Suriyeli insanlara neden kötü davranıyorsunuz?

Neden bu insanlara 2. sınıf insan muamelesi yapıyoruz. Tamam hepsi mükemmel değil ama sanki biz mükemmel miyiz? Biz sütten çıkmış ak kaşık mıyız? Bizim kendi insanımız bize neler yapıyor , siz hiç şahit olmadınız mı? Bugün bir berbere gittim , her zaman gittiğim berber. Yeni eleman almış arkadaş suriyeli. Pek fazla Türkçe bilmiyor ama nasıl sahiplenmiş bir görseniz. İşini o kadar güzel yapıyor ki. Bu insanlar isterler mi vatanlarından kopup , yeni bir hayat kurmayı. Sivil insanlar bunlar , koruma altına alamıyor devlet. Ailelerini koruyacak hiçbir güçleri yok. Mecbur göçüyorlar. Ön yargılarınızı kırın arkadaşlar. İnsanları türk , kürt , alevi , sunni , sağcı , solcu , komünist , muhafazakar , dinci diye ayırmayın. İyi insan - kötü insan olarak ayırırsak işte o zaman gelişiriz.

0|0
4|5

En İyi Kız Görüşü

• İrk insan ayrimi asla yapmam fakat suriyeli gocmenlerin cogu belli bir seviyenin altinda nasil anlatsam bilmiyorum ama adamlar yolda yuruyen kopege tekme atiyorlar nasil saygi gostereyim simdi ben onlara. Tamam savastan kacmislar gelsinler yasasinlar burda ama geldikleri yerleri de karistiriyorlar saygi denen bir sey yok.

0|1
    0|0
    • Haklısınız ama kurunun yanındaki yaşı da yakmanın manası var mı? Ben sana binlerce haber gösteririm , yüzlerce şahit olduğum anı anlatırım memlekette 5 dakika durmak istemezsin. Bunları da bizim insanımız dediğimiz insanlar yapıyor. Bu durumda çözüm ne sizce?

• Ben asla kotu davranmiyorum ayirmiyorum da boyle davranan vatandasimiz yok mu bizim de var tabi ki onlara da saygim yok ama suriyelilerde daha cok var kabul etmek gerek. Bu kadar icli disli olmaya gerek yoktu bence.

En İyi Erkek Görüşü

• Suriyeli insanlar geldi geleli ekonomi o şehirlerde zorlanıyor
    işine sahipmi oluyor
    ben o kadar çalışkan brisi görmedim.. dahası birbirlerini tutuyorlar
    bir yere bir suriyeli girdimi
    sonra tek tek oraya arkadaşını sokuyor..
    bizim antepte bircok fabrikada Türk işçi kalmadı neden Suriyeli işci az para alıyor
    Fıstık toplama zeytin toplama işlerinide tekeline aldılar
    ucuz çalışıyorlar cünkü
    ev kiralari desen oturulmaz denilen evler 300 400 e veriliyor iyi evlerin fiyatı uçtu
    üç aydır ev arıyoruz bulamadık neden
    Suriyeliler sagolsun
    kötü davranmıyoruz lakin kendi memleketimizde el olmakta istemiyorum ben kendi adıma..
    Bu insanları bu kadar içimize almakla dogru yapmadık

1|1
    0|1
    • Size katıldığım çok konu var ama bu onların suçu değil devletindir. Madem bu işe kalkışılıyor , gerekli planlamayı da yapmalılardı.

• Plan yapılmadı
      gelenlerin masrafı karışlanmayınca
      halkın içine yolladılar
      ve biz antepte.. şimdi birçok insan bunun sonuçlarını çekiyor

• Maalesef öyle oldu

Kızlar Ne Diyor 3

• Bazilari bazi turklerden daha iyi 👍

1|2
    0|0
    • Ya elbette ki hepsi iyi olacak değil , bugün ingiltereye de gitsen , oradaki insanın elinden avucundan alsan onlarda aynı şeyleri yapacak. Lakin iyi insanları da , kurunun yanında ki yaş gibi davranmamalıyız. Bizim insanımız en çok kazığı sokan yine bizim insanımız dediğimiz kişiler.

