Öldükten sonra organlarınızı bağışlar mısınız?

Öldükten sonra organlarınızı bağışlar mısınız? Peki ölümü gerçekleşen sevdiğiniz birinin?
Öldükten sonra organlarınızı bağışlar mısınız?

2|2
35|45

En İyi Erkek Görüşü

• Ben bütün organlarımı bağışladım zaten..

Öldükten sonra bir işime yaramayacak, en azından birilerinin hayatı kurtulur veya hayat standartları yükselir..

Herkesinde bağışlaması gerekir diye düşünüyorum çünkü türkiyede toprak olacak şeyler yüzünden bir sürü insan organ yetmezliğinden ölüyor..

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• yasarken hıçbır faydam yok barı olerken bı ıse yarayayım bagıslarım

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 44

• Her ölümden sonra organların kullanılması ne yazık ki mümkün olamamaktadır. Hangi şekillerde ölüm vuku bulduğunda organların kullanılabileceği büyük önem taşır. Böylelikle kamu oyunda sıkça konuşulduğu gibi deprem gibi felaketler sonrasında cesetlerin organlarının alınmasının mümkün olmadığı da anlaşılmış olur.

Kadavradan organ nakli dediğimiz zaman, kalbi durmuş bir insandan söz etmiyoruz. Yani evinde ya da kaza mahallinde veya deprem veya afet bölgelerinde kalbi durmuş ve döndürülememiş bir insanın organları organ naklinde kullanılamaz.
    Sadece ve sadece beyin ölümü gelişmiş yani tıbben ölmüş ama organları zarar görmemiş insanların organları diğerlerine nakledilebilir. Bunun içinde kalbin hala çalışıyor olması gereklidir.
    Bunu duyar duymaz içimizde hemen bir kuşku doğuyor; “Yoksa insanların organları ölmeden mi alınıyor?”
    Asla !
    Tıp bugün gelmiş olduğu düzeyde pek çok noktada kesin verilere ulaşmış olamasa da artık bir şeyin ayrımını kesin ve tartışmasız olarak yapabiliyor. O da “ölüm ve yaşam”. Neyin ölüm neyin de yaşam olduğuna dair artık en ufak bir kuşkumuz yok. Eğer tıbbın böyle bir kuşkusu olsa idi organ naklini de zaten aklımıza getiremezdik. Çünkü tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için nasıl olsa ölecek tabiri kullanılamaz. Onu sadece Tanrı bilir. Dolayısıyla ölüm anına karar vermek de biz doktorların değil, Tanrı’nın bileceği bir iştir. Beyin ölümünün tam ve kesin olarak ölüm demek olduğunu bildiğimiz ve bundan her şeyden çok emin olduğumuz için organ naklini söz konusu edebiliyoruz.

1|0
    0|0
  • bakın arkadaşlar bir karaciğer nakilli olarak Türkiye'de o kadar nakil bekleyen insan varki inanamazsınız. Onlar hergün sizin benim bağışlayacağımız organlardan gelecek güzel haberlerle uyanıyorlar güne. Ben babamdan aldım karaciğeri çok şükür. Karaciğerim hariç sağlam olan her organımı bağışlıyorum ben. Varsın benim vesilemle de geride kalanlar güzel günler görsün. Ama bencillik yapmayın. Vermem diye mesaj atan arkadaşlara söylüyorum. Gün gelir senin vermem dediğin o organa en yakının muhtaç kalır sende o zaman çaresizliği anlarsın.. Saygılar.

1|0
    0|0
  • benim organlarımı kimse hak etmez.

1|0
    0|0
  • benim ölümün bir başkasına hayat vericekse neden olmasın.. sevdiğim insan bunu kendi bilir. . onun yerinde ben karar veremem. .

2|0
    0|0
  • Düşünmüyorum öyle bir vefa görmedim insanlardan

2|0
    0|0
  • Arkadaşlar şöyle soru sormadan önce araştırın. Öldükten sonra tıbben organ bağışı mümkün değildir.

2|0
    0|0
    • Peki klinik ölüm olsun..

• Beyin ölümünden geri dönen kişiler var. O yüzden doğru bir şey değil bence.

Şuna bak herkeste bağışlarım demiş bilmeden :D

• Öldükten sonra istiyorlarsa leşime tecavüz etsinler artık benim olmayan bir şey için neden rahatsız olayım ki

1|1
    0|0
  • Kendi organlarımı bağışlamayı düşünüyorum.
    Organlar toprak altında çürüyeceğine, bir işe yarasın.

Sevdiğim biri olursa, bu yönde bir kararı varsa bağışlarım,
    böyle bir kararı yoksa, bağışlamam.

