Kader nedir aciklayabilen?

anlamadigim tek konu. Allah her seyi biliyor dolayısıyla yarin ne yapacagimi da biliyor. bilmiyor demek Allahin anlamiyla zitlasir. peki gelecegi henuz yaratmadi mi yoksa coktan öldük mü?

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Allah senin ne yapacağını bildiği için onları kaderine yazdı.

0|0
    0|1
    • komikmiş :D Peki ne yapacağını da o belirlemiş olmuyor mu o halde?

• Ne açıklamasıymış o? Sana anlatılan masalları sende bana anlatıyorsun :)

• Bana ögretilenler onlar. Neyse ben üstüme düşeni yaptım gerisi sana kalmış

En İyi Erkek Görüşü

• Allah ne yapacağımızı geleceğimizi biliyor. Kaderini kendin çizersin. Kader bellidir özgür irade vardır.

0|0
    0|1
    • iyi de ne cizecegimi ozgur irademin ne yapacagini bilmiyor mu? soru zaten bu

• iyi de Allah o zaman cennete cehenneme atacagi kisiyi kendi belirliyor anlami cikar. beni gunahimla yarattigi anlami cikmaz mi? yasasam da yasamasam da atacagi yer belli

• İyide bu yolu seçen sensin :D Allah seni yönetmiyor senin kendi özgür iraden var. Ayrıca insan olmayıda sen seçtin

Kızlar Ne Diyor 1

• Allah senin napicagini biliyor ama senin napicana o belirlemiyo bu kader

0|0
    0|1
    • sorun da bu zaten :)

• Tamam ama sonucta yaptigin seyler senin tercihin sen kendi akil iradenle gunah ya da sevap isliyosun Allah sadece gelecegi görebiliyo gibi düşün yani o herseyi biliyo ama hayatini sen istedin gibi yinlendirirsin

• ne yani istesem cennete degil cehenneme gidebilir miyim?

Erkekler Ne Diyor 2

• Ruhun yaratılmışken ölümüne kadar varan süreç Allah katında belli ve bilinirdir.

0|0
    0|1
    • ozgur irade nerede o zaman? nasil yaratılmışsa oyle devam ederim. kuran okurken bile anlam veremiyorum.

• İraden zaten özgür. Sen yaşarken Allah sana müdahale etmiyor ki. Yani ediyor da , ona sığındığında bu gerçekleşiyor. Muallak kaderin sana bağlı ama mutlak kaderini değiştiremezsin. O da ölümdür zaten.

• Ben senin yarin okula gideceğini biliyosam ben senin kaderini çizmiş mi oluyordu.

0|0
    0|1
    • gunahkar olarak olecegimi biliyorsa iyiligi neden vaadetsin? olecegimi ve nasil olecegimi de biliyor. sorun burada.

• safsata yapiyorsun. ben kaderden bahsettim kader bizlerle alakali. biz zaman ve mekana dahiliz ve yaptığımız her sey zamanla olur diye iddia ediyorsun. kaderi zaman olarak tanimlamis oldun. neyse kardesim ben konuyu iyice kavrayacak bilgiler arayim.

• :D Sen kendin arastir devamli ayni şeyleri söyletme bana herkesin iradesi hurdur , Allah kimsenin kafasina giripte cinayet isletmez

Yükleniyor...