• İnsan ekmek yediği ülkeye ihanet etmemeli. Nankör bir millet olduklarını düşünüyorum. Kendi ülkemde kendini yabancı gibi hissediyorum. Güzel ülkemin anasını ağlattılar! Buraya sığınıp, tecavüz, hırsızlık yapan insanları tabiki sevemem. En başında hata yapıldı sadece kadın ve çocuklar kabul edilmeli, erkekler kabul edilmemeliydi. Gidip savaşcaklardı...

0|0
    0|1
    • Elbet durup savaşmayı onlarda düşünmüştür ama oradaki siyasi kargaşayı hiç kimse bilmiyor. Düşmanın kim olduğu bile belli değil. Bu durumda çoluğunu , çocuğunu , ailesini nereden gelindiği bilinmeyen iki kurşuna feda mı etsin. Tabi kide gelip buraya suç işleyenler var onları görmemezlikten gelmiyorum ama bizim insanımız sence çok mu temiz?

• Kimseyi ayırdığımız yok. Kendi ülkemde yabancı gibi yaşamak istemiyorum! Geldikleri günden beri tecavüz, cinayet ve bunun gibi iğrenç suçlar arttı. Gitsinler bu ülkeden!

0|0
    1|2
    • Tecavüz , cinayet, hırsızlık onlar gelmeden önce de çoktu.

Erkekler Ne Diyor 4

• SUriyeli insanlara kötü davranmıyorum ırkçıda değilim ve dediğin olaya bende şahit oldum evde bir tadilat işi vardı 16 yaşında bir suriyeli hayat hikayesini dinledim biraz gerçekten acı çokda sevimli tombiş bir uşaktı ney ırkçılık yapıcam arkadaş :)

0|1
    0|0
  • Kısmen katıldığım şeyler var ben onlara ırkçılık yapmıyorum onları başımıza getirip bizden iyi şartlara kavuşturup kendi vatandaşını zora sokan siyasilere sövüyorum !

1|1
    0|0
  • İnsana kötü davranmak haddimize değil fakat bu dünya da herkes hakettiği gibi yaşıyor. Bazılarına gelince de emin ol benim şu an yaşadığımdan yerden güzel yerde yaşıyor ve daha kolay geçinip daha kolay kazanıyorlar ama benden az ama benden fazla orası ayrı.

0|0
    0|0
    • O durum onların değil , kapitalist düzenin sorunudur. Onlar gelmeden önce de hiç alın teri dökmeyip , senden benden daha fazla kazanan insanlara da aynı sesi çıkardınız mı?

• Herkes hakettiği gibi yaşıyor cümlesindeki düşüncem sabittir değişmez benim gördüğüm be yaşadıklarım bunu gösteriyor , açıklamasına gelince ben aynı durumda farklı bir ülkeye gitmem benim için bu dünyada başka toprak başka vatan yok. Kısacası bu durumda gerekirse o canından olacaksın kimseye muthaç olmayacaksın. Sadece bizim ülkemizde değil diğer yerlerdede aynısı hatta fazlasıyla karşılacaklardır. Kapitalist düzene gelince onlar için bu ve başka yerde ilk söylediğimle aynı kapıya çıkıyor.

• Suriyeli düşmanıyım her gördüğümüzüde dövüyoruz tartaklıyruz yakalayıp semtce bunları hedefe aldık biz tuttugumuzuda dövüyoruz.. sen bu kadar bunları sevene kadar git kendı insanını sev sahiplen koru. tek derdin suriyelimi şimdi?

0|0
    0|1
    • Ben iyi olan her insanı severim. Benim için dini , dili , ırkı , rengi önemli değil.

Yükleniyor...