Ezan ve ibadet dili Türkçe olmalı mı?

Neden arapca ne dedigimizi cogumuz bilmiyor?

• evet türkçe olmalı
    34% (17)46% (24)40% (41)Oy Ver
  • hayır arapca kalsın
    66% (33)54% (28)60% (61)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Ssseee

0|0
5|18

En İyi Kız Görüşü

• Bence ezanın Arapça okunmasının Arap Milliyetçiliğinden başka bir anlamı yok, Oncelikle Kuran ve Islam evrensel değil midir? Sadece Araplara gonderilmemistir, onların dilinden okunmadıgında gunah işlemiş olmuyorsunuz ki Ezan sadece namaz ibadetine çağrıdır, Türk olarak bu çağrıyı da Türkçe dinlemek isterim

1|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• semavi butun dinler sami dillerindendir bunun nedenini bilmiorum ama turkce ingilizce lehce hangi dilde olursa olsun ibadetler islam dininde arapca olmazsa buna bidat denir... musluman olanlar icin bu sorundur... olmayan icin sorun degildir istedigi dilde ibadetiini yapar... mesala suryanice okumazsa matta incilini rahip kafasini keserim cunku en onemli kaynaktir ruhaniyedir odur ama yuhannayi fransizca okuyabiir... dinnizi bilmiyorsunuz anlasilan..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Türkçe olmalı. Arapça konuşan birine secde edecek kıvama geldik artık.

İnsanlar namaz kılıyor ama sadece ezberlemişler sureyi. Diyorum ki , Türkçe okuyun. Onlar da diyorlar ki , biz surelerin anlamını biliyoruz. Eee? O an söylediğin sözcüğnü anlamını bilmiyorsun ki? Kimi kandırıyorsun? Yukarıdakini mi?

Dinin dilinin Arapça olması gerektiğini düşünenler... Neden? Allah sadece Arapça mı biliyor? Bu düşünce çok kötü , dini yerlere alır ve Allah'a şirk koşmadır.

0|1
    0|1
  • b dedim

0|1
    1|1
    • Neden Arapça olması gerekiyor peki?
      Gerçekten anlamak için soruyorum.

• ezan arapça doğmuş nasıl kuranı türkçe meali okumak farklı normal arapça okumak farklıysa Ezanı Türkçeleştirmek hoş olmaz

• O halde İslamın evrenselligi çelişkiye düşmez mi? Sadece Arapça hegemonyasina ait olmaz mı?

Bir de ezan dediğin namaz vaktinin habercisi. Ben mi yanlış biliyorum yoksa?
      Bir insanı namaza çağırırken bile Arapça konuşmak neden?

• Bence Arapça kalmasında bir sorun yok.

0|0
    1|0
  • Arapca kalmali tabiki kulaga daha guzel geliyor ezan sesi kadar guzel ses mi var

0|1
    1|1

Erkekler Ne Diyor 17

• Kendi dilinde olmalı. Allah'ın dili arapça değil ki. Kuranı yazanlar arap olmuşlar. Herkes kendi dilinde öğrenmeli

1|1
    0|1
  • Şunu bir dinlersen sabredip sonuna kadar anlarsın
    https://www.youtube.com/watch?v=Hiozu6Yz-6w

1|1
    1|1
  • Türkçe olmalı ve dini sevdiren hocalar yetiştirmeli dinden sogutanlar temizlenmeli

1|0
    0|0
  • Türkçe olmasa bile , anlamakla mükellef olan insanın kendisidir. Ben anlamak istiyorum diyen açar okur zaten.

0|1
    0|0
  • Arapça kalsın derdim ama ne yaptığını bilmeden körü körüne yapan o kadar insan var ki kuranı arapça ezberlemiş ama anlamını bilmiyor o nedenle eğitim için Türkçe şart

1|0
    0|0
  • Hiçbir dilde olmamalı / ezan sesi kısılmalı / bir şekilde taciz ve düşünsel tecavüz..
    Dinlemek zorundamıyım lan ben o...

0|0
    1|2
  • Yok Arapça daha çok sevapmış :D

0|1
    1|0
  • Ya he tamam

0|0
    0|0
  • bencede çevirilmeli haşa allah türkçe bilmiyor mu

1|0
    0|1
    • Senin de orijinalini bozak gardaş

• Senin söyledigin demiri sarıya boyayıp altın sanılması gibi bişey sen ne yaparsan yap içegi hep demirdir sadece şekil degişir

• müslüman adam türkçe olsun demez

0|0
    1|0
  • Eğer Rabbim Dileseydi Size Islamı Tek Ayetle Indirirdi, Fakat Allah Zulmedenleri Sevmez , O Size Apaçık Arapca Bir Kur'an Indirdi

0|0
    1|0
  • Türkçe olunca insanların farkındalığı artar ve güzel olabiilir.

1|0
    0|0
  • ben sonuna kadar isterim şirkten arınmış anadilde ibadeti ama bu topluma fazla naparsın

1|0
    0|1
  • türkçe olmalı

0|0
    0|0
  • Türkçe okunmalı, islam evrensel bir dinse arabın dini değilse istersen ingilizce oku. Farketmez

1|0
    0|1
    • Sanki her ingilizce okuduğun şeyi anlıyonda sırf anladığın için uyguluyon hee 😂😂 adamm olda önce okunan ezanı dinle namaz kıl 😂

• Çok ergensin. Sana tek tavsiyem araştır.

• @Ponçik_hatun1 tamam ablacım, hadi

• Bir şeyler de orijinal kalmalı. Din özellikle.

0|0
    1|0
  • Her şeyin "orjinal" hali kadar güzel bir şey olamaz...

0|1
    1|1
Yükleniyor...