Çin'de üretilen 1200 kişilik dev otobüs, bizim ülkemizde üretilmiş olsaydı, trafik sorununa katkısı nasıl olurdu?

Bu elektrikli toplu taşıma sistemi, rayların üzerinden giderken, kendinden küçük araçların altından geçmesine olanak tanıyor.

Peki bizim ülkemizde bunlardan bir kaç tane üretilse, trafik karmaşasına nasıl bir etkisi olurdu?

Bu da tanıtım videosu :

0|1
12|30

En İyi Erkek Görüşü

• Bu da yetmezdi..
    Malesef "her arz kendi talebini doğurur" diye bir gerçek var..
    Bakın metrobüs geldi, kısa sürede doldu taştı yetmez oldu..
    Peki neden?
    Nedeni basit.. Nasıl olsa metrobüs var diye taa avcılarda oturan adam kadıköyde işe giriyor.. Ondan sonra vay efendim niye metrobüs bu kadar kalabalıkmış, yetkililer bişey yapsınmış..
    Ben şimdiye kadar hep evime yakın yerlerde çalıştım.. Uzak yerlerdeki ilanları hep eledim.. Çünkü aptal değilim.. Yolda harcanan zaman ve emek tamamen ziyandır, kimseye bir faydası yoktur..

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Kesin o tren çöker, altındaki arabaları ezerdi. Bu konuyu 1 ay tartışırdık.
    Şoför kesin içine 1200 değil 3000-4000 kişi sığdırmaya çalışır ve arkada hala yer var görüyorum derdi.
    Hele toplu taşımanın ücretsiz olduğu günlerde içinde kesin havasızlıktan boğulanlar bile çıkabilir.
    Ama yine de düzgün bir kullanım olurda faydası olabilecek bir şey :)

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• Çin'de ulaşımın da kültürü var. Zaten Çin 3000 yıllık bir kültür ülkesidir. Türkiye'de ise her doğan erkek bebeklere oyuncak otomobil alınır ve araba sevdası ile büyür çocuklar. Büyüdüğünde araba alma sevdasıyla gerekirse aç kalır ve arabayı alır, köprü trafiğini 3 saatte geçip evine gider. Fakat Çin'de anlayış böyle değildir. Arada kültür farkı var yani. Bize uymaz böyle icatlar. Bizim zenginler götünün keyfinden taviz vermez.

1|0
    0|0
    • Kültür meselesi önemli, peki İstanbul için bir çözüm var mı? Bursa da trafik bakımından rezalet durumda mesela. Toplu taşımaya teşvik anlamında neler yapılabilir

• Motosiklet kültürünü yerleştirmek.

• Bir ailede 3-4 otomobil var artık. Cep telefonu boyutuna indirdik otomobili, lise öğrencileri bile okula arabayla gidiyor :/ çok denk geldim gelen yıl.

• Adamlar 4 şeritlik yolun yarısına araba park ediyor bunu nasıl yapsınlar. Trafik birkaç araba sürmekten anlamayanların çıkardığı bir sorun her lambanın değilde toplu kalabalık olan yerlerin yanında birde Trafik polisi olması lazım. Bizim ülke o kadar kalabalık değil çin kadar bu sefer önce ben binicem kavgası oluşur daha çok sıra olur.

1|0
    0|1
  • Bizim ülkemize gelse bile yollar yeterli değil bunun içine bir de sürekli araba almak için uğraşan tiplerde giriyor trafiğe dar olan yol iyice daraliyor mesele toplu taşımanın kapasitesinin artırılması değil bence herkesin arabasının olması toplu taşımayı tercih etmek istememesi bizim ülkede olsa o otobüs 2000 bin. Kişi bindirir şoför ona dolmadi sıkışalim diye😂😂😂

1|0
    0|0
  • Bizim ülkemizde o araca da makas atmak isteyenler, altında drift yapmak isteyenler çıkardı ve sonuç felaket olurdu. Ancak gelişmiş avrupa ülkelerinde kullanılabilir ya da çin gbi toplu taşımada birçok şeyi ilerletmiş , insanların toplu taşımayı ve kendi araçlarını nasıl kullanacaklarını bildikleri ülkelerde işe yarar. Burda sadece felaket ve fazlalık olur. ayrı yol yapılırsa durum değişir tabi.

1|0
    0|0
  • Ülkemizdeki trafik sorunun kaynağı araçların küçük değil, yolların dar ve yetersiz aynı zamanda ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun bir kaç büyük şehirde toplanmış olması. Bonus olaraksa;herkesin bir yerden bir yere aracı ile giderken genelde tek gitmeyi tercih etmesi.
    Toplu taşıma daha da yaygınlaşsa, bisiklet özendirilse, işlerine araba ile gidecek 4-5 kişi her gün bir kişinin arabası ile gitse ne güzel olurdu değil mi?

