. daha sonra cennete ve cehenneme gidiceğimizi biz sadece bu oyundakı kuklalar gibiyiz ve bilmiyorum böyle düşünmek istemıyorum ınanıyorum muslumanım ama aklımdan böyle sorular geçiyor.

Daha sonra kadınların kapalı olması ama erkeklerin özgür olması. Kadınlara yönelik yobazlık (bazı müslümanlar artık cıgrından cıktı bılıyorsunuz darbe gırısımındekı ıhanet edenlerın karısı bızımdır gibi şeyler söylediler kuranda yobazlık demıyorum yalnıs anlamayın)
Kadınlar dısarı cıkmaz vs vs.

boyle düşünmek ıstemıyorum ama düşünüyorum boyle düşünmemek için kendıme bir kaynak bulmam lazım ve cidden bana birşeyler anlatırmısınız yanı ne biliyim dogru ama benım düşünceme ters bir düşünce

0|1
17|13

En İyi Erkek Görüşü

• Dinimizi sorgulamamız gerekiyor zaten düşündükleriniz güzel şeyler. Ama bence biraz imanınız zayıf o yüzden yapılanlar saçma geliyor olabilir. Bizim özgür irademiz var cenneti ya da cehennemi hakederek alacağız. Ama şöyle düşün bizler akıllı varlıklarız eğer Allah bizi doğrudan hakettigimiz yere gönderse idi ne düşünürdük. Burayı haketmiyorum daha iyisini yapabilirdim demez miydik. Peki o zaman dünyaya sınava gönderilmek doğru değil mi? Kendi yaptıklarımizla yerimizi belirlememiz. Allahın zaten bildiği sona bizimde yaşayarak görüp ulaşmamız. Bunun gibi daha birçok şey söylenebilir. Sorgulamak güzeldir ama saptirmamaya çok dikkat et. Merak ettiğin şeylerde bildigim kadarıyla cevap vermekten mutluluk duyarım bilmiyorsam da sorunla senin sayende belki bende öğrenirim☺

0|1
    0|0
    • 3ay

İşte aradıgım cebaptı teşekkürler Allah bizi doğrudan hakettigimiz yere gönderse idi ne düşünürdük. Burayı haketmiyorum daha iyisini yapabilirdim su cumle yetti

• 3ay

Rica ederim☺ dediğim gibi böyle fikir alışverişini bende severim sorunuz olursa konuşmak isterim

Erkekler Ne Diyor 12

• Aradığın kaynak Kur-an
    Seni yarattı ve sen kukla olduğunu düşünüyorsun öyle mi?
    Seni yarattı, sana nefsi olmayan melek mi olmak istersin yoksa özgür iradesi olan insan mı olmak istersin diye sordu. Sen seçtin insan olmayı ama secde de ettin yolundan çıkmam dedin. Şimdi onun adaletini sorguluyor hatta adaletsiz olduğunu söylüyorsun.
    Seni yarattığı gibi cehenneme yollasaydı senin hakkın olurdu;
    Beni dünyaya göndersen belki ben iyi insan olacaktım bana şans tanımadın ki diyecektin, ama şimdi ahiret günü hesap defteri ortaya çıkınca inkar etme şansımız olmayacak.
    Başta da dediğim gibi senin yegane kaynağın Kur-an
    Ama masal kitabı gibi okuma sevgili kardeşim, inanarak sindirerek oku. İnanmak istediğin ispatları satır aralarında bile bulursun

2|1
    0|0
    • 3ay

yalnıs anlıyorsun dunyada ne yaptıklarımızı yapıcagımızı hangı yolu secıcetgımızı bılıyor herseyı bııyor

• 3ay

Arkadaşım yanlış anladığım yok bak yine erken davrandın benim yazdıklarımı bile sindirmeden okudun. Seni yarattı tabiki ne yapacağını biliyor an be an, fakat sen bunları yapmadan seni yargılamıyor. Kukla felan da değilsin, sen ona yaratıldığında secde ettin iman ettin fakat burada yoldan saptın. Sen derken ademoğlundan bahsediyorum yani bizlerden.
      Daha basite indirgeyeyim birisini suç işlemeden cezalandırmak adaletsizlik olur şuç işleyeceğini adın gibi bilsen de illaki beklersin. İşte bunu da böyle düşün, bahçende erik ağacın var mesela ve çocukları görüyorsun her gün iç geçiriyorlar. Sen de adın gibi biliyorsun ki bir gün o ağacına dalacaklar ve eriklerinden çalacaklar :) Şimdi bu çocuklar kukla mı oluyor ya da sen onları erik çalmadan suçlayabilir misin?
      Sen bir sınavdasın, sınavı da kendin istedin. Madem biliyor beni neden dünyaya gönderdi zaten sonucu bildiği halde bana burada eziyet ediyor diye yola çıkar ve daha da derin düşünürsen aklını kaybedersin mazallah. ++

