Gençler neden yurt dışına yerleşmek istiyor?

Her yıl yüzde 40’ı yurtdışına giden Robert Koleji’nde bu yıl 196 12’nci sınıf öğrencisinden 115’i, Saint Michel’de de mezunların yarısı yurtdışındaki üniversitelere başvurdu
Türkiyenin en değerli varlığı, geleceği olan zeki gençler yurt dışına yerleşmek için çareler arıyor. Bu gençleri ülkede tutabilmek için ne yapmalı? Gerçek milliyetçiler olarak bunun sorgulamasını nasıl yaparsiniz? Boş milliyetçilikten sıyrılarak, giden gitsin kalan bize yeter diye saçmalamadan mantıklı çözümler bekliyorum. yoksa bilim çağında sadece kuru, beden gücüne dayalı bir toplum olarak çağın dışında kalacağız.

0|0
10|8

En İyi Kız Görüşü

• Zeki, genc ve vizyonu genis olan beyinlerden korkuluyor. Devlet kadrolari bile hala 50 yasinda memur calistiriyor. Kendilerini ve yeteneklerini gosterebilecekleri yer olarak ulke disini seciyorlar. zaten mezun olduklari okullar da bunu destekliyor.
    Dinazorlar cekilmeden yenilere yer verilemez

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Ulkede degeri anlasilmamasidir uretmekten aciziz devlet yol acmiyor insanlar kaynak ayirirsa kendine bisiler uretebiliyor mesela bir makina mühendisi almanyada olsa is bulurmuyum diye değil hangi sektorde uretime daha iyi katki saglarim diye dusunuyor el ustunde tutuluyor cunku o insanlar bizimkiler anca papaz erigini helal erige cevirme pesinde tubitak in kabul etmedigi projeler yabancilar tarafindan destek gosteriliyor kaynak olustuluyor mesela gecen ay falandi bir liseli arkadaşlar deniz kabugundan sentetik yara bandi yapmislar yarayi aninda kapatip kani donduruyor ama bizim ulkenin yarismasinda kabul gormuyor amerikadaki yarismaya yollayip derece yapiyor simdi cocuklar hocalari ile birlikte gittiler oraya üretecekler biz hazir alicaz kendi insanimizin icadini bu zihniyetle biz cok daha geride kaliriz

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• is olanaklari kisitli kanimca, yeni yapilanmalar yok, belkide en basitinden bir hayal olarak avrupa ne biliyim farkli kültür, yasam, olanaklar
    genis bir konu kanimca

0|1
    0|0
  • Yurtdışında yaşayan biri olarak Türkiye'ye başvuracağım. Bizim gibilerde var. Gençler yurtdışına gelmeyin. Gidin gezin görün ama ülkenizin tek taşı olamaz hiçbir ülke.
    Tek sorununuz ülkenizi, yönetiminin şusunu busunu sevmemekse kalıp okuyun, yetişin siz düzeltin. Kaçmak çözüm değildir.

0|1
    0|0
  • Gelecek konusunda güvence sağlanmalı, iş olanakları genişletmeli ve tabiki maaş konusundada yurtdışıyla kıyaslayabilecek rakamlar olmalı. Bunun dışında genel manada ülkedeki yaşam standartlarıda yükseltilmeli. Hepsi uzun vadede olacak ve zor şeyler maalesef..

0|1
    0|0
  • Imkanlar...

0|1
    0|0
  • Sizce neden? Ülkede imkan mı var

0|1
    0|0
  • Çünkü bir avuç ergenler orayı Türkiye'den farklı sanıyor

0|1
    0|0
  • Ülkede imkan yok çünkü. Öğretmen olmuş, atanamayan kişi tutup asgari ücretle işe giriyor, çünkü neden? Devletin bütün bölümlerinde torpil işliyor.

0|1
    0|0
  • Bu Türkiyede egitimin yetersiz oluşundan değil Avrupa ozentiliginden kaynaklanıyor. Engellenebilecegini sanmıyorum.

0|0
    0|0
  • Yurtdışı nda pek bir şey olduğunu sanmıyorum

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Kolejlerin her birinin kendine has özellikleri var. Robert Kolejinin vizyonu misyoner olarak görünüyor ve beyin göçünü en fazla tetikleyen kolejlerden biri. Benim yiğenim gitmedi bu yüzden Robert kolejine

Robert Koleji ve Saintle başlayan okullar beyin göçünü tetikliyor.
    İstanbul Erkek - Alman odaklı bir eğitim veriyor.
    Koç kendi bünyesine adam yetiştiriyor.
    Kabataş belki biraz bunlara nazaran daha iyi.

Sonuçta hepimiz köle gibi çalışıyoruz. Kimi iyi maaşlı köle kimide az maaşlı köle.

0|1
    0|0
  • egitim alanina yatirim yapmak sart bu konuda kendimizi uluslararasi seviyeye getirir ve ayrica yeni is sahalari acmak sart gercek milliyetcilik budur

0|1
    0|0
  • Cunku gun gectikce ulke elden gidiyor.

0|2
    0|0
  • Türkiye de beyin bedava adamlar haklı beynin para ettiği yere gidiyor burada o zekilere bile canım diyen bir toplum var.

0|1
    0|0
  • şu an bir seylerin sahibi değilim.
    Suanki hukumettende hic bir beklentim yok.
    Bir seylerin sahibi olabilmek icin 25li yaslarda gitmeyi dusunuyorum.

0|1
    0|0
  • İşsizlik en önde gelen bir sorun ülkede gençlerin değeri bilinmiyor. Velhasıl üretim yok hep tüketim önümüz açık değil. Ya saysam sayfa kaplar ama hiç gerek yok ülkenin gidişatı ortada zaten ne demek istediğim açık olmuştur umarım.

0|1
    0|0
  • Ülke ülke olmaktan çıktı kendin görüyorsun biat etmeyen insanlar zeki bilene olmasa o kurumlara giremiyor akademisyenlerin lise hocalarından farkı kalmamış %90 öyle %10 bu ülkeyi düşünüyor çalışma yapıyor gençler hakketiikleri yerlere gelemiyor ondan dolayı yurt dışına gidiyorlar bu ülkede bir cemaat e veya partiye üye değilsen yükselemiyorsun ve işe giremiyorsun

0|1
    0|0
Yükleniyor...