Kadın kocasının soyadını alması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Evlendikten sonra kadının kocasının soyadını alması hakkında fikirleriniz nelerdir?

0|0
37|26

En İyi Kız Görüşü

• neden erkek kadının değilde kadın erkeğinkini alıyor diye düşündürüyor öyle olsa bile tam tersi istenirdi ikisi de doğru değil kişinin bu kou hakkında seçme şansı olmalı isterse kendi soyadını isterse eşininkini kullanmalı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• yorumları okudum ve kendi fikrimi dile getirmek istiyorum bazı arkadaşlar burada kalkıp ataerkil toplumdan vs. girmiş olaya arkadaşlar erkeğin soy ismini almak ''aşağılık'' duruma düşmek ya da ''ezik'' duruma düşmek değildir aksine bu güzel bir şeydir yani erkeğin soy ismini alıyor diye ben aşağılanıp hor görülen bir kadına rastlamadım kendi çevremde açık konuşmak gerekirse bu görüşe çok ağır argolarla karşı çıkanlar olacaktır onlarda büyük ihtimal kendine feminist diyen ama feministliği yanlış anlamış olan kişiler olacaktır arkadaşlar ben olaya tarafsız bakıyorum yanlış anlaşılmasın kadınları da düşünerek cevap veriyorum sonuç olarak onlarda babalarının soy ismiyle geldi dünyaya yani neden benim çocuklarımda babalarının soy ismiyle gelmesin dünyaya yani sonuç olarak elbette kadınlarda sorumluluk alıyor kendilerine hatta çok büyük sorumluluklar alıyorlar bu konuda hakları ödenmez ancak erkeğin aldığı sorumluluk çok daha farklı yani bir evde erkek yokken cidden o ev temelsiz ev gibi bir şey oluyor maalesef o nedenle tabi ki kadın kendi soy ismini de kullanabilir bu olabilir ama erkeğin soy ismi daha makbuldür benim fikrim bu

0|0
    0|0
  • Kadının erkeğin soyadını alması soybağı ile alakalı bir durum. İnsana cinsiyeti veren kromozomlar erkekte olduğu için soybağı erkek tarafından devam eder. Bu sebeple kadın erkek soyadını alır. Ama biz her zaman olduğu gibi işi geleneksel aile yapılarında suç aramaya, erkek egemen toplum düzenine bağlamaya çok meraklıyız. Kimin hangi soyadını aldığının önemi yok. Önemli olan kimin insanca yaşayabildiği.

0|0
    0|0
  • yani artık öyle bir zorunluluk yok ama şimdi iki soyismi olsada sırıtır biraz bilemedim..

0|0
    0|1
  • evlilik soy devam ettirme amacıyla yapılan fiili işlemdir. eğer evleneceğim insan benim soy adımı taşımıyorsa gidip yan mahalledeki bakkalla bile yatabilir sorun değil

0|2
    4|1
    • Evet soy devam ettirme amaciyla yapildigi kesin, ama zaten soy isim cocuklara geciyor, es icin bir onem tasiyor mu?

• Boyle vi soru soranlarin aklinda zaten suphe edilmeli, ve kabul edelimki sadece bir ismin degismesi butun bunlari degistirmez

• çomara laf anlat ki dinlesin çooomarr çooomar

• Aynen devam etsin güzel uygulama. Kadın milleti bir şeyden de gocunmayın bir şeyi de kişilik haklarınıza saldırı olarak algılamayın ya lütfen.

0|0
    0|0
  • düşünmüyorum bişey

0|0
    0|0
  • Hiç bişey

0|0
    0|0
  • Şu soyad yaşatması saçma geliyo her aile kendisine uygun soyad belirlesin evlenince

0|0
    0|0
  • mantıklı bişey.

0|0
    0|0
  • Çocuğuyla aynı soyadı taşıması açısından iyi bir şey. Kızlık soyadını da beraberinde kullanabilir; o ayrı.

0|0
    0|0
  • olmasi gerektigi gibi?

0|0
    3|0
  • Bence sacma niye boyle bir zorunluluk var ki

0|0
    0|0
  • Keyfine kalmış çokta önemli değil.

0|0
    0|0
  • Önemli değil. İsterse almasın.

1|0
    0|1
  • Dünyada bu böyle erkek mi kadının alsın😒

0|0
    0|0
  • Ne düşünmemiz gerekiyor? Ya da sen ne düşünmemizi istiyorsun?

