Din ve Namaz hakkında bilgisi olan?

Merhaba arkadaşlar. Ben 5 vakit namazlarımı kılıyorum farzı kılarken biliyosunuz 1. rekatta kuranın üstteki ayetlerden bir miktar kuran okunur daha sonra 2. rekatta 1. rekatta okuduğun surenin en az 2 altındaki ve daha kısa sure okuyorum aksi takdirde mekruh oluyor. Soru şu birkaç kişi sünnette dikkat etmen gerekmez duaları karışık okuyabilirsin dedi bazılarıda hayır en üstteki ayetten aşağıya doğru olcak dedi doğrusu nedir bunun?

1|0
11|9

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 10

• Eger ezberlerin tam ise sirayla gitmen iyidir karistiriyorsan istediğin gibi oku

0|1
    0|0
    • Namaz kılıyo musun? Namaz kılıyosan uzun bir sure diyelim Rahman suresi kaç ayet okuyorsun?

• anladım ben 21-22 ayet okuyorum bazen cemaat durumu olursa sıkılmasınlar diye 10-12 yorum için teşekkürler iyi günler

• Sırası ile okumak efdaldir

0|1
    0|0
  • Kardeşim anlamadım dediğini beya.. Birinci rekat ve ikinci rekatta fatiha İhlas nas okuyorum selam verip 3 4 te sadece fatiha. Ben boylr biliyorum ve sünnet de kilmiyorum

0|1
    0|0
    • Kardeşim Efendimiz (asm) kurandaki ayetlerin en üst sırasında başlardı alta doğru okurdu sureleri bizimde onun yolunda gitmemiz gerekiyor. Yani 1. rekatta Örneğin Tekâsür suresini okuduysak 2. rekatta Kurâyş suresini okuyoruz. Yani 1. rekattakinden daha uzun ve önce inen ayeti okumuyoruz Hâkka suresi gibi misal

• Ben hiç öyle duymadım kardes din kitaplarindada benim dediğim tarzda yaziyordu

• tabi olabilir sen öyle yap o zaman

• Sen yukarıdan aşağıya doğru oku için rahat etsin

0|1
    0|0
  • Bana da dua edermisin duaya ihtiyacım var Allah kabul etsin bu arada ibadetlerini

0|1
    0|0
  • Devamını getirmek gerekir sünette de

0|1
    0|0
    • Anlaşılan bu gidişle Kuranı ezberlicem.

• amin sağol, kısaları biliyorum çoğunu Yunus suresi filan ezberlemem gerekiyor Allah kabul eder inşallah...

• Benim bildiğim karışık okunmaz sunnettede

0|1
    0|0
  • Namaz hocası isimli kitabı al çok faydasını göreceksin

0|1
    0|0
  • Hayır dediğin doğru dikkat edilmesi gerekiyor çok büyük günah değil ama dikkat edilmeli

0|1
    0|0
  • Karışık okuyabilirsin

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• En az üç ayet veya üç ayet uzunluğunda bir ayet okuman gerekir. Okunan sureler, surelerin sırasına göre olmalı. Bu sünnet namazlar için de geçerli. Yani Cuma Suresi'ni okuduktan sonra diğer rekatta Al-i İmran Suresi'nden ayetler okuyamazsın. Cuma Suresi'nden sonra gelen surelerden birini okuman gerekir.

0|1
    0|0
  • 28 yaşındayım ve ilk defa böyle bir şey duydum. 1. rekatta okuduğun surenin hemen altındaki ya da üstündeki sureyi niye okuyamayasın kardeşim? Hepsi Allah'ın sözü değil mi?

0|0
    0|1
    • mekruh kardeşim. Efendimiz (asm) bu şekilde namaz kılardı ve buna uymamız gerekiyor...

• Kardeşim böyle dememen gerekir bunu bize haber veren sahabiler. Tabiki ona Allah karar verir biz birşey diyemeyiz ama herşeye aklımız eriyor dua ezberlemekte ve kuralına göre okumakta bir mahsur yok aksi takdirde hesap günü bunlarda sorumlu tutulacağız bir düşün bakalım

• Ben düşüneceğimi düşündüm kardeşim. İbadetimi yapar, gerisini Allah'a bırakırım. Vereceği hükme de hamd olsun der geçerim.

• benim bilgim yok

0|1
    0|0
  • Zira ile. okunmasi lazim ama ben dikkat etmem. Allahla benim aramda sonuçta. Birde ona dikkat edemem

0|0
    1|2
  • Öncelikle ayet ile dua arasındaki farkı kavramak için tekrar oku

0|1
    0|0
  • Kuranda nasıl tarif ediliyorsa o. Kurana göre namaz yaz bak.

0|0
    0|0
    • Kuran da namazın nasıl kılındığı yazmıyor kardeşim

• kardeş ben sana namazın bir ayrıntısını soruyorum sen yok kurana bak şuraya bak buraya bak o kadar beyin var Kuran okuyorum orda cevabını bulamadığım için buraya yazdık iletişim kopukluğu oldu aramızda sen soruyuda anlamadın ondan. Şimdi az çok biliyosan islamı tanrı deme şuna Allahu Ekber diye boşuna ezanlar okunmuyor Esmaül Hüsna 99 tane Rabbin güzel ismi var onlarla hitap et tanrı genelde başka dine mensup kişiler kullanıyor.

• Yahu ne alaka tanrının bir adı var ama kendi gönderdiği dinlerde kutup oluşturuyor öyle mi? "Hristiyanlar bana tanrı desin Müslümanlar Allah" mı diyor yani? Namazın ayrıntıları yazıyor diyorum gir 19 sitesine oku. Google geç kurana göre namaz yaz Kuraniks diye bir site gelmesi lazım bakıver bir zahmet? Ezanı zaten yanlış okuyorlar ona girmeme bile gerek yok.

• Namaz kılarken. İlk rekatta subhaneke-fatiha ve bir sure okunur. Biz buna zammı diyoruz. Uzunluğuna kısalığına ya da kurandaki sırasına bakılmaz. O an hangi sure gelirse aklına onu okursun

0|0
    1|0
  • En üstten başlamak yani sırasıyla gitmek daha makbul örn elemtera li ilafi Kureyş
    ya da en fazla iki süre atlayabilirsin örn elemtera, Maun suresi eraeytellezi gibi

0|1
    0|0
  • Kural, en üsttekinden aşağı doğru gider, kısa sureden uzun sureye geçilmez.

0|1
    0|0
Yükleniyor...