1|0
    0|0
  • olurdu belki
    ama yine.. herşeyde oldugu gibi biz abartmayı severiz
    buda çare olmadı diye haberler yaparlardı:)

1|0
    0|0
  • degişen birşey olmazdı bizim meselemiz nüfustan ziyade zihniyet.

1|0
    0|0
  • Bizim ülkede ne yaparsan yap milletin bazı kısmına yaranamazsın. Hep eksi tarafa bakınca artı kısımları kimse görmez.

1|0
    0|0
  • otobüsmü tren bu ya görüntü orobüs gibi ve türkiyede her gün kaza olurdu kazayı geçtim sokak değil caddeler uygun değil

1|0
    0|0
  • 20 kişilik otobüse 40 kişi giren bir milletten bahsediyoruz. Sonra tacizden dert yakınıyorlar.
    1200 kişilik otobüste kimin eli kimin cebinde belli olmaz. Bize yaramaz bu.

1|0
    0|0
  • altı çok alcak
    yükseltilmeli
    bu araçlara özel yüksekliği belli mesafeye göre araçların olduğu özel alanlar olmalı
    bizim ülkemizde anasını ağlatırlar bu aracın 2. gün ıskartaya çıkar
    üstelik ancak konya gibi düz şehirlerde uygulanabilir
    istanbula philas marka gelen ilk metrobüs serilerinden büyük kazık yemiştik rampa çıkamıyorlar diye.

1|0
    0|0
  • Bundan metrobus yoluna iki tane koysan iki durak arasi kadar mesafe yapar zaten...😇😇😇

1|0
    0|0
  • Kamyonlar ve diğer otobüsler ne olcak

1|0
    0|0
  • O kadar geniş yol yok ki türkiyede. Çinde 50 şeritli otobanlar var

1|0
    0|0
  • Bizde alt yapı sorunu var

1|0
    0|0
  • faydasi olmaz.. koyarsin metrobus yerine.. bir sure rahatlatir.. sonra tekrar nufus çoğalinca fiiss etkisi yapar..

1|0
    0|0
  • Bizde öyle yol mu var?

1|0
    0|0
  • İşe yaramaz. Yüksek araçların hiçbiri geçemez. Kazaya sebebiyet riski yüksek bir taşıt olmuş.

1|0
    0|0
  • bizim ülke yoldan çok YOLSUZLUK'la gündemde. olmaz tabi.

1|0
    0|0
  • o yükseklik bize yetmez

1|0
    0|0
  • Bize gelince o 1200. 2000 olur mrk etme :D

1|0
    0|0
  • bide onun için yol yaparlar felan

1|0
    0|0
  • Metrobüsle kafa kafaya çarpışırdı bizde olsa

1|0
    0|0
  • burdaki tır şoförleri gelir onu ezer :D

1|0
    0|0
  • Olmazdi

1|0
    0|0
  • olur bence

1|0
    0|0
  • halk alışmış neden ileriye taşısınki bizimkiler halkın refahını düşünmezler ölen ölür kalan sağlar oy oy oy

0|0
    0|0
  • Düşünmek istemiyorum.

0|0
    0|0
  • Valla çok süper olurdu

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• süper olurduu

1|5
    0|0
  • Bizde sofor 1200 kisikilik trene 2000 kisi sığdırır "ablacim arkaya ilerleyelim arkaya ilerleyelim "

1|0
    0|0
  • Elektrikle çalışıyormuş bu bizim ülkede yapılsa bunun masrafını çıkarmak için yapacakları zamları düşünmek dahi istemiyorum belki daha makul olanı İstanbul gibi şehirlerde yine de denenebilir

1|0
    0|0
  • Bu bizim ülkemizde olsa trafik sorununa çözüm olmaz çünkü İstanbul da her 3 kişiden 1 nin arabası var ve kimse pek bunu kullanıcağını sanmam. Belki ögrencilerin işine gelir

1|0
    0|0
  • Aman 1200 kisilik otobus yapilsa otobus seferlerinde ara iyice acilir. Zaten bizim ulkemizde gelmez gelmez gelince arka arkaya 3 4 tane gelir.

1|0
    0|0
  • olur heral

1|0
    0|0
  • Bizim ülkemizde üretilse ona 2500 kişiyi sığdırmaya çalışırlardı. Mahalle aralarında yolcu toplarlardı

1|0
    0|0
  • bizimkiler binmezdi

1|0
    0|0
  • çok iyimiş

1|0
    0|0
  • Faydası olur bence

1|0
    0|0
  • Dört bin kişi binerdi bizim ülkeye yetmez o :) alttaki arabanın üzerine faln bisey atarlardı aksiyon ;))

1|0
    0|0
Yükleniyor...