Dini bilgisi olan kişilere 'alim' denmesi ya da daha ileriye gidip 'Allah dostu' denmesini doğru buluyor musunuz?

gerçek bilimle alakası olamayan sadece dini bilen kişi bana göre cahildir. eskiden bu işler böyle değildi hem pozıtıf bilimde eğitim alıp hem de dini eğitim alınırdı. padişahlar ülkeyi sadece dinle mi yönetti sanıyorsunuz?

birine allah dostu demeye gelince siz allah adına kimin dostu olup olmadığına nasıl karar verebiliyorsunuz?

açıkçası bu gibi lafları duyunca sinir oluyorum. inançlı biri değilim ama mantık açısından eleştiriyorum. haksız mıyım?

1|1
11|13

En İyi Erkek Görüşü

• Alim kelimesi sadece dini bilgilerle yüklenenlere değil , aynı zamanda fizik biyoloji astronomi matematik ve o zamanın olanaklarına göre kimya bilgisini de hakkı ile almış olan kişilere denirdi...

Şimdiki alimler bedavacı , ezberlediği bir kaç ayet dışında sürüyle uydurma hadis sunarlar ve bilimsel hiç bir tartışmaya da girmezler çünki öyle bir altyapıları yoktur, tek ulema yetişme tarzı sadece beş vakit ile 11 vakit arasında değiişen namaz , abartılmış hac , artırılmış oruçtan ve tabii olmazsa olmazı köşedeki terziye diktirilen cübbe ile üzerine çıktıkları mimber vardır.

Çekilen görüntülerde , alim diye el etek opturen bu kişilerin abdesi de doğru almadıkları ayan beyan görülmüş. Bir de buna el pençe divan durup Allaha değil , sözcüsü kılığındaki bu zatlara biat eden koruyan arkasından gidenler var ya , Allah onlara asıl akıl fikir versin , tescilli akıl hastalarının peşinden cennete yürüdüklerini sanıyorlar.

3|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Alim o alan üstünde kendini geliştiren ve yetiştiren kişiye denir
    Din alanında da sadece Kuran da yoğunlaşmakla olmuyor dinle uğraşan birinin Pozitif bilimler ile de uğraşması gerek ancak benim gözümde alim sıfatını alabilir
    Allah dostu kelimesi bana doğru gelmiyor insanların yargılarına göre verildiği için

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Kesinlikle hak veriyoroum. Sanırım şu bile güzel özetliyor aslında ortada dönen cambazlığı ;

https://pbs.twimg.com/media/Cn7OpdnWAAQlove.jpg

3|1
    1|1
    • bu adama güvenen aptaldır zaten. eskıden berı aglayıp zırlayarak din sömürüsü yapıyordu.

• Bence haklısın. Sadece din bilen insan çok tehlikeli bir cahildir. Çünkü dinini öğrenip ordaki "ilim, bilim öğrenin" kısmını görmezden gelmiştir, sadece arapça tekerlemeler ezberleyip geziyodur.

1|0
    1|0
  • dinen bir kişiye alim denilmesi için beşeri ilimlerinin hepsini bilmesi lazım Allah dostu başka alim başka

1|0
    0|0
  • Sadece bilim bilip dini bilmeyen adamlarda cahil o zaman
    Matematik bilip edebiyat bilmeyende cahil?
    Herkesin bir alani vardir o adamda dini arastirmistir butun kitaplari butunfikirleri gornustur alim olmustur
    Allah dostu kelimesinibilemem dogrumu

1|1
    1|0
    • saygıyla alakası yok. bazı yanlışlarınızı farkedin istedim. herkese hocaefendi dıyosunuz sonra devlet sizin ekmegınızı elınızden alıyor. bu kadar dını konuda alıngan olmasanız bıseylerı aklınızla sorgulasanız kımseye mürit olmıcaksınız da neyse..

• Kimseye hoca efendi demedigim icin sikinti yok ama sen genelliyosun gercekten bu is ugruna yapanlara canur atiyosun

• aynen ya hem din bilen hem de modern ilimlerle uğraşanları da cahil görürler

1|1
    0|0
  • İslami Bilgiler iki cesittir; dini bilgiler ve fen bilgileri her ikisinide bilmesi gerekir

1|0
    0|0
    • aynen eskıden en azından bu tür kişilere saygı duyuluyordu. şimdi her arapça bilen başımıza hoca oldu

• Evet dediğin gibi, zaten bu devirde alim yoktur olamaz yani ahir zamandayiz sonuçta. Ama onlarida yadirgamamak gerekir en azından dini bilgileri öğreniyolar. Bide şu var belki senin de anlatmak istedigin, elestirdigin şey şu; bildiklerini yapmayip başkasına yap diye öğüt verenlerdir işte biz bunlara yobaz diyoruz. Ama buda öğrenmemek için bahane olmamalı; bunlardan öğrenmek yerine gerçek alimlerin kitaplarını okumaliyiz bnce.