0|0
    0|0
    • kimsenin mudahale etmemesi ve sadece kadina birakilmasi, sonucta degisecek olan soyadi kadinindir.

• Herkesin kendi fikirleri vardir, saygi duyarim, soyleyebilirsin😂

• Fikrimi söyleyeyim o halde '' ... ''
      Yani hiç bir fikrim yok.
      Umursayıp ciddiye aldığım bir konu değil. İster erkek kadının soy adını almış ister iki taraf da almamış pek bir önemi yok.
      Şekil a'da olduğu gibi buralarda tartışılması bile gereksiz bence.

• Şu söz çok güzel; adın soyadima eşlik etsin

0|0
    0|0
  • Benimkini alacak nihahaha👹

0|0
    0|0
  • Soy isim almak saçma geliyor.

0|0
    0|0
  • çokta iyi olur çokta güzel olur

0|0
    0|0
  • Soyadım kimliğinde yazmıyorsa kimliğinide alsın gitsin anasının evine benim şahsi görüşüm bu

0|0
    5|0
    • Fazla katı bir fikir degilmi peki

• Bence katı değil soy ismi almak ben bu eve geldim bu aileye katıldım senin eşin oldum gibi manevi duygular içerir kendi soyadını yine kullanabilir ama kimlikte yazacak olan benim soyadım olacak...

• Adını kabul etmeyen bir kadına gösterilecek tavır bellidir Turkiye de

0|0
    3|0
  • Olması gereken diye düşünüyorum..

0|0
    4|0
  • Bence bir sorun yok
    Bir aile kuruluyorsa soyadlar aynı olmalı
    Biri farklı diğeri farklı soyadda olurmu ne o öyle boşanmış gibi hem çocuğa da yazık. İlla erkeğin soyadı olmalı demiyorum bence en güzeli kız ve erkek evlenmeden önce bir soyad seçip ikiside o soyada geçmeli. Mesela erkeğin soyadı yılmaz kızın soyadı özdemir diyelim. Bu ikisi evlenirken soyadlarını uzunkavakağaçlarıgölgesineyatarkalkmazoğlu yapacak. Sizcede güzel olmaz mı? Bence olur. Dur bunu bir önerelim :)

0|0
    0|0
  • Eski zamanlara hitap eden bir şey.

2|0
    0|0
  • Normal bir durum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 36

• evliliğin amacı budur

0|4
    2|0
    • Yani asil amac kadinin kocasinin soyadini mi almak, zaten cocuklar icin aynisi gecerli degil mi

• bence çocuksun o yüzden şimdi anlatmak isteyeceklerimi anlayamazsın

• Cocuk olmayi dilerdim, ne yazikki degilim

• dünya ataerkil ve erkekler bizden daha güçlüdür bir evde baba gittiyse o evde otorite sarsılır hani baba her şeydir. adam olmak cidden kolay değil ağlayamazsın güçlü kalmak zorundasın karına çoluğuna çocuğuna bakıosun bakmak zorundasın... sorumlulukları fazla hani biz hiçbi zaman erkeklerle bir olamayız bu açıdan. onların soyadını almamızı hak ediolar

0|3
    2|0
    • Ne yazikki bu devirde, kadinlarda neredeyse erkekler kadar sorumluluk sahibi olmak zorunda kaliyorlar, evet soyledigin cok guzel ama bence buna kadin tamamen kendisi karar vermelidir

• Evet ama yinede erkeklerin cogunlugu buna karsi cikabiliyor

• o zaman kadınlar kendilerini bastırıcak erkeklerle evlenmicek bir insana kadın veya erkek farketmez önce saygı duymak gerek

• Bu soruyu daha önce cevaplamıştım bir kez daha söylüyorum.
    Eğer kadın kendini kariyerine adamayacaksa gerek yok. Ama kariyer yolunda emin adımlarla ilerleyecekse, ileride olası bır bosanma durumunda inşa ettiği tüm hayallerini tanındığı ısımle değil yeni soyadıyla yenıden restore etmeye calısacak. Bu riske girmem ben.

0|0
    0|0
    • Boyle durumlarda, yani soz konusu is hayatiysa mahkeme karariyla kadin esinin soyadini bosansa bile kullanmaya devam edebiliyor benim bildigim kadariyla, istisna bir durum soz konusu

• İs hayatini etkilemesini istemiyorsan diye mesela, ki bende seninle ayni fikirdeyim

• bazı kadınların hosuna gıdıyor bılmıyorum secım bızlerın aslında.

