Hayvanlara insanlardan daha çok değer veren bir toplum haline geldik. Mantıklı mı bu?

Bakıyorum da hayvan hakları, hayvanlar susuz vs... çok konuşulan konular. Ben de hayvanları severim. Lakin insanların hayvanlardan daha değersiz hake getirilmesini anlayamıyorum. Çevrenize bakın. İnsanlar için çabalamaktan vazgeçip, hayvanlar için didinenlere bakın. Bu normal mi?

Güncellemeler:
3ay Adamlar Kızılaylar hastaneye kanı parayla veriyor diye kan falan vermem diyor. İlik vermiyorlar korktukları için ama hayvanları evlerinde saklıyorlar bakımlarına dünyanın parasını harcıyorlar. Lösemili çocukar ise gün günden eriyorlar hastanelerde uygun donör olmadığı için. Yapacağı 5 dakikalık ücretsiz kan tahlili onu hayvana bakmaktan önemsiz görüyorlar.

0|1
8|19

En İyi Erkek Görüşü

• Hay senin ağzın bal yesin. On sene evvel marmariste sahilde şişman bir kız gördüm yara manda gibi bir taraftan bögürüyor bir taraftan at gibi sağ ayağıyla yeri dövüyordu. Ben yaralanmış bir turist sandım ingilizce iyi misiniz doktor ister misiniz diye sordum bel bel yüzüme baktı. Meger türkmüş ve köpegini kaybetmiş. Annesi arkasından yetişti oğlum köpegini kaybetti bize bir yardım et de arayalım dedi. 3 Dakka sonra köpegi buldum , kız ağzından burnundan salyalar akıta akıta sevindi o ara annen öldü deseler zerre takmayacak kıvamdaydı. Allah yardımcısı olsun. İnsanla hayvan arasındaki farkı göremeyenler kronik kör olmalılar ki onlar için bence ümit yok.

1|0
    1|0
    • 3ay

Şu soruya bile hayvanları sevmeyelim mi diye bana saldırdılar. Ben hayvanları sevmeyelim mi dedim sanki. Ben de hayvanları seviyorum lakin insan kadar değil

• 3ay

Diyorum ya onlar için pek ümit yok. Bana ögretilen ve kafama yatan; ben insanım , yer yüzünün halifesiyim, daglar taşlar bulutlar kuşlar ve dahi tüm mahlukat benim faydalanmam için emrime verilmiş. Onları nasıl kullanacağım bana kalmış. Ben bir köpeğin ya da kedinin annesi babası halası teyzesi olamam. Ancak efendisi olurum. Alırım köpegimi yaparım ona dünya tatlısı bir kulube. Ve egitir ögretirim ona hırsız kovalamasını ev korumasını. Veririm hergün yemegini suyunu alır dışarı gezdiririm. Baktım kızanı gelmiş bulurum ona bir partner çiftleşsin diye. Ama asla salonumun içine sokup soframdaki yemeği onunla paylaşmam. Yatağıma sokup cinsel arzularımı onunla gidermem. O hayvan ben insanım.

• 3ay

Çok doğru 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

En İyi Kız Görüşü

• Bir insan başka bir insan için didinirse bu anca 1. dereceden yakınıdır yani karşılıksız yapmaz ve bir insan engelli değilse de kendi değerini kendi belirleyebilir hayat kimseye adil değil bazıları daha çok çalışıp daha az çalışanın altında kalıyor ama bu da herkesin hayatta ki kendi sınavı. Aynı durum hayvanlar için geçerli değil hayvanlar didinip çalışıp birşey elde edemez çöpten bulur biz vermezsek orada burada yalanır en fazla ve de insanların yaptıklarına verecek bir cevapları tepkileri de yok yani bir insanın yardıma muhtaçlığı ile hayvanın ki arasında fark var ama sana da hak veriyorum bende arada düşünüyorum böyle yine de tercihim hayvanların Allah'ın konuşamayan kulları olduğu ve bize muhtaçlığının çok daha büyük olduğu yönünde.

1|0
    0|0
    • 3ay

Yorumun için teşekkürler sana katılıyorum

• 3ay

Rica ediyorum benimde oluyor bazen böyle bir düşüncem hak veriyorum o yüzden sana da.

Erkekler Ne Diyor 18

• Bakış açın çok yalnış. Öncelikle insanın değersizleşmesinin hayvanların değerinin anlaşılmasıyla hiç bir alakası yok. Bütün mesele popüler kültürün bireyi yozlaştıran etkilerine fazlaca maruz kalmamız. İnsanların çoğu kendi değerinin ve dünyaya katabileceği potansiyel değerin farkında bile değiller.

2|0
    0|0
    • 3ay

Tepkinde haklısın ama Bakış açın çok yalnış. Öncelikle insanın değersizleşmesinin hayvanların değerinin anlaşılmasıyla hiç bir alakası yok. Bütün mesele popüler kültürün bireyi yozlaştıran etkilerine fazlaca maruz kalmamız. İnsanların çoğu kendi değerinin ve dünyaya katabileceği potansiyel değerin farkında bile değiller. Gençler dikkat çekmek uğruna intihar edebiliyorlar, insanlar kendilerinden başka herkes için yaşıyorlar. Aman komşular ne der diye istedikleri hiç bir şeyi yapmıyorlar. Yeteneklerine önyargıları yüzünden zincir vuruyorlar. Kadınlar erkeklere göre erkekler kadınlara göre yaşamaya çalışıyorlar. Değer yargılarımızı TV ler belirliyor. Siyasi gorusumuzu ana haber bültenleri şekillendiriyor. Şimdi bana söyle insanı değersizleştiren hayvanlar mı ke dimizi değersizleştiren biz miyiz?

• 3ay

Fazlasıyla açık. Keşke daha önceden bu kadar açık olsaydın. "Kuranda insanın yaratılanın en üstünü olduğu yazıyor" demekle "insan yaratılanın en üstünü olacak fıtratta yaratılmıştır" demek arasında fark var. Bu konuda yanlış anlamış olmam normal ve yanlış anladığım için özür dilerim. Ayrıca sorudaki güncellemeyi yeni gördüm. Bu tarzda insanların olduğuna inanmak dahi istemiyorum. Nitekim böylelerine insan da denemez o ayrı. Kendi türüne faydası olmayanlar nasıl başkalarına yardım edebilir ki. İnsanın insana faydası yoksa evde beslediği kedi köpek (ki ben hayvanların doğal ortamlarında kalması taraftarıyım. Bahçeli evde beslenir ama apartmanda hayvana eziyet etmenin anlamı yok) insanın kendi egosunu tatmin etmekten başka bir şey değildir bu. Bak ben çok hayvan severim bak ben çok iyiyim gosterişidir.

• 3ay

:) kesinlikle katılıyorum 👍🏼 teşekkürler

• Hiç değil. Biraz önce yorum yapmıştım bununla iligli.

Adamlar Kızılaylar hastaneye kanı parayla veriyor diye kan falan vermem diyor. İlik vermiyorlar korktukları için ama hayvanları evlerinde saklıyorlar bakımlarına dünyanın parasını harcıyorlar. Lösemili çocukar ise gün günden eriyorlar hastanelerde uygun donör olmadığı için. Yapacağı 5 dakikalık ücretsiz kan tahlili onu hayvana bakmaktan önemsiz görüyorlar.

Neyse umarım akıllanırlar

1|0
    0|0
  • Köpek saldırınca kendini koruyanlara köpeğin hakkı için dava açanları biliyorum. İnsan haklarını sallayan yok.

1|0
    0|0
  • ve işte dünya da en çok düşündüğüm ve beni sinir küpüne çeviren soruyu sonunda sordu birisi... ağzına yüreğine sağlık. 4 insan bir hayvan etmiyor ne yazık ki...

2|0
    1|0
  • İnsanlar kendini ifade edebilir gidip açım diyebilir her şeyi geçtim gidip çalışır bir şekilde hayatı için savaşır peki hayvanlar ne yapacak? Gidip çıraklık yapıp ekmek parasını mı kazanacak? Sen nasıl bir mantık ile aynı kefeye koyarsın onu da anlamış değilim. Hayvanların yaşam alanlarına bizler tecavüz ettik onları sokaklarda sürünmeye aç susuz bırakan da bizleriz ve hiç biri derdini anlatamıyor senin gönlün razı ise dışarıda dili dışarıda gezen hayvan görmeye devam et hayatına insanları oturup eleştirme.

0|0
    0|1
    • 3ay

Hayvanlara yardım edilmesin dedim mi ben? Hayvanlara yardım edelim elbette. Sana soruyorum. Hiç ihtiyaç sahibi insanları arayıp yardım etmeye çalıştın mı? Okula gidemeyen bir çocuğun okul masraflarını karşıladın mı? İnsanların dili var diye her önüne gelenden yardım isteyeceklerini mi sanıyorsun? Hadi onu da geç. Senden yardım isteyen insana yardım ediyor musun?

• 3ay

Bugüne kadar bir tane icrratın yok gelip burada yapan insanları mı eleştiriyorsun tebrik ediyorum seni.

• 3ay

Ne yapayım yani? Sana yaptığım iyilikleri mi sıralayım? İcraatım olmadığını nerden biliyorsun? Ben büyük projeler için hazırlıktan bahsediyorum.

• Sokaktaki leş insan davranışlarını fark etsen hayvanları daha çok seversin.

1|0
    0|0
  • Sebebi hikmeti iğrençtir. Fikir telakki etmiyor ya hani, onun düşüncesine ters bir şey söyleyemiyor ya, kendince yobaz değiller ya, onlar insancıllardan daha önemli.

0|0
    0|0
  • Zenginin köpeginin ictigi sütü fakirin bebesi icemiyorsa yansın evrendeki bütün hayvanlar. Zaten sevmem kedi köpek bir gram yemekte vermem basarım tekmeyi taş ı

0|0
    1|0
    • 3ay

Tekme ve taş basmak insanlığa aykırıdır. Yaptığın yanlış ama evet zengin köpeğinin içtiği sütü fakir bebek içemiyorsa bir yanlışlık var bu işte

• İnsanlar nankör o yüzden bence

0|0
    0|0
  • Bazıları öyle yapıyor. Haklılar bir yandan ama

0|0
    0|0
  • insandan kazik yiyenin insanlar umrunda olmaz xd

0|0
    0|0
  • Öyle bir duruma gelmedik sadece onlar da canlı onun farkına yeni gelenler var

0|0
    0|0
    • 3ay

Bundan 50-60 sene önce süt veren koyununa ineğine kendi çocuğu gibi davranan insanlar vardı. Yeni farkına varmadık katılmıyorum

• 3ay

aynen oyle boyledaha ıyı oldu ama

• İnsanlar hayvanlar kadar tutarlı değil

0|0
    0|0
  • Normal martılari da sevin

0|0
    0|0
  • İnsanlar kendi icin cabalayabir. hayvanlar bize muhtac.

0|0
    0|0
    • 3ay

Hayvanlara zarar vermeyelim yeter. Onlar başının çaresine bakabilirler

• 3ay

Sacmalama istersen. nasil bu sicakta su bulacaklar peki bir dusun. Benim semtimde su olan hicbiryer yok mesela

• Ayrıl...

0|0
    0|0

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 7

• İnsanlar hayvanlardan daha değersiz hale mi geldi? Hayvanlara şiddet uygulayanlara veya tecavüz edenlere doğru düzgün ceza veriliyor mu? Sokağa bir kap su ve mama koyuyum dedim bir baktım kaplar yok olmuş. Yıl 2016 ama hala çocuklar kedilere taş atarak oynuyorlar ailelerine söyleyince de küfür etmedikleri kalıyor. Moda uğruna kürkü için bir sürü hayvan katlediliyor. 5 dklık zevk uğruna hayvanları doğasından ayırıp onları kafese koyan insan değil mi acaba? faytonlar, boğa güreşleri, hayvan dövüşleri vs Bu kadar doğaya diğer canlılara karşı düşman olmayın insan hayvan değilde Allah'ın yarattığı bir canlı olarak baksanız keşke..

0|0
    0|1
    • 3ay

Sorumu anlamıyorsun. Ben hayvanlara eziyet etsinler, önemsemesinler demiyorum. Ama elbette at arabayı çekecek, öküz tarlayı sürecek, onları kesip yiyeceğiz. Kur an bunları helal kılmış. Eziyet ise günah. Ben insanları da önmsemek gerektiğini söylüyorum. En basitinden bu sitedeki yorumlara bak. Kimse kimseyi tanımadan nasıl kırıyor, döküyor, aşağılıyor gör. İnsanlara sevgi azaldı.

• 3ay

o kadar teknoloji gelişti ne demek at arabayı sürecek? Sitede birbirlerini kırıp döken aşağılayan insanların hayvanlara karşı anlayışlı olacağını sanmıyorum.

• çünkü hayvanlar insanlar gibi konuşamıyor bir yerleri agrıdıgında insanlar gibi gidemiyor hastaneye insanlardan su yemek isteyemiyor ben açım diyemiyor curuyorsun taş arıyorsun hoştluyorsun ama o hiç bir şey yapamıyor o yüzden hayvanlara daha da deger verilmeli diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • hayvanlar sana soru sormaz sende kusur bulmaz en onemlisi seni yari yolda birakmaz. Hayvanlarin hislerine hep guvenmisimdir ama bu insanları Değersiz hale getirmez

0|0
    0|0
  • Gayet mantıklı :)

0|0
    0|0
  • Değil 👍

0|0
    0|0
  • bence cok mantıklı

0|0
    0|0
  • Hayvanlari sevelim