• Evet doğu buluyorum hem seni neden kızdırdu bu

0|0
    0|0
  • kitap yuklu esekler ise dogru bulmuyorum.
    bide Allah dostu olmak icin illaki fenden bilimden bilgili olman sart degil.
    cahil bir coban bile kalbi temiz saf ahlaki iyi durust rabbine itaat ediyorsa bnce o Allah dostudur

0|0
    0|0
    • mesela psikoloji bilmeyen biri dine yaklaştırmaz nefret ettirir. herşey bu kadar basit değil.

• Alimler konusunda dogru pozitif bilimlerede ihtiyac var ama Allah dostu olmak icin bilim fen sart degil

• Hayır bulmuyorum

0|0
    0|0
  • Evliya bütün davranış ları Allah içindir. Asık görmessin suratını düşünde adamıdir. Bilemessin. Dinde bilimde vardır. Kimdemiş.

0|0
    0|0
  • Bir konu hakkında geniş ilim sahibiysen sadece dini konuda değil o işin alimidir. Ama Allah dostu olmak öyle basit mesele değil

0|0
    0|0
  • Be bunlari evliyalara derim dini bilgisi olan herkes Allah dostu demem

0|0
    0|0
    • işte bunu diyorum ben de kim kendıne allah dostu dıyebılır kı. peygamberden sonra diğer butun ınsanlar sıradandır.

• bilemezsin allahtan vahıy mı geldı. peygamberden sonra herkes esıttır

• Amenna esittir herkes takva sadece Allah katindadir. ama bence sen biraz yunus emreyi ve mevlanayi oku derim anlarsin benu

Kızlar Ne Diyor 10

• Din , Yaradan ile kulu arasındadır. Araya birilerinin sokulmasını doğru bulmuyorum. Bir kitap var ve '' din alimleri '' sayesinde de en az 4 tane mezhep var.

1|0
    0|0
  • Yalnızca ilmi anlamda kendini geliştirmiş insanların zaten devlet yönetmek gibi bir iddiası yok ki padişahla kıyasladın. Onlar tebliğ yapmaya hayatını adamış insanlar. Cahil deme hakkın olduğunu düşünmüyorum bu insanlara. İlmin ölçüsü matematik bilmek değildir. Ayrıca her hoca Allah dostu olarak anılmaz zaten. Her dini bilgisi olan insan alim değildir. İlk defa senden duydum böyle bişeu

0|0
    0|0
    • örnek veriyorum onu da anlamıyorsunuz. bu dünya için sadece din yeterli değil demek istedim orada. peygamber ilim çinde olsa gidip alın dediği zaman sadece dini bilgiyi mi kast ediyor?

• Elbette hayır. Ama her insanın tercihi farklıdır. Ben osmanlı dönemindeki hem tıpçı hem matematikçi islam alimlerinin yeniden yetiştirilmesi taraftarıyım. Ama bu eğitim sisteminde mümkün değil böyle insanlar yetiştirmek.

Ayrıca peygamberimizin bahsettiği ilim sadece bilimsel şeyler değil. Sen bunun yanında dini ne kadar aldın da bu insanları eleştirip bir de cahil diye yaftalıyorsun?

• Zamanimizda öyle "Allah dostu" diyebilecegim biri görmedim ben. Herkes dine kılıf giydirip oynuyor. Zaten ilmi bilgisi var diye Allah dostu olunmaz. İlmi bilgileri ile yaşayan Allah dostudur.

1|0
    0|0
  • Kim dost kim düşman allah bilir

1|0
    0|0
  • Dini bilgiyi ne kadar doğru bildiğine göre. Mesela dinle ilgili fazla bilgisi olmayıp element uyduran, halkı yalan bilgilerle kandıranlara alim denmez bence. Ki Turkiye'de çok var bunlardan. Dini gerçekten bilenlere alim denir. Ama Allah dostu lafı pek hoş değil bence.

0|0
    0|0
    • kuran gerçek olan işte diğer kütüphanaler dolusu kitap uydurma.

• kuranda olmayan şeyi var dedıklerı zaman sen bunu bilmelisin zaten altı üstü 600 sayfa bir kitap. yani roman olsa 1 günde okunur. inanan her insan anlamını bilerek 1 kez kuranı okumuş olmalı zaten. o zaman mürtedin katlının kuranda olmadığını insanlar tarafından uyduruldugunu görürsün. ya da dine göre kadınların erkeklerle eşit olmadığını kuranda yazdığını görürsün. sonra bunu kabul edıp etmemek senın düşüncene kalmış.

• Son yorumuna katılıyorum. Arapça bilmiyor, Arapça olarak okuyor, Kur'an okudum diyor. Okudun da anladın mı acaba? Tamam Arapça inmiş, Arapça oku ama dur ya neden bahsediyor acaba diye aç Turkcesini de oku.

• Haklısın.

0|1
    0|0
  • 😏😏 agzimi yormak istemiyorum. yanlissin...

0|0
    0|0
  • Cahil ne demek. Herkesin ağzında bir cahildir gidiyor. Önce öğrenin sonra kullanın bence.

0|0
    0|0
  • Allah dostu denilmesine uyuz oluyorum. Hani Allah doğmamış doğurmamıştı? Hani ona insani özellikler yüklenemezdi? Nasıl dostu olunabiliyor? Garip.

1|0
    0|0
  • Haksızsın.

0|1
    0|0
Yükleniyor...