11 yaşındaki kardeşim kapanmak istiyor? ne yapmalıyız?

merhaba arkadaşlar. 11 yaşındaki kardeşim kapanmak istiyor. 9 yaşında ergenlik çağına girdi erken girdi. genetik mi hormonal mi bilmiyoruz ama ergenlik döneminde farz sanırım. ben okulda sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. zaten ailem çok karşı bu duruma. etkiden ya da güzellikten dolayı da değil de , bana farz , ben ergenliğe girdim canı gönülden istiyorum düşüncesinde. güzellik ya da tarz peşinde değil. farz diye böyle düşündüğünü anlattı. şimdi kapansada okulda öğretmenden arkadaşından kötü bir laf duyacak diye düşünüyorum. psikoloji aynı şekilde bozulmaz mı? gerçi psikolojisi anneyle baba yüzünden şu an daha kötü ama sizce kapatmalı mıyız? ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? ona nasıl davranmalıyım? şimdi değil 10 yaşındandır beri kapanmak istiyor. çarşafa bile girmek istiyor , namaz kılmak istiyor , camiye gitmek istiyor , oruç tutmak istiyor , kapanmak istiyor. kendi kararıyla düşündüğünü söylüyor. doğru mu diyor? düşünceleriniz neler?

Güncellemeler:
güncel
Guncell

0|0
17|27

En İyi Erkek Görüşü

• İstiyorsa yapmalı yani insan kendi isteğinden mesuldür

4|2
    0|2

En İyi Kız Görüşü

• Şu anda eğer ona engel olursanız siz de o da günaha girersiniz ki bu konuda müdahale etme hakkınız yok. Emir büyük yerden.

4|2
    0|1

Erkekler Ne Diyor 26

• Bas düğmesine kapansın.

1|1
    2|0
  • Bence mantıklı düşünüyor sonuçta dayatma yok. Şu zamanda bu yaşta ki kızlar bile nice kötülüğe bulaşıyorda bu kadar endişe edilmiyor. Kız kendini koruma altına almak istiyor bana göre normal

2|1
    0|0
  • Bence olgun bir kardeşiniz var kaldırabilir eleştirileri.

3|1
    1|1
  • Tabiki kendi hayatı bir şey diyemezsiniz buna. Kendi kafaniza göre çocuğu büyütmek saçma olur. Yaptığı çok doğru bir şey psikolojisi de bozulmaz herşeyi kabullenmiş durumda şu an. Rahat bırakın istediği gibi yasasın

1|0
    0|0
  • Kız kardeşini taktir ettim.. O olayın farkında ne ne sen nede arkadaşları kırabilir üzebilir onu.. Allah böyle takva sahibi gençler yetişrirsin. O olgun birisi korkma bir şey olmaz ona

1|0
    0|0
  • Kardeşin ingiltere'ded hristiyan bir ailenin çocuğu olsaydı eminim kapanmak istemezdi. Kendi düşüncesi imiş gibi yorumlamayın. Zaten çoğu insan müslüman ülkede doğduğu için müslüman. Bencedüşünüp bir seçim yapanların sayısı müslüman nüfusun 2%'si filan. Bence.

0|0
    1|0
  • İstiyorsa kapansın her konuda kendi iradesi diyenler bunada aynını söylemeli.

2|0
    0|1
  • Komik. O yaştaki birinin bişeyden etkilenmeden bu düşüncede olması imkansız. Etrafındaki insanları iyi araştırın bence

1|0
    2|0
    • Inanc duygusu ki soruyu soranin anlatigi gibi icten geliyorsa, birilerinin etkisiyle ortaya cikmaz. Nasil ki aclik hissi mideniz bos iken gelir yani yaninizdaki insan yemek yiyor diye, sizde tika basa dolu iken sirf etkilendiginiz icin yiyemezsiniz.

• @Ooopapatyaaa sen biyolojik olayları binlerce yıllık evrimsel içgüdüyü 11 yaşındaki bir Çocuğun tesettüre girmesi ile bir tutuyorsun yani :) peki papatyacık :)

• Olmasi gerekeni yapmak istiyor neden bu duruma karsi cikmak istiyorsunuz anlamadim?

3|0
    0|2
  • Tamam da sizin ne karışma hakkınız var?

2|0
    0|1
  • Tutmayin kizi, ne guzel iste

2|1
    0|1
  • şahsi kararı pek birşey demek doğru değildir

1|0
    0|0
  • bana göre sizin aile allaha düşman

2|2
    3|6
  • Etkilendiği biri var mi?

1|0
    0|0
    • hayır.

• Heves ediyordur. Daha küçük. Yaşım itibari ile akil veremem sanırım. Onun 18 yaşına geldiğinde kendi kararlarını alacağını açıklasan iyi olur sanırım. O yaslarda beğenilme duygusu geri plana atar bu isteği

• Helal olsun diyorum

2|0
    0|1
  • Muhtemelen birileri beynini yıkıyor ve onu yanlış yola çekmeye çalışıyor

0|1
    5|0
  • Sabahları erken açın :DDDDDDDDD

0|1
    1|1
  • Bence karışmayın. Bırakın kendi yolunu bulsun. Nasıl kendini iyi hissedecekse öyle olsun. Çocukça bir hevesse ileride zaten açılır.

0|0
    1|0
  • Helal olsun 11 yasindaki cocuk kadar cakismamiz kafaniz

1|0
    0|0
  • Yazık çocukcağızın beynini yıkamışlar.

0|1
    2|0
  • Nasıl iğrenç bir cocuk yetiştirdiyseniz

1|2
    9|3
  • birileri beynini yıkamış okulunda sorun varsa okulunu değiştirin psikolog filan belki işe yarar

0|1
    2|1
  • Kapanmak moda oldu ondandır.