• 3ay

Kadınların kapalı olması meselesi ise sadece müslümanlığa gelmiş bir durum da değildir. Müslümanlıktaki emri de hanımların gayrımüslim olanların hanımlarından ayrılsın diye emredilmiştir. erkeğe farklı kadına farklı bir durum söz konusu değildir. erkeğe de göbek deliği ve diz kapağının altına kadar olan bölgesini açmak haramdır, ipek haramdır, süs haramdır, hatta hatta sakalını hanımına sormadan kesmesi bile caiz değildir. Sen bir abdest al başını ört ve okumaya başla inan ki sorduğun tüm soruların cevabını bulacaksın. Öyle hocayım diye çıkanların konuşmalarını salla gitsin. Tek rehberin Kur-an

• Sorgulamak daima iyidir. Sorgulamak zihni canlı tutar, düşünceyi geliştirir. Sorguladığın konu din olunca ister istemez ilk kaynak olarak dini kitaplara yönelmek geliyor insanın aklına. Kuran, Zebur, Tevrat ve İncil. Önyargısız bir biçimde incele hepsini, Sonra İsa'yı, Muhammed'i, Musa'yı araştır. Dünya onlar için ne diyor. Daha da olmadı tasavvuf kitaplarına bak. İlla inanmak ya da illa inanmamak gibi bir şart koymadan kendine hepsini akıl süzgecinden geçir. Kendi doğrunu kendin bul.

1|0
    0|0
    • 3ay

kurandan baska hepsi bozuldu kı dıger papazların düşüncelerini napayım :D

• Kardeşim 1 sorun şimdi sen öğretmensin yazılı yapacaksın sınıftaki insanların hangisinin çalışkan hangisinin tembel olduğunu az çok bilirsin. Dedin ki yazılı yapmaya gerek yok zaten ben hanginizin yüksek hanginizin düşük alacağını biliyorum. O zaman öğrenciler karşı çıkmaz mıydı belki ben bu sınavdan yüksek not alacağım yazılı yapın hocam diye

2 sorun ise yine bir örnek vereceğim bir yerde bir konuşma yapılıyor içeri müslüman olmayan bir kadın giriyor. Konuşmanın ortasında bağırıyor. Kapalı kadınları göstererek onlar neden kapalı diyor. Sanki müslüman kadınlar kendilerine baskı yapıldığı için örtünmüşte onların rahibeleri namuslu olduğu için kapanmış gibi. Sorumuza gelelim niye onları kapalı diyor. Konuşmacı kadına senin üzerinde de kıyafetler görüyorum sen doğduğunda çıplaktın neden kıyafet giyiyorsun diyor diyor. O da diyor ki namuslu olmak için. E o kıyafetler namuslu olmak içinse buda daha fazla namuslu olmak için.:) Eğer örtünmek namuslu olmaksa çok örtününce daha çok namuslu olursunuz :). Kadın demiş ama onlar özgür degil ben özgürüm. Konuşmacı demiş ki ben de senin tam özgür olmadığını görüyorum niye kendini daha fazla özgürleştirmiyorsun? :) Ayrıca mantıken düşünürsen kadınların bir çok bölgesi cinsellik içeriyor. Yani sen erkek vücudunu kadınlarla aynı mı görüyorsun?

3. sorunu duymadım haberlerde ama göründüğüne göre sen insanın işlediği bir suçu allaha yüklüyorsun? Aynı bazı kesimlerin afrikadakilerin aç olmasını allaha bağlaması gibi? Ne yani yüzyıllarca sen sömür oraları sonra insanlar niye aç niye fakir bunu allaha ne soruyorsun sömürgeci devletlere sor.

