Bu durum neden çoğu kişinin zoruna gidiyor ya da yanlış buluyor?

arkadaşlar farz edinki 11 yaşında bir kız çocuğu var tesettüre girmek istiyor ama ergenlik çağına girmiş bir kız. çarşafa bile girmek istiyor , namaz kılmak istiyor , camiye gitmek istiyor , oruç tutmak istiyor , kapanmak istiyor. bu bir ailenin neden zoruna gider? neden engel olur? yanlış bir durum mu sizce? düşünceleriniz neler?

0|0
10|12

En İyi Erkek Görüşü

• Her ne kadar ergenliğe girmiş olsa bile 11 yaşında bir çocuk ergin değildir bana göre bir insana 15 yaşından önce din mevzusu dahi açılmaması gerekir madem dinde özgürlük var bırakılsın bireyin aklı ermeye başlayınca kendi seçsin inanıp inanmayacağını o yaşta ki bir çocuğun kendi isteğiyle kapanmak istemesi küçüklüğünde yaşamış duymuş olduklarının bilinç altına işlemesinden kaynaklanıyordur

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bende o yaşlarda kapandım , eğitim hayatım boyunca çok sorunlar yaşadım , gerçi artık o dönemleri çoktan geçtik ama yinede sıkıntılar oluyor bir kere bile tesettürden vazgeçmeyi düşünmedim eğer böyle birisi varsa gerçekten iyi düşünsün ve zorlukla karşılaştığında vazgeçmemesini bilsin , toplumumuzda maalesef ki gençliğini yaşasın algısı var sanki tesettüre girince her şeyden kopacakmış gibi o yüzden tuhaf algılanıyor , haram olan şeyler dışında bir tesettürlünün yapamayacağı şey yok

1|0
    0|0
    • etkiden ya da güzellikten dolayı da değil de , bana farz , ben ergenliğe girdim canı gönülden istiyorum düşüncesinde. güzellik ya da tarz peşinde değil. sadece tesettüre girmekle olmuyor. namaz kılmak istiyor vb. zaten. ben ablası olarak olumlu baktım ama anneyle baba kesinlikle izin vermiyor. babam sırf bu yüzden hakaret bile etti kıza. kimsenin etkisinde kalmadı diye düşünüyorum çünkü farz diye böyle düşündüğünü anlattı. şimdi kapansada okulda öğretmenden arkadaşından kötü bir laf duyacak diye düşünüyorum. psikoloji aynı şekilde bozulmaz mı? gerçi psikolojisi anneyle baba yüzünden şu an daha kötü

• İşte buna üzüldüm , aslında ailenin daha bilinçli olması gerekir bu konuda , kardeşinin tesettüre girmek istemesi dinen çok güzel bir şey , arkadaşlarından tabi ki tepki gösterenler olacak bu çok açık aileniz bile tepki göstermiş bunlara hazırlıklı olmalı , çarşaftan ziyade başörtüsüyle başlaması daha uygun olur diye düşünüyorum inşallah aileniz daha büyük tepkiler göstererek kardeşinizin hevesini kırmaz

Erkekler Ne Diyor 11

• bence kapansın ergenliğede girmiş kapanmakta istiyor kapanması yanlış değil. aileyide anlayamadım ne güzel kapanacak kız onlar iyice açılmasını mı istiyor ayrıca kapanmakta farz yani

2|0
    0|0
  • O yaşta doğru değil. Ergenlik 13 yaşında başlar. 11 değil

1|0
    1|0
    • 9 yaşında erngenliğe girdi regl oldu. erken girdi. araştırabilirsiniz erken girebilenlerde olabiliyor ve farz. günahı aileye kalmaz mı? etkiden ya da güzellikten dolayı da değil de , bana farz , ben ergenliğe girdim canı gönülden istiyorum düşüncesinde. güzellik ya da tarz peşinde değil. farz olmaz mı o kıza? günahı aileye kalmaz mı sizce?

• O yaşta çocuğu kapatmak doğru değil. Erişkin yaşına gelince kapanması doğru. şu an o kimse için cinsel çekim objesi değil.

