Hiç gurbette yaşadınız mı; peki sevdiklerinizden uzak kalmak size ne öğretti?

Gençlik dönemi fırtınalı ailesiyle sorunlar yaşayan bir dostumu gördüm geçenlerde hacım dedi memlekete kurban olayım uzatayım yemin ederim o eski günlerimi özlüyorum o anda bir hırsla kalktık gittik şimdi dönemiyoruz da yeniden başlamak zor.. tabi demişti. 4 senedir görüşmüyorduk.. Belki bazen uzağa gitmek size elinizdekinin kıymetini öğretir.. Peki siz ailenizden sevdiklerinizden uzakta iken neler öğrendiniz.. Gurbet size ne gibi dersler verdi. Rahmetli Kıvırcık Ali'nin çok sevdiğim türküsünü de şuraya ekleyeyim böylece onuda anmış oluruz.

Güncellemeler:
Soruyu düzenleyen admine ne desem biledim şimdi hangi akla hizmet hepsini düz yazı haline getirmiş ki.

1|0
20|19

En İyi Kız Görüşü

• Gurbet sayılır mı bilmiyorum da 2 buçuk aydır Türkiye'de değilim. Ailemi ve arkadaşlarımı özledim... her zaman yaptığımız basit şeyleri yapmayı. Mesela pazar sabahları menemen yemeği özledim.

0|1
    0|0
    • sayilir evet insan uzaklasmak istiyo uzaklasinca özlüyor ;)

• Türkiye'de iken bir gitsem diye düşünüyordum şimdi de bir dönsem diye düşünüyorum.

En İyi Erkek Görüşü

• 7 yıl 3 farklı ülkede yabancı olarak yaşadım! Neler mi öğrendim? İnsanların iyi ve kötü olmak üzere 2'ye ayrıldığını öğrendim. Yeni yabancı diller öğrendim. İçimde maceraperest bir ruhun yattığını öğrendim. Tek başına, tamamen yabancı bir diyarda da insanın mutlu olabileceğini öğrendim.40 ayrı milletten insanla proje yaparken;herkesin beden dili, espri anlayışı, ticari ahlakının farklı farklı olduğunu öğrendim. Dünyanın sadece kendi ülkemden ibaret olmadığını, ufku geniş tutmanın pek çok konuda bizlere fayda sağladığını öğrendim. Yaşadığım ülkenin dilini ve kültürünü bunun yanında teamüllerini öğrenmem gerektiğini öğrendim...

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 19

• Oldukça fazla il farklılığı yaşadım. Kardeşimle hala yaşıyorum. Büyük önlemlere bağışıklık kazanmamızı sağlıyor.

0|1
    0|1
  • Hiçbir şey öğretmedi

0|1
    0|0
  • Özleme karşı bağışıklık kazandım sanırım 😑😔İnsan nereye gitsede memleketi gibisi yok
    Tabi farklı yerlere gitmek güzel
    İnsanın bakış açısı genişler.

0|1
    0|0
  • özetle yaşamayı öğretti diyelim

0|1
    0|1
  • Yaşadım

0|1
    0|0
  • Tayin çıkınca topla herseyi git başka şehire ortam yabancı insanlar yabancı sudan çıkan balık gibi oluyorsun :-)

0|1
    0|0
  • yaşım 18 şu yaşıma kadar çok fazla il değiştirdim tabii okulda bir insan hayatı boyunca en fazla 3 okul değiştirir belki ama ben 6 okul değştirdim siz düşünün artık

0|1
    0|0
  • 6 yıldır yaşıyorum. alıştım artık..

