Kişi, Ahlak Kurallarını Nereden Alır?

Doğduğu günden itibaren ahlak kurallarını neye göre belirler? Sizce Ahlak kavramının oluşmasında Din'in yeri nedir?

Birşeyin ayıp olup olmamasını (genelin kabul ettikleri) neye göre belirler?

Alalım fikirlerinizi, provokatif olmadan lütfen.

1|1
4|8

En İyi Kız Görüşü

• Çok büyük bir oranda kültürden. Yeri geldi kültür, dinin ahlak kuralını dahi hiçe sayabilir.

Mesela, bunu bir derste tartışmıştık. Bugün dünyada kendine medeni diyen ülkelerde bir tek eşlilik ahlak anlayışı var. Oysa ki kimi dinler erkeğin tek eşli olmasını doğaya ters görüp, birkaç tane izin veriyor. Ama günümüzde bu duruma ahlaksızlık diyoruz. Neden? Çünkü böyle bir 'batı kültürü' benimsedik.

Yine kimi dine inanan insanlar, o dinin uygulamalarını kültürlerinden dolayı yanlış bulabiliyor.

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Önce aileden sonra toplumdan alır.. Din varlığı ile topluma ayar verdiği için onun etkisi de şüphesiz vardır.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Peygamberimize sormuşlar " din nedir "
    Din güzel ahlaktır demiş.

Allah korkusu ve vicdan seviyesiyle doğru orantılıdır bence.

0|1
    0|0
  • Ahlak kurallari denince ne gelir akla? Iyiyse yapilmali, kotuyse yapilmamali.
    Toplumun kendi kendine ama inandiklari dinden de etkilenerek (gunah_sevap) olusturdugu kurallar.
    Gunumuzde pek cizgisi kalmadi bence. Kisi benim kendi dogrum diyerek yasamayi secti. Dogru mu? isimize hangisi gelirse.

0|1
    0|0
  • Bunu bilmeyecek ne var ilkokul sorusu resmen Aile tabiki

0|0
    0|0
    • 3ay

Aile nereden öğrenir, temeli nedir bu işin diye sormayacam o zaman sana...

• 3ay

Ailesinden, o da ailesinden, yine ailesinden diye devam edeceğin için sormayacam demiştim ama ben...

• 3ay

Dedin gene de söyledim işte bişeyler neyse dediğim gibi çocuğun kişiliğini , karakterini , davranışını vs tamamen aile belirler. Sonradan cevreninde biraz payı oluyo

Erkekler Ne Diyor 7

• Ahlak kurallarını çevremize çevremizdeki kalıplaşmış kurallara göre alırız. Dinden etkilenmiştir bu kurallar

0|1
    0|0
  • Aile ve çevre tabiki. Çocuk annesiyle yolda yürürken gördüğü bir yabancıdan bile birşey alabilir. Ahlak ve ahlaksızlık heryerdedir. Müziğin içerisinde televizyondaki dizilerde. Vs vs umarım anlatabilmişimdir.

0|1
    0|0
  • Aile ve toplumdan

0|1
    0|0
  • Ailesinden

0|1
    0|0
  • Ailesinden alır okul eğitim toplum vs. yalandır

0|1
    0|0
  • Din güzel ahlaktır

0|1
    0|0
  • Önce aile sonra çevre. Ağaç yaşken eğilir sözünden yola çıkarak.

0|1
    0|0
Yükleniyor...