Osmanlı hristiyanlara hoşgörülü davrandı diyorlar ama bu zamanda türkiyede 1 tane bile hristiyan göremiyoruz?

Tarih kitaplarında Osmanlı feth ettiği topraklardaki hristiyanlara hoşgörülü davranmıştır onların dinini yaşamalarına izin verilmiştir özgür bırakılmışlardır deniyor fakat ben türkiyenin %70 ini gezmiş biri olarak ben rum göçmeniyim ve hristiyanım ya da ben boşnak göçmeniyim ve hristiyanım diyen bir tane bile insan görmedim. Eğer gerçekten hoşgörülü davransa az da olsa hristiyan nufusu olurdu ama yok. üstelik hem hoşgörülü davrandık diyorlar ama ülkenin dinini islam kabul ediyorlar hristiyan bayramlarını kutlamalarına izin vermiyorlar, toplasan 6 tane kilise var ki kaç tanesi aktif ki?

avrupada da müslümanlara iyi davranmıyor diyen arkadaşlara cevabım; yabancılar asla müslümanları kabul etmemiştir savaş sonrasında ya sınır dışı etmişlerdir ya da öldürmüşlerdir.

bence ülkemizde hristiyan var ve hepsi özgürce yaşıyor diyenlere karşı cevabım; kilisede gördüklerinizin çoğu turist, turist olmayanlarda zaten çok dışlanıyor, intihar eden hristiyan arkadaşlarım var.

benim sorum osmanlı madem hoşgörülü davrandık dedi neden toplum zorla müslüman yaptı hepsini? baskıyla müslüman yaptıklarına inanıyorum..

Güncellemeler:
hakaret etmeden 1 cümle bile yazamıyorsunuz. ben 1 kelime bile hakaret etmedim adam gibi anlatmaya çalıştım ama konuyla alakasız şeyler yazan mı dersin, benim yazdığımı anlamayıp saçmalayan mı dersin. hepsi vardı.

1|1
13|26

En İyi Erkek Görüşü

• Osmanlı kimseye hoşgörülü falan davranmadı. 40 bin öldürülen şii, Ezilen kürtler,

Zaten doğru dürüst devlet olsaydı, dağılmazdı

2|1
    1|3

En İyi Kız Görüşü

• kurtuluş savaşında o savunduğun hristiyanlar komşularına ilk kurşunu sıkan türkiyeye saldıran devletlere en büyük yardımı yapan insanlardır... İzmir rumlarının o zamanlarki durumları ortadır... kurtuluş savaşından sonra destek veren hristiyanların tamamı sürülmüştür... kaldı ki izmirin yarısından çoğu hala rum ve göçmendir önce bunu bir öğren :)

2|1
    1|1
    • yapsın. adaletli olunsun. kaç tane cami varsa o kadar kilise konulsun. sadece izmire değil mardinede diyarbakırada.

osmanlı biz hoşgörülüyüz diyor ama 3 5 kişi için tatil veremiyor öyle mi. bu nasıl hoşgörülük. insanlar o anda ibadet yapmak zorunda. ibadetine engel oluyorsunuz

• sürekli İzmir üzerinden yola çıkıyorsunuz. bütün türkiye izmirden mi ibaret.

benim hristiyan diye dövülüp öldüren arkadaşlarım var. zorunlu islam din dersine gönderilen. okumak istemiyor ama zorunlu. yazık değil mi ona

Erkekler Ne Diyor 25

• Yozgat merkezde kiliseden camiye çevrilen bir yapı vardı Fatih Cami. Şimdi git bakalım ne göreceksin tekrar kiliseye çevrildi. Peki Yozgat'ta hristiyan var mı? Görünürde yok ama gerçekte var, hem de bolca. Sen Ekrem Dumanlı'nın Müslüman olduğunu mu sanıyorsun? Ben sanmıyorum. Nereli? Yozgat Boğazlıyanlı Söyle bakalım Ermeni tehciri sırasında Boğazlıyan'da neler olmuş Kaymakamı Kemal Bey'in başına neler gelmiş, bir bak bakalım tarihe. Kısacası isimlerinin Ahmet Mehmet Hasan Hüseyin olduğuna bakma gerçek isimlerine bak. Bu ülkede Süleyman görünümlü Salamon, Yakup görünümlü Jacop'tan bol bir şey yok. Recep Tayyip Erdoğan sanırım 2 sene kadar önce bir konuşmasında "İstanbul'da 150 bin tane Ermeni var İsimleri Ahmet Mehmet Hasan Hüseyin olmuş Kendilerini gizlemişler" şeklinde bir ifade kullanmıştı. Sence bunun neden söyledi? Kısacası hiçbir şey; görüntüden ibaret değildir. Dağın, arkası vardır.

1|0
    0|0
  • Söylediklerin kendi çocukça fikirlerin, ne sorunda nede yorumlara verdiğin cevaplarda sözlerini kanıtlayacak bir veri yok.