0|0
    1|0
  • Sanmam. Bu tür düşünceleri çocuğun aklına kimin soktuğunu öğren

1|0
    2|0
  • 10 yaşında bir kızın bunları düşünecek aklı olduğunu düşünmüyorum %101 dışardan bir etki vardı bunu da söylemicektir

0|1
    2|1
  • Kapansın alışsın. İleride çok zorlanır.

2|1
    1|1

Kızlar Ne Diyor 16

• Kapansın

4|3
    2|1
  • Sonuçta zorla değil kendisi içtenlikle kapanmak istiyor. Bence karismamalisiniz. Dini yükümlülüklerini yerine getirmek isteyen birini engellerseniz vebal altında kalırsınız siz de... O yasta boyle bir olgunluk hissetmesi çok ilginç. Kalbi temiz olduğu için sevinmelisiniz.

3|2
    1|1
  • Sahsi fikrim su ki: bu yastaki bir cocugun kiyafet gibi seylere aklinin erebilecegi ve kendi secimlerini belli bir sinir icerisinde secebilecegidir.
    Her insan bir birey olarak dunya ya geliyor ve neyi nasil yasamak istedigine kendisi karar vermelidir. Yasi tam anlamiyla yetiskin degil ama dedigim gibi, hayir yapma, hayir kapanma demek dogru degildir. Yas fark etmezsizin insanlarin dusuncelerine saygi duyulmalidir.
    Evet belki okulunda zorluk cekicektir ama bu tur zorluklarda insanin kendi kararlarini sorgulatir ve neyi tam olarak yapmak istedigine yardimci olur.
    Inanc duygusu icten gelir ve cevrenin ne dusundugune bakmaz. Herkes istedigine inanmakta ozgurdur ve inandiginin pesinden gitmesi icin kostek degil destek olunmalidir.

1|0
    0|0
  • Ne kadar guzel. Şu an saf temiz boyle dusunuyor. ergenlik coo agir bir donem. umarim degismez kardesin.. hep boyle gider

5|2
    1|1
  • Engel olmayın istediğini yapsın sonuçta ergenliğe girmiş artık ona farz ve içinde istek var çok güzel bişey. Namazına orucuna kapanmasına karşı çıkarsanız kızın günahını siz çekersiniz. Kötü bişey istememiş bırakın kapansın namaz kılsın oruç tutsun. MaşAllah 😊

2|1
    1|0
  • rahat bırakın kızı

2|0
    0|0
  • Ne güzel Maşallah

2|3
    1|1
  • Ne kadar güzel bir kalbi ve Allah sevgisi taşıyor demekki bunu görememeniz hata bence

3|1
    0|0
  • Eger yapmak istiyorsa bırakın denesin. Zaten o yaşta bir cocuğun çok kesin ve sürekli bir karar göstermesini bekleyemezsiniz. Bir süre öyle yapar hevesini alır, bu sefer kendi açılmak ister. Ayrıca kafasına kapanmazsan günah, namaz kılmazsan günah vs şeyler sokulduysa ve ya bu tür şeyleri görüp duyduysa korkuyor ya da tedirgin oluyor olabilir. Ailenin düşüncesini değiştici şeyler söylemesi lazım. Mesela 'kapanabilirsin fakat senin yaşındaki bir kızın kapanmaması günah değil.' gibi.

0|0
    2|0
  • Birakin kapansin heves etmis yapsin ne var bunda engel olmayin ilerde hep sizden bilir

2|0
    0|0
  • Henüz kendi kararlarını verebilcek yaşta değil kardeşin. Ayrıca verse bile sağlıklı bir karar olmaz. Bana kalırsa annen baban ve sen kardeşini karşınıza alıp kızmadan etmeden güzelce bu konu hakkında iyiyi kötüyü konuşarak ortak karar almalısınız.

0|1
    1|0
    • erken olduğunu söyledim en azından lisede kapansın ama dinlemiyor

• Bilemiyorum belki arkadaşları veya öğretmenleri tarafından baskı görüyodur

• kendi kararı saygı duyun.. bence

2|0
    0|0
  • En azından liseye geçince kapansın bence çok erken. Sorunlar yaşar

0|1
    2|0
  • Çocuklar 13-14 yaşından önce dini kavramları anlayamaz sadece kendisine dayatılan şeylere inanır. Kendi kararı gibi görünse de değil.

1|2
    2|1
    • Benim ebeveynlerim dini inancına bağlı kişiler ve bana hiç baskı yapmadan küçük yaştan itibaren araştırarak dinimi öğrettiler ama ben 13-24 yaşından önce de kitaplardan okuyarak dinimi öğreniyordum. O yüzden dediğine katılmıyorum.

• Manipüle edildiğini anlayamazsın. Anlasan adı manipülasyon olmazdı zaten. @izmirliayştayn6

• 😂😂11 yaşındaki çocuğun bunları kendi isteği ve araştırmasıyla istediğine inanmıyorsun, manipüle yaptığına inanıyorsun he?😂

• Kendi istiyorsa neden engel olmaya çalışıyorsunuz ki küçükken din eğitimini ona nasıl verdiniz kuran kursuna mı gitti?

3|0
    1|0
    • hayır ama geçen sene yasinin türkçesini okuyordu vb. onun dışında bilgi vermedik ama internetten felan araştırmış sanırsam geçmişe baktığımda.

• kendi başına araştırması doğru değil yaşı küçük sonuçta yaşı küçük olduğu için heves ettiğini düşünüyorum bu yüzden kapansa bile yakın zamanda açılır.

• Ne güzel iste çocuk dinini Yaşamak istiyo destek cikin

4|3
    1|1
Yükleniyor...