Kadının kocasına itaatkar olması emredilmisken şimdiki kızlar?

Ben şimdiki kızlara şaşırıyorum bir egolar bir havalar ilerde nasıl eş olacaklar? Kadının kocasına itaatkar olması emredilirken?

0|0
11|20

En İyi Erkek Görüşü

• Sadece kadın için değil , erkek içinde böyle bu durum.

"Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Sizi, sırf birbirinizle tanışmanız için büyük büyük cemiyetlere, küçük küçük kabilelere ayırdık. Şüphesiz ki, sizin Allah nezdinde en şerefliniz takvaca en ileride olanınızdır." (60)

"Ey insanlar! Sizi bir tek candan yaratan, ondan da yine onun zevcesini vücûda getiren ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar türeten Rabb’inizden korkun!" (61)

Kur’ân-ı Kerîm, kadın ile erkek arasında hiçbir ayırım yapmamakta, her ikisine de aynı hak ve sorumlulukları yüklemektedir. Bununla ilgili olarak âyet-i kerîmede: "Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mü’min erkekler ve mü’min kadınlar, tâate devam eden erkekler ve tâate devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevâzî erkekler ve mütevâzî kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allâh’ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfât hazırlamıştır." (62) buyurulur. Peygamber (s. a. v.) Efendimiz de:

"Şüphe yok ki, kadınlar erkeklerin dengi, benzeri ve tam bir eşidir." (63) buyurur.

Diğer bir hadîs-i şerîfte:

"Kadın-erkek bütün insanlar, tarak dişleri gibi birbirlerine eşittirler." (64) buyurulur.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Git gide islamdan soğuyorum. Böyle saçma eşitsizlikleri görünce bir erkek olarak kadınların haklarının nasıl yendigini gözlerimle görünce insan islamı yaşamak istemiyor ki ztn islam en iyi din olsaydı şu an avrupa gibi medeni bir ülke olurduk araplardan farkımız olurdu.. Hiç kimse bu dünyada köle olaram yaşayamaz yaşamamalı ve hiç bir kadında kocasının her dedigine itaat etmek zorunda değil . Şimdi snn kocan git faiş-elik yap eve para getir dediginde sen yapacak mısın? Ya da bana anal yap dediginde v. s yapacak mısın? Bunu ancak kocasının kölesi olmuş kadınlar yapar ve bublar zayıf acınası haldeki kadınlardır. Kadın dedigin sonuna kdr hakkını aramalıdır.. Aramıyorsa köleliğe mahkumdur ve islam da dışardan köleliği savunmasa bile içten içe kadınları erkeklerin kölesi olarak gören bir dindir. Ne geldiyse ztn bu kadın cinayetlerinin ve tecavüzlerin tek sorumlusu islamdır.. Köle olarak yaşmaktansa özgür olarak ölmeyi yeğlerim ben. Bu dünyada insan hakları vardır erkek hakları yoktur ve islamın olmadıgı medeni toplumlarda kadın cinayetleri ve tecavüzler en alt sıradadır çünkü yasak insanı ona yönelten bir silahdır.

0|0
    0|0
  • Kocanın vücudu irin ile kaplı dahi olsa ve karısı onu yalayarak temizlese yine de kocasının hakkını ödemiş olmaz. (İbni Hacer El Heytemi 2/121 Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 239 )

0|0
    1|1
  • Kocasından azarı yiyip oturacaklar ya da kısa zamanda boşanacak çoğu..
    Zaten git gide boşanmalar çoğalıyor..

0|0
    0|0
    • Azar yiyip oturmazlar ki onlar da bağırır çağırır. Şimdikiler çok fena çok

• Tamam bağırıp çağırırlar sonra ikinci yazdığım devreye girer..

• Sahsen bana kimse "itaat" etsin istemezdim ama ego konusunda haklisin egosu tavan yapan kizlar layigini bulur er ya da gec

0|0
    0|0
  • Kula kulluk mu edilecek?
    Kim emretmiş? üj bej bir şey duyup buraya yazmayın boş boş.

0|0
    0|0
  • Şimdiki kızlar bunu kölelik olarak düşündüğü için böyle fazla özgürlük düşüncesi kaplamış, Erkeklerin çoğu belki kısıtlıyodur bilemem, ama ben nasıl ona itaat ediyosam oda aynısını bana göstermek zorundadır.

0|0
    0|0
  • Onlarda öyle göz var mı ki

0|0
    0|0
  • Kocanın da karısına itaatkar olması emredilir. Yani her iki taraf içinde geçerlidir. Tek taraflı değildir.

0|1
    0|0
  • şimdi ki derken sen ne zamanınki sin

0|0
    0|0
  • Öyle kız kaldı mı

0|0
    0|0
  • Sdsdsdd mal mısınız köle misiniz? İtaat falan etmeyin bize, bizde size itaat etmeyelim. Saygılı olalım. Bu nasıl? İslamın kurallarından daha iyi bence

0|0
    0|0
    • Müslümanım

• Müslüman değil müslümalsın. Böyle bişey yok ya

• Hakaret etmesen keşke. Böyle bir de şey var inanmıyorsan sana saçma gelebilir ama aynı derecede seni de ilgilendirmez zaten

• helal olsun sana... boşanmak isteyen ve itaat etmeyen o kadar çokki günümüzde 20-30 yıl sonra anlayacaklar geç olacak

0|0
    0|0
    • Boşanma işi çok saçma zaten. Kadin eğer kocasının çok çok geçerli bir suçu yoksa boşanma hakkına sahip değildir zaten dinimizde. Dilerse erkek bosayabilir ancak. Resmi nikaha güveniyolar

• günümüzde artık boşanmış erkekler evlenmiyor.. kadınlar bıktırmış zaten neden evlensin dırdır yapan huzursuz günlere gerimi dönsün? kadınlarda tam tersi... haram gibi hassasiyetide yoksa erkeğin cinsel ihtiyacını giderecek çok zaten gerek duymuyor..

