Kadere inanır mısın?

Kader, Allahü tealanın, bir şeyin varlığını ezelde dilemesine kader denilmiştir
Peygamber Efendimiz, bu ayet-i kerimeleri açıklamıştır.

"Kadere inanmak, iman esaslarındandır." (Ebu Davud, Tirmizi)

"Kadere inanmayan imanın gerçeğine erişmez." (Nesai)

"Kaderi inkâr edenin İslam’dan nasibi yoktur." (Buhari)

0|0
9|18

En İyi Erkek Görüşü

• Kader , Kuran'da 53 ayette geçer. Ancak hiç birinde başından sonuna kadar yaşanacak hayatın önceden belirlendiği ve insanların da kukla tarzı bunu yaşayacakları tarzında bir ifade yok.

Kuran'a göre kader insana verilen ömürdür ve insanın bu kader süresini ne ile doldurduğu önemli. Yani bir musibet anında birden fazla çözüm yolu vardır ve bundan hangisinin seçileceği insanın kalbinin kararıdır. Diğer anlamda , kader süresinde insanın seçip devam ettiği yol kıyamette önüne konacak hesabı oluşturur. Kader içinde yaşanacak musibet de asla Levh'i mahfuz! da yazanlardan fazla olamaz.

Kısacası , kaderim buymuş denemiyor, kader olarak verilen ömrü seçimlerle nasıl doldurduğu ve kime zarar kime yarar verdiği önemli oluyor.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Evet inaniyorum kezinlikle kader var ve Allah ne isterse o oluyor uzulsekte sevinsekte her sey onun istegi uzerine

1|0
    0|0
    • 3ay

Peki allah peygambere kaderi vermedigini söylüyor?
      Nisa 79 Sana gelen iyilik, Allah'tandır. Başına gelen kötülük de nefsindendir. Seni insanlara peygamber gönderdik. Şahit olarak Allah yeter.

• 3ay

@flushaaa ya kardes secimle kaderi karistirma zina dedin zinada kendi secimimiz Allah sana yapma demis. Bunu kaderine yazmamis ki yapicak diye. Neyse bosver

• 3ay

kuranda kadere iman yok peygamber iman diyor dinin sahibi allahmı peygambermi belli degil islamı öyle yozlaştırdınızki insanlar bu dine asla in anmıcak sagolun iyi geceler

Erkekler Ne Diyor 17

• Kadere tabiki inanmak lazım ama herşeyide kader kader diye geçiştirmemek gerekli..

Kader iki çeşittir;

Izdırari kader; Bu bizim elimizde olmayan kader türüdür, kız/erkek cinsiyeti, sizi dünyaya getirecek aile, doğum tarihi, dünyaya geleceğimiz yer vs bu tür değiştirilemeyecek ve seçilemeyecek şeyler..

İhtiyari kader; Bu ise bizim elimizde olan kader türüdür, evlilik, iş, okul, davranışlar, yani kısacası herşey ve bu kader hesap vereceğimiz kaderdir..

Kadere inanın ama herşeyide kadere bağlamayın, kader Allah'ın yazdığı değil bildiği şeydir..

Yazılmış olan sadece Izdırari kader bölümüdür..

Biz alışmışız herşeye bir kulp bulmaya..

Kaderimiz böyleymiş, kısmet değilmiş, imtihanımız böyleymiş tarzı boş şeyler..

0|1
    0|0
  • Allah'a, ilahi adalete ve kadere olan inancımı kaybettim.

0|0
    1|0
  • Kadere inanırım

1|0
    0|0
  • Anlatılan değil, kendi anladığım kadere inanırım

0|0
    0|0
  • Elhamdülillah Müslüman.

1|0
    0|0
  • Evet her insanin bir kaderi vardir. ben kaderimi kendim yaziyorum

0|0
    1|0
  • Kaderin tanımına bağlı olarak değişir. İsteğimiz dışında bazı olayların başımıza gelmesiyse inanıyorum. İsteğimiz dahilinde başımıza gelen olaylarsa ona da inanıyorum. Çok garip bir örnek var ama şimdi açıklamıyım deli olduğumu düşünürsün :D

0|0
    0|0
  • Kader, nasip , kısmet gibi üçlüye inanmam.

0|0
    0|0
  • kader islamdaki tanımıyla saçmalık. ama her şeyin belirli tek bir şekilde gerçekleşmesi olarak doğru. determinizm deniyor ona.

0|1
    0|0
  • Al bakalım sesli cevap - http://vocaroo.com/i/s02lqqQKBi7h

0|0
    0|0
  • inanırım

0|0
    0|0
  • Kadere inanırım...

0|0
    0|0
  • Peki söylermisin kuranda niye kadere iman yoktur? peygamberden tam 190 yıl sonra yazılmış hadis kitapları?
    buhari müslim ebudavut tirmizi ahmedi bin hanbel deylemi nesai beyhteki ibni mace hangisi peygamberimizi görmüş _?

0|0
    0|0
    • 3ay

Nisa 59 Sana gelen iyilik, Allah'tandır. Başına gelen kötülük de nefsindendir. Seni insanlara peygamber gönderdik. Şahit olarak Allah yeter.
      Kaderi Allah Vermiyor Buyur Ayet Sana

• 3ay

Ya sen şaka mısın baktın mı 😡😡Bakta konuş benimle senin gibiler insanı dinden imandan çıkarır muhattap olma bir daha benimle

• 3ay

Bana ayet getir yalan dolan şeyler anlatma diyorum ayet bile getiremiyorsun tartışmayadegmez sünni seni

• müslümanım inanmak zorundayım

0|0
    0|0
  • Kadere inanırım ama Sizin bildiğiniz kadere değil. Kadere ayrı tanımlamam vardır.

0|0
    0|0
  • evet inanırım

0|0
    0|0
  • Inanmıyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

Yükleniyor...