Arkadaşlar siz de ezanın hakettiği gibi okundugunu dusunuyor musunuz?

muslumanim fakat ezanlarin kotu okundugunu dusunuyorum ses sistemi cok kotu kulak tırmaliyor hocalar cok uzatiyor kelimeleri bir saat duraksiyor bu bana itici geliyor siz ne dusunuyorsunuz bir de mesela ayni ilçede bile biri bitiyor digeri başlıyor ayni anda tek bir merkezden olmasi daha güzel olmaz mi

0|0
12|10

En İyi Erkek Görüşü

• ezanları okuyacak kişinin iyi seçilmesi sesinin güzel oması önemli, Ses siteminin teknolojiye ayak uyduraacak düzeyde ve kalitede de olması önemli, Ama;

Kelimelerin duraksaması ve itici gelmesi konusunda sana şunu söyleyeyim; ezanlar vakitlerine göre okunur. mesela akşam ezanı çok kısa sürecek şekilde okunur çünkü akşam namazını kılmak için gerekli olan süre azdır. ortalama 1-1.5 saat. ama yatsı, sabah ve öğle ezanları uzatılır. çünkü süre çoktur. sadece uzatılmasından dolayı itici bulman olarak düşünürsek, kendinden şüphe etmelisin.

Aynı merkezden bir kez okunması konusunda da şunu söyleyeyim sana;
    eskiden (1985-2005 arası) bir çok ilçe ve şehir merkezlerinde merkezi okunuyordu. yani şehir merkezinde seçilen bir tane imam ezanı okuyordu, diğer tüm cami imamları yatış. bu şekilde olunca da imamlar uyuşukluğa alışıyorlar, ya da yeteneklerini tam anlamıyla kullanmıyorlar diye bu sistem kaldırıldı. yerine getirilen sistemde, şehir ve ilçe merkezlerindeki camilere imam yanına müezzin ataması yapıldı. imam olmanın şartı hafızlık, düzgün okuma, vaizlik gibi şeyler olurken, müezzin olmanın şartları sesinin iyi olması, olarak uygulanmaya başladı. tabii her zaman bu sistem tam işleyemiyor. arada aksaklıklar oluyor. mesala torpille atanan müezzine denk gelmiş olabilirsin.

Baya yazdım sanırım. ama umarım açıklayıcı olmuştur. :)

0|0
    0|0
    • sağol çok açıklayıcı olmuş:)
      ezanın okuyuş biçiminin bana itici gelmesiyle dinimden şüphe etmemin uzaktan yakindan alakasi olduğunu dusunmuyorum

• şarkı söylemek gibi düşün. onunda belli başlı notaları vardır. müezzinlere bu notalar eğitimleri sırasında öğretiliyor. dediğim gibi eğer sizin müezzin torplli ise, bu herşeyi açıklar. okunuş biçiminden dolayı itici gelmesi demedim, uzatılmasından dolayı itici gelmişse şüphe etmelisin dedim. okunuş biçimi hatalı olabilir. insan sonuçta bu hata yapar. e tabi bir de sizin müezzin torpille haketmediği yere geldiyse çok normal :D

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 9

• Katılıyorum

1|0
    0|0
  • aynı benim kafadan biri.. ben de diyodum acaba tek ben miyim şu hocaların ağdalı ağdalı, ciyak ciyak okumalarına ayar olan

1|0
    0|0
  • Rap makamında okunabilir.

0|0
    0|0
  • ALLAHın isminin daha çok anılması kadar güzel birşey yoktur.

0|0
    0|0
  • Bence olayın aslı insanları namaza çağırmak ve Allahı hatırlatmak. Ezanı öyle çok da güzel okumaya gerek yok bence. şu an bile evimin yanındaki camiden ezan okunuyor. Çekmeköy için yatsı vakti...

0|0
    0|0
  • Oyuzden youtube girip nasser al qatami ezan yazip dinlerim. bizim imamlarda dinlesinlerde nasil okunurmus ogrensinler

0|0
    0|0
  • Tek merkezden olması daha yanlış. Ülkemizde camilerin %99 u sünnete aykırı okuyorlar. Dinimizde hoparlör caiz değil zaten.

0|0
    0|1
    • neden caiz değil?

• sen şu hoparlör caziz değildir fetvasını veren adamın ismini bana bir versene... Boş ver kitabını. sen bana ismini ver, ben kitabını bulurum. senin hediyene de ihtiyacım yok. bilgiye ihtiyaç duyduğumda almama gerekeni alırım...

• anlaşıldı, senin şu hayali ehli sünnet aliminin ismini vermeyeceksin...

• ilk çıktığında bir amaca hizmet ediyordur ama şimdi araç amaç olmuş ve aşırı kutsallık yüklemişler, bir yorum yapsan kafanı kesecekler ezanın çağırdığı namaza bile gitmeyen yandaş yobazlar

0|0
    0|0
  • Aynen tüm türkiyede aynı anda okunsun demi asdfg

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Bozuk ses sistemi icin birsey diyemem ama farkli farkli yankilanmasi benim cok hosuma gidiyor.

1|1
    0|0
  • Sadece ezanların biri bitiyor biri başlıyor merkezden okunsa daha güzel olmaz mı demene katılıyorum

1|0
    0|0
  • Gayet guzel okuyorlar bence

0|0
    0|0
  • Ayrı ayrı okunması çok güzel böylelikle ezan bir yerde bitince diye yerde başlıyor ve yeryüzünde sürekli ezan sesi duyuluyor. Bazı muezzinler gerçekten Allah gunah yazmasin ama kötü okuyorlar yine de bazisinin hakkini yiyemeyiz

0|0
    0|0
  • ezan neden okunuyor ki zaten

(ateist falan değilim)

0|1
    1|2
    • ezanın türkçesini merak edip araştırmadığın çok belli oluyor. Ezanın amacı, namaz vaktinin girdiğini insanlara duyurmak. Namazlarını camide kılmaları için, insanlara yapılan çağrıdır. Tıpkı ayinlerini kilisede yapmaları için insanlara çağrı yapan çan sesi gibi ya da yeni bir gün ün doğduğunu insanlara haber veren çan sesi gibi ;)

• tam benim kafadan yaa :D ona ok değil yay denir.. osmanlı yayı ;) arkadaşta var benim

• hadis inancın olmasa bile mantık aynı...

Peygamberimiz ilk camiyi açtığında insanları buraya nasıl çağırılacağı düşünülürken ezan sesi olmasını söylemiştir. insanlara duyurmak için çan sesi de önerilmiş, ancak peygamberimiz onu hristiyanlar kullanıyor. bizimkisi bize özgün olsun demiştir. yani demek istediğim kilisenin çanıyla bizim ezanın mantığı aynı ;)

• Hocaların sesi de ayrı kötü

0|0
    0|0
  • Bunu müezzin amcalarla konuş..

0|0
    0|0
  • Fazla kötü değil idare eder

0|0
    0|0
  • Düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • Zaten Büyük yerlerde artik merkezden okunuyor diye biliyorum. ama türkiye de yasamadigim icin emin degilim. Bana artik öyle oluyor demisti türkiyedeki akrabalarim.

0|0
    0|0
  • Haklı olabilirsin

1|0
    0|0
Yükleniyor...