1|0
    0|0
  • acikcasi bu konuyu dusunuyorum ama baskalarinin isine karismam yani o istemediyse hayir

1|0
    0|0
  • Bağışlayayım da sağlık bir insan değilim aşırı zayıfım benim faydam olur mu :(

1|0
    0|0
  • Hak eden, iyi insanlara verilecekse kabul ederim.. Ama teröriste, hırsıza, arsıza nakledilmesini asla istemem

1|0
    0|0
  • Bağışladım bile / Hangileri diye sormuşlardı..
    Tamamı demiştim :)

3|0
    1|0
  • Caiz mi bilmiyorum

1|0
    0|0
  • Bagislamakta her hangibir sakinca gormuyorum...

1|0
    0|0
  • Bende saglam organ kalmadi zaten ya ezilerek ya yanarak oluruz bizdeki sansla 😄

Vucut mundar oldugu icin bagislamam 😄

1|0
    0|0
  • istiyorum ama annem razı değil.

1|0
    0|0
  • Bağışlarım

1|0
    0|0
  • Bağışlarim bağışlayacagim zaten..

1|0
    0|0
  • Bağışlayacağım

1|0
    0|0
  • İnsan evet demeye korkuyor yarın organ mafyası kazayla öldürüp birine satar diye.

2|0
    0|0
  • Bagisladim ben

1|0
    0|0
  • Kimseye birşey vermem

1|0
    0|0
  • Belli olmaz.

1|0
    0|0
  • Elbette

2|0
    0|0
  • o birazda nasıl öldüğüme bağlı :D

1|0
    0|0
  • galiba hayır

1|0
    0|0
  • Bağışlarım büyük ihtimalle çürüyecek nasılsa ben kullanamicam

1|0
    0|0
  • Nayırrrrrrr

1|0
    0|0
  • Sağlam olanların hepsini

1|0
    0|0
  • yok öldükten sonra bağışlayamam mümkün değil

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    14

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 34

• Ben bağışlamazdım zannedersem. Sebebi ise beyin ölümü gerçekleşirse ve kişi tamamen ölürse zaten o organlar bir işe yaramıyor. Beyin ölümü gerçekleşmeyip yıllar sonra hayata dönen bir çok insan var. Ve ben artık günümüzde ne yazık ki kimseye güvenmiyorum. Belkide o organları alabilmek adına o kişiyi bile isteye öldürecekler ki bunu çok duyuyoruz. Eskiden düşünüyordum ama şimdi düşünmüyorum.

1|0
    0|0
  • Hayır bağışlamayı düşünmüyorum. Güvensizlikten kaynaklanan nedenini sonra söylerim.

2|0
    0|0
  • ehliyet alırken sormuşlardı bağışladım yakınım ise en azından şimdilik ölümü halinde organlarını bağışlama kararı bana düşecek yakınım yok

1|0
    0|0
  • Ben öldükten sonra organlarımın çürümesi yerine başka insanlara hayat vermesini isterim yani bağışlarım

1|0
    0|0
  • Bağışlarım

1|0
    0|0
  • Bağışlamak isterim

1|0
    0|0
  • bağışlarım

1|0
    0|0
  • Evet e nabız sistemi ile bununla ilgili form doldurdum bence yapılması gereken bsy

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • Kendi organlarım konusunda hiç şüphesiz bağışlamak istiyorum ama ailem karşı. Sanırım bende sevdiğim insan için aynısını dusunur bağışlayamazdım

1|1
    0|0
  • Evet 😊

1|0
    0|0
  • Bağışlayacağım tabii ki

1|0
    0|0
  • Yok benle çürüsünler

1|0
    0|0
  • Öldükten sonra bir işime yaramayacakları için isterim tabii.

1|0
    0|0
  • Ben bağışlanmasını isterim hiç değilse kendimden birşeyler bırakırım sevdiğim kişi için ailesinin bilecegi iş ısrar etmem

1|0
    0|0
  • hayırr

1|0
    0|0
  • Bagislarim. Curuyecegine ise yarasin

1|0
    0|0
  • Evet kesinlikle.

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • ölünce faydan oluyor birine düşünsene muhteşem bir durum

1|0
    0|0
  • Evet paylasirim... Kimse annesiz be babasiz kalmasin ya da ne bilim cocugu filan olmasin isterim...

1|0
    0|0
  • Yani kesin öldüysem komada falan değilsem. isterim tabi. Çürüyüp gideceğine.

1|0
    0|0
  • kesinlikle bağışlamayı düşünüyorum cesedimin kalanının yakılmasını istiyorum

1|0
    0|0
  • Evet başkasıda hayat bulmalı

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • sanmıyorum, bu konuyu araştırmak gerek.

1|0
    0|0
  • Ben düşünüyorum

1|0
    0|0
  • Bagislarim iki turlu de

1|0
    0|0
  • Bağışlamayı düşünüyorum :)

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam