Namaz kılarken gözlerini kapatan var mı?

Farkettim ki namaz kılarken istem dışı gözlerim kapanıyor buna nasıl engel olunur sizin bir yönteminiz falan oluyor mu istemeden yapıyorum her vakitte yapmicam diyorum sonra bir anda kapanmış oluyor?

Güncellemeler:
beş vaktin 3 ünü genelde kılıyorum evdeysem sabah haric hepsini zamanında kılıyorum alışkanlıktan dolayı mı bu önceden yoktu zamanla oluştu
Bakın biri şunu yazmış ve cok mantıklı geldi bana bu yüzden oluyor galba istemsizce = Dikkatin dağılmaması , sureleri karıştırmaman için yaptığın bir eylem. Engeli yoksa , devam etmeni öneririm.

0|0
21|14

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Namazda gözlerin Ruku Kıraat ve secdede bile bakması gereken yerler vardır. 3 nefes alıp verecek kadar sure okumazsan nasıl namaz bozulur tekrar kılman gerekirse. Gözlerinde kapandığın da açıp tekrar kıraatteyken secde edeceğin yere , ruku da ayaklarının arasındaki boşluğa oturuşta ise dizlerine bakman gerekir. Gözlerini kapatmayıkafana takma sadece kapanıyorsa tekrar aç ve tekrar bakman gereken yere bak. Allah kabul etsin.

0|1
    0|0
    • saolsın hocam eyvallah nedenini anladım güncellemeye yazdım biri yazmıs mantıklı geldi sanırım dualara odaklanmak için galba son zamanlarda cıktı böyle birşey önceden yoktu yenicem inşallah.

Kızlar Ne Diyor 20

• Hayir

0|2
    0|0
  • Eğer dalgınlıktan (namaza verilen önemin azlığından ise) okuduklarına kendini vererek namaz kılmalısın.
    Bana da oluyor bazen.

0|2
    0|0
    • aynen özellikle ayakta oluyor bana

• Olay yok. Bilgilendirmeni istemiş, sana kopyaladığım o kısmı ona söyleyebilirsin diyorum.

• he anladım bende kavgalısınız engellediniz birbinizi falan sandım ondan

• Aynen benimde kapanıyor engel olamıyorum bazen öyle kılıyorum bir süre sonra korkup açıyorum gözlerimi 😂😂

0|3
    0|0
  • bazen oluyor

0|1
    0|0
  • Ben gözler kapalı namaz kabul olmuyor diye biliyorum. Şeytan ufluyordur.
    (Empati kuramadim namaz kilmiyorum)

0|2
    0|0
  • benimde arada oluyor ama doğru değilmiş sanırım ondan beri acık tutmaya calısıyorum

0|2
    0|0
  • İstem dışı olan bir eylem, henüz engel olacak bir yöntem bulamadım.

0|3
    0|0
  • O bende de oluyor daha yakın hissediyorum nedense

0|3
    0|0
    • ya kapatmak iyi değil

• Aynen oyle belki de gözlerimizi kapatarak bu dünyadaki bagimizi koparıp Allah'a daha yakın olduğumuzu hissediyoruzdur

Olamaz mı?
      Olabilir...

• Kesinlikle öyle :)

• Ayaktada mi 😂

0|2
    0|0
    • zaten ayakta oluyor özellikle :D

• bilmiyorum ki ama güncellemeye attım biri yorum atmış bunla iligli ve bana mantıklı geldi sanırım o yüzden oluyor

• Hı evet olabilir yani sen daha iyi bilirsin

• Hiç öyle birşey başıma gelmedi benim

0|2
    0|1
  • Benn

0|2
    0|0
  • Bende olmuyor ama kapatmaman gerekior

0|2
    0|0
  • Gözlerinle tavaf et baktigin noktayi hem dusuncelerine engel olur hem gozlerinin kapanmasina

0|2
    0|0
    • sabit bak mı diyosun

• Namazda goz kapatmak namazi bozan sebeplerdendir gözler kapatilmaz hanefilerde oyle safileri bilmem

• aynen kapatmamak lazım güncellemede nedenini yazdım sanırım o yüzden. teşekkür ederim.