• O zinaya girer. zina suçların en büyüğüdür. Zina yapan erkek müslüman olamaz

• Şimdiki kızlar hiç itaatkar değil hemde hiç... Ufak bir ilgisizlikte bile ilgileri başkasına kayabilen bir nesil yetişiyor. Allah sonumuzu hayır etsin

0|0
    0|0
  • Bunu İslami bilgisi olmayan birine anlatamazsın bir saldırırlar şimdi

0|0
    0|0
    • İnanıyorum diyen bir kız bunu inkar ederse kendisiyle çelişmiş olmaz mı?

• Kim emretmiş.. ? :)

0|0
    0|0
    • Allah

• o kadar ayetten bunu mu anladın :D

• Yok 1 tanesini yorumladım.

• Aile yapısı ve terbiyeden kaynaklanıyor

0|0
    0|0
  • Onlar çok geç uyanacak

0|0
    0|0
  • Evlenmez onlar evlense ne olur boşanırlar kısa zamanda

0|0
    0|0
  • Senin gibi düşünceye sahip bir kadinin ayaginin altini öperim ben senin neslin tükendi 😃

0|0
    0|0
    • Şimdiki kızlar kendilerini kocalarından üstün görüyor vallahi kötüye gidiyoruz bir de müslümanım diye dolaşırlar

• Vardır tabiiki niye olmasın

• Insaallah bana da denk gelir.

Kızlar Ne Diyor 11

• Kimse kimseye itaat edemez.
    Köle misin sen itaat edeceksin kendini öyle görüyorsan sen edebilirsin. Kimseye laf söylemek sana düşmez.

0|0
    0|0
    • Müslümanım diyen bir kadın etmek zorundadır. Etmiyorsa bile yargılayamaz dinden çıkar. Banada laf söylemek sana düşmez

• Dinden çıkacağını da söylemek sana düşmez.

• Yargılamak dinden çıkarır ben söylemiyorum bu bilinen bir gerçek.

• Herkes bir bireydir. Kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Kimse Allah tan bakşasına itaat etmemeli. Eşler sevgili ve saygılı olmalı, fakat kimse bir diğerinin kölesi olmamalı. Özellikle bunları bir kadından duymak oldukça üzücü. Siz kendinizi neden bu kadar değersiz görüyorsunuz?

0|0
    0|0
    • Peygamber efendimiz der ki "Şâyet ben, bir insanın başka bir insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim.”

• Ben onu yapmayacak kadar dini bütün biriyle evlenirim hala yapıyorsa Allâh onu cezalandıracaktır zaten

• Maalesef nerde sapık tecavüzcü var hepsi cemaatlerden çıkıyor.

• Sen git köle ol daha da boş yapma

1|0
    0|0
    • İnanıyorsan bunları reddedemezsin. İnanmıyorsan seni ilgilendirmez zaten

• İnanmıyorsan ne işin var burda. seni ilgilendirmez

• Rızkımı veren hüda'dır kula minnet eylemem!
    Kimseye itaatkar olmak için yaradılmadım canım ben.

0|0
    0|0
    • Peygamber efendimiz der ki " Şâyet ben, bir insanın başka bir insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim.”

• Senide rahatsız ettik kusurumuza bakma. Haklisin körlük böyle birşey. iyi aksamlar.

• @OrtamBulanik
      Rahatsız olmadım, bilakis mutlu oldum hala düşünme kabiliyetini kaybetmemiş, algıları bu tarz şeylere açık benim gibi insanlar var.
      Sizin ve benim gibiler her daim var olmalı.
      İyi akşamlar.

• Boş insanların en büyük özelliği boş şeylerle ilgilenmesidir İnsanın hayatlarına yorum yapacağına git kitap oku kendini geliştir

0|0
    0|0
  • İtaatkar : Söz dinleyen, buyruğa uyan.
    Mk. Köle değilim.

0|0
    0|0
    • Müslüman değilsen seni ilgilendirmiyor zaten

• Kim emretti bacim?

0|1
    0|1
  • Haklısın

0|0
    0|0
  • Bu itaatkar işini büyütenler var o kötü

0|0
    0|1
  • sen ne diyorsun kul köle olmuşşsn erkeğe. biz sadece allaha kulluk ederizzz kocaya değil

0|0
    0|0
    • Kulluk et demiyorum itaat et diyor Allah. Peygamber efendimiz der ki "Şâyet ben, bir insanın başka bir insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim.”

• Koca erkekmi degilmi. itaat kolelik degilmi.

• Koca erkek de ben de demiyorum ki sokaktaki adama itaat et diye? İtaat kölelik değil

• İtaat edecek koca da bu dönemde zor bulunuyor, evlelen çiftler birbirinden mutlu ise itaatkar olması ya da olmaması sorun değil, bir çok erkek artık böyle kadın istemiyor sonuçta.

0|0
    0|0
    • Erkeklerin isteklerine göre değil ki islamın emrine göre kocaya itaat etmek gerekir. Mutlu olmayan çiftlerde de kadın itaat etmeli ki mutlu olsunlar

Yükleniyor...