Osmanlı'da Escinselliğin Yaygın Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Kimse bizim ecdadımız öyle şey yapmaz hüloooğğğ falan demesin. O dönemin edebi eserlerini incelemeniz yeterli bunu görmek için. Hatta Evliya Çelebi'nin Seyahatname isimli eserinde bile bahsediliyor. O dönemin bazı ünlü şairlerinin yakışıklı erkekler için yazdığı aşk şiirleri var mesela. O dönemde tabiki bugünkü anlamda gay hakları vs. gibi kavramlar yokmuş ama escinsellik yayginmis ve olagan karşılaniyormus. Yani homofobi yokmuş. Daha sonra Tanzimat döneminde Batılı devletler heteroseksizmi dayatmis Osmanlı toplumuna. Yani homofobiyi Bati'dan ithal etmişiz. Aynı Batı bugün toplumumuzu homofobik diye yaftaliyor. Bu da bir çeşit çelişki. Evet ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Güncellemeler:
Güncel
Evet, diğer görüşler?

0|1
5|4

En İyi Kız Görüşü

• Ben de homoseksüelliği doğal karşılıyorum ama bu homoselsüel ilişkiyi desteklediğim anlamına gelmiyor. Herkesin imtihanı ayrıdır. Allah yardım etsin diyorum. Haram olan bir şeyi desteklemem meşrulaştırmam ama gay ya da lezbiyen diye de kimseyi aşağılamam. İnanmayan insanlara karşı bile gösterilmeyen tepki homoseksüel insanlara gösteriliyor. Kimseyi benden farklı bir günah işlediği için yargılamam. O atıyorum hemcinsiyle yatıyordur ben dedikodu yapıyorumdur. Günah derecesine bakarsan dedikodu daha ağır bir günah. Adaletsizce dışlanıyorlar.

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Evet iran'da ve bizans'ta da yayginmis. osmanlı'da Halka değil ama şehirde yaşayan esnaflar ve edebiyatçılar arasında eşcinsellik yaygınmis ve hatta mesruymus. devrin bütün kaynaklarında yazılıdır. gelibolulu ali'nin nushat'usselatin isimli eserinde acik açık anlatılıyor. tensel anlamda eşcinsel ilişkiyi içeren şiirler var osmanlı'da. açık acik eşcinsel olduğunu yazan sairler var mesela 18. yy'da enderunlu Fazıl gibi. eşcinsel ilişkiyi butun ciplakligiyla gösteren minyatürler var. köçekliği oyun veya şaka mi sanıyor millet. dediğin gibi batılılaşmaya başladıktan sonra eşcinsellik azalıyor hatta bunu yazan da mecellenin yazari cevdet paşa. halit erdem okşacan'in sultanlar devrinde oglancilik ve murat bardakçının osmanlıda seks kitapları var."cumhuriyetten sonra bozulduk değil" düşüncesi yanlış yani.

0|1
    0|0
    • Neyse ki okuyup araştıran insanlar da var. Günümüzde bu sanki Batılılaşmanin getirdiği bir yozlaşma gibi görülüyor. Halbuki hiç alakası yok. Bunu anlatmaya çalıştım.

• Ben de bu soruyu soracaktim abi. madem benden önce sordun bana başka bir soru ver :-)

Kızlar Ne Diyor 4

• O dönemde yaşamadım o yüzden doğru ya da yanlış demicem. Ama eşcinsellik zaten hep vardı. O yüzden yok olamaz diyemez kimse. Merak ettim bunu bir sorgulayım bari :)

0|0
    0|0
  • Cok garip ya

0|0
    0|0
  • Biraz da o dönemin aydın sınıfında bulunan hedonizmin etkisi var.

0|0
    0|0
  • Gayler her zaman vardır ve inanamayacağınız ölçüde çok

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• şimdi yaygın kelimesi yanlış olmuş varmış illaki eşcinsellik doguştan gelir çünkü ama yaygın dersen amacından sapıtırsın konuyu :D

0|0
    0|0
    • Yaygın derken herkes escinseldi anlamında demedim. Sıkça karşılaşılan bir olguydu ve olağan karşılaşıyordu.

• Sen katı şeriat vardı Osmanli'da zannediyorsun ve o yüzden anlayamiyorsun. 620 yillik Osmanli'da bir kişi bile escinsellikten cezalandırilmamis diye biliyorum ben. Çünkü Osmanlı farklılıklara alışık bir toplummuş. Bugünkü gibi tek tipçi bir toplum yokmuş. Gizlilerdir diyorsun ama o günün bazi sadrazamlarinin bile gay sevgililerinin olduğu herkesçe biliniyormus ve kimse karışmıyormuş. Gay hamamları meşhurmuş ve devlet yasaklamiyormus. Bunlar hep o günün eserlerinde anlatıliyor. Ama boşuna yazıyorum bunları çünkü şartlanmış bir beyne hiçbir şey anlatamazsın.

• şartlanma durumu yok osmanlı zamanında dedigin gibi bir olay olamaz sen şartlanmışsın bu konuda kapansın :D

• Aynen öyle hatta Kanuni Sultan Süleyman'ını oglu 2. Sarhoş Sarı Selim'in Hamamda Oğlan kovalardan Düşüp kafasını hamam kurnasına vurup geberip gittigi söylenir

0|0
    0|0
  • Kanıt göster sağlam kaynaktan inanayım?

0|0
    0|0
    • Seyahatname'de tasvir edilmiş o dönemin escinsel yaşamı, o dönemin bazı unlu şairlerinin şiirleri, o dönemin bazi minyaturleri, hamam oğlanı, iç oğlanı gibi kavramlar vs. kaynak çok da sen inanmak istemedikten sonra ne kadar getirirsem getireyim boş.

• bir zahmet o mabadını kaldırıp kütüphaneye git de oku 😂

• Olmaz sen göster 😂

Yükleniyor...