1|0
    0|0
  • Kader tercihe bağlıdır der rab, sadece iradeye karışmam der, yani iyi ya da kötüyü seçmeyi sana bırakır bir bakima cennet ve cehennemi, sirf ahirette karşısına çıkıp neden böyle oldu dememen içinde dünyaya yolladi. Kadınlara bedenimi örtmeyi, erkeklerede gözlerini ortmeyi emir verdi. Zina 2 tarafada suç , bide şöyle düşün Allah seni bitki olarak yaratmadi iradeli bir kul olarak yaratti. Aklini celmek isteyenleri boşver onlarin kendileride birsey bilmiyor.

1|0
    0|0
    • 3ay

iyiyi ve kotuu bıze bırakıyor ama ne secıcegımızı de bılıyor

• 3ay

E bir zahmet bilsin o sen yaşamadan biliyor sen yâsadikca biliyorsun.

• Sorgulamaya başlamışsın. Doğru yoldasın. Envanter ve bilgi istersen yaz sorularının cevapları bende. Bende senin gibiydim

1|1
    0|0
  • Kardeşim baştaki sorunu cevaplayayım Allah bizim ne yaptığımızı biliyor fakat eyer hemwnce cehenneme gidecekleri cehenneme atsaydı derlerdiki Allah ım belki ben bunları işlemeyecektim yani öteki tarafta yüzleşecez.

İkincisi olarak hiçbir erkek özgür değil çünkü erkek evin direği gibi eyer dışarı çıkmasa ile gitmese kim alileyi besleyecek kadın ise aynı erkeklerde olduğu gibi haram yerlerini kapatacak (eller yüz ve ayak dışında her yeri) kadınlar ise sadece erkeklerin her gidiği yere girip çıkarsa kıyamet yaklaşmışdektir peygamber efendimiz bile böyle söylemiş yani Kuranda söylenen her şeyin bir sonucu vardır. yardımcı olduysam ne mutlu bana

0|0
    0|0
  • O cücük beynimle mi sorguluyorsun.

1|0
    0|1
    • 3ay

Ben tanrıyı sorguluyorum ama en azından cücük kadar beynım var. Burda konusup sitenin IQ seviyesını düşürme

• 3ay

Buraya genelde iq su ayakkabı numarasıyla aynı olanlar dolmus. Bıraz agır gelırım by by

• Ölünce sorularına cevap alırsın

0|0
    0|0
  • Hürefeler canm

0|0
    0|0
  • bu sorgulamanin olmasi normal bir sey

0|0
    0|0
  • Sende potansiyel var. Sorgulamaya devam.

0|0
    0|0
  • Güzel kardeşim ahir zamandayız ahir zamanda öyle insanlar çıkacak ki bu dediklerini söyleyip yapmak isteyecekler işte ihanet edenlerin karısı bizimdir vs bunlar insan değil ahir zamanın şeytanlarıdır şu videoyu izle sonuna kadar

https://www.youtube.com/watch?v=HetJjTkmz30

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 17

• Rabb'im tabiki ne yapacagımız biliyor ama bu hayatı aslında biz kendmiz yönetiyoruz kukla degiliz yani biz seçiyoruz kendi yolumuzu Rabb'imde bunu biliyor tabiki ve o şekilde yazıyr kaderimizi mesela kaderimizde şu lununla evlensin degil evlenecek yazarmış hani biz seçiyoruz her şeyi. Ayrıca bizlerin kapalı olması korunmamaız ve tanınmamamız içindir erkekelrde özgür degildir aslında onlarında yassakları vardır kadınların dışarı çıkması pek hoş degildir dinimizde aynen çünkü degerlidir dinde kadınlar çok fazlaca. ve o şeyi diyenlerin gerçek anlamda müslüman oldugunu pek sanmam

1|0
    0|0
    • 3ay

Ama seçiceğimiz şeyide biliyor acılarımızıda. Kımın fakir kımın zengın olduguna karar verıyor. Haketmıyoruz tamam sınavdan geöçiyoruz ama cennete gidip cehenneme gıdıcegımız belli herseyı bılıyor ve biz burda acı cekıyoruz

• 3ay

herşeyi yaratann mutlak bir gücün varlığına aklı olan her insan ulaşabilir.
      mutlak bir güç var.

sorun şurda dinlerin anlattığı gibi günah ve sevap kavramı yok.
      kötülük iyiliğe eşit onun katında. hatta dahada iyi belki.

