Kapat

Sosyal yaşamdaki ilişkilerimizde sınıfsal ayrım yapıyor muyuz?

Dün çöp dökmeye çıktım. Ve yolda yerleri süpüren muhtemelen 55 yaş civarında belediye çalışanı vardı. Selam verdim, kolay gelsin dedim. Normalde bir çoğumuz görmezden geliyoruz. Muhatap almıyoruz süpürdüğü kaldırım kenarından farksız görüyoruz hatta dalga geçen insanlara bile rastladığım oldu.
İlla bir şey demesine gerek yok bakislarindan dahı anlıyorsun. Hatta yerleri süpüren adamın yanında yere çöp atan nede olsa süpürüyorlar diyen zihniyetteki insanlara bu hizmet bile saçma. Ülkedeki sorunları başkalarının üstüne yikarak ilerleyeceğimizi sanıyoruz ama sınıfta kalıyoruz. Otobüse binerken dahi selam veriyorum şoföre.
Sizler nasıl davranıyorsunuz?

2|2
13|23

En İyi Erkek Görüşü

• hey merhaba,

bu soruya kimse yapıyorum diye cevap vermeyecektir ki...

özsaygı bir ihtiyaçtır. bireysel kompleksleri olan insanlar, bu ihtiyacı kendisinden alçakta gördüğü insanları aşağılayarak tatmin ederler. oysa asıl büyüklük, başkalarının yaşadığı hayatları daha anlamlı kılmaya çalışanların çabalarıdır. beni az buçuk biliyorsun, soruna cevap vermiş olayım; hayır.

bir hikaye vardır, iletişim fakültesinden mezun olacak öğrencilere hocası bir sınav yapar ve sorulardan bir tanesi her gün onlar sınıfa girdiğinde sınıfı temizleyen görevlinin adını sorar. temel amaç, iletişim fakültesindeki öğrencilerin aslında iletişim konusunda ne kadar eşitlikçi olduğunu anlamaktır.

hikayeye inandığımdan ya da çok etkileyici bulduğumdan değil de... bende bu hikaye bir farkındalık yaratmıştı. yurtta yaşıyordum, haftada 2 kez odamı temizleyen görevlinin ismini sorup biraz sohbet ettim. ardından odamı çok daha titizlikle temizlediğini farkettim.

insanları değerli hissettirdiğinizde aldığınız hizmetin kalitesi de artıyor efendim :) böyle bir fayda ummamıştım, ama sohbetimin bir teşekkürü olarak böyle bir karşılık aldım.

öyle işte, o gün bu gündür, ki hala bir çıkar gözetmiyorum, elimden geldiğince iyi davranmaya çalışıyorum. cebimden bozuk çıkmadığı oluyor, üstünde durmuyorlar; kapımın önündeki çöp akıyor, canın sağolsun deniliyor. öyle işte, iyi niyet de insani bir şekilde karşılık buluyor.

bana ne faydası olacak yeaaa, diyenler için bu boyutundan bahsetmek istedim :)

mutlu akşamlar dilerim,

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 22

• Selamlaşma hususunda ben de sen gibiydim. Avm'ye girerken güvenlik görevlisine, bankadaki memura, bakkala vs herkese selam verirdim. Sonra fark ettim ki bu selamların hatırı sayılı bir orandaki kısmı, karşılıksız kalıyor. Sonradan selamlaşmayı bıraktım. Şimdi selam sabah yok kimseye, direkt olarak konuya giriyorum.

1|1
    0|0
    • Dediğin gibi ben de bizim orada görev yapan polislere günaydın diyorum sabah ama bir karşılık alamıyorum. Bir süre sonra bırakıyor insan.

• @Guc_Seninle_Olsun En doğrusu. Somurtkan olmak prim yapıyor bizim memlekette galiba.

• Herkesin bir hayat kavgası, ekmek için verdiği bir mücadele, bakmakla yükümlü olduğu insanlar ve sorumlulukları vardır. Kimisi okuyamadığı için, kimisi ise fırsatları değerlendiremediği için şu hayatta bir yere gelemedi diye saygıyı haketmiyor değil ki...

İnsan önce kendini bilecek. Sevecek sayacak, sokakta kağıt toplayan çocuğun bile başını okşamak o kadar güzeldir ki, belki de kaybettiği babasının ona dokunduğunu hissedecek. Önce kendinizi bilin, sonra sevin, saygı duyun... Herşey daha güzel olacak

1|1
    0|0
  • Herkes insandır; mesleği ne olursa olsun. Selam da veriyorum, arada bir soğuk su ya da kola ısmarlıyorum.

1|2
    0|0
  • Ayrım yapmak saçma
    iyi davranmak iyidir insanlara adam namusuyla ekmek parasını kazanıyor
    senin ondan ne farkın varki.

1|0
    0|0
  • Yaptığın çok değerli davranış. Ben de her gördüğüm görevliye istisna etmeden derim. Ekmek parasını çıkarmaya çalışan esnafa, pazarcılara, işportacılara, mendil satan amcalara&teyzelere, çöp toplayan işçilere kısaca ekmeğinin peşinde olan herkese derim. Çok severim. İnsanlarla iletişim halinde olmak ve bunun olumlu olması beni fazlasıyla mutlu eder.

1|0
    0|0
  • Selam vermiyorum ama saygısızlık da etmiyorum. Konuşmayı gerektiren bir durum olunca sakince konuşuyorum, bazıları gibi "amele" deyip horgörmüyorum.