Osmanlı geniş bir coğrafyaydı , Hristiyan nüfus daha çok Avrupa tarafında , yaşıyordu zaten kaybedilen topraklarla birlikte orada kaldılar. Topraklar kaybedilince içinde yaşayan insanları Anadolu ya göndermediler. Göç edenler de müslümanlardır.

Anadolu da ki Hristiyan nüfus Ermeni ve Rumlardı ve malum sebeplerle sürgün edildiler.

1|1
    0|1
  • Sen cevap veren çoğu cahillere bakma. Osmanlıda hoşgörü vardı. Bunu bir çok kaynaktan öğrenebilirsin. şu an bile Türkiye de hatrı sayılır yahudi, süryani ve hristiyan grup yaşamaktadır. Onların nüfusunun artmamasının sebebi kendileri ile alakalıdır. Yıllardır Osmanlıda yaşayan bir çok etnik grup (yahudi, hristiyan,, rum vs. -ermeni ve süryaniler hariç-) çok fazla çoluk çocuğa karışmamışlardır. Yani 1-2 tane ile yetinmişlerdir ve böylece topluma izole olmuşlardır. Ayrıca çok hızlı bir şekilde artan nüfusa sahibiz. 1923'de 10-12 milyon civarı nüfus var. 100 yıl geçmeden 80 milyonu aşkın nüfusa sahip olacağız. Hali ile bundan dolayı da arada kaybolup gidiyorlar.

0|0
    0|0
  • Ya begenmiyorsan çek git laga luga yapma

1|1
    0|1
  • Kimse baskiyla musluman olmadi

1|2
    1|0
    • hadi canım. nerden biliyorsun

• 60 sene önceki gayrimüslim nüfusla bugünkü nüfusu karşılaştırirsan arada cok ciddi bir fark göze çarpar. Turanci türkçü irkcilarin ve sunni yobazların bu ülkedeki sicilleri cok kabariktir. Kendileri dışında olanları rahat bırakmazlar.

1|0
    0|0
  • tarıh bılgın zekan kadar acınası derecede zayıf

1|2
    1|2
  • Osmanli bir donem aleviler hakimdi yani bektaşi ler doneminde herkese hos goruyle bakildi din dil irk ayrimi yapmayan tek inanc toplulugudur suanda da Hristiyanlar var aramizda arkadaslarimda var benim ve ermeni olsun ısrailli olsun tanidim bir cok insan var

1|0
    0|0
  • Nüfus mübadelesini duymuşssundur araştır

1|2
    0|1
  • Yunanistan, bulgaristan, sirbistan, hirvatistan, avusturya felan melan musluman degil :/ onlarda musluman olurdu olmayanlar ortadan kalkardi ozaman? Sen yaz okucam ama baska cevap vermicem vallaha hic yazasim yokta :p bu cevabida sirf o yuzden yazmayacaktim

0|0
    0|0
  • kendi öz evlatlarına hoş görülü davranmayan bir zihniyet, hıristyanlara mı hoş görülü davranacak allasen :D :D :D

1|0
    0|1
  • Ben Hristiyanım ve dediğin gibi bu ülkede başka inançlara sahip insanların dışlandığını biliyoruz ve evet Osmanlı Hristiyaları gerçekten pek hoşgörülü davranmadı, Müslümanlardan almadığı cizye parasını Hristiyanlardan aldı ki zaten cizye bir nevi haraçtır gayrimüslimlerden alınan, ondan sonra zorla Hristiyan ailelerin çocuklarını devşirme adı altında ailelerinden alıp asker olarak yetiştirdiler vs birsürü durum var.

0|0
    1|2
  • nerden görcen balkanlar elden çıktı gitti hristiyanmı kaldı kalanlar sadece %1 lik bir kesim adalarda yaşayan genelde ermeniler gerisi anadolu

0|0
    0|0
  • Zaten feth edilmiş bir topram ve yoğunluğu müslüman asimile olma olasılığı çok yüksek yani. Ve müslümanlarla yaşamak istemeyenler göç etmiştir bence. İyi araştırılmalıdır.

1|0
    0|0
  • O zamanın avrupasina , yaptıklarına bir bak
    Sonra gel konuş

1|1
    0|2
    • Beyefendi ben avrupa kimseyi öldürmedi kimseyi köle gibi kullanmadı demiyorumki. avrupa ben müslümanlardan nefret ediyorum dedi ve öldürdü. ama osmanlı ben herkesi seviyorum hoşgörülü davranıyorum dedi fakat hiçte öyle bişey yapmadı.

• Alnında Hristiyan mi yazıyor
      Bu sitede var Hristiyan olanlar

• haha işine gelince nerden biliyim az önce ilber ortaylı kesiliyordun

• Arkadaşım Mardin'e gitmemiştir süryaniler var hemde kalabalık bir nüfus ayrıca bir çok yerde hatta arkadaşlarımdan hristiyan olanlar vardı antoni vardı ailesi ve kendisi çok cana yakındı

1|0
    0|0
  • çok cahilsin keşke ölsen :D

1|1
    0|0
  • Türkiyede Türk yokki Hristiyanın ne işi var?