• Başıma gelmedi ama beni namaz kılarken esneme tutuyor

0|2
    0|0
  • Özellikle secdeye varirken kapatmamaliymişız bende yeni öğrendim Allah kabul eder inşallah

0|2
    0|0
  • Hiç kılmadım

0|2
    0|0
  • Secde disinda mi kapatiyorsun kiyam rukuda falan

0|1
    0|0
    • ayakta oluyo

• Nedeni daha husu icinde kilmakta olabilir dualari kalbinde hissetmek ya da sadece Allah ile basbasa kaldigini gonlunde hissetmek olabilir yani benim icin oyle

• sanırım öyle evettt

• Evet bence de dikkat dagilmamasi için iyi bir yöntem. Ama secdede gözlerin açık olması gerekiyor

0|1
    0|0
    • kesinlikle acık olmalı o yüzden dikkat edicem sürekli

• Nasıl yani uykun mu geliyor

0|1
    0|1
    • uyku gibi değil gözlerim kapanıyor gözlerimi kapatarak okuyorum niye yapıyorum bilmiyorum aklıma gelince hemen açıyorum gözlerimi

• Hmm ilginç kardeşim bilmiuorum ama bence açmasını :D

• aynen acmak gerekiyormus:)

• Namaz kılarken gözleri yummak mekruhtur. Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (a. s. m.), “Sizden biriniz namaza kalktığı zaman gözlerini kapamasın” buyurmuşlardır.
    Çünkü namaz kılarken secde yerine bakmak sünnettir. Gözleri yummak da bu sünneti terk sayılır. Yalnız buradaki mekruhluk tenzihîdir, büyük bir vebali yoktur

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Namazda göz kapatmak mekruhtur.

0|1
    0|0
    • aynen bende öyle duydum aklıma gelince hemen irkiliyorum nedenini sordum da biri açıkladı güncellemeye yazdım galba o yüzden

• Karanlık yerde ve gözleri kaptarak namaz kılmak mekruhtur, çünkü etrafın temiz olduğu gözle görülmelidir.

• doğru söylüyorsun hocam

• Mekruh diye biliyorum ama secdede açık olmalı onu annem demişti

0|1
    0|0
  • kapatmadan kılın öyle olmaz namaz

0|1
    0|0
    • aynen bende öyle duydum hemen irkiliyorum kapanınca ama nedeni ne bilmiyorum uyku falan da değil

• aynen hocam dikkat etmeye calısıyorum nedenini anladım yukarda biri yazmış mantıklı geldi banada güncellemeye attım galba o yüzden

• şeytan işi dedim ya :)

• Ben kapatıyordum gerçekten o duygu bambaşka insanlar kapatma diyor haklılar bazen iblis kafa karıştırıyor..

0|1
    0|0
  • Namaz kılmıyorum

0|2
    0|0
  • Sabit bir noktaya bakarım sürekli böyle bisey başıma gelmedi

0|1
    0|0
    • sabit bakmak lazım o zaman uykudan dolayıda degil neden oluyor anlamıyporum hemen açıyorum kapanınca geri aklıma gelince

• Normalde bisi yok ama değil mi enteresan bisi

• aynen öyle nedenini buldum galba biri yorumunda atmış güncellemeye yazdım bende sanırım o yüzden oluyor

• Sorun mu oluyo senin icin? Olmuyosa sikinti yok

0|1
    0|0
    • kapatmamak gerekir bende nedenini anlamadım uykum yokkende oluyordu güncellemeye yazdım birinin bir düşüncesini. sanırım o yüzden oluyor.

• Neden kapatmamak gerek? Takilma boyle kucuk seylere. Gozlerini kapatmak istemiyosan her namaz oncesi aklinda bulunsum tembihle kendini ama kapatirsan da bisey olmaz sanirim

• bı anda cıktı böyle birşey şaşırdım yanı bir nedeni olmalı dedim kendımı durtüyorum zaten kapatınca

• helal olsun kardeşim güzel bir yöntem var bunun şeytandan olduğunu bilip tamtersi hareket etmektir örnek acaba abdest alırken elimi yıkadımmı vesvesesine evet yıkadım diyim karşı gelmektir buradada aynı yöntemi uygula ALLAH kabul etsin gözlerini aç

0|1
    0|0
    • doğru bir yöntem kesinlikle:) saolsın hocam amin hepimizinkini inşallah

• Kapanması problem degil

0|1
    0|0
    • acık olması lazım diyorlar

• öyle ya. saolsunlar burdaki arkadaşlar güzel yorumlar yapanlar oldu konuyla iligili aydınlandım. teşekkür ederim sanada.

• ben açınca huzursuz oluyorum nedense kapayınca daha duygulu oluyor

0|1
    0|0
    • ya benım olay başka nedenini güncellemeye attım biri söyledi galba o yüzden

• yani bir nevi dünyayla baglatını kapatıyorsun işte odaklanman ıcın

• Hayır Kapatmıyorum Secde desin kapatılmaz.

0|1
    0|0
    • sorumun detayını okuyup cevap verebilir misin

• yav hocamı laf çarpıtmak için demiyorum öyle bir tabir dostum rahat azcık :D

• sıkıntı değil.

• namaz kılarken gözler kapatılmaz kardeş açık tutcan

0|1
    0|0
  • Hayır secdeyi görmek lazım

0|1
    0|0
Yükleniyor...