İstanbul'da bir üst geçitte güneşin o kızgın sıcaklığı altında akşama kadar ayakkabı boyayan ve eve gidip dininin her gereğini yerine getiren ezilen, sefalet çeken bir insan bir yanda.
      yine en lüks arabalarla dolaşan, dilediği yemeği yiyen, dilediğini giyen bir insan diğer yanda. bu insanda ibadetini yapıyor allaha karşı dinin gerektirdiği herşeyi yapıyor.

peki soruyorum;

bu insanların kusursuz ve günahsız amellerine göre,

ikiside cennete gidecek.

eğer o fakir olanın diğer tarafta artısı olacak ise o zengin olanın sucu ne?

hyr olmayacaksa bu dünyada o fakir olanın sucu ne?

sana sesleniyorum ey yaratıcı, bize adeletli olun diye göndermissin elçilerinle;

senin adeletin nerde?

• 3ay

kardeş bak zengin oalanın bir imtihanı var oda parayla olan imtihanı fakirinm imtihanı da isyan etmemek ve katlanmak kişmsenin suçu yok herkesin bir imtihanı var. AYRICA İSYAN EDİYORSUN ŞUAN?

• 77. Kendilerine, ellerinizi savaştan çekin, namazı kılın ve zekâtı verin, denilen kimseleri görmedin mi? Sonra onlara savaş farz kılınınca, içlerinden bir grup hemen Allah'tan korkar gibi, hatta daha fazla bir korku ile insanlardan korkmaya başladılar da "Rabbimiz! Savaşı bize niçin yazdın! Bizi yakın bir süreye kadar ertelesen (daha bir müddet savaşı farz kılmasan) olmaz mıydı?" dediler. Onlara de ki: "Dünya menfaati önemsizdir, Allah'tan korkanlar için ahiret daha hayırlıdır ve size kıl payı kadar haksızlık edilmez." YORUM: Önceki iki ayet insanları savaşa ikna etmek için yeterli görülmemiş olmalı ki bu ayette dünyayı boş verin, canınızı da boş verin, savaşta ölmek en iyisidir telkininde bulunuluyor.
    78. Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile! Kendilerine bir iyilik dokunsa "Bu Allah'tan" derler; başlarına bir kötülük gelince de "Bu senden" derler. "Hepsi Allah'tandır"" de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar! YORUM: Son cümlede yer alan ünlem ifadeleri bu ayetlerin öfkeli bir adam tarafından yaratıldığı ve sıkıntılı stresli bir kafanın ürünü olduğu ihtimalini güçlendiriyor, çünkü her türlü eksiklikten münezzeh olan bir tanrının “Onlara ne oluyor!” şeklindeki sinirli bir fırça ifadesini kullanması gülünçtür. Ölüm sizi mutlaka bulacaktır, korunsanız da öleceksiniz ayeti, hemen önceki ayetlerin savaşla ilgili olduğu ve toplumu savaşa yönlendirdiği de dikkate alındığında ölüm korkusuyla savaştan kaçınanlara dönük bir zarf gibi duruyor.

1|0
    0|0
  • Zaten sorgulamak gerekir. Fakat asla yadırgama. Bu konuları bende çok düşünüyorum bazen ve işin içinden çıkamıyorum. İnandığım dine kendi tarafımdan zarar gelir diye de korkar oldum. Absürt şeyleri sil kafandan malesef bu dünyada bazı merak ettiklerimize cevap bulamıyoruz

1|0
    0|0
  • Yalniz degilsin ister istemez dusunuyo insan

1|0
    0|0
    • 3ay

adaletsizliğe gelemeyen bir insanım bana yapıldıgındada sınırden aglarım yani düşünüyorum allah affetsin ama bilmiyorum haklı oldugumuda düşünüyorum. Sonuçta mesela şeytan. Şeytanında ona ıanet edıcegını bılıyordu herseyı bılıyordu ve herseye yetıcek gucu vardı bunlr duzeltılebılır seylerdı sankı oyuncagız ve bu dunyada sahnemiz mesela bu replik gözlerimi doldurur hep anlamsızca http://hizliresim.com/gXlgrb (lucifer oradakı bir zamanlar melekti şimdi şeytan imiş)

• 3ay

Evet kaderimizide o yazdi ama acaba nedn sonumuzu bildigi halde bizi yaratti bende bunu merak ediyorum iste cok ilginc keske aciklayici biseyler olsa

