Kader konusu celişkili degilmi? Kaderi allah veriyorsa ateistlere deistlere yahudilere hiristiyara haksizlik?

Allah kader verip cehenneme atiyor çeliski degiilmi ateistlere inanmayin kaderini yahudilere hristiyanlara sirk kaderi veriyor celiski degilmi?

0|0
4|9

En İyi Kız Görüşü

• Allah bizim önceden yapacaklarımızı biliyor. Biz onu yapacağız diye oda bizim kaderimizde yazılı. Yani Allah'ın gaybi bilmesi
    Ateistler deistler kendileri öyle olmayı seçtiler. Bu soruyu kaderin tanımını bilmediğin için sordun. Zaten sende diyorsun ki ''Allah mı istedi ateist olmalarını, onlar kendileri seçti''işte senin bu dediğin zaten kaderin tanımı işte. Kader bu demek.
    (Kamer.49) Haberiniz olsun ki, biz her şeyi bir kadere (ölçüye) göre yarattık.
    (Rad.8) Allah, her dişinin neye gebe olduğunu, rahimlerin artırdığı şeyi ve eksilttiği şeyi bilir. Her şey O’nun katında bir ölçü iledir.
    Bir de kadere iman etmiyorum demişsin daha kaderin anlamını bilmiyorsun ki :)

0|1
    0|0
    • 3ay

bak şeker kardeşim bak canım kardeşim bak canım güzel kardeşim bakcanım

• 3ay

hala kaderi Allah vermez diyorsun
      Allah bizim dünyada neler yapacağımızı ve nasıl bir hayat süreceğimizi önceden bilmesi kaderimizi oluşturuyor yoksa o kaderimizi yazdığı için, onları yaşamaya zorlamıyor. Allah ömrümüzde bize yollar ve tercihler sunmuş. tercihlerimizi yapmak için de bize akıl vermiş. bu tercihlerden hangisini seçeceğimizi de önceden biliyordu yanı bunun adı kaderdir ve sende buna zaten bilmeden iman ediyorsun neyse daha fazla tartışamicam iyi geceler

En İyi Erkek Görüşü

• Şair Ömer Hayyam'ın şu dörtlüğüne bir bak, çoğu kişi allah insana özgür irade vermiştir der ama alahın insana özgür irade vermiş olması insana biçtiği kaderi değiştirir mi? biraz mantıklı düşün..!

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
    Ne yapacağımı da yazmışsın önceden.
    Demek günah işleten de sensin bana.
    Öyle ise nedir o cennet o cehennem? https://www.youtube.com/watch?v=rxZC1Fot6ac

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 3

• Ya cocukmusunuz? Şu kaderi 10 yasındaki cocuga anlatsak boyle sorular sormaz gerçi. Kaderini sen belirliyorsun. Senin yaptıkların, seçimlerin özgür. Ama Allah senin ne yapıcagını biliyor. O bildigi icin yapmıyorsun yani sen yapıcanı yapıyorsun Allahta biliyor. Anlamadıysan şöyle anlatıyım. Sen bir yoldan gidiyorsun. Yolun bir sürü ayrımları var. Seçimi sen yapıyorsun ama baskası senin navigasyonunun son gidicegi yeri biliyor.

2|3
    0|2
    • 3ay

Escillere kaderi allah vermiyor ozaman?/

• 3ay

Alimmisinde bir sey ogreticeksin. Saygı cerceveni acma dedim. Aç Kuranı bak kaç ayet var. Havadan bekleme her seyi. Dinini ögren hadi iyi günler.

• 3ay

Sevdim seni panpa :D likachuu

• Onlara firsat veriyor musluman olmalari icin fakat ya nefis ya seytan baskin gelip sapkinliga dusuyorlar 😊

1|0
    0|0
    • 3ay

Allah senı dunyaya getiriyor ergenlik cagından sonra sana kader vermıyor iyilikler allahtan kötülükler bizde n

• İrade

0|0
    0|0
    • 3ay

Allah senı dunyaya getiriyor ergenlik cagından sonra sana kader vermıyor iyilikler allahtan kötülükler bizde n

Erkekler Ne Diyor 8

• Kader hassas bir konu, manavdan elma seçmek gibi, seçenek çok ama bilgi yoksa hangisinin çürük hangisinin taze olduğunu anlayamazsın. Sana sunulan yolları seçen senden başkası değildir ve her yolun farklı bir sonucu vardır.