• Erkek soyadı daha makbul. o zaman evlenmeyin

0|2
    0|0
  • Ben , kendi soyadımla birlikte onunkini taşımayı düşünüyorum.

0|2
    0|0
  • Olumsuz bakmıyorum. Bazı kişiler sanki ruhunu teslim etmiş gibi düşünüyor. Değişen bir diyirsen sen hala o ailenin evladısın. Ama aynı zamanda bir başka yuvanın temel taşısın

2|1
    0|0
  • Bence sevimli bişey. Aşağılama olarak algılamıyorum.

0|2
    0|0
  • Normal karşılıyorum

0|0
    0|0
  • Düşünecek en son şey bu olabilirdi cidden nereden geliyor aklınıza anlamıyorum :D

Neyse. Çok da umursamıyorum, zaten kendi soyadınla beraber de kullanabiliyorsun ayrıca yüzyıllardır bu şekilde ve Dünya'nın en ataerkil olmayan toplumlarında dahi şu anda devam eden bir olay, gelenek gibi. Soyadım değişti diye ne geldiğim yer değişir ne de ben. Her ufak ayrıntıya takılmamak lazım

0|0
    0|0
  • Bunlara takılmam ben tabiki eşimin soyadını alacağım

0|1
    0|0
  • Ben aldım pekte bişey farketmiyor.

0|0
    0|0
  • ezik kadındır.

1|0
    5|4
    • Kadina ezik demek belki agir olabilir, sadece bu konuda ve buna benzer konularda kadinlara biraz hak ve ozgurluk taninmasi taraftariyim

• Evlenınce kullanırım

0|2
    2|0
  • Yani normal bişi.

0|1
    0|0
  • Ataerkil sisteme göre kadın erkeğin malıymış gibi kabul edildiği için öyle çok şey var tabiki saçma

1|0
    0|1
  • olması gereken bu zaten bende alıcam.

0|0
    0|0
  • Gayet normal bir şey

0|0
    0|0
  • Kendi soyadımın sonuna ekletirim.

0|0
    0|0
  • Ben alırım

0|2
    2|0
    • Neden kendi soyadini kullanmayi istemezmisin?

• Kendi soyadim guzel olsa 2 soyad kullanirdim ama sevmiyorum

• Bence güzel bir sey. Kocanla baska soyisimlerine sahip oldugunu dusunsene cok sacma ya sonra cocugunun soy adida baska olucak falan gereksiz

0|0
    2|0
    • Evet saygi duyuyorum, ama yinede kadinin kendi karar vermesinden yanayim

• Kulturumuzu degistirmek gibi bir niyetim kesinikle yok🙊, sadece boyle ufacik bir hakkin kadinlara cok gorulmemesi gerektigini dusunuyorum

• İste sorunda orda kuzum kadınların hoşuna gidiyor ☺ aitlik hissini seviyoruz. Bak bide su var resmi dairelerde senin kocan uzerinde hakkin olabilmesi icin soy afini tasiman gerek. Atiyorum allab korusun oldu nerden bilicekler senin kocan olsugunu. Tabiki kayitlari falanda olabilir ama bu isler oyle galayana getirilmez yani gerekli seyler bunlar. Niye bu kadar sotun ettin ki sen 😄

• bir yanım kadinlari eksik ezik gördükleri için diyo diger yanım bir şey demiyo

0|0
    0|0
  • soyadı D ile başlamazsa almam ben :D

0|0
    0|0
  • Çok abartılacak bir şey değil. Alsa da olur olmasa da

0|0
    0|0
  • Iyi birşey bence kadın aitlik hissini sever soyadını alması da buna benzer bir his olsa gerek.

0|0
    2|0
    • Neden birisine ayit olmali ki bir insan kendi basina da bir bireydir

• Teşekkür ederim

• Ben rica ederim sorumu yanitladiginiz icin

• Normal bişey

0|0
    0|0
  • normal bişey işte ne düşüneyim

0|0
    1|0
  • Kadinin evlendiginde esinin soyadini aldigi yonunde fikrimiz var.

0|0
    0|0
  • Alırım sorun değil

0|0
    0|0
  • Kariyer planlamasi olan biri olarak kendi soyadimla devam edecegim otesini dusunmedim

0|0
    0|0
  • Artik bu zorunlu degil hatta isteyen erkek karısının soyadını alabiliyor.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    6
Yükleniyor...