Tesettüre bakış açınız nedir?

İnsanları açık kapalı çarşaflı cübbeli diye ayırmak ne kadar doğru?
Eğer özgürlükten söz ediliyorsa bu ayrımcılık neden?

1|1
22|35

En İyi Kız Görüşü

• Ayirmamak gerekiyor. Özgürlüğün kuralini kanununu kimse yazamaz. Hesap hesap deniliyor ya evet herkes kendi verecegi hesaptan sorumludur bu yuzden tesetturluyu ya da acik sacik birini kabul etmeyenleri hazmedemeyenleri algilamakta gucluk cekiyorum.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• Bu tesettür meselesinin ortaya çıkması 30 yıldır süren , aslında bir zamanların komünist rusyası'nın altında bedavadan bir engel şerit oluşturmak için ve adına da yeşil kuşak adı verilen bir Amerikan kaşımasına bağlıdır.

Yaşı yetmeyenler araştırmayı da bilmezler ama , bu yeşil kuşağın öncüleri de Şule Yüksel Şenler adlı bir terzi çırağı ve Gerghard Scheer adlı bir alman kadın , Yeni Akit gazetesinden Mehmet şevket eygü sponsorluğunda sanki devlet din adamı göndermiş anadoluyu dolaşıp insanları aşağılaması ile yol almaya başlar.. Şenler'İn de şu günki tesettur ve türbanı aldığı model de , bir filmde izlediği ve budur dediği ( kendi röportajıdır ) Catherine Hepbourne tarzı giyimdir. Bunu dayattıktan sonra, o kuşak tesettür anlayışı olarak kopyaladı, tekstilciler kara gecti gaz verdi.

İnce noktalar olan Nur 31 ve Ahzab , bu konu için iyice kaşındı , değiştirildi ve işine gelen tarikatler de bayraktarlığına soyundu. Tesettüre girenlere cennet vaadedildi , girmeyenlere de cehennem odunu denmeye başlandı. Her ağzı olan , din uleması kesilip aslında papağan gibi duyduğunu ( kuran okumadığı halde ) tekrar ile sürüye katıldı.

Türkiyedeki tesetturun aslı budur, Allah rızası değil , Cia nın yeşil kuşak neferi olduğunu farketmemiş , bir de kızlar kapanınca daha kutsal olacağı konusunda da obsesif şartlanmış durumda Aynı kuşaklama Kuzey Güney kore ve Tayvan arasında , Rusya ile Vietnam arasında , Çin ve Rusya arasında onların din ve adetlerine göre yaratılmıştır.

Kuranın ilk emri OKU ise , okuyun önce , yapıyorsanız bir şey aslını astarını araplaşmadan anlayın.

Ulke ozgur , isteyen çarşaf isteyen şort isteyen kavuniçi buddha ortusu giyer, kendi bilir. Ancak sorun , bunlara girince kendini daha kutsal sanmakta. Allaha göre kullar arasında Hz Muhammed haricinde hiç bir fark yoksa , neyin hazretliğine soyunulduğu belli değil demektir, Dahası onları iddia edenlere biat edip , Kurana Hz Muhammed e ve Allaha şirk koşulması ama haaala Kuran ın bizzat okunamamasıdır.

0|0
    0|0
    • Bugünlerde ülkenin başına gelen de , o yeşil kuşak işinin devamıdır. 2 ya da 3 nesildir TÜRK insanının sosyal dokuları değişmiş halde. Yurt dışında iş seyahati nedeni ile goruşmelerinizde birileri ile konuştuğunuzda sizin arapça bildiğiniz cunki anadiliniz olduğu iddia edilir. . Çunki son yılların giyiminde ARAP gorenekleri vardır , edinilen günlük fotolarda da bu açıkça görülür. Türk olduğunuzu ve Türkçe anadilinizin olduğunu söylediğinizde şaşırırlar , çünki canı gonulden bu ARAPLAŞMA var.

Din kişiseldir. Böyle giyim kuşamla dışa vurulması da abes işlerdendir , kimin imanlı olduğu açık kapalılığa bağsız olarak sadece Allahın takdirinde olan bir özelliktir. 2 Metre kumaş hiç kimseyi cennete taşımaz , taşısaydı erkekler de aynısını yapıp bedavadan cennetten arsa sahibi olurdu.

