Zamana tabi olarak yaşayan bir varlık ne kadar özgür olabilir?

Zamana tabi olarak yaşayan bir varlık ne kadar özgür olabilir?

Güncellemeler:
3ay HayalkârHatun isimli kullanıcı dayanamamış beni engellemiş:)) ne dediysem kendisine :D

1|1
22|1

En İyi Kız Görüşü

• Özgür olmak amaçmıdır? Yoksa sonuç mu? Yaşayan bir varlığın özgür olmak için bir nedeni varmıdır?

0|0
    0|0
    • 3ay

Özgürlük amaç olduğu anda aonucada gidiyor demektir
      İnsanların özgğr olma nedeni fıtrattan gelir

• 3ay

Her zamannn

• 3ay

Eig için teşekkürler.

En İyi Erkek Görüşü

• Bilimadamlarının uzun yıllar sonra edindikleri bilgi neticesinde uzayda yer çekimi ve zaman kavramı olmadığı için yaşlanma ve ölüm gibi bir kavram mevcut değil yanii daha doğrusu dünyadaki yaşama göre daha uzun bir ömür söz konusu
    Dünya üzerinde zaman kavramını oluşturduğumuz için yaşarken hayatımıza zaman ile yön verdiğimiz için yaşlanıyor ve ömrümüzü kısaltıyoruz çünkü beynimiz şu algıyı beynimize şu hakikati yerleştiriyor.
    Bir gün öleceğiz.
    Yaşamımız boyunca bu düşünce bizi içten içe kemiriyor bu sebepten insan ömrü kısaldıkça kısalıyor, kısaltıyoruz.
    Adem aleyhisselâmdan itibaren insanlık çok uzun yaşamıştır.
    Nedeni ise insanoğlunun bir şeylerden haberdar olmaması zaman kavramının olmayışındandır.
    İnsanlık cehaletinin önüne geçince ömrümüde kısaltmıştır.
    Şimdi seninde soruda dediğin gibi zamana göre, zaman kavramı ile yaşamını şekillendiren insanın ömrünü kısaltan insan için özgürlükten bahsedilemez..

0|0
    0|0
    • 3ay

ölüm insana Allah tarafından verile bir müddetin son halkasıdır..
      insan mı kendi ömrünü kısaltır yoksa zaten öömrü mü o kadardır?
      insan ömrü bereketlenir mi yani 10 yılda yapacağı şeyi 1 hafta yapabilirmi?
      insanın uzun yaşaması demek süre olarak mı uzun yaşamasıdır yoksa kaliteli bir şekilde yaşamasımı uzunluk olarak alınmalıdır?
      sence

• 3ay

devekuşu misali o zaman hem kuş hem deve :DD

iş yapınca yuhh deve desinler :DD

• 3ay

Oda olabilir tabii 😊

Kızlar Ne Diyor 21

• Aslında biliyo musun bilim adamları şunu keşfetmiş hani denir ya insan ölür gider bişey bırakmaz şu dünyaya hıh bilim adamları diyo ki ağzımızdan çıkan hiç bir harf tenimizde yayılan hiç bir koku dünya üzerinde yok olmuyo atmosfere karışıyo sonra buhar yağmur su vs. Yani hep hayattayız ve burdan bakınca çok da özgürüz 😊

0|1
    0|0
  • Zamandan öte insanin kendi içindeki esaretinden dolayi özgür olamadigini düşünüyorum. insan bu zinciri kirabildigi surece zamani kendi akişina gore kullanabilir😏

0|1
    0|0
    • 3ay

İnsan kendi kendinimi esir efiyor? Ruhu bedene aklı kafaya kendini bir eve mahpusa?
      ya da özgür kim
      Hür kim

• 3ay

saygılarr :D)))

• Özgur oldugumuzu kim soylemis 😑
    Masaldir o sinirsiz ozgurluk yoktur 😁😊

0|1
    0|0
  • Zamanı yönlendirebiliriz. Yönlendirirsek eylem ve düşüncelerimiz de özgür olabiliriz. Yönlendiremediğimizde ise derenin akışına kapılmış vaziyette karşımıza ne çıkacağını bilmeden saatleri deviririz. Özgür olmak eylem, karar ve düşüncelerimizde sınırsız hareket alanını verir-başkalarının alanını kısıtladığı an özgür kelimesini zedeleriz-. Bu zamanın akışı diye kastettiğimiz akan derede karşımıza ne çıkacağını bilmediğimiz içinde özgürlüğümüz tek çizgi doğrultusunda gitmez. Zaman ve özgürlük için kesin bir cümle diyemem çünkü çatışma yaşayabilir ve istisna durumlar oluşabilir.

