Kadınlara nasıl seslenmeliyim?

Sınıfta bir kız arkadaşım vardı. Bir de kadın öğretmen. Hocanın yanında kıza bayan dedim. Hoca da bana bayan değil, kadın diyeceksin. Aklım karıştı. Ne farkı var ki bu terimlerin? Bayan, kadın, kız, hanımefendi? Neyi nerde kullanmalıyım kızlar? Yardım edin?Kadınlara nasıl seslenmeliyim?

0|0
13|10

En İyi Kız Görüşü

• Arkadasim deseydin. Sonuçta sinif arkadaşın. :) Bana bayan deseler hoşuma gitmez kaba geliyor. İsmiyle seslenebilirsin. Hanımefendi daha hoş. Kadin diye mi sesleniceksin hocan sacmalamis 😂

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 12

• Kadin deniyor

0|3
    0|0
  • Gızlar gızlar de

0|1
    0|0
  • Bayan kelimesi hoş bir kelime değil. Hanfendi diye seslenebilirsiniz.

0|1
    0|0
  • Kadın sözcüğünü sevmiyorum ^_^ Sizin işiniz de zor valla 😅

0|1
    0|0
  • Bayan neden hoş değil ki bende anlamadım bence kadından daha kibar hatta ama kız farklı yaşı büyükse kız denmez

1|1
    0|0
  • Seslenme

0|1
    0|0
  • Kadın ve erkek cinsiyet belirtir.. Maalesef insanımız kız ve kadını ilişki yaşamış ve yaşamamış kadınları belirtmek amacıyla kullanıyor.. Bay ve bayan ise erkek ve kadınlara hitap ederken, seslenirken kullanılır. Mesela kadın bakar mısın? denmez bayan bakar mısın? denilir..

0|2
    0|0
  • bayan denmez bay bayan cinsiyet ayrımı için kullanılır sen hiç bir hanımefendinin pardon bay bakar mısın dediğini duydun mu?

0|1
    0|0
  • Kadın yerine bayan kullanılması daha iyi. Hanımefendi de

0|1
    0|0
  • Sınıftaki kız arkadaşına bayan mi diyosun ilginç ve tutarsız

0|1
    0|0
  • agucuk bugucuk takıntılar fark etmez sen nasıl istiyorsan onu kullan

0|0
    0|0
    • ama bazı kızlar alınıyor sanırım. farkettirmiyorlar ama gözlerinden anlıyorum.

• x hanım de

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Cinsiyet anlamında erkeğin karşılığı kadındır. Örneğin; "Bayanlar eşittir" gibi bir cümle yanlıştır. Cinsiyet anlamında "kadın" kullanılır. Ama yolda mesela cüzdanını düşüren birisine "Kadın, bakar mısınız" yanlış olur. Hitap olarak bayın karşılığı "Bayan" ya da beyefendinin karşılığı hanfendi kullanılabilir. Bayan kelimesini kullanmamak en iyisi. Türkçe'de artık kadın kelimesinin karşılığı olarak kullanıldığından Cinsiyetçilik belirtiyor.
    Peki neden "bayan" kelimesi cinsiyetçilik belirtiyor? Kadın kelimesi yerine bayan kelimesinin kullanılma sebebi kadın kelimesinin fonetik olarak "kaba" gelmesinden kaynaklı. "Bayan" kelimesi fonetik olarak daha kibar ve nazik. Peki her kadın kibar, nazik, narin olmak zorunda mı? Bu yüzden cinsiyetçilik belirtiyor.

1|2
    0|0
  • Oyunculuk eğitiminde, bizim hocamız kadın ve erkek diye söylüyordu. Yani kadın erkek doğrusu bence. Ama şimdi, 15-16 yaşında birine de kadın demek garip geliyor. Daha kız çocuğu ya. 20'den sonrası için, kadın denebilir. :D Kadın olmak, bekaretle ilgisi yok. Cinsiyet olarak kadın yani.

0|1
    0|0
  • Hitapla bir yere ait hisseden insanlarin olusturdugu kavram karmasasi oldugunu dusunuyorum tamamen. Aralarinda fark oldugunu da dusunmuyorum.

0|1
    0|0
  • O nasıl hoca öyle ya onu hoca diye oraya koyanın ben ta...
    Neyse ismini bilmiyorsun bakar mısın diye seslendiğinde büyük ihtimal o da bakardı :D

0|1
    0|1
  • Öncelikle davet için teşekkürler oldukça ilginç mis hanımefendinin de bari 😊

0|2
    0|0
  • Hanımefendi veya bayan bence en iyileri.

0|1
    0|0
  • Hoca sana yavsamis

0|1
    0|0
  • olum hayat dersi almadın mı kadınlara nasıl davranman gerektigini bilmiyomusun odun

0|0
    0|0
  • bakirelere kız genellikle küçüklere çıtırlara denir
    kadın olgunlara bakire olmayanlara denir
    bayan da kibarlık olarak denir

0|1
    1|0
Yükleniyor...