Kapalılığın da açıklığın da bir haddi tabii var ve her kadın kendi olcusunu bilir, orneklemelerin hic bir anlamı yok.

Ve herseyden onemlisi, şurda kaç erkek Nur 30 u uyguluyor?

• Pek saygı duymam. Eski teyzelerin tülbenti tamam ama türban ve tesettür benim açımdan iyi değil.

0|0
    0|0
  • Tesettür şart

0|0
    0|0
  • Allahin emir ettiği birşeye nasıl bir bakış açısı olur anlamıyorum ya hayret birşeysiniz ya açıksan kapan

Kapaliysanda ne diye soruyorsun sen kendine bak boşver onu bunu alla hala ne cins bir sorunuz düşünceniz var ya kim daha çok hangisini beğenip söylerse öyle mi olacaksın

0|0
    0|0
  • Ayırım her zaman vardır. Olmalıdır

0|0
    0|0
  • 45 Derecelik açı ile.

0|1
    0|0
  • Her insan istediği gibi yaşamalı. İnsanları dış görünüşeyle yargılamamak gerekir. Tesettürede olumsuz bakmıyorum tabii.

0|0
    0|0
  • Şekle bakarak insan yargılayan ahmakdır

0|1
    0|0
  • Tesettüre karşı değilim tesettürlü olup makyajlı gezenlere karşıyım hatta annem de düğünlerde yapıyor makyaj kavga ediyoruz

0|0
    0|0
  • Cubbeliler carsaflilar acik gezenleri ayirdigi surece bende onlari ayiracam.

0|0
    0|0
    • onların da açıkları ayırması tuhaf zaten. sonuçta herkes kendi hesabını kendi verecek (ahirete inanıyorsa) yani çarşafı giyip açıklara kafir muamelesi yapmaması gerekir

• O insanlara kufur ettikleri surece, kadinlarin diz kapaklarindan bile tahrik olduklari surece hepsini ayiracagim.

• tesettür bence estetik olarak güzel görünüyor.
    ama dini amaçlarla yapılıyorsa tamamen gericilik, bağnazlık.

0|0
    0|0
  • Kişi ayrımı yapmayı kendime asla yakıştırmam kişi kendisine yakışani yapar ve bu da karakterine yansır fakat kendini sosyetik zanneden egoist kızlar da ayrım yapılmayı hak ediyor bence.

0|0
    0|0
  • Dileyen dilediği gibi giyinir.

0|0
    1|0
  • Bir bakış açım yok. Bakmıyorum :D

0|0
    0|0
  • İnsanların kostümleri veya kıfayetleri ile alakalı bir durum değidir bu.. Bahsettiğin algı bir sonuçtur.. Kara peçe yakışmıyor kullara..

0|0
    0|0
  • ayırmam herkes aynı gözümdee

0|0
    0|0
  • dinimiz örtünmeyi emrediyor.. ama örtünmeyenlerde önyargılı davranmamak lazım..

0|0
    0|0
  • Allahın buyuruğu

0|0
    0|0
  • Normal insan olarak görüyorum. Onyargim yok.

0|0
    0|0
  • O da bir giyim. Bişey düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • Ayrım yapmıyorum. Bazı kızlara Gerçekten çok yakışıyor Tesettür

0|0
    0|0
  • Bu saydıklarını yapanı dövmüyoruz ya özgür işte sadece fikir ayrılığı var.
    Ben şahsen sevmiyorum.

0|0
    0|0
  • Ne konuda bir ayrımcılık kişisel haklarına bir müdahalemi

0|0
    0|0
  • gereksiz konudur bence, herkez istedigi gibi giyinebilir. Ozgurdur insanlar.

0|0
    0|0
  • Çarşafli varsa alayim 1 tane. Kesinlikle dalga gecmiyorum. Ciddi ciddi konusmak isterim

0|0
    0|0
  • İnsanları yargılamayı artık bırakmalıyız. İsteyen istediğini giysin bize ne? Eğer özgürlükten bahsediyorsak artık bunları konuşmamalıyız...

0|0
    0|0
  • kimseyi ayırmıyorum fakat mesafelerim var.

0|0
    0|0
  • Çünkü bazıları açık bazıları kapalı, niye bunu hakaret olarak görüyosun ya da ayrımcılık

0|0
    0|0
    • şort giymiş birini görünce "ıyy şuna bak kafir" ya da kapalı birini görünce "şuna bak ne diye kat kat kapatmışsa kendini" gibi cümleleri çok duyuyorum. sonuçta insan istediğini giyebilir özgürdür

• O ayrı ama insanlara açık kapalı denmesi sıkıntı değil

• Candır tesdülü kadın 😊

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 21

• Sevmiyorum. Kadın vücudu yatak odası haricinde tahrik malzemesi değildir.
    Bir kadın erkekler için değil kendi için giyinmelidir.

"Ay kimse bana bakmasın" diyerek çarşafa/türbana giren kadınla "Herkesi tahrik etmek istiyorum" diye teşhircilik yapan kadının gözümde zerre farkı yoktur.
    Mesele açılmak veya kapanmak değil burda, niyet.

2|3
    0|0
  • Hiç kimseyi ayırmadım şimdiye kadar. Herkesin giyimine saygım var. Sadece çarşafı biraz fazla görüyorum o kadar ama bu o şekilde giyinenlere karşı tutumumu değiştirmiyor elbette. Saygılı davranmak önemli.

0|0
    0|0
  • Yobaz olan ayrimcilik yapar..

0|0
    0|0
  • Evet bir insanı sırf başı kapalı diye ayıramazsın ama bakış açın farklı olduğu için itici bulup ayırabilirsin. Bu onun özgürlüğünü kısıtlamak değil, samimi olmayı tercih etmemek olur.

0|0
    0|0
    • tabi kii. yani insanın ne giydiğinden çok ne düşündüğüne önem verilmeli ben de bu görüşteyim

• bakış açım olumsuz

1|1
    0|0
  • Ben sevmiyorum ancak saygi duyarim.

2|2
    0|0
  • Ayet ve hadislerle farz oldugunu zaten biliyoruz ama ahir zamanda tesettur tesettur olmaktan cikiyor moda haline geldi onun bunun icin kapanilmaz Allah rizasi icin yaparsin bunu. Ancak su anda cok degisik kesimler degisik sekilde kapaniyorlar iyice arastirip dogru sekilde yapmakta fayda var. Allah hidayet versin. Vesselam.

0|0
    0|0
  • İsteyen tesettürlü olsun isteyen açık. Sorun açık ya da tesettürlü olmak değil. İki tarafında birbirine baskı yapması.

0|1
    0|0
  • Karakter olarak anlasiyorsam kapali acik farkli din ve dil hic önemli degil

0|0
    0|0
  • Sevmiyorum, ama saygım var

0|0
    0|0
  • İnancıma göre farz ama ben yapmıyorum 😕 Tesettürü tam manasıyla taşıyan hanımlara da saygı duyuyorum. Kot giyinip kapalı olan kızlaramıza ayar oluyorum açıkcası.

0|0
    0|0
  • ayırmak doğru değildir herkesi olduğu gibi kabulleniyorum kendi tercihidir saygı duyarım

0|2
    0|0
  • Saygı duyarim

0|1
    0|0
  • İnsanları eşyalar gibi dış kılıfına bakarak ayırmam asla

0|0
    0|0
  • İlleride bende tesettüre girmek istiyorum olumlu yani

0|0
    0|0
  • Kendine saygı duymayan insanlara ben de saygı duymam kb

0|0
    0|0
  • Tesettür sadece baş örtüsüyle olsa keşke.

0|0
    0|0
  • Farzdirrr!!!

0|1
    0|0
  • Bence çok yanlış isteyen istediği gibi giyinebilir

0|0
    0|0
  • insan başkalarının hakkına zarar vermemek ve toplumun ahlak yapısına aykırı olmamak kaydıyla istediği gibi giyinmeli.
    insanları tesettürlü -başı açık gibi sınıflandırmak yanlış.
    insanlar "iyi ve kötü " olarak ayrılırlar.

0|0
    0|0
  • Bu ayrımcılık değil tesettürlü tarafın doğru olduğunu bildiği halde toplumun belli kesiminin doğrulardan şaşırtmak için insanların zihnine kazımış olduğu bir düşünce. Ha bir de daracık giyinip bir ton makyaj yapıp başını örtenlere tesettürlü demiyoruz. Tesettür bir yaşam bir yaşam biçimidir. Açık olmaktan farkı ise Doğru bir yaşam biçimidir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...