Birini motive etmek, ona gaz vermek için "yapamayacağını" mı söylersiniz "yapabileceğini" mi?

Birini motive etmek için kabaca 2 yol var...

Ya birine "bu işi yapamazsın!" deyip sizi haksız çıkarmasını, hırslanmasını beklersiniz. İlk başta onun kötülüğünü istediğinizi düşünse de sonrasında anlayabilir ne yaptığınızı.

Ya da "bu işi yapabilirsin" deyip insanın içine inanç tohumları ekebilirsiniz.

Sizin yolunuz hangisi?

0|0
20|19

En İyi Erkek Görüşü

• İkisini de söylemem. Birinin sınırlarını bilemem sonuçta. Kendim için, evet sınır tanımıyorum. Ama bir başkası kendisine sınır koyduysa bunu değiştiremem.
    Sadece eğer yapmak istiyorsa buna yönelik motive etmeye çalışırım. Eğer istiyorsa, önünde kimsenin duramayacağını anlamasını sağlarım.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• "Bunu yapabilirsin, başarabilirsin" gibi şeyler söylemişimdir hep. Çünki insan kendisi nasılsa karşısındakini de öyle bilirmiş. Şahsen biri bana "bunu yapamazsın" dese zerre hırs yapmam veya ona birşey kanıtlamak için kılımı bile kıpırdatmam. Ama bana başkalarının "bunu yapabilirsin, başarabilirsin" sözcükleri Zaman'ında çok yardımcı olmuştu ve hala da öyle. Bende aynı iyiliği başkalarına yapmak istediğim için öyle davranıyorum onlara.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Karşımdaki kişinin karakterine gore degisir yapacagi seye hevesli olupta kendine güvenmiyorsa iyi bir sekilde motive ederim ki özgüven i yerine gelsin.. Ama karsimda ki kisi hevesli olmayıp ya ben yapamam ben anlamam gibi birsey söylüyorsa o insan üşengeç ve menfaatci bir insandır bence motive etsen de bir daha o isi yapmasin diye yapamayacağını vurgulamak icin yapmayacaktır

1|0
    0|0
  • Değişiyor bazen iyi derim bazen kötü
    Misal spor salonunda hocam bu gün bana afedersiniz ama y... gibisin güçsüzsün vs dedi beş dakika sonra hadi ayı hadi hayvan vs dedi
    Benim de böyle
    Yanlız uzun yazdım baya 😅

1|0
    0|0
  • Yapabilceğini söylerim yapamayacağını söylemek ve olumsuz eleştiriler kişinin içinde bulunan kaygıları destekler ve kişi içten içe yapamiyacağına ikna olsada hırs mekanizması devreye sokulur ama her zaman etkili değildir. Oysa bir kişiye yapabilceğini söylemek neden yapması gerektiğini söylemek o kişiye önce bir sebep sonrada güç vermek her zaman daha etkilidir.

1|0
    0|0
  • bu iki seçeneği kullanmıyorum ben denemesi gerektiğini adım adım anlatırım ve gaza ister istemez gelir zaren

1|0
    0|0
  • Hiç bir zaman yapıp yapamayacağını kestiremem kesinlikle. Tahmin edebilirim ama kedin değil. Bu yüzden her türlü gaz veririm

1|0
    0|0
  • Karşımda hırslı bir insan varsa ona yapamayacağını söylerim ama kırılgan özgüvensiz bir insan varsa ona yapamayacağını söylemek daha çok onu bu işten caydırmak gibi bir şey olur

1|0
    0|0
  • Gaz verme olayını yapamam. Gerçeği söylerim ne anlarsa kendisi anlar

1|0
    0|0
  • Doğru olanı söylerim

1|0
    0|0
  • gururunu kırmak daha iyi olur

1|0
    0|0
  • İnanç tohumları.

1|0
    0|0
  • Senden bir bok olmaz derim.

1|0
    0|0
  • kişisine göre değişir ama muhtemelen ben uğraşmam banane be ister yapsın ister yapmasın :D

1|0
    0|0
  • Yapabiliceği söylerim denerse kaybediceklerini kazanıcaklarını anlatırım

1|0
    0|0
  • İki yöntemde her insanda işe yaramaz bence bu kişiden kişiye değişir onu tam olarak tanımak gerekir.

1|0
    0|0
  • Başaracağını, Yapabileceğini söylerim

1|0
    0|0
  • sen bunu nah yaparsın derim

1|0
    0|0
  • Gaz vermek için sen yapamazsın derim motive etmek içinde tam tersi

1|0
    0|0
  • Amaaaan yaparsın be nolcaak (Sonuç: Yapamadı) :D

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 19

• Hadi ya sen yaparsın diye gazlarim

1|0
    0|0
  • Yapamazsın derim daha çok gaza gelsin

1|0
    0|0
  • Kişiye göre değişir.

1|0
    0|0
  • Kişisine göre değişir. Bazısına yapabileceğini söylersen yapabilir ama yapamayacağını söylersen pes eder yapamaz.

1|0
    0|0
  • yaparsın derim :)

1|0
    0|0
  • Yapabilirsin derim hep 😊 hırslanmasın 😊

1|0
    0|0
  • Cesaretlendirip yapabilirsin demek yerine, neden yapamayacağını söyleyip kalan umudunu yitirsin. Birine bir şeyi yapamayacağını söylediğimiz zaman, onun umutlarını söndürmüş oluruz bence.

1|0
    0|0
    • Çünkü kalan umut yitirilmiyor, kisisine göre.

• Tabii bazı kişiler hırs yapıp başarıyor. Ama bazıları da motivasyonu düşünce her şeyi bırakıp moral, destek arayabiliyor. Bu yüzden yapabilirsin demek daha doğru bana göre. :)

• Olumlu yönde gaz veririm. Yapamazsın gibi şeyler söylemek ters etki yaratabilir

1|0
    0|0
  • Bisey demem ugrasamam

1|0
    0|0
  • Yapamazsın derım

1|0
    0|0
  • Yapabileceğini söylerim..

1|0
    0|0
  • Sen yaparsın bu işi derim..
    Olumlu motive ederim

1|0
    0|0
  • Yapabilecegini cunku inanmak basaramanin yarisidir

1|0
    0|0
  • yapabileceğini olumsuz yöntemi seçersem yapamayacağına inanıp vazgeçme ihtimali var. Herkes benim kadar inatçı değil :/

1|0
    0|0
  • kendimi olmayacak diye gazlarım ama başkasına tersini yapmak gerek bence

1|0
    0|0
  • Yapabilirsin derim. Dediklerimde de etkili oluyor

1|0
    0|0
  • ona yaptığının zararlarını anlatırım.

1|0
    0|0
  • yapabileceğini söylerim

1|0
    0|0
  • Yerine göre kisisine göre değişir. Kimi zaman yapamayacağını, kimi zaman yapabileceğini söylerim 😊

1|0
    0|0
Yükleniyor...