İnsan vücudu niçin şu an olduğu gibi gibi şekillenmiştir?

•İnsan vücudu niçin şu an olduğu gibi gibi şekillenmiştir?

-Gözlerimiz vardır, görebilmemiz için...
-Bacaklarımiz, hareket edelim yürüyelim...
-Dilimiz, konuşalım tadalım...

•Pekala bizim bu formu almamızı sağlayan güç, (tercihinize göre ismine evrim, doğa, yaratıcı diyebilirsiniz) niçin bu fiilleri yapabilmemizi istemiştir?

•Bu yeteneklerin hepsi elbette vahşi doğada hayatta kalmamızı da mümkün kılıy. Ancak bu sadece bir netice. Asıl olan, yaşamamız da dâhil olmak üzere, bunların neden amaçlandığı.

•Neden bir şeyleri görmemiz , bir şeyler söyleyebilmemiz, duyabilmemiz, istenmiş ve sağlanmış olabilir?

~ Düşünceli yorumlar için teşekkür ederim...
🌹

1|3
14|21

En İyi Erkek Görüşü

• O saydıkların, hayvan dediğimiz canlılarda da var.
    Biz insanları, hayvan dediğimiz canlılardan ayıran özelliklerimiz,
    duygu ve düşünceye sahip olmamız.

Bütün bunların, insanın tekamül etmesi, gelişmesi için birer araç olduklarını düşünüyorum.
    Nefsin, egonun kölesi olmak, ya da olmamak; bütün mesele bu belki de...

İzlemeyenlere de şu filmi tavsiye edeyim; İMDB puanı, 6,8 ama,
    önemli olan puanı değil, düşündürmesi.
    http://www.imdb.com/title/tt2063834/

3|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Cevap vermeden önce yorumları da okudum, anladığım kadarıyla bişeyler yazayım...

Sayılan uzuvlar hayvanlarda da var.
    Göz, kulak, dil, el, ayak ve diğer organların hepsi yaşamak için zaruri ( Bunlardan mahrum olarak doğan veya sonradan da kaybedenler var tabi )

Zaruret haricinde Dünya yaşamından keyif almamız ve yeme, içme, çalışma, uyuma, dinlenme gibi ihtiyaçları karşılamak için de bu organlara ihtiyaç var.

Diyor ki " bu dünya için ihtiyacını karşıla ve gönlünce yaşa, sonunda yaptıklarından hesaba çekileceğini de unutma "
    Gözün var, baktığın yerde beni hatırlayacağın şeyleri gör.
    Senin olmayana ve yasak dediğime bakma.

Dil verdim, beni an, insanlara iyi konuş.
    Yalan, iftira, dedikodu yapıp kötüye kullanma.

Gibi örnekler.

Haaa dersen ki " neden var etti, neden kobay gibi test edip sınıyor? "
    Onu bende bilemedim.

2|0
    0|0
    • Vücut oyle bir yaratılmış ki mükemmel.
      Bak şimdi, günde kaç defa nefes alıp veriyoruz belli değil.
      Aşağı yukarı bir sayı var, hepsi o.
      Bazen yaptığın işe güce dalıyorsun, veya uykudadır ama nefes alıp verme devam ediyor.

En basitinden hemen şimdi bir deneme yap...
      Normal bir nefes al.
      Sonra da verme
      Aldığın nefesi tutmaya çalış.
      ya da nefesi ver, almadan durmaya çalış.

Veya göz kırpma olayı.
      Farkında bile olmadan nerdeyse her saniye göz kırpıyoruz.
      Bilerek isteyerek uğraşarak yaptığımız bişey değil.
      Yorulmadan çaba sarfetmeden kendiliğinden oluyor.

Hadi gözünü kırpmadan durmayı deneyelim.
      Bakalım başarabilecek miyiz
      Ne kadar dayanacağız

Diyeceğim o ki, insan, hayvan ve bitkiler kusursuz olarak yaratılmış.

Neden yaratılmış, neden imtihan ediliyor çözemiyorum.

Kader diye bişey var.
      İmanın şartlarından biri.

Başımıza gelecek herşeyin yaradan tarafından olduğu ve daha biz dünyaya gelmeden bütün hayatımızın bir yerde yazılı olduğu anlamında.

• Son olarak yorumlarda " sorgulamak bize mi kaldı " diyorlar.
      Sen sorgulama, ben sorgulamayım, o sorgulamayın

Kim sorgulayacak.

Ulen arkadaş madem sonsuz olan ahirete, ceza ve mükafata inanıyorsun sorgulayacaksın tabi.

