İslam kadını yüceltir mi , alçaltır mı ?

Soru açık ve net

• Yüceltir
    79% (37)74% (25)77% (62)Oy Ver
  • Alçaltır
    21% (10)26% (9)23% (19)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Yüceltirse neden?
Alçaltırsa neden?

0|0
7|15

En İyi Erkek Görüşü

• Hangi döneme göre? Muhammedin zamanına bakarsan her erkek en az 20-30 kadınla evleniyordu, Muhammed bunun azaltarak 4 e indirdi. Kadınları istedikleri gibi dövebiliyorlardı, bunu da ilk yatakta yalnız bırakmakla sınırladı sonra dövmeye geçildi. Kadın mirastan hiç hak alamıyordu ona en azından erkeğin yarısını verdi. Zamanına bakacak olursan Muhammed aslında bir reformcu ama günümüze bakarsan etik değil :) köleliğide kaldırsaymış iyiymiş cariyelik devam etti Osmanlıdan biliyorsunuz zaten he işidde yapıyor oda var.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Aslında din kadına değer verir kurulmaması gerektiğini , iyi davranılmasını gerektiğini el üstünde tutmamizi söyler öyledir de peygamberimiz çoğu Arabın aksine değer vermiş bunu da göstermiştir. Ancak bizler dini Araplar dan kültürleriyle aldigimizdan ve onlarda dini cahiliye dönemi kültür le karistirdigindan çoğu doğru bilinen şey yanlis.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• "Kadının bedenini "ayetle" sarıp, seyrettiren..
    Ayaklarının altına Cenneti seren..
    Başka hiçbir ideoloji, hiçbir inanış ve hiçbir güç yoktur!"

#Vesselam

2|4
    0|0
  • . Nisa 34 - Erkeğin kadını dövebilme hakkı.
    . Bakara 228 - Erkeğin kadından bir derece üstün olması.
    . Nisa 3 - Erkeğin birden fazla kadınla evlenebilme hakkı.
    . Nisa 11 ve Nisa 176 - Erkeğin mirastan kadından fazla pay alması.
    . Bakara 282 - İki kadının şahitliğinin bir erkeğin şahitliğine eşit sayılması.
    vsss... Onlarca Ayet Yüzlerce hadis daha var.. İlk aklıma gelenler

2|2
    1|1
    • Erkeğin kadını dovebilme hakkını gerçekten savunamam. Bunu anlayamam da. Ama Erkeğin katından birden fazla pay alması olayına hak veriyorum. Çünkü kadın zaten eşinin mirasını devraliyor. Bu durumda şartlar esitleniyor. Erkeğin birden fazla kadınla evlenebilme hakkını da gerçekten anlamıyorum.

• -Kadını dövün demen haksız bir eleştiri olmuş. Hafifce vurun diyor o da kaba etlerine. Boşanma kapısı da açık bırakılmış.
      -Bakara 228: Bir tık üstün olması mal dağıtımda sana mantıklı gelmiyormu. Çünkü dinle alakalı değil ataerkil bir yapı var.
      -Nisa 3:Hak verilmiş olması senin kesin 3 kadınla evleneceğin anlamına mı geliyor. Dinde adetler gelenek görenekler çok önemlidir.
      -Bakara 282:Kadınlar doğası gereği daha çok toplum tarafından yönlendirildiği için pasifize edilebildikleri için 2 kadının kendini daha güvende hissetmesi içindir.
      Yinede en doğrusunu Allah bilir.

• @KahveVeSiqara bakara 282 yine şöyle açıklayayım : Kadınlar dogalari gereği konuşmayı çok sevdiklerinden ve lafın içine laf kattiklarindan dolayı olabilir. Tabi bu özellik erkeklerde de var ama kadınlarda biraz daha fazla

• Tabiki yükseltir. Cahiliye zamanında kızları toprağa diri diri gömerler ken, peygamber efendimiz kızını omzunda dolaştırıyordu

4|2
    0|0
  • İkisinide yapmaz, insanı yücelteyen şey din değil kişiliktir.

4|0
    0|1
    • 👍 aynen aklımı okudun resmen... Din değil kişilik yüceltir insanı...

• Sende kapat bildirimi halla halla

• @Denizliegemen öyle ama dinimize göre herşey özgür değil. ... haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır

• Doğru İslam 10. Yy da kadına üni kurdurur

2|1
    0|0
  • Veda hutbesindeki Peygamberimiz o sözü bence olayı anlamamıza yeter.'Siz kadınları size Allah'ın emaneti olarak aldınız.'

2|1
    0|0
  • İnsana bagli anam

2|1
    0|0
  • İslam kadını da erkeği de yüceltir yeter ki yolunu kaybetme

1|0
    0|0
  • Batıllardan uzak olduğu sürece islam kadınlara değer veren bir dindir

1|1
    0|0
  • 4 karı alın diyor muhammed bey tabii ki yüceltir 4 kadın üstüste çıksa yükselirler

0|1
    1|1
    • Dininizi bilmiyorum ama hitap şekliniz hiç hoş değil. Islamin erkeğe birden fazla kadınla evlilik hakkını nasıl verdiğini niye verdiğini de anlamıyorum.