1|0
    0|0
  • Aradığın insanlık bu linkte arkadaşım tekrar hatırlattığın için teşekkür ederim tekrar izleyerek duygulandım bende elimden geldiğince işim olsun olmasın emekçi her insana selam verir kolay gelsin derim emekçi insanlar olmazsa herkes bir hiçtir NET https://youtu.be/XYVrBtWzdHE

2|0
    0|0
  • Senin gibi insanları gördükçe hala bıkmadan tükenmeden devam ediyorum buna. Hatta bu konuda daha da hassas davranıyorum. Ofisteki temizlikçi ablalara abilere çaycı ablaya girişteki ablaya abiye otoparkçıya çöpçüye görünmeyen insanları özellikle görmeye çalışıyorum çünkü diğerleri yeterindan fazlası ile sarmışlar etrafımızı...

1|1
    0|0
  • Sosyal ve ekonomik durumunu bir tarafa bırakıp insanı insan olarak kabul etmek gerekir..

Kişinin hayata bakış açısı ve karakterini oluşturan değer yargıları bunu belirleyen en önemli etkenlerdir.

2|0
    0|0
  • selam vermek çok güzel yalnız bazıları selamı sevmez mesela solcular bunlara günaydın tünaydın dersin. dinci kesimede bunları diyemezssin dersen Allahın selamı ne oldu derler. ayrıca baktın 2,3 ker selam verdin karşılık gelmediyse o kişiye kesinlikle selam verme bırak saygılar selamlar

1|0
    0|0
  • yapmam

1|0
    0|0
  • Yapmıyorum

1|0
    0|0
  • Asla boyle bir ayrima girmem, hayattaki en buyuk sorunumda kibirli ve ukala insanlarladir zaten

1|1
    0|0
  • Ben pek yapmam. Sevip sevmemem önemli. Ama dediğin gibi çoğu öyle davranıyor.

1|0
    0|0
  • Keşke herkes senin gibi olsa şu an kendimden utandım

1|0
    0|0
    • Kendinden utan diye yazmadım
      Bundan sonra dikkat edersin. Çünkü gerçekten görmezden gelinmek hiç güzel degil. Selam verincede bir mutlu oldu görmen lazımdı. Bugün göremedim görsem soğuk birseyler alacağım.

• Haklısın bundan sonra bende onlara saygılı olacağım

• 🌹🌹🌹

• Sen mertebe olarak üstteysen o güzel insanların sayesinde

1|0
    0|0
  • Valla helal olsun ne diyeyim

1|0
    0|0
  • bu yaptıkların çok güzel düşündüklerin çok değerli
    tebrik ederim

1|0
    0|0
  • bazen

1|0
    0|0
  • Su dunya ne garip ama

1|0
    0|0
  • Yapmıyorum

0|0
    0|0
  • Onlar olmasa sokakları bok götürür millet habersiz sanıyolarki çöpler zıplıyor çöpe giriyor :D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Ben de selam veririm. Kolay gelsin falan derim. Demek lazım. Alın teriyle para kazanıyor onlar.
    Bu ülkede milletvekili olup aldığı tek kuruşu haketmeyenler varken emekleriyle her kuruşu kazanan insanlara ayrımcılık yapmak tam bir ironi ve delilik olur.

1|1
    0|0
  • Ayrım yapmıyorum, yapanlarıda kınıyorum.

1|0
    0|0
  • Davranışın çok hoş ben de okuldaki hizmetlilere kolay gelsin günaydın vs diyorum. onların da bizden farkı yok zaten. okumuş ama hala adam olamamış insanlar çok... öncelikli olan insanlık yani sınıf ayrımı çok gereksiz...

1|1
    0|0
  • Hayır ayrım yapmıyorum aynı senin gibiyimdir :)

1|0
    0|0
  • Ben her sabah okula giderken belediye çalışanlarına günaydın derim ve bence herkesin demesi lazım. Açıkçası ben selam vermediğim zamanlarda garip hissediyorum. Dalga geçene rastlamadım ama çok kötü bişey ya. Adamlar herkes gibi işlerini yapıyolar. Arada böyle küçük selamlasmalar iyidir. Insan mutlu oluyo selam verdiğinde cidden 😊😊

1|1
    0|0
    • Yurt dışında yaşadığım süreçte girdiğinde her dükkanda, her yerde , herkes herkese selam veriyor. Bizim ülkemizde çok garip onlardan alıştım bende.

• Bazı insanlar maleseff ki işlerini sevgiden saygıdan üstün tutuyorlar. Insanlara selam vermeyi unutuyolar. Uzütücü..

• çok güzel bir davranış tebrik ederim. bende apartman görevlimize sabahları günaydın akşamları hayırlı akşamlar demeden geçmem hiç

1|1
    0|0
  • ayrım yapmam

1|0
    0|0
  • Sadece apartman gorevlimize ve okulun temizligini yapan ablalara "kolay gelsin" derim.

1|0
    0|0
  • Hayır yapmam çok saçma.

1|0
    0|0
  • insan ayrımı yapmam asla gereksiz. kimsenin üstünlüğü yok bu dünyada herkes eşit. o saygısızlıkları yapanları Allaha havale etmek lazım...

1|0
    0|0
  • Ayrım yapmam

1|0
    0|0
  • Siz gibi davranıyorum.

1|0
    0|0
Yükleniyor...