Parti veya takım tutmaya benzemez bu işler.
      Çoğunluğu Müslüman bir ülkede, Müslüman ana babadan doğdun Müslüman ol.

Hristiyan çoğunluklu memlekete, Hristiyan anne babadan doğdun Hristiyan ol.

Yok böyle bişey.
      Madem din, iman gibi şeylere inandın, sorup sorgulayıp araştıracaksın.

Babam Galatasaray'lı bende Cimbomlu olayım.
      Babam Tayyip'ci bende AKP'liyim.
      Babam Müslüman, bende öyleyim

Yok öyle bişey.
      İman ve inanç işleri gelenek görenek, örf. adet gibi " biz babadan böyle gördük, böyle yaparız " demekle olmaz.

Neyse gece gece kafa şişirmemek lazım.

• Sen levhi mahfuzda böyle yazdığı için böyle yaşamıyorsun, sen böyle yaşadığın için levhi mahfuzda öyle yazıyor. Yani haksızlık yok gayette mantıklı

Erkekler Ne Diyor 20

• Senin sorunun iki cevabı var. Birincisi yaratılışçı cevap ki o sana tanrının böyle olmasını istediğini ve böyle olduğunu söyleyecek. İkinci cevap sa evrimci cevap ki o da sana doğal ortamda hayatta kalmak için en elverişli yolun bu olduğunu, evrimleşmiş/ilkel kalmış diğer biçimsel organizmaların doğal seçilim sırasında yok olduğudur. Buradan kendi cevabını ancak sen seçebilirsin.

1|0
    0|0
  • Hepsinin içinde birer mucize var.
    Anlamamıza imkan dahi yok.
    Sırf şu gözün kalitesinde görüntü elde edebilmek için koskocaman bina boyutunda bir kamera inşaa edilmesi gerekir. ve de bunun için harcanacak tonla para.. rabbim bizlere bunu bedavadan veriyor. yani tamam gözüm var. ama biz sahip olduğumuz şeylerin farkında değiliz. gözümüz olmasın hadi, bir yere başımızı çarpacakmışız gibi gelir. kulağımız olmasın hadi. arkamızdan birisi geliyormuş gibi eftik yaparız durmadan. yani bunlar neden böyle oldu? Bana göre düşünelimde şükredelim diye. allahın kudretine tanıklık edelim diye. sonuç olarak kimse bunları yoktan var edemez. bunların hepsi de allahın ilmiyle gerćekleşiyor

1|0
    0|0
  • İnanç olarak Yaradan "ben bilinmek istedim" diyor. Bunu da insana bahsettiğin özelliklerle yapabilme kabiliyetiyle vermiş. Diyeceksin ki diğer hayvanlarda da bu üzellik var. Ama onlarda nörokorteks yerine amigdala daha büyük yani düşünmeye değil içgüdüsel davranmaya programlılar. Hem onların Yaradanı düşünmediğini nasıl ispat edebilirsin ki? Bilimsel olarak da mevcut çevre koşullarında yani yerküre ortamında beslenmek, uyum sağlamak ve keşfetmek yine mevcut özelliklerimiz sayesinde mümkün. Aslında bir beyin fırtınası ile daha çook şey yazılabilir :)

2|0
    0|0
  • Bu şekilde evrimlesmemizin arkasında belli bir irade ve plan olmasına gerek yok. Bu yaklaşım ve düşünce tarzı tamamen beynini din denilen afyonla uyusturmus kitlelere aittir.

2|1
    3|3
  • Yarin hesap zamani geldiginde gidemedim goremedim duyamadim demeyelim diye tam donanim vermis yaradan

2|0
    1|1
    • Bu da döngünün içinde. Soruda sorulan şu, istenseydi bunların hiçbiri olmayabilirdi. Dünya da ahiret de, vücut da organlar da imtihan da. Neden bu yol seçildi?

• Sorgulamakdan gocunmam.. ancak fazlasi insani dinden imandan cikartir.. kendinizi yaraticiya hesap soracak sekle getirirseniz bu size iyi sryler getirmez.. allah yuce kitabinda diyorki beni gereginden fazla dusunme!
      Bakin ezoterizm kitaplari var sorgunuza orda yanit bulabilirsiniz!! Ancak siz yinede kurandan sasmayin..

• Teşekkür ederim...

