"Fazla mezar taşı okumak unutkanlığa sebep oluyor." görüşü doğru mu?

Neden fazla mezar taşı okumak unutkanlığa sebep olur? Bu bir hurafe mi yoksa gerçekten öyle mi. Bu konuyla ilgili bildiklerinizi ve görüşlerinizi söyler misiniz?

0|0
13|27

En İyi Erkek Görüşü

• Bu tavsiye havas ilmi (gizli ilimler) ehli tarafindan bazi islami kaynaklarda gecmektedir. Bunu soyleyen alim neye dayanarak soyledigi bilinmemektedir. Mesela Havas ilmi sultani Muhiddin Arabi hazretlerinin buna benzer bir cok acayip tavsiyeleri vardir. Bir baska havas ilmi alimide Erzurumlu ibrahim Hakki hazretleridir ve onunda bir cok enterasan tavsiyeleri vardir. Ben mezar taslarini okumuyor ve gayri muslum mezarliklarina bakmiyorum.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• gerçekten öyle olması için mantıklı bir açıklaman yoksa hurafedir

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• mezar taşalarını okumanın unutkanlıkla hiç bir alakası yoktur. Ancak beynimiz hafızada tutabilmesi için okunulan şeylerde süreklilik ve anlam bütünlüğü arar. Şunu bir örnkeel açıklamama izin ver istersen : okuduğun gazetenin sarı sayfalarını aç ve rastgele 10 iş ilanı oku. Öncesinde veya sonrasında ise sadece bir haber oku (okuduğun 10 reklamdan çok daha uzun olabilir). Bir kaç saat sonra haberi hatııladığını ancak ilanların hemen hepsini unuttuğunu farkedeceksin. Mezar taşlarında da süreklilik ve aalam bütünlüğü yoktur. Bu nedenle hafızanız silme eğilimindedir; ama bu durum sadece mezar taşalarına ait özel bir durum oluşturur. Genel hafızanıza hiç bir etkisi olmaz.

0|0
    0|0
  • Saçma geldi bana sorry yani...

0|0
    0|0
  • Gözleri bozduğunu duymuştum ben de. Bu galiba şehir efsanesi

0|0
    0|0
  • yıllar önce bunu duydum ama doğru mu bilemiyorum

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Bu dediğin şey hakkında hadis yok. Adap kurallarında var aslında ve unutkanlığın sebebi ise beynin o isimleri hafızasına alması veyahut bir mezar taşının dikkatini çekmesi ezberleyeceği veyahut çalışacağı şeyleri bir kenara itmesi. Yani boş şeyler ile beynin doldurulması temel şey budur.

0|0
    0|0
  • evet doğru

0|0
    0|0
  • Nasıl anlamış olabilirler ki? 2 insana önce "LA-3841, bunu aklında tut" deyip birine 100, diğerine 1 mezar taşı okutup mu bulmuşlar, nasıl olmuş? Jshjsksks

0|0
    0|0
  • Hade lan ordan asdjhj

0|0
    0|0
  • Doğru.

0|0
    0|0
  • Bende duydum çocukkende hangi mantığa dayanarak bunu söylüyor söyleyen

0|0
    0|0
  • Desene ben ondan unutkanim😀

0|0
    0|0
  • : D yahu en büyük hurafelerden biridir bu inanmayın böyle şeylere saçma sapan uydurmalar bunlar.

0|0
    0|0
  • bence sadece batıl bir inanç ama çıplak kadın ve erkeğe bakmak oluyormuş bilimsel olarak kanıtlanmış

0|0
    0|0
  • Cehalet ötesi bir şey bu :). Tabi ki de koca karı uydurmasından ibaret...

0|0
    0|0
  • Hahah sizin oralarda da mı var?

0|0
    0|0
  • Sanmam daha şimdi senden duyuyorum bu sözü

0|0
    0|0
  • Öyle derler

0|0
    0|0
  • evet doğru hatta ham meyve yemek ayakta işemek unutkalın sebeblerindendir

0|0
    0|0
  • Ne alakası var neden unutkanlık olsun

0|0
    0|0
  • saçmalık tabiki

0|0
    0|0
  • Ne alaka hurafe tabi

0|0
    0|0
  • Ilk defa duydum

0|0
    0|0
  • Batıl inançlı birisiysen doğru
    Değilsen doğru değil

0|0
    0|0
  • Okul birincisiyken ygsden 216 puan aldim sirf bu alisknlik yüzünden heseyo unuttum. Dogru.

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 12

• Evet çok duydum ama doğru olduğunu düşünmüyorum. Gerçi mezar taşlarını okurum ve çok da unutkanım ama ikisinin alakası yoktur bence :/

0|0
    0|0
  • Ben aynısını plakalar için duymuştum. Bazıları plakaların asal olup olmadığına ya da belli bir sayıya bölünüp bölünmediğine bakarmış ondan diye. Enteresan bir bilgi. Ama mezar taşlarını okumak içinse sadece iyi değil dendiğini duydum.

0|0
    0|0
  • Bilmemki bende duymustm ama :/

0|0
    0|0
  • Küçükken dedem söylerdi bana da mezarlık kenarından geçerken hep gözüm takılırdı okurdum sonra eyvahh neyi unutucam acaba diye endişelenirdim 😁 şimdi inanmıyorum tabi

0|0
    0|0
  • Bilmem okumadim

0|0
    0|0
  • İlginç mis

0|0
    0|0
  • Bence saçma.

0|0
    0|0
  • Saçmalık

0|0
    0|0
  • Duymadım öyle birşey saçma geldi ama

0|0
    0|0
  • İnanmıyorum 😄

0|0
    0|0
  • Hurafedir bilimsel açıklaması ne olabilir ki?

0|0
    0|0
  • Batıl inanç bunlar o da yazı kitaplardakiler de yazı kitap okuyunca unutkan mı olunuyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...