• Dostum eşşek kadar adam olmuşsun tarihi olayları o döneme göre değerlendirilmesi gerektiğini anlayamamışsın. Sürekli Savaşlar oluyor insanlar ölüyor Dul sayısı evlenememiş kız sayısı çok fazla ne yapılabilirdi ki. Kölelik en hat safhada. Asrın müceddidi sen ol sen bir fikir bul bakalım

• @KahveVeSiqara Tabiki o zamanda olan her şeye hak veririm. Peygamber efendimiz eğer o kadınları eslige kabul etmeseydi o kadınlar ya kötü bir şekilde kullanılacaklardi ya da oldurulecelerdi. Ben bu ayetin erkeklere zor zamanda (savaş gibi ) zorda kalan kadınlari eş olarak kabul edebileceklerini duyurdugunu düşünüyorum

• Yüceltir.

1|0
    0|0
  • Detay girmeye gerek yok, orta doğudaki kadınların durumu gayet açık..

1|0
    0|1
  • Kadına dövme ayetini herkes yanlış yorumluyor. Orada namussuzluk yaparsa dövün denir. Şayet benim karım öyle bir şey yaparsa dövmekle kalmam, öldürürüm !

1|0
    2|0
  • İslamda kadına ikinci sınıf insan muamelesi yapılır.

1|0
    2|1
    • Peki neden? Yani nasıl bu kanıya vardınız ?

• miras hakkı, şahitlik hakkı, kıyafetine karışması, kadınları dövün diyecek kadar ileri gitmesi

Kızlar Ne Diyor 6

• İslam kadının kocasına itaatkar olmasını isteyen, evinden zorunlu bir şey olmadıkça çıkmamasını emreden, giyim konusunda kısıtlamalar getirerek bir insanın 3 temel ihtiyacından 1ini kontrol almaya çalışan, 2 kadının şahitliğini 1 erkeğin şahitliğine eşit tutan, kadının erkeklere yöneticilik yapmasını yanlış ve korkunç bulan, erkeğe 4 tane kadınla evlenme hakkı vererek kadının medeni kişiliğine ve onuruna zarar veren, kocasına itaat etmediği takdirde vurulmasını meşru kılan ve tüm bunları kadınları koruma (!) adı altında yücelten bir dindir.

1|1
    1|1
    • Bunların hangisi Kur'an'da yazıyor peki. Ben söyleyeyim hiçbiri. Bunlar sadece İslamafobi hastalığına yakalanan kişilerin kullandığı basit ve doğru olamayan bilgiler. Ben bir müslümanım ve 5 yaşımdan beri dinim hakkında eğitim alırım. Ama ne herhangi bir hocamdan böyle bir şey ne de okuduğum herhangi bir kitapta böyle bir şey okudum. Bunlar sizin bahaneleriniz. Allah'ın emrettiği hiçbir şey bu yönde değil. Keşke bilmediğin bir dini sadece duyduklarınla okuduğun dandik yazılarla yargılamasan.

• Bence sen sadece bahane üretirsin ve bu bahanelerin sabaha kadar gider ki. Maalesef benim senle uğraşacak enerjim yok. Yarın evi temizliyeceğim ve istersen ateist ol istersen budist istersen taist şu an umrumda değilsin. Uyku lazım bana uyku.

• İşlerin bitince bir türkçe kuran oku da dediğim şeylerin hepsini ayetlerde tek tek gör sana naçizane tavsiyemdir. Yoksa sen de benim pek umrumda sayılmazsın ama tartışma ortamında konuşup konuşup da "aman banane ya" deyip kaçmak komik oluyor değil mi. Hadi iyi geceler bakalım

• İslam dini kadını yüceltiyor ama günümüzdeki Muslumanlar İslami tam olarak yaşamadığı için sanki alçaltıyormuş gibi duruyor.

2|0
    0|0
    • Zaten ahir zamanda herkes yaşıyormuş gibi gösterecek ama kalbinde islam namına hiçbir şey bulunmayacak

• Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü zaman kızını omuzlarına alıp mekke sokaklarında dolaşan kişidir H. z Muhammed (S. A. V )

2|1
    0|0
  • Bence din ayrımcılığı yapmayayım. Kişilik en önemlisi. Ama bakın tam diyorum yarım, çeyrek Müslüman demiyorum. Zaten İslam'ın tüm getirilerini yerine getirirse o mükemmelleşir.

1|0
    0|0
  • Cevabı da açık ve net alçaltır

1|0
    2|0
  • alçaltır diyenler, bir açıklama lütfen.

1|0
    0|0
Yükleniyor...