0|1
    0|0
  • Kaderi biraz yalnış biliyorsun sanki;Kader ALLAH'ın yarattığı insanların ne yapacaklarını önceden bilmesidir. Yani hangi yola gideceğini insan kendi cüzi iradesiyle belirler, ALLAH ise önceden ne yapacaklarını bilir ve yazar.

1|0
    0|0
    • 3ay

Allaın bilgisi sonsuzdur Allah senı dunyaya getiriyor ergenlik cagından sonra sana kader vermıyor iyilikler allahtan kötülükler bizde n

• 3ay

Her şeyin yaratıcısı ALLAH'tır. İyiliğide, kötülüğüde yaratan odur. Imtihanın gereği olarak da iyi ve kötüyü seçme iradesi biz insanlara verilmiştir. Yani iyi ve kötüyü yaratan ALLAH;onları özgür irademizle seçen ve tek sorumlu olan biziz.

• Hayır. Allah tüm canlıların yaratıcısı kimi inanmaz nankorler kimi kendi dinlerince inanır işte herkesin iradesinin sonucu kaderle bağdaşır. Vesselam.

0|1
    0|0
    • 3ay

Kadere inanmiyorum dunyaya gelip erkek olarak dogdum bulu cagindan sonraki hayatım kader degil

• 3ay

Müzakere yapmaya gerek yok herkez hür fakat sen iradene sahip çıkıp devam etseydin mutlu olacağından emindim ne diyim kardeş..

• 3ay

Evy kardes

• Allah benim ve seytanin yapacaklarini biliyor ve neden beni yakiyor oyle ya da boyle ben onu yapicam zaten olaylar istegimizin disinda gelisiyor?

Ne yaparsan yap sana verilen kaderi degisteremzsin degistirebilecegini dusunuyorsan olumude degistir bakalim.

0|0
    0|0
    • 3ay

• 3ay

Sen bilirsin ben karisamam inancina.

• 3ay

teşekkür ederim

• Bak şu an neredeysen veya ne yapıyorsan bırak dediklerimi yap şu an ayağı kalk otur kalk otur bunu iki kere yap kessin yap yaptığını varsayıyorum peki sen bunu yaparken kendi isteğinlemi yaptın evet yani Kurandaki şu mesajı algıla Allah insanı rahat bırakmıştır özgür irade konusunda peki sen oturup kalktığını Allah biliyomuydu biliyordu işte budur herkes kendini değiştirebilir

0|0
    0|0
    • 3ay

Cok guzel masaallah kaderi allah vermiyor

• 3ay

Kuran da Peygamberimiz zamanında kitaplaşmadı bide hadis inkarcılığı öylemi?

• 3ay

Kuran efendimizin zamanında kitaplaştı sahabeyle kuranı allaha ruhunu teslim etmeden önce baktı eksik fazlamı diye biraz fikirli ol

• Kader ne laa? Kerhneye düşmüş biçare kadın adı gibi bişey geliyor insanın aklına daha çok.

0|0
    2|0
    • 3ay

• 3ay

:)))) Allah kör olma...

• Kaderi Allah yazar
    Ama sen değiştirirsin kanka

0|0
    0|0
  • Sende dindarlik yapiyon soruya bak
    Ateistlerde musluman olcak akil yok mu

0|0
    0|0
    • 3ay

Knka ben kaderi allah vermiyor diyirum

• 3ay

Ateist musluman olup allahin emirlerine eksiksiz uyarsa cennete gidebilir bu ateistin iradesinde

• 3ay

Cennete sadece muslimanlar giricek zaten yanlız muslumanim diyenlerin cogu musrik kurandan haberi yok

Yükleniyor...