0|0
    0|0
  • Sen nerde yasiyorsun bu arastirmaya nasil vardin

1|0
    0|2
  • Çok cahilsin keşke ölsen. Yazdığın satırlar hiç tarih kitabı okumadım diye bağırıyor.

0|1
    0|0
  • Arkadaşım var Süryani

1|0
    0|0
  • Ya sev ya Terket

0|0
    0|0
  • İyidir iyi.

0|0
    0|0
  • Osmanlı iyi davrandı. Onlar 1. Dünya savaşında tarafını belli ederek kaçtılar. Daha doğrusu si*tirip gittiler

1|1
    0|0
  • mubadele nedir biliyormusun? hristiyanlar ülkeden kovuldu cumhuriyetin kuruluşuyla sadece adalarda ve işletmesi olanlar durdu... benim aile kökenimde karamanli hristiyan turklerden kovulanlar arasında 1970de yeniden türkiyeye gelenlerdeniz su zamanda bu dediklerin provoke sözleri.. Şu an cok rahatiz ve hicbir sorunumuz yok algi yapma burda ya da derdin varsa kendi adina konus.. eskiden gizleyerek kimliğimi yaşardım Şu an öyle sorunum yok he hala trip atan konuşmayan oluyor o kadar da olsun ama genel olarak toplum bu konudaki önyargilarini aşmış durumda.. tarihde ne yaşandıysa yaşandı.. ne haçlılar ne de osmanlılar bu ülkenin geleceği değil.. şunuda bil kendi soyum için konuşuyorum karamanlı avşar hristiyan türkler malazgirtten önce anadolu topraklarina gelmistir kimsede bizi hristiyan yapmadı... başkaları din değiştirdiyse onların sorunu...

1|0
    0|0
    • Kendi "teyzeleri" gibi sanıyor bütün herkesi. Araştır ma felan 0. Bakalım o teyzeler de doğru mu söylüyor.

Kızlar Ne Diyor 12

• Kaybedilen topraklara bak balkanlarda. Hiç biri müslüman değil. Anadoluda yaşamayı kabul edenler müslüman olanlar ve ayrılmak istemeyenler. Bir çıkarım yapmak için geniş çaplı bir gözlem yapmak lazım. Dar bakış açısıyla böyle net çıkarımlar yapılmaz

0|1
    1|0
    • Üstelik ülkede dinini yaşayan hristiyan kesim de var. Sayıları az ama bu onların sorunu benim sorunum değil.

• Toğrağın önemi yok öyle mi? Hepsi anadoluya kaydırıldı öyle mi? 😂😂😂 şu saatten sonra seninle iletişim kuramayacağım kusura bakma 😂

• hanımefendi şuanda aydında gördüğünüz insanlar bile rum göçmeni oluyor. asıl siz bir şeyler öğrenin.

• Müslüman bir toplum Müslümanlar'a bile saygılı değil ki. Sen nasıl Hıristiyanlara saygı beklersin?

2|0
    1|1
  • Cok sacma bir soru olmus ilk once.. soyle anlatayim. ben muslumanim ama avrupada yasarken oranin insanlari bana ne kadar cok iyide davrasa kendi ulkemde yasardim.
    Yazdikalar okadar cok sacmaki diger soyledikleeine cevap vermicem ve bu soyledikleein bir bilgiye dayali degil gorusunh sadece bencede yazmalisin 😉😞😞😒

1|1
    1|0
  • Bizde Rum kökenliyiz.. Büyük büyük dedem kendi rızasıyla müslüman olmuş ve Türk bir kadınıyla evlenmiş. Gelen sorun erkekleri de Türk kadınlarıyla evlendirildi ve nesilden nesile Türkleştik. Bunda bir zorlama yok.

0|1
    1|0
    • Bahsettiğin hoşgörü şu an da yok. Osmanlı zamanında vardı. Şimdi yobazlaştık

• Ben normal halktan bahsediyorum. Konuyu nerelere çektin 😂😂 Tamam sıkıldım ben

• Profesörler normal halk değil mi?

• Osmanlı Devleti çokta şeriat devleti değildi , , güzel zamanlarıda oldu, kötü zamanlarıda oldu.

- bilimin merkezi oldu
    -kafir diye sokaktaki hayvanları öldürdüler.
    - hoşgörü merkezi oldu
    - baskıcı rejim oldu

kısaca tarihi boyunca inişleri çıkışları oldu , ama dönemin batısına göre yaşanabilirlik ve hoşgörü daha yüksekti.

0|0
    0|0
  • Hatayda yaşarken arkadaslarimin yarisindan fazlasi hristiyandi

1|0
    1|0
  • okumadım

1|0
    0|0
  • Demek %30 luk kisimdalar 😊

1|0
    0|0
  • Benim ermeni ve krisçın arkadaşlarım var onu napcaz?

0|0
    0|0
  • Müslümanlarda hakaret etmeden cevap yazma yeteneği aramak maymundan konuşmasını beklemek demektir

0|0
    0|1
  • Türkiye de hristiyanlar var kiliseleri var çalışır durumda. Çanları da mı hiç duymadın?

1|0
    1|0
  • mardinde dolu var

1|0
    0|0
Yükleniyor...