0|1
    0|0
  • Hiç çok uzaklaşmadım sadece annem tatildeyken ameliyat geçirdim ama dikiş izi değil annemin olmaması 1 hafta ağlattı beni

0|1
    0|0
  • 2.5 send ingilterede yaşadım son yarım dönem felaketti

0|1
    0|0
  • Kıymetini kendi ayaklarımın üstüne durmayı öğretti

0|1
    0|1
  • Daha güçlü yapıyor insanı psikolojik olarak biraz zor evet ama böyle böyle öğreniyoruz hayatta kalmayı güçlü olmayı

0|1
    0|0
  • 4 sene yaşadım çok güzel günlerdi, acısıyla tatlısıyla. Dönmek istemedim, mecburen döndüm :)

0|1
    0|0
  • Yaşamadım... zorr oluyor..

0|1
    0|1
  • Bu yaşıma kadar gurbetteydim pekte bişey katmadı akrabalardan uzak güzel bir olay sadece

0|1
    0|0
  • Yok yaşamadım

0|1
    0|0
  • Doğdum doğalı gurbetteyim ara sıra üzülsem de mutluyum genel olarak

0|1
    0|0
  • Yaşadım Yakınımdakilerin değerini bilmen gerektiğini öğretti

0|1
    0|0
  • Gurbette dogdum büyüdüm ve hala burda yasiyorum. Türkiyeye gitmek icin her yaz can atiyoruz. Fakat en cok zoruma giden burda Türk olarak dislanmamiz, orda ise almanci. Türkiyedeki insanlarin sana zengin sosyete gibi bakip bakislariyla asagilaması. Gurbette yasamak okadar koymuyor insana.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Yaşadım. Bence abartılıyor gayet sıradan bir olay.

0|1
    0|0
  • Yaşadım üniversite için
    Açıkçası kurban bayramına denk gelmesine rağmen hiç de demedim şu an İstanbul da olsam da kurban da sevdiklerimle olsam
    Uyudum yani sonra uyandım geri uyudum

0|1
    0|0
  • askere gittim 6 ay eger sayılırsa.. sorun yoktu pek keyfim yerindeydi ama insan o uzaklık duygusunu hissediyor yinede :D

0|1
    0|0
  • garip ama memleket havasını cıvıl cıvıl türkçe konuşan insanları özlemiştim. ve dede nine tayfasını.

insan her ne kadar uyum sağlasa içinde hep bir özlem oluyor.

0|1
    0|0
  • Yasamadım kanks

0|1
    0|0
  • üniversitede okurken 4 sene gurbette kaldım, ilk bir kaç ay zor oluyor evet ama daha sonra ordaki düzene ve ortama alışınca sorun kalmıyor :)

0|1
    0|0
  • Çok yaşadım
    Gurbet çok şey öğretti
    Benden de tüm gurbette olanlara gelsin
    https://youtu.be/XrypYBdjNg8

0|1
    0|0
  • 5 yıldır izmirde yaşıyorum; ailem İstanbul da. aile hariç karınca pipisi kadar istanbulu özlediğim yok

0|1
    0|0
  • ülke dışında bir gurbetim olmadı ama
    doğuda yaşadığım zamanlarda illede ailem demiştim
    bak gene hatırladım

0|1
    0|0
  • 6 senedir falan dışarıdayım üniyi de sayarsak 11 sene uzunmuş bayağı ama sık sık ailemi görürüm

0|1
    0|0
  • Garip bir his...
    Araba plakası görünce bile hüzünleniyosun

0|1
    0|0
  • Sevdiklerimin değerini daha çok anlamıştım.

0|1
    0|0
  • Yaşamak bir yana ömür çürüttüm.

0|1
    0|0
  • 17 yasimda babamla kavga edip antalyaya yerlesmistim evi terkedip. Istanbukda yasiyordum. 3 sene kaldim cok iyi giden hayatima sirf ailemi ozledigim icin son verdim ve dondum babacima

0|1
    0|0
  • yanlızlık

0|1
    0|0
  • Yaşadım 3 sene. Memleket hasretine dayanamayıp geri döndüm.

0|1
    0|0
  • Yaşadım. Kendi ayaklarım üzerinde durmam gerektiğini öğretti

0|1
    0|0
  • Sadece askerde uzak kaldım o yetti

0|1
    0|0
Yükleniyor...