Askerlik yapmak veya Üniversite okumak insanı olgunlaştırır mı?

Askerliğini yapmayana kız vermezler gibi bir laf var.
Askerlik, Üniversite hayatı veya erken yaşta çalışmak zorunda kalmak gibi şeyler yani.

Olgunluk derken hayata ve insanlara bakışı, sorumluluk duygusu illa ki iyi yönde gelişir bence.

0|1
5|20

En İyi Erkek Görüşü

• Evet illaki katkısı oluyor söylediğin şeylerin ama kişiyede bağlı olgunlaşmak istemeyen yine olgunlaşmıyor ama katkısı illaki oluyor eskisi gibi olmuyor.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bence hepsi insana sorumluluk yükleyen olaylar olduğu için insanları belli oranda olgunlaştırıyor.
    Ama insanın yapısı da olgunlaşmaya müsait olmalıdır. Yapısında çok az da olsa olgunlaşmaya uygun değilse hiçbir şey işe yaramaz.

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Kız vermeme mevzusu aslında askerdeyken şehit olabilir düşüncesi olduğu için vermemezlik ederler yoksa olgunlukla alakası yoktur

Askerlik insanı olgunlaştırabilir. Çünkü farklı farklı yerlerden gelen binlerce insan oluyor ve çoğu ile irtibat halinde oluyorsun, onların halinden anlıyorsun vs.

Üniversitenin olgunlaştırması için maddi desteğinin de az olması gerekiyor. Mesela kredi kartı limiti 10 bin lira olan bir çocuk zorluk nedir, bilmez. Aylık 350 - 400 lira alan birisi zorluklarla mücadele etmenin binbir türlü yolunu bulmuştur. Çünkü bir daha ki aya kadar 350 lira alamayacağını bilir. İnsan ilişkileri onu olgunlaştırır mı, bilemem.

1|0
    0|0
  • Askerlik olgunlaştırıyorsa bunların olgınlaştırılmamış hali nasıl :) emir altında bazı şeyler yapılıyor askerlik sabır kelimesini öğretiyor ama olgunluğa pek katılmıyorum şunu diyorlar dönünce olgunluğunu yitirdi askerde sanki olgun birisimiydi ki yitirsin :)

1|0
    0|0
  • Askerlik en fazla olgunlaştiran etken bence ama üniversite de olgunlaştirir insanı ikisini yaşayan erkek eğer olgunluğa müsait ise zaten olgunlaşır.

1|0
    0|0
  • %80 askerlik etkili

1|0
    0|0
  • ikisinide yaptım ama bunları yapmadan önceki halimden pek bir fark göremiyorum kendimde

1|0
    0|0
  • bugüne kadar yaşadığın ve sahip olduğun maddi ve manevi varlıklarının, yokluğunu yaşadığındaevet asıl o zaman olgunlaşırsın..

1|0
    0|0
  • Elbette ama adam olmayacak için ister askerlik ister 5 üniversite fada etmez 😊

1|0
    0|0
  • askerlik veya üniversite ye gitmek adamı olgunlaştırmaz

Askerlikte zorunlu olarak emirleri yerine getirirsin yaparsın
    lakin askerlik bittiğinde kendi benliğine dönersin.

Çok arkadaşım var askere gidip daha beter olanları

Bir insanın yaşadıkları insanı o seviyede olgunlaştırır.

iflast ettikten sonra 16-17 yaşında ev geçindirdiğimi hatırlarım.

0|0
    0|0
    • 3ay

Katılmıyorum. En basit yemek için sıra beklersin sabırı öğrenirsin.

• 3ay

@omerovic kesinlikle hem fikiriz olgunum diyen kişiler hamdır dediğiniz gibi
      lakin cevremde gördüklerim dediklerimle örtüşür bir durumda.
      ama şuna katılmıyorum Askerlik herkesi olgunlaştırmaz. adam etmez.

• 3ay

Haklısın askerlik bişeyler öğretir.
      Haa öğrendiğini askerlikten sonra uygular mı
      Oda kendi karakteri

• Askerlik insanı olgunlaştırır

1|0
    0|0
  • askerlik her bakımdan olgunlaştırır sabır olarak güç olarak gözlem olarak yönetici olarak temizlik olarak insan piskolojisi olarak daha bir sürü şey

1|0
    0|0
  • askerde kendi başına kalıyosun o yüzden

1|0
    0|0
  • Olgunlaştırır

1|0
    0|0
  • Askerlik olgunlaştırmıyorsa kolay kolay hiçbirşey olgunlaştıramaz.

1|0
    0|0
  • Askerlik olgunlaştırır.. ama üniversite olgunlaştırmaz

0|1
    0|0
    • 3ay

Neden
      Lisede herşey laylay lom
      Sen ailenden ayrı Kıbrıs'ta okuyorsun.
      Kılık kıyafet temizliği veya gönderilen parayı belli bir zaman kadar idare etmeyi öğrenmişsindir bence

• 3ay

@Mertlbj üniversite ve askerlik demekteki kastım daha farklı ve her türlü insanı yakından tanımayı sağladığı ve sorumluluk verdiği içindi.

Cevap için teşekkürler

• 3ay

@Berna -20 @NeHaldeyiz
      Teşekkür ederim kardeşlerim...

• bilmem

0|0
    1|0
  • Hayır

0|0
    1|0
  • Bir erkek babasini kaybettiginde ancak gercek bir erkek ve baba olur

1|0
    0|0
  • Evet. En çok asgerlik. Üniversitenin olgunlaştırmadığı oluyor

0|0
    0|0
  • Bilmem bir denemek lazım

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Bence bazı insanlar yapı itibariyle doğuştan olgun, hiç askere veya üniversiteye gitmese de hayatın eleğinden geçmiş gibi. Bazısı da 10 kere askerliğe gitse kar etmiyor, örneğini çok gördüm akraba çevremde. Bence tamamen karakter ve hayata bakış meselesi. Askerlik belki hayata başka bir pencereden bakmayı sağlayabilir ama buna nasıl yaklaşıp nasıl değerlendireceğiniz karakterinizle alakalı.

1|0
    0|0
  • Hayir uni. okumuş ve askerliğini bitirmiş ama ergenligini bedelli yapmış çok insan tanıdım.

1|0
    0|0
  • hayır alakası yok

0|0
    1|0
  • unıversıte okumanın olgunlukla alakası yok bence

0|0
    1|0
Yükleniyor...