• Abi manyak mısınız ya biramı fıstığımı almışım yanıma ayaklarımı uzatmışım bir fıstıktan atıyorum bir biradan çekiyorum bu düşünceleri yenemezsiniz bitiremezsiniz sonu yok keyfinize bakın :) eli ayağı gözü kulağı boşverin hayatta en önemli organ çüktür ona yoğunlaşın :D

0|0
    1|0
  • Sen bu işlere kafanı yorma

0|0
    1|1
  • sorgulamak bana mı kaldı sanamı kaldı ne demiş mevlana yaradılanı hoş gördük yaradandan dolayı

1|0
    1|0
  • Her halde labratuvar üretimi son aşaması ürünü olduğu için olmalı.

0|0
    1|3
  • Evrime inaniyorum. Bu bir guc, ya da bir istekle olan birsey degil, Oyle biri cikip insani yaratiym ama sebebi de bu bu demiyor yani ( Tanridan bahsetmiyorum ) . Sebep aramak yanlis. sebepler bitmez. Diyelim ki bir sebep buldun, bu defa o o sebebi yaratan baska sebepler arayacaksin. yani ornek : Annem beni seviyor sebebi ise merhametli oluşu desek, hemen arkasindan merhametli olmasinin sebebi ne deriz. Onu bulsak onun da sebebini sorariz.

0|0
    0|0
  • Çünkü kendi tasarımcısını bilsin diye... Hiç var olmaminin yaninda bu saydiklarin lütuftur/nimettir... Bu nimetleri kullanarak yüksek makamlar elde edebileceğin gibi cehennemlikte olabilirsin... Ayni imkânı olmayan kimsesiz insana kariyer yolu açmaya benziyor sanki...

0|0
    0|0
  • Öyle istendiği için

0|0
    0|0
  • Hayati koca bir yaratim olarak dusundugumuzde ilahi varligin dolayli yoldan anlasilmasini saglayacak sebepleri kendi bilincimizle algilayabilmemiz icin duyu organlarimiz yaratilmistir.

0|0
    0|0
  • Kaldırın şunu burdan

0|0
    1|0
  • Önemli olan gönül gözü dermişiim

0|0
    1|0
  • Tanrı yaramaz bir çocuk!

0|0
    0|0
  • Bunlar neyse de akıl da verilmiş biraz düşün sence niye olabilir

0|0
    0|0
  • Tek gerçek bir yaratıcın olduğu.

2|0
    0|0

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 13

• Oncelikle bu dunya imtihan dunyasi ve bir gun yaptigimiz kotulukler isledigimiz haramlar ellerimile gozlerimizle dilimizle. Yani organlarimiz konysacak ahirette. Ikincisi dunyaya gelis amacimiz bos bir eglence degil dunyayi algilamak, Yaradana sükretmek ve dunyanin Şu an sahip. oldugumuz bedenin kiymetini bilmek ve Şu an sahip oldugumuz bedenin bir gun gecici olacagini kavramak. Bize verilen el goz gibi nimetlerle gunah islemekten kacinmak nefsimize ve irademize hakim olup. Amac bu. Bu yuzden irademiz bizi hayvanlardan ayırır ki buyuk dusundugumuzde dunyanin boslugu, yalanciligi, anlamsizligi karmasikligini duyumsayabiliyoruz. Yani demem o ki her sey bir sebebe baglidir yeterki irademize sahip cikalim vicdanimiza

1|0
    0|0
  • Sorgulamak güzel birşey elbette ama sorguladığın şeye inanman önemli benim düşüncem şu ki sen evinde butün bu organları olan bir hayvanı da besleyip büyütüyorsun ve eğitiyorsun o hayvan da sana itaat edip varlığını kabul ediyor ve sadık kalarak bunu ispatlamaya çalışıyor benim inancım birazda şu yönde nasıl ki evladımızı doğurup eğitip ondan birşey bekliyorsak Rabbim de bizden bekliyor çünkü benim size olan sevgim şevkatimi görmek isterseniz bir anne ve çocuğuna bakın ben bir anneye size olan sevgi ve şevkatimin milyonda birini verdim diyor bildiklerim bu kadar açıklayamadım ama anlayacağını umuyorum

1|0
    0|0
  • Oha kafan cok karismis jfjgjgk sakin ol ve yavas yavas arastir bir anda kafana yatmaz mazallah delirirsin. Benim fikrimi sorarsan da bir yaratici var. E yaratanin akli olduguna gore her seyi bir duzene gore yaratmis yani elmayi yaratmissa elimizi ardindan dislerimizi dilimizi sonra midemizi bagirsaklarimizi sonra müsait bir yerlerimizi fjfjcj yani sirayla duzenli bir sekilde evreni yaratmis. Ben boyle dusuniyorum. Ve bence evren mükemmel muazzam

2|0
    1|0
    • :))) sakinlikle yazdım en çok da merakla! :))
      Aaa şunu soruyorum. Farz et ki sen yaratıcısın.
      İnsani inşa ediyorsun. Ona, niçin göz veriyorsun? Görmesi için. Peki neden görmesini istiyorsun? Gözden başka bir şeyi neden tercih etmedin?

• Aa sorunu simdi anladım. Bak bu ilk once inancla baslar. Neye inanfigin onemli. Dedigim gibi ben yaraticiya inaniyorum ona gore dusuncelerimi paylasiyim. Biz allahı göremiyoruz ve allahın çok ustun bir varlik oldugunu kabul ettik. Ama insanlarin yaratilisinin her zerresinde allahtan parcalar var. Ya mesela dusunki sana bir oyun hamuru vericekler ve bir heykel yap diycekler. Yapabilecegin heykel cevrende gordugun bildigin seylerden parcalar olmaz mi. En aykiri diyebilecegimiz sanat eserleri tablolar bile aslinda bu evrene ait parcalari icinde barindirir. E o zaman evren denen sanat eserinin sanatkarida ona sekil verirken kendinden parcalar ekler. Allahı gormedik ama allhın bizleri gorebildigini duyabildigini biliyoruz. Demekki allahta nasil oldugunu bilmesekte bu ozelliklere sahip. Ve bizi yaratirkende bunlari kullanmis. Bunlar sadece benim dusuncerim. Ama bu cok tartismaya acik ve her cevabin yeni sorular dogurdugu bir konu.

• Bu doga sartlari ve yasamin gerektirdirdigi bir zorunluluktur. Yani görmek için gözlerim olmus. Konusmak için dilim olmus demek dogru olmaz. İnsan içinde bulundugu ortama ayak uydurmak zorundadır. Dilimiz olmasaydı, konusmak diye bir sey hiç olmayacaktı ve insan buna göre yasayacaktı. Gözleriniz olmasaydı, cevreye buna göre ayak uyduracaktık ve göz diye bir seyi ne tahmin edebilecek ne de görme kavramını hayal edebilecektik. Nasıl elleri olmayan bir insan hayata uyum sagliyor, bizde onun gibi uyum saglayacak ve dogrunun bu oldugunu düsünecektik. İnsanlar varoluşlarından bu yana uçma yetenegine sahip olsalardı, bunun ne büyük bir ihtiyaç oldugunu düşünecekti ve uçma yetenegimizi bir anda kaybetsek biz uçmadan nasıl yaşarız şimdi diye yakınacaktı. İnsan ve doğa sanıldıgı gibi uyum içerisinde degildir aslında.

2|0
    0|0
  • Bunu bir deney gibi düşün, öğretmen sana kurşun kalem, silgi, boya kalemi, pastel boya vs hepsini önüne koyuyor. İstediğini boya diyor. Ama sen kurşun kalem ile başlamak yerine keçeli kalem ile boyuyorsun, güzelce hayatını boyuyorsun. Burda önemli olan ise sana berilenleri nasıl değerlendirdiğin ve nasıl iyi koruduğun.

1|0
    0|0
  • Allah öyle mükemmel yaratmış ki... 3 ipi yanyana koy hemen karışırken içimizde milyar damar karışmıyor aklımızın alamayacagi bir mükemmellik

1|0
    0|0
  • Aynen bu kitaba gore Allahin ozellikleri hepsi onlardan bize lutfetmis ama belki de bazi gercekleri gormemiz isteniyordur bilmiyor her sey birer yalan bile olabilir

1|0
    0|0
    • Evet, biraz da o Güç'ün gözünden bakmamizi istiyorum... Bu soru o gayeyle soruldu... Yoksa imtihan, yaşama imkânı vs çocuklar bile biliyor...

• Ibadet edelım dıye bu saydıgın organlarımız var

0|0
    0|0
  • daha iyisi yapilana kadar en iyisi bu oldugu icin

1|0
    0|0
  • Evrime inanmıyorum. Allah tarafından yaratilisimiz boyle her şeyimiz mükemmel.

1|0
    0|0
  • Yani burnun kicinda olsaydı pek hoş durmazdi bence pekte karıştırmamak gerek

0|0
    1|0
  • Ben bilmem Allah bilir.

0|0
    0|0
  • Bu dünya bunları yaptırmayı gerektiriyor, eller gözler belkide bir kural , item

0|0
    0|0
Yükleniyor...