0|0
    0|0
  • Zamana tabi olmayan varlik var mi?

1|0
    0|0
  • Özgür olmak da bazen köleliktir.

0|0
    0|0
  • Eger özgürlük zamana tabi ise hickimse özgür degil. Dahasi esir... Cünkü zamanin ne zaman bitecegi belli degil.

0|0
    0|0
  • Ozgurluk bir seyleri sinirsiz sekilde yapmak degildir. Bir seyleri sinirlar icerisinde yapmak zorunda olmamaktadir...

1|0
    0|0
  • olabilir aslında

0|0
    0|0
  • Olamaz sende haklısın.

0|0
    0|0
  • Ben özgürlüğü düşüncelerimi kendi isteğime göre harekete geçirebilmek olarak tanımlıyorum yani zaman benim düşüncelerimi kısıtlayamazbu sebepten özgürlüğümüde kısıtlayamaz

0|0
    0|0
  • Aklıma geldi.. Özgür olmadığımızı savunurken bir ortamda, sakallının biri mini eteğime bakıp, sen mi özgür değilsin demişti :))

0|0
    0|0
    • 3ay

özgürlük kıyafette değil deseydin
      özgürlük madde aranan birşey değil ruhta beyinde iradede duyguda arana birşey deseydin
      onların aklında hep bir yasaklama var ondan dolayı

• 3ay

Zaten şu Filistin olayları zamanında konuşuyorduk. Ben işe müslüman oldukları için bu kadar konuşuyorsunuz, hristiyan veya yahudi olsa ne çocukların ne kadınların ölmesi sizin umrunuzda olmaz filan demiştim. Oradan özgürlük konusu açıldı ben düşünce özgürlüğünden bahsetmiştim aslında, ama o bana öyle bir cevap verdi. Bende hayır değilim dedim ve oradan ayrıldım. Sinirlerim baya bozulmuştu.

• 3ay

anladım
      filistin konusu yıllardır gündemde ısıtılıyor
      insanların gözünün önüne getiriliyor bir kamplaşma için
      insanlar sanırım sadece kendi tabietinden mezhep ya da dininden ya da akrabası olanı korumak kollamak yerine
      hak olanı koruyup kollamadıktan sonra
      ayrımcılık yapmadığında
      kurtulacak işte o zaman
      insan insan olacak

• Zaman çerçevesinde gayet özgür olabilirsin. Zaman kavramı insanların üretimi bir şey ki sen yok say da yaşa nolcak ki 💁🏻

0|0
    0|0
    • 3ay

Zamanı biz mi çıkardık yoksa saatimi biz çıkardık

• 3ay

Valla tonla yorum çıkarırım bn bu sorudan 🤓

• 3ay

vallal beklerim sayfa senin :DD

• Seks yapabildiği kadar

0|0
    0|0
    • 3ay

seks yapan iplerini koparmış ryhunun salmış ve özgür mü olmuş olur?

• 3ay

Herke işine geleni anlar, ama iyi ama kötü; siz dünyada yaşamıyorsanız bilemeyeceğim tabi.

• 3ay

benim dümyamla seninki farklı demekki

• Hepimiz zamana tutsağız zaten ömür diye bir şey var ya işte o tüm özgürlükleri kısıtlıyor

0|0
    0|0
    • 3ay

İnsan ölmez ölen hayvandır der yunus emree

• 3ay

Onu yaratmasaydı hepimiz cenette kalıp irademizle kulluk etseydik daha iyi olmaz mıydı

• 3ay

mülk sahibi kendisi bizde onun mülküyüz tasarruf hakkıda ona ait
      karşı koyacak durumumuz yok
      koysakta haklı dırumumuz yok

ki zaten bizi düşünüyor lendisii

• Gidememek tutuyorsa insanın elini kolunu ve kuşlara kafa tutmaya çalışıyorsak özgür değiliz zaten.

0|0
    0|0
  • Özgür değiliz

0|0
    0|0
  • Hic ozgurlukk

0|0
    0|0
  • Hayalgucune bağlı panpa

0|0
    0|0
  • Yaratıcı bir bütündür; mekan (evren) ve zamandan (yaşam bilincinden) ayrı bir varlık değildir. Beş duyu organımızdan sıyrılmayı becerirsek zamanın ötesine geçen hakikati görürüz. Beş duyuya bağlı kaldıkça köleyiz. Zaman kavramına inanmıyorum, bütünselliğe inanıyorum. Zaman ve mekan sonsuz, Allahtır; Allah ı anlamamız da ilmimiz kadardır.

0|1
    0|0
  • Çevresel faktörler belirler

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...