• Evet anladım bu düşünceleri senin gibi birçok kişi düşünmüştür. Normal birsey gibi gözüksede şeytanın işi bunlar zaten Allah'a inanıyorsun sanırım fakat kafan karışık senin. Ama düşüncelerini değiştir ve bu hayatın yönetmeni Allah olan bir tiyotra oyununa benzetip bizi de kukla yapma düşüncen çok yanlış. Biz kuluz kukla değil ki zaten bizim dinimiz zorluğa yer vermiyor isteyen inanan herkes musluman olabilir diyor ama farkettiysen inanan diyor yani ınanmak isteyip de evreni Allahı sorgulayan demiyor yani sen gerçekten müslüman isen bu tür şeylerle şeytanın oyunununa gelme ve kafandan çıkar bu konuları ibadet et şeytan gider

0|0
    0|0
  • Çay house, sözler köşkü, çınaraltı ve hayalhanem gibi bazı dernekler var youtube ddan fb ve instagramdan takip edebilirsin en azından bazı sorularına cevap bulabilirsin bence. Allah yardımcın olsun

1|0
    0|0
  • Müslüman olsan dahi herseyi sorgulayıp dusunebilirsin dinden cikmazsin bende ara sira boyle dusuncelere takılıp kalıyorum insanın genel yapisi budur (sorgulamak)

0|0
    0|0
  • Yuce rabbim seni ozene bozene yaratmis ve sana bir hayat sunmus senin ne gunah isliyecegini biliyo ya da bilmiyo olabilir ama bence bizi deniyo ne yapariz mesela soyle acikliyim iki yol var biri kotu biri iyi hangisini secersi boyle davran...

0|0
    0|0
  • Eğer bunları sen düşünmüyorsan kendi isteğinle olmuyorsa ve bunu durduramıyorsan şeytan sana vesvese veriyor yine gelirse şeytana lanet et besmele çek ve Allah ı sevdiğini ona inandığını söyle

0|0
    0|0
  • Kardeşim senin onu seçeceğini biliyor sadece irade yine senin elinde. Sorgulamak güzeldir imanı kuvvetlendirir

0|0
    0|0
  • Kadınlar dışarı çıkmaması yasak yok ALLAH seni ne yapacağın biliyor fakat öbür dünyada ben iyi bir insan olacam belki dersin diye sana zaman veriyor seni direk cehennem cennet atacak kadar vicdansiz değil

0|0
    0|0
  • Kuran ı türkçe mealinden oku çok yardimci olucaktir. Çünkü bana olmuştu. Sorguluyorum diye de sıkıntı yapma kendine her insan bir döneminde bu evreden geçer

0|0
    0|0
  • Sana bir soru👍 Hiç Kuran'ın mealini baştan sona okudun mu cidden anlayarak?

0|0
    0|0
  • Tatlım dine yönel cok yanlış düşünüyorsun

0|0
    0|0
  • Dünyada iyi yolda var kötü yolda birde akıl ve düşünme yeteneği var kaderini kendin yapıyorsun

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • 3ay

Diğer soruna da cevap veriyim kadınlar neden kapanıyor özgür olmak için. Bende kapalı bir bayanım ve kapalılık özgürlüğümü hiç bir şekilde kısıtlamıyor hatta dışarı çıkarken daha özgür hissediyoum kendimi rahatsız edici bakışlardan uzak kalıyorum kimse bakmıyor. Ve erkeklerinde tesettür emri vardır hatta ilk emir erkeklere göz kapakları :) bakmayacak. Kadının vucut hatları erkeklere göre daha ilgi çekici yaratılmıstır :₺ erkeklerin görevi bakmamaktır kadınların görevi örtmek yani erkek bakmazsa kadın açılmacak kadın açılmazsa erkek bakmacaktır..

• 3ay

https://m.youtube.com/watch?v=Ix73QaVwPfA
      Bunuda izlersen, bu sayfada çoğu sorularının cevabını bulabilirsin

• Ilk sorun benim de hep aklimi kurcalar ama ikinci soruna cevap vermek istiyorum. Kadinlar kapali ve erkekler ozgur degil. Ozgurluk kiyafetle olculecek bir durum degil. Ayrica nasil kadinlar kapanmak durumundaysa erkekler de şalvar giyme, sarık takma, sakal bırakma durumundalar. Ulkemizi baz alip da bu durumu boyle gorme. Sadece ulkemizde kadinlar bu konuda daha hassas davraniyor

1|0
    0|0
Yükleniyor...