• Zalimden alim doğmuş gibi bir durum olmuş

1|0
    0|0
  • kapanmak tarz değil farzdır mesele de değildir Allah c. c. nur süresinde belirtir kapanmayı biz tartışamayız kapanmak isteyen kapanır istemeyen kapanmaz ceza ödülü ahirettedir

1|0
    0|0
  • İstiyorda istiyor canı ne iaterse onu yapsın hür bir ülkedeyiz Atamız Sağolsun

1|0
    0|0
  • Hmm burada başka bir soruya gonderme var.

1|0
    0|0
  • Korkutularak beyninin yıkanmadığı ne malum? Önce nedenini öğrenmek gerek.

1|0
    0|0
    • yakınım çevresinide tanıyorum.

• Sen kapalı, dört dörtlük ibadetini yapan bir insan mısın onu söyle önce

1|0
    0|0
  • Kemalistin nesilleri :) Ataturkun ulkeye biraktigi miras

1|0
    0|0
  • tarz meselesi ablacım bazısı ister bazısı istemez niye bu kadar dert ettinki

1|0
    0|0
  • İlla camii ye gitmek için kapanmak nedir buna anlam veremiyorum kapanınca namuslumu olunuyor çok saçma

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• küçük yaşta yapıp ilerde hayatı görünce açılıp saçılmasından korkarlar , ki 11 yaş çok erken her şey için

1|0
    0|0
    • ergenlik döneminde farz olmuyor mu?

• 11 yaşında çocuk ne anlasın. Ben de 12-13 yaşında kendi isteğimle kapandım. Hatta tam yukarıda yazdığın gibiydim. Sanki beynim yıkanmış gibi. Sonuç olarak geçici bir hevesmiş kapandığım için çok pişmanım

1|0
    0|0
    • sadece kapanmak değil ibadetleride yapacağım diyor. isteği çok büyük

• Tamam benimki de aynı durumdu zaten. Çarşafa girmek hacca gitmek bütün gün salavat çekmek imam hatipe gitmek falan istiyordum

• Ege kiz kendi isteği ile istiyorsa banane derim. Ama benim kızım olacak önce psikoloğa gitmeli. Beyni yikanmamissa gerçekten dinden etkilenmisse üstüne gitmem zaman veririm geçici olabilir

1|0
    0|0
  • Çocuğun istemesi güzel bir şey fakat sonuçta daha çocuk ilerde bu durumdan pişman olup açılmak isteyebilir bu daha kötü bence içinde hevesi kalmadan kendi kararlarini kendi verebilicegi yasa geldiğinde istediğini yapabilir 😊

1|0
    0|0
    • ergenlik döneminde farz sayılmıyor mu? :D :)

• kardeşim 9 yaşında ergenlik çağına girdi. erken girenlerde oluyor. bedensel hatları belli olan bir çocuğun tesettüre girmesi gerekmiyor mu :D

• Kardeşin 9 yaşında girdi diye herkes 9 yaşında mi giriyor ben reşit olana kadar kapanmamasi taraftariyim

• Erişkin yaşa gelene kadar kapanılmasını doğru bulmuyorum^^

1|0
    0|0
  • Ben açığım ve ailem istemiyor açık olmamı keske açık isteseler yani ben de çocuğumu kapattirmam yani ha çok mu istedi konusurum ikna olmazsa kapali olur baski yapmam

1|0
    0|0
  • Yaşı itibariyle yanlış bence bir ergenliğini bitirmiş filan olması lazım

1|0
    0|0
  • Çünkü o yaştaki bir kız bunu kendi özgür iradesiyle vermekten çok başkalarına özendiği için yapıyor. Tesettür neyse de çarşafa girmek hiçbir kadın için doğru değil

1|0
    0|0
  • Reşit olmadan kapanmayi dogru bulmuyorum. Onun disinda yanlis bir sey yok tabiki herkes istedigi hayati yasamakta özgür bence

1|0
    0|0
Yükleniyor...