Gelinlikteki kırmızı kuşağı destekliyor musunuz?

Ben gelinliğin üzerine kırmızı kuşak bağlanmasına karşıyım ve gururu olan her kızın karşı olması gerek. Bu kuşağın bağlanmasının tek sebebi bekarret geri kalan söylentilerin olduğunu sanmıyorum. Bir nevi gelini hediye paketi olarak sunmak için yapılan bir erdem. Bir kız için çok aşağılayıcı bir adet umarım en yakın zamanda kaybolur.

3|0

En İyi Erkek Görüşü

• Kadının aşağılanması son derece karşı olduğum bir durum. Böyle bir algı varken bakire olmayan bir kadın o kuşağı taktığında kendini insanları kandırıyormuş gibi hissedebilir. Ya da buna layık değilim diye safça düşünüp kendini paralayabilir.
    Aynı şekilde temiz olduğunu düşünen kız da kendini bir şey sanabilir.
    Bu algılar gereksiz. Gereksiz etiketler hepsi.
    Son derece karşıyım. Kadının bekareti sadece kendini ve eşini alakadar eder.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Asla ama asla takmam.
    En iğrenç adetlerden biri.
    Bir de dikkatini çekmiştir "kız isteme" olayındaki absürdlük. Karşındaki mal mı da gidip istiyorsun satıl alır gibi. ?
    Ayrıca evlenecek kadın da 18 yaş üstüdür, 18 yaş üstü dişi bireylere zara bakmaksızın kadın denmelidir ama orda da "KIZ isteme" diyerek evlenecek kadın bakire olmalı sinyalini veriyor alttan alttan.

3|0
    1|1
    • Bu kız istemeyi hiç düşünmemiştim bak yazdığın iyi oldu 😂Söylediğin herşeyde haklısın canım bu yobazlardan kurtulsak keşke

Erkekler Ne Diyor 31

• Gece büyük açılış var.
    Kuşak lazım. :):

www.ankarahaber.com/.../...-cutting-424_edited.jpg

0|0
    0|0
    • O büyük açılışı nikahtan önce yapanlarda takıyor. Öyleyse amaç nedir?

• saçmalık..
    benim eşimin bekareti kimseyi ilgilendirmez..
    ayrıca benin eşim olacak kadın, hediye paketi değil..

3|0
    0|0
  • Gelinlik başlı başına saçmalık insan evlendiği en önemli günümde istediği gibi giyinmeli neden illa bir kıyafet giyilir ki? Adetler insanın hayatının her yerine girmiş...

4|0
    1|3
  • siyah gelinligi ve siyah kusagi desteliyorum...

4|0
    0|1
  • Gelenek göreneğe karşıyım.

Düğünlere, evliliğe, gelinliğe, takı alımına ve s ve s

2|0
    0|0
  • Desteklemiyorum.

1|1
    0|0
  • Hayir... kadinlari kucultucu bir davranis

2|0
    0|0
  • En tiksindiğim adetlerden birisi. Evlenirsem kesinlikle buna izin vermem.

1|0
    0|0
  • vay be bende ne bu diyordum. ben evleneceğim kızda istemem o zaman böyle bişey ya

3|0
    0|0
  • Kiz bakire ise bunu benim bilmem yeterli tum ülkeye kizin bekaretini bildirmek saçma

1|1
    0|0
    • Kesinlikle bu sadece eşini ilgilendirir âleme göstermeye ne gerek varsa

• O kuşak gerçekten temiz olup olmadığıyla mı alakalı

0|0
    5|1
  • Evet kanks

0|0
    0|0
  • söylediklerin bir yana gelinin beraber olmadığı memlekette bır ben kalmısım yınede takılıyor o yuzden bana inandırıcı gelmıyor artık.

0|0
    0|0
  • beni bağlamıyor

0|0
    0|0
  • Taekwon-do da kirmizi kusagi destekliyorum

0|0
    0|0
  • Hayir mavi daha sirin

0|1
    0|0
  • Adetler değişime karşı durur. Görüşünde haklısın ama çok takılma bu kuşak olayına yanında ki kişi senin bir ömür aşağılayacak mı gururunu kıracak mı yoksa yüceltecek mi? Bu daha önemli.

0|0
    1|0
  • bazı kesimlerde onur meselesi

0|0
    0|0
  • Onun adı kirmizi kusak degil bacim bekaret kemeridir. Bu konuda bir yargim yok. Kadina kalmis.

0|0
    0|0
  • Gelinlik giymezsen oda olmaz

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    11

Kızlar Ne Diyor 26

• Kötü bir gelenek. Nedir yani, tecavüze uğrayan 3 yaşındaki kız çocukları o kuşak yüzünden evlenmesin mi? Kimin kirli kimin temiz olduğuna yalnızca Allah karar verir. İnsanların iradesi o boyutta değil...

2|1
    0|1
  • Beni bağlamıyor pek ama saçma buluyorum. Kızımın bacak arasına hiç el sürülmedi demek istiyorlar elaleme. Özel hayatın bu kadar deşifre edilmesine gerek var mı? Bence yok.

1|0
    0|0
  • Geleneklerin çoğu gibi saçma ve aşağılayıcı.

5|0
    0|0
  • Olsa da olur olmasada olur bencede saçmalık.

1|0
    0|0
  • Adet, gelenek ve görenekler silsilesi başlı başına saçmalık. Benim bakire olup olmamam evleneceğim insan dışında kimseyi alakadar etmez. Kendimi aşağılayacak değilim o şeyi belime bağlayarak.

1|0
    0|0
  • Hayır illet oluyorum.

1|0
    0|0
  • Saçmalık

2|0
    0|0
  • aynen ya ne mantıksızlık böyle adet mi olurmuş

1|0
    0|0
  • saçma

2|0
    0|1
  • Pek hoşuma bulmuyorum bende

2|0
    0|0
  • çok yaygın evet ama gereksiz

2|0
    0|1
  • Ben de karsiyim

1|0
    0|0
  • Bende aynı şekilde düşünüyorum ancak memleketim bir ilçe ve eminim kuşak bağlamasam sıkıntı yaratır dedikodu yaparlar. O nedenle mavi mor ya toz pembe bir kuşak düşünüyorum

1|0
    0|0
  • Evet olması gereken..

0|0
    1|0
  • Tabiiki bakire olup olmamamız kimseyi ilgilendirmez ama eğer takmazsak babamızı abimiz i yerin dibine gömmüş oluruz.. bilemedim.

0|0
    0|0
  • Karsiyim

1|0
    0|0
  • Tesetturluler takmiyo mu onu

0|0
    0|0
    • Canım tesettürlü demek kesinlikle bakire demek (!) onlar ak oldukları için takmıyor sanırım..

• Kimse dusunmez kirmizi kusagi. ya da yasadigin yere gore degisir bilemem

• Ay yok artık bir de paket yapsınlar bari evde açarlar

1|0
    0|0
  • Evett destekliyorum

0|0
    3|0
  • Ben samimi ve masum buluyorum adetler kalkmaz ayrıca anayasanın maddeleri sandın sanırım referanduma falan sunalım istersen?

1|1
    1|0
  • Kızlar Devam
    6
Yükleniyor...