Perhiz yemini nedir? Kuran okurken bakara 226 da denk geldim ve anlamaya çalışıyorum?

Bakara 226 yı ararken perhiz kelime köküne rastladım ve araştırmak istedim. kadınlardan uzak durmak için yemin ediliyormuş fakat nedenini ve sorumluluklarını anlamadım. yardımcı olacak var mı?

0|0
1|1

Kızlar Ne Diyor 1

• Bakayım Önce mealine.
    Anladığım kadarıyla açıklamaya çalışayım

0|1
    0|0
    • meali 225 ten başlıyor 228 e kadar.

• ayet bana belirli bir nedenden dolayı bir sure ilişkiye girmemek için yeminden bahsediyor. dediginiz olayi bir sonraki ayet söylüyor bana.

• Hayır..
      Kişi eşiyle olumsuzluk yaşadıktan sonra kendisine yemin ederse bu durum çıkıyor.

Erkekler Ne Diyor 1

• Bu ayette yemin yani söz vermek kişiye yükümlülük vermek içindir. Bir adak veya bir yemin yerine getirmeli ve gereği yapılmalıdır aksi bir durum için örneğin sinirli bir anında kişi eşine dokunmamak veya sevmemek için bir söz söyler ise ve bundan pişmanklık duyar ise ALLAH bu sözün gereği olacak bir kefaret yani sözün derecesine göre bir yardımda bulunmalıdır. Örneğin bir yoksulun yiyecek ve giyeceğini karşılamak ya da bir kurban keserek onun yoksul evlere dağıtması gibi.

0|1
    0|0
    • fakat ayet böyle söylemiyor. ayette dokunmamak için yemin edilir diyor. sanırım sizin açıklamanız hadislere yönelik ama ben kurandan anlamaya çalışıyorum dini.

• Kuranı anlamak için hadisleri iyi bilmek gerekir örnek olarak şöyle söyleye bilirim. Kuran da namaz kılın deniliyor lakin kaç rekat ve ne kadar olduğu söylenmiyor bunu öğrenmek için ise hadislerin bizlere öğretti miktarda uygulamamız gerekiyor.

• Kısacası bu eşler arasın darğınlık veya kavğa halinde bu bekleme süresi eşlerin sakinleşmelerini ve mantıklı olanı seçmeleri için bir şanstır. Sonuç olarak evlilik bir aile kurmak ve bunu devam ettirmek anlamına gelmektedir. Bu üç aylık müddet kişilerin düşünmeleri ve olası bir çocuk için belirlenen süredir.

Yükleniyor...