Askerliğin gönüllü olarak yapılmasını ister miydiniz?

1916'da çıkarılan bir yasaya göre Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her erkek 20 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklaması yapılmakta.

Birçoğu askerliği önünde bir engel olarak görmekte. Zaman kaybı olarak askerlik yapanların da zamanının 6-12 ayının boş geçmesini istememesi sebebiyle askerliğini bedelli olarak tamamlamakta.

Askerliğin gönüllü olarak yapılmasını ister miydiniz ?

• İsterdim.
    61% (39)61% (25)61% (64)Oy Ver
  • İstemem. Böyle iyi.
    39% (25)39% (16)39% (41)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|1
18|8

En İyi Kız Görüşü

• İşte bunu çok istiyoruum :)

1|1
    0|1

En İyi Erkek Görüşü

• Tabiki de isterim öyle de olmalı. Demokrasi devletinde yaşıyon demokrasi ne demek hiç kimse istemediği bir şeye zorlanamaz herkes özgür bir hayat yaşar herkes istediğine inanmakda ve düşünmekde özgürdür kimse düşüncesinden , ya da yapmak istemediği bir şey yüzünden yargılanmamalı bu demokrasiye ters düşer nasıl ki dinde de zorlama yokdur demokrasi de de yokdur. Ama insanları zorluyorlar zorla gelecen yapacan diyorlar yaptığı da bişey yok yaylalar yaylalar dilo dilo bilmem neler :D bir kere atış yap gerisi boş silahla nöbet bok temizle tesisatcı ol tuvalet aç çöpcü ol mıntıka adı altında güya mutfakcı ol aşcı ol postacı ol şöfor ol komutanın egosunu tatmin et gelsin küfür etsin 3 ay önce gelen dallama sana komutanlık taslasın psikolojini siksinler sonrada asker adam etme yeri ulan deyyuzlar asker adam etme yeride o katiller sapıklar sapmıslar vb askerlik yaptı geldi hem askerden geldikden sonra hiç bişeyi hiç kimseyi çekemez oluyorsun ne dötünden sallıyon? Psikolojin berbat oluyor askerlikden baska her bk yapıyon orada. Askerlik demek yakın dövüs uzak dövüs öğretmek demek ne bilim attığını vurursun en azından iyi bir nişancı olursun silah talimi yaptırırsın dövüs talimi olur vb sen ne yaptıyorsun milleti eskiden 18 ay bok gibi tutuyon orada simdi 12 aya düştü kısa da 5 bucuk ay . 5 bucuk ay bile cok 1 hafta yeter temel eğitim ver gönder yeter milleti işinden gücünden ailesinden alı koyma. Profesyonel askerlik olmalı o adam askerliği meslek olarak seçmeli ve kesinlikle tam anlamıyla profesyonel olmalı öyle bok mok temizletmicen askere ! Asker gibi olacak aşalamayacaksın. Kimse de istemediği bişeye zorlanmamalı sen gidiyon diye o gitmek zorunda değil isteyen gitmeli ve herkesi de almamalılar gerçekden yetenekli olanlar alınmalı bu işe nasıl işe gidersin bakarlar uygunsan alırlar ya o misal. Eşek herifler bir tek vatana hizmet asker de bok temizlemekle mi oluyo kamu görevleri var vatana vergi verirsin ne bunlar? ya da dolandırıcıları ihbar edersin hepsi hizmet olur

2|2
    0|0
    • Kızlar da istemiyorum diye işaretlemiş ya sanki biliyormuş anlıyormuş gibi konuşmak kolay tabi öyle erkekler gittiği için kızlar gitseydi bir çoğu hatta neredeyse tamamı eminim gitmek istemezlerdi içlerinden bazıları anca tabi simdi bilmeden atmak tutmak kolay bir kız olarak dediklerine kesinlikle katılıyorum ve çok haklısın.

• @sudec68 Rica ederim aynen tarafsız olmak en güzeli doğruya doğru yanlışa yanlış diyecesin a partisi m partisi c partisi hiç fark etmez.

Kızlar Ne Diyor 17

• Rusya ve İsrail'de kadınlar da askere gitmektedir. Madem savaşçı bir milletiz , kızlarımız da hünerini göstersin.

0|7
    0|0
  • O zaman çoğu kişi geri çekilirdi. Kimse yapmak istemezdi. Baksana yapmamak için okulunu uzatan, bedelli yapanlar var. Bir de gönül işine bırakılırsa kimse yanaşmaz. Bu son yaşanan olaylar da çabası zaten.
    Üstelik bu bayrak için Türkiye için askere gitmek istemeyen binlerce Kürt var. Ben isteğe göre yapılmasını uygun bulmuyorum.

Keşke her gün şehit vermesek keşke pkk olayı bitse keşke ''umarım doğu çıkmaz'' diye değil ''güzel anılarım olacak, tecrübem olacak, eğitim göreceğim'' diyerek gidilecek bir Türkiye olsak da bu iş gönül işine bırakılsa. Ama bırak pkkyı asker naaşını tekmeleyen halkımız varken bu çok zor. Öyle bir Türkiye'yi göremeyeceğim.

0|0
    0|2
    • Kimse yapmak istemediği bişeye zorlanmamalı zorlayamazsın demokrasi sana ne diyor? Kimse istemediği bişeye zorlanamaz diyor bu ülke demokrasiyle yönetiliyor diktatörlükle değil askerliğe gitmemesindeki sebep silah eğitimi alması yakın dövüş uzak dövüş vb değil adamı eşşek gibi kullanıyorlar bok temizletiyo tuvalet actırıyo çöp toplatıyo mıntıka temizliği adı altında hatta nöbeti bile bos silahla tutuyon bir kez atış yaptırıyon eskiden 18 aydı simdi 12 ay bos yere herifi tutuyon orda komutanların egosunu kasıyon gelse ana avrat küfür etse bir halt diyemezsin ki onları kötüye kullananda var genelde öyle senden 2 ay önce gelen asker sana emir buyurur bişeyde diyemezsin böyle ego kasan cok biz cektik oda ceksin diyo boyuna dert çekiyon psikolojin bozuluyo tabikide istemez asker olmakdan baska her haltı yapıyon aşcısı bile berberi bile her halt güya asker o nasıl asker anasını satim ver eline silah daha kuş vuramaz sonrada garibim askerlik yaptım gldm diyo askerlikden bsk hr haltı yaptın

• Bence erkek dediğin askerini yapacak.. Şahsen tanıştığım hoşlandığım biri bedelli yaptım gitmedim dese o an terk ederim gözümde erkekliği bile kalmaz

0|0
    0|1
    • Erkeklik askerlik yapmayla olmuyor.

• Tabiki askerlik yapmakla olmuyor.. İyide erkeklerin kızlardan farkı var yani.. bir asker anısı olacak askere gitmeyen erkeğe erkek demiyorum bu benim fikrim

• kadınlarıda kabul edeceklerse isterim

0|1
    0|0
  • Isterdim bu fedakarlık işi çünkü yeri geliyor canını ortaya koyuyorsun herkes yapamaz cesaret lazım ama şöyle de bir şey var bu vatan görevi yerine tamamen normal meslek grubu gibi görülmeye başlanabilir zamanla ve eski usule geri dönmek zorunda kalınabilir

0|0
    0|0
  • Hem bu şekilde kalmasını, hemde isteyenin de gidebilmesini isterdim. Eğer şu an da ki sistem kaldırılırsa, askere gitmeyen o kadar çok insan olurki.

0|0
    0|0
  • Herkes vicdani red hakkına sahip olmalı ben zorunlu olmasından yana değilim

0|0
    0|2
  • Bir yönden iyi bir yönden kötü. Bilemedimki.

0|0
    0|0
  • Fark etmez erkekler secsin.

0|0
    0|0
  • "Vicdani red" hakkı olmalı. Zorlamanın bir anlamı yok.

0|1
    0|0
  • Boyle iyi

0|0
    0|0
  • Isterim.

0|0
    0|1
  • Bence gönüllu askerlik daha iyi. Çoğu ulkede de bu uygulanıyor.

0|0
    0|1
  • Oyle olsa vatani hangi mehemetcik korucak kimse gitmek istemezdi

0|0
    0|0
  • Gonullu yapilmali istemeyenleri zorla almanin bir anlami yok islamdada yok zaten

0|0
    0|1
  • Bence kadınlarda askere gitmeli

0|0
    0|0
  • Istemem.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• ABD ordusu paralı askerlik yapılan bir yer.. Onları hiç gördünüzmü yakından filmler dışında.. Hayır değil mi? Ama ben gördüm. Teknoloji olmasa o ordu bir b*ka yaramaz işte bu yüzden bizim ordumuzun yapısını bozmak istiyor. Nihayet o isteğe de kavuşacaklar.

1|1
    0|1
    • İlk defa senin bir sözüne katılıyorum babalık :D

• Ben biliyom zaten bir sürü yerli üretim var. Bilmeyenler okusun soran kardeş.

• her erkek askere gidip disiplini vb görmeli ancak son durumlaran sonra mehmetçike yazık diyorum sadece meeslek olsa daha iyi olur kısa bir askerlik sureci kalan insanlar hoş harb okulları kapatılmaya çalışıyor ama meslek olarak gelseler askere kendileri amerikadaki gibi daha iyi olur

0|0
    0|3
    • Disiplini yanlış veriyorlar disiplin öyle verilmez zaten o yaşa kadar o adama disiplin vermediysen okulda ailede bir halt olmaz ondan. Ağaç yaş iken eğilir 20 yasına gelmiş kazık kadar adamı ne eğecen askerlik bitince herkesden çıkarır öfkesini benim bu konuya yazdığım cevabı istersen bir oku ve altındaki yorumları.

• Ben şu açıdan isterim profesyonel zaten bildiğim kadarıyla 350.000 profesyonel asker var 150.000 daha alınarak çok güçlü bir ordu elde edilebilir savunma Bakanlığının geliştirilmesine yardımcı olur intihar oranı yüzde kaç bilmiyorum ama bunun da önüne geçilir ama ne olursa olsun 3 ay silah ve yakın dövüş eğitimi almalı herkes

1|0
    0|0
  • askerlik zaten gönül işidir...

1|1
    0|0
  • valla askerlik polislik güzel meslek seviyorumda arkamda bırakacaklarım olmasaydı asker veya polis olurdum kesinlikle

0|0
    0|0
  • Gönüllük esasından ziyade, profesyonel orduya ağırlık verilsin isterdim.

0|0
    0|0
  • Ben bitireli bir sene oldu hiç zorumlu hissetmedim tamamen gönülüydüm

0|0
    0|0
Yükleniyor...