Kuran Arapça indiyse neden namaz abdest oruç gibi ibadetler farsçadır?

Dil bilgisi bilenler bilir. Bir kelime diğer dile çevrilirken tam anlam vermeyebilir. Ornegin gönül kelimesi İngilizcede heart (kalp) diye çevrilir. İstenilen derin mana verilemez. Aynı sorun Arapça ve farsça arasında da var. Namaz kelimesi Farsçaya sanskritce namaste kelimesinden girme. Anlamida otorite karşısında saygıyla egilmedir. Arapça salat (namaz) ise iki anlama gelir. Dua ve desteklesme/destekleme anlamlarindadir. Hadi dua yapılıyorda destekleme nedir neden lafi yok? Buradaki olayda toplumsal sorunları sıkıntıları düzeltmek çözmek için gayret etmek ve iyiliği Allah adına yaymak için muslumanlarin maddi ve manevi yardım destekleri demektir. Ama günümüzde tam aksine fakir muslumanlar somurulur..

0|0
2|4

En İyi Kız Görüşü

• İbadetler farsça değil isimleri farsça. Ve bu Arap - Fars kültüründen etkilenmiş olduğumuzdan dolayı bu şekilde kalıplaşmış olabilir. Ama bence Kuranda geçen isimlerini kullanmak veya Türkçe kelimeler kullanmak daha mantıka uygun. Kuranda geçen kelimelerin ise manası tek bir kelimeyi ifade etmez. Namaz ise şükürdür teşekkürdür. Basit tanımlamalara bakmamak gerekir

0|0
    0|0
    • namaz şükürse şükür nedir?

• senin söylediklerin şu an sana ezberletilmiş şeyler.. bende kuran okuyana kadar öyleydim.. kuran okdugumda hiç birinin alakası olmadıgını gördüm.. islam geleneğe bağlanmış yuzyıllardır yanlıslar sürdürüle geliyor.. istekuran com sitesini ziyaret edersen beni anlayabilirsin..

• Keşke Kuranı anlayarak ve güzel şekilde okuyabilsek. Sende benim gönderdiğim linkteki siteye bakarsan anlarsın beni.

En İyi Erkek Görüşü

• Çünkü şu dünyada, Araplar kadar masal uyduran, Farslar kadar masal anlatan, Türkler kadar bu masala inanan bir millet daha yoktur.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• ya da neden arapça konuşmuyoruz

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Din diye bir şey yok kanka

0|1
    0|0
    • Din mistizm değildir dostum. Din yaşam kurallarıdır. Ne yaparsan ne bulursun kurallarıdır. Hayatın her anını kapsar. Bu yüzden din=siyaset. Seni hangi gücün yonetecegidir. Yobaz dinci afyoncu ruhbanlar firavunlar kapitalistler mi? ya da bağımsız onu keşfetmeni isteyen seni yaratan Allah mı?

• Ya da sadece hatalardan ders alabilmek için hafızamız vardır? Kendimizi geliştirmenin bir yolu bu olduğu için. Dünyada o kadar çok adaletsizlik var ki bunları tartacak ne bir tartı. İyiye verilecek ne bir ödül kötüye verilecek ne bir ceza var. Sadece biz varız

• Sadece biz olduğumuz ne malum bildiklerimiz bilmediklerimiz yaninda bir hic. İşte en büyük oyunumuz her seyi bilme ve eminolma yargılara baglama

• Fetullaha sor bunu

0|0
    0|0
  • ibadetler mi yoksa kelimeler mi demeliydin o ibadetlerin de hepsi Arapça çünkü

0|0
    0|0
    • Hayır kardeşim ibadetler kelimeye göre yapılır orada bir emir var ve anlamı ne kadar elverirse hepsini yapabilirsin. Mesela fuhsiyat kelimesinin anlamı parayla yapılan zina anlamında değil sadece. Fuhsiyat her turlu pis kotu ccirkin iş demek. Ciplaklikta kabadayilikta yere tukurmekte çevreye çöp atmakta birer kotu ornek yani fuhsiyattir